صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

یکشنبه 21 بهمن‌ 1397 ش 4 جمادی‌الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

یکشنبه 21 بهمن‌ 1397 ش

4 جمادی‌الثانی 1440 ق

*      درگذشت "ابن‏ سعد واقدي" كاتب "طَبَقاتُ الكُبري" (230 ق)

محمدبن سعد بن منيع زهري بصري معروف به ابن سعد واقدي از بزرگان علما و محدثين عامه در قرن سوم هجري است كه به كاتب واقدي شهرت دارد. وي پس از فراگيري روايات تاريخي و علم حديث به كلاس درس محمد بن عمرِ واقدي، مورخ مشهور آن عصر راه يافت و از شاگردان ممتاز او شد. اگرچه ابن سعد، در تدوين آثار خود از نوشته‏هاي استاد خويش بهره گرفته است، اما آن‏چه نام او را تاكنون زنده نگه داشته و موجب شهرت وي شده است مشهورترين اثر وي، "طَبقاتُ الكُبري" است كه آن را يكي از بزرگ‏ترين نوشته‏ها در طبقات رُوات دانسته‏اند. اين كتاب، آگاهي‏هاي جامع و گسترده‏اي درباره‏ي زندگاني پيامبر اسلام و سه هزار نفر از صحابه و تابعين و عالمان، تا زمان خود، ارائه داده است. مطالب طبقات الكبري بسيار قابل توجه و در مواردي منحصر به فرد است. ابن‏نديم طبقات وي را برگرفته از آثار واقدي، كلبي، هِيثَم‏بن عَدي و مدايني دانسته است. نگاهي به اسناد موجود در كتاب نشان مي‏دهد كه واقدي سهم عمده‏اي در آن داراست. ابن‏سعد مقيَّد است تا سند نقل‏ها را ذكر كند. وي در آغاز ساكن مدينه منوّره بوده امّا بعداً به ديگر شهرها و از جمله بغداد رفته است. كتاب ديگري نيز با عنوان طبقاتُ الصَّغير از وي باقي مانده است.

*      عزيمت "شاه طهماسب اول صفوي" به جنگ سلطان سليمان عثماني(955 ق)

*       شكسته شدن حكومت نظامي به فرمان "امام خميني" توسط مردم انقلابي ايران (1357ش)

در آخرين ساعات عمر رژيم پهلوي ژنرال‏هاي رژيم شاه براي به كنترل درآوردن اوضاع، تصميم گرفتند تا مدت حكومت نظامي را در تهران افزايش دهند. آنها با اين اقدام قصد داشتند ضمن جلوگيري از اجتماع مردم، در صورت امكان، حضرت امام خميني و جمعي از افراد مؤثر در انقلاب را دستگير نمايند و يا به قتل برسانند. اما رهبر كبير انقلاب اسلامي، با تيزبيني و موقع‏شناسي از مردم خواستند كه مقررات حكومت نظامي را ناديده بگيرند. مردم انقلابي نيز با آگاه شدن از فرمان حضرت امام به خيابان‏ها ريختند و دامنه درگيري‏ها گسترده‏تر شد و به ساير مراكز نظامي رژيم پوسيده شاه در تهران و ديگر شهرها تعميم يافت. اين در حالي بود كه اغلب نظاميان نيز حاضر به رودررويي با مردم نبودند و بسياري از آنها به انقلاب پيوستند.

*       تصويب لايحه انحلال ساواك و محاكمه وزيران توسط مجلس شوراي ملي (1357 ش)

در واپسين روزهاي عمر رژيم پهلوي، بختيار آخرين تلاش‏هاي خود را براي بقاي رژيم و دولت غيرقانوني خود انجام داد و در 4 بهمن 57 با ارايه لايحه‏هايي به مجلس سنا براي انحلال سازمان امنيتي مخوف شاه به نام ساواك و محاكمه وزيران غارتگر بيت‏المال، تلويحاً به وجود حكومت ترس و وحشت و فساد گسترده در رژيم شاه، اعتراف كرد. هدف بختيار از طرح و ارايه اين لايحه، كاستن از خشم مردم نسبت به رژيم در اين زمان و عوام‏فريبي بود كه ناكام ماند. اين لايحه سرانجام در 21 بهمن به تصويب رسيد و به عمر سياه ساواك در ساعات پاياني حيات رژيم پهلوي پايان داد. اين سازمان مخوف در طول حدود 22 سال فعاليت خود، هزاران زنداني سياسي را تحت شكنجه‏هاي وحشتناك قرار داد و ده‏ها هزار نفر را روانه بازداشت‏گاه‏ها و تبعيدگاه‏ها نمود. ساواك به عنوان بازوي امنيتي رژيم پهلوي، نقش مهمي در گسترش جوّ اختناق حاكم بر جامعه داشت و كوچك‏ترين حركت ضد رژيم را سركوب مي‏كرد.

*       خنثي شدن توطئه كودتاي بزرگ نظاميان شاهنشاهي عليه انقلاب اسلامي (1357 ش)

در ساعات پاياني عمر حكومت پهلوي، سپهبد رحيمي فرماندار نظامي تهران، طي دستورالعملي به يگان‏هاي تابعه خود، از آنها خواست تا كليه رهبران نهضت اسلامي را دستگير و با هواپيما به يكي از جزاير منتقل نمايند. به همراه اين دستورالعمل، اسامي 300 الي 400 نفر كه بايد بازداشت يا ترور شوند آمده بود كه نام حضرت امام خميني، آيت‏اللَّه طالقاني و مهندس مهدي بازرگان در رأس آن به چشم مي‏خورد. همچنين تصرف برخي پادگان‏هاي مستقر در تهران نيز در اين دستورالعمل عنوان گرديد. اما سنگربندي خيابان‏ها توسط مردم انقلابي، حركت تانك‏ها را ناممكن ساخت و اين كودتا با شكست مواجه گرديد. بعدها فاش شد كه در اين توطئه، سران ارتش شاه با همكاري بختيار، قصد داشتند تهران را به توپ ببندند و چهار ميليون نفر را قتل عام نمايند.

*       عمليات كوچك محدود، در منطقه دهلاويه (1359ش)

*       عمليات تحريرالقدس، در منطقه دربنديخان توسط سپاه (1362ش)

عمليات تحريرالقدس در 21 بهمن ماه 1362 با رمز لبيك يا خميني در جنوب غربي مريوان  و مناطق كوهستاني دربنديخان عراق و به منظور انهدام ماشين جنگي ارتش عراق، پاسخ قاطع به حملات موشكي دشمن به شهر مظلوم و بي‏دفاع دزفول، گمراه كردن عراقي‏ها از عمليات خيبر و آزادسازي ارتفاعات مهم منطقه شاخ شميران به اجرا درآمد. نبرد تحريرُالقدس در حالي انجام شد كه دشمن، جنگ شهرها را شدت بخشيده بود. اين نبرد براي اولين بار به عنوان عمليات مقابله به مثل از سوي جمهوري اسلامي ايران، جواب كوبنده‏اي تلقي شد كه با انجام آن، اوضاع جديدي بر مناطق علمياتي، حاكم گرديد. در اين عمليات علاوه برتسلط رزمندگان اسلام به ارتفاعات منطقه، حدود 110 كيلومترمربع از خاك عراق به تصرف ايران درآمد و مقادير زيادي سلاح سبك و وسايل مخابراتي به غنيمت سپاه اسلام افتاد.


١١:١٥ - 1397/10/30    /    شماره : ٦٨٠٨٨    /    تعداد نمایش : ٦٢خروج

   مطالب مرتبط