صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

پنج شنبه 25 بهمن‌ 1397 ش 8 جمادی‌الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

پنج شنبه 25 بهمن‌ 1397 ش

8 جمادی‌الثانی 1440 ق

*      تولد "ابوالقاسم شاطبي" اديب، فقيه و قاري معروف(538 ق)

ابوالقاسم قاسم بن فيرة بن ابي‏القاسم شاطبي شافعي، معروف به امام القُرّاء(پيشواي قاريان) و از اساتيد ادب و علوم قرآني در قرن ششم هجري بود. او علاوه بر اصول قرائت و تجويد، در تفسير، حديث، نحو، لغت و علوم عربي يگانه‏ي روزگار و استاد زمانِ خود به شمار مي‏رفت. شاطبي علي‏رغم اين كه از نعمت بينايى محروم بود ولي از كثرت ذكاوت و زيركي، تمامي حركات، سخنان و افعال و رفتار خود را طوري مي‏نمود كه حاضرين مجلس، اصلاً متوجه‏ي نابينايى او نمي‏شدند. شاطبي علاوه بر مراتب علمي، بسيار زاهد، صالح، متقي و داراي اخلاق پسنديده بود. بدون ضرورت حرف نمي‏زد، از مرض‏هاي بسيار سخت، اصلاً شكايت نمي‏كرد، بدون وضو قرآن نمي‏خواند و در مجلس قرائت، با كمال وقار و متانت مي‏نشست. از آثار مهم او علاوه بر حِرزُالاماني، دو قصيده‏ي لاميّه و رائيّه در علم قرائت است كه شهرت دارد و در قرون بعد، شرح‏هايي بر آن‏ها نوشته شده است. ابوالقاسم شاطبي در 28 جمادي الثاني سال 590 ق در 52 سالگي درگذشت و در قاهره مدفون گرديد.

 

*      درگذشت "ابن‏ يمين فريومدي" شاعر معروف خراساني(769 ق)

امير محمود بن امير يمين الدين طغرايى فريومدي خراساني معروف به ابن يمين، اديبي فاضل، شاعري قانع و زاهدي عارف بود كه در سال 685 ق در فريومد در خراسان به دنيا آمد. او همراه با قيام سربداران بر ظلم و جور زمانه شوريد و در اين اثنا، ديوان شعرش گم شد. ابن يمين شاعري قصيده سرا و مداح بود ولي هنر وي بيشتر در سرودن قطعات اجتماعي و اخلاقيِ سودمندِ وي است كه شهرت بسيار دارد، چنان‏كه بايد او را بعد از انوري، بزرگ‏ترين شاعر قطعه‏سرايِ پارسي دانست. اشعار وي مشتمل بر اخلاق و نصايح، عزت نفس، دوري و مذمت چاپلوسي و مدح ناكسان بوده است. ابن‏يمين به هنگام مرگ 84 سال داشت.

*      تولد شيخ "محمدتقي بهلول" از دانشمندان معاصر(1328 ق)

شيخ محمدتقي بهلول، خطيب و واعظ شهير اهل خراسان، در گناباد به دنيا آمد. پس از تحصيلات مقدماتي نزد پدر دانشمندش، به سبزوار رفت و به ادامه‏ي تحصيل پرداخت. همزمان به وعظ و خطابه روي آورد و در اندك زماني در اين فن به مهارت دست يافت. پس از واقعه‏ي كشف حجاب توسط رضاخان، در اجتماع عظيم مردم مشهد در مسجدگوهرشاد عليه رژيم پهلوي سخنان تندي بيان كرد كه به عكس العمل رژيم و كشتار تعداد زيادي از زائران حرم رضوي انجاميد. از آن پس از مشهد متواري گرديد و راهي افغانستان شد. از آن جا كه سياست افغانستانِ آن روز، در راستاي سياست ايران بود، حكام افغان براي اين كه روابط دو طرف به تيرگي نگرايد، بهلول را زنداني كرده و بيش از 30 سال در زندان نگاه مي‏دارند. بهلول پس از آزادي، به ايران، مصر، عراق و ديگر كشورهاي عربي رفته و پس از پيروزي انقلاب اسلامي، وارد جمهوري اسلامي ايران مي‏شود.

*      ارتحال عالم جليل القدر "شرف الدين عاملي" (1377ق)

سيدعبدالحسين شرف الدين عاملي در سال 1290 ق در كاظمين ديده به جهان گشود. سال‏هاي ابتدايى حيات خويش را در كنار پدر به فراگيري ادبيات عرب، صرف، نحو، لغت، معاني و... گذراند. آيات عظام شيخ الشريعه‏ي اصفهاني، آخوند خراساني، سيدمحمدكاظم يزدي از جمله اساتيد ايشان بودند و مورد تاييد آن‏ها قرار گرفت. شرف الدين در سال 1322 ق راهي جبل عامل لبنان گرديد و به ارشاد مردم و تدريس همت گماشت. وي در سال 1330 ق علما و رهبران جبل عامل را به قيام عليه فرانسويان فراخواند و فتواي جهاد صادر كرد. اين مبارزه، مشكلات فراواني براي او به وجودآورد كه ايشان در راه آرمان خويش، تحمل نمود. سرانجام روح قدسي سيدعبدالحسين شرف‏الدين در در 88 سالگي از حجاب تن رهايي يافت و به ملكوت اعلي پرواز كرد. بدن پاك ايشان با تجليل فراوان در كنار استادش، سيدمحمدكاظم يزدي، در صحن مطهر اميرالمؤمنين(علیه السلام) دفن گرديد. مهم‏ترين كتاب شرف‏الدين "المُراجعات" در كلام و عقايد نام دارد.

*      پایان دادن به اعتصابات سراسری در ایران به فرمان امام خمینی «ره» (1357 ش)

در پی پیروزی امت مسلمان و انقلابی کشورمان و سقوط رژیم منفور ستمشاهی حضرت امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی در پیامی از مردم خواستند که به منظور سازندگی و آغاز زندگی نوین به اعتصابات چندین ماهه و سراسری خاتمه داده ، به کار و سازندگی مشغول شوند.

*      صدور حکم تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر ارتداد و اعدام سلمان رشدی، نویسنده‌ خائن کتاب «آیات شیطانی» (25 بهمن 1367/ 7 رجب 1409)

بسمه تعالی‏ 
إنا للَّه و إنا إلیه راجعون‏ 
به اطلاع مسلمانان غیور سراسر جهان می‏رسانم مؤلف کتاب «آیات شیطانی» که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم و چاپ و منتشر شده است، همچنین ناشرین مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام می‏باشند. از مسلمانان غیور می‏خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعاً آنها را اعدام نمایند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هر کس در این راه کشته شود، شهید است ان شاء اللَّه. ضمناً اگر کسی دسترسی به مؤلف کتاب دارد ولی خود قدرت اعدام او را ندارد، او را به مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته روح اللَّه الموسوی الخمینی‏        صحیفه امام، ج‏21، ص: 263   


١٣:٣٨ - 1397/10/29    /    شماره : ٦٨٠٨٠    /    تعداد نمایش : ٥١خروج

   مطالب مرتبط