صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 26 بهمن‌ 1397 ش 9 جمادی‌الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

جمعه 26 بهمن‌ 1397 ش

9 جمادی‌الثانی 1440 ق

*      درگذشت "اِبنِ‏ فَرَحِ اِشبيلي" شاعر و محدث قرن هفتم هجري(699 ق)

شهاب الدين ابوالعباس احمد بن فَرَح بن احمد لَخمي اِشبيلي در سال 625 ق در اِشبليّه در اندلس قديم واقع در اسپانياي امروز به دنيا آمد. وي به هنگام حمله‏ي ارتش اسپانيا به اين شهر، در سال 646 ق به اسارتِ سربازانِ اسپانيايى افتاد، اما پس از مدتي گريخت و به كشور مصر رفت. ابن فَرَح در مصر از محضر درس علماي مشهور قاهره كسب فيض كرد و بعد ازمدتي عازم دمشق شد و در آن‏جا تحصيلات خود را ادامه داد. ابن فرح اشبيلي سپس در دمشق به عنوان عالمي آگاه در علم حديث به تدريس پرداخت و شاگردان بسياري از دانشِ او بهره‏مند شدند. از اين محدّث برجسته، منظومه‏هاي معروفي در شرح احاديث به جاي مانده است كه از لحاظ اصول شعري نيز قابل توجه مي‏باشد.

*      در گذشت مرزبان حریم تشیع، علامه سید عبدالحسین شرف‌الدین عاملی، مؤلف «المراجعات» (1377 ق)

*       رحلت عالم مجاهد و فقيه بزرگوار آيت اللَّه "سيد عباس مُهري" (1366 ش)

آيت اللَّه سيد عباس مُهري در سال 1294 ش  (1333ق) در شهر مُهر واقع در استان فارس به دنيا آمد و پس از طي دروس مقدمات در زادگاهش، راهي نجف اشرف شد. وي در نجف از محضر عالماني همچون سيد محمود شاهرودي، سيد محمدباقرمحلاتي و سيد محمدتقي بحرالعلوم استفاده كرد و بنا به اصرار جمعي از مؤمنان، براي تبليغ دين و ارشاد مردم به كويت رفت. آيت‏اللَّه مهري در طول ساليان اقامت در كويت و در جريان نهضت اسلامي مردم به رهبري امام خميني، با برپايي مجالس سخنراني به مناسبت‏هاي گوناگون و با ارسال نامه و تلگراف به محضر علما و مراجع و با پخش اعلاميه، پيام و نوار سخنان حضرت امام و ديگر بزرگان، لحظه‏اي از قيام و فعاليت باز نايستاد و عليه جور شوريد. در اين ميان، سفارت ايران در كويت، فعاليت گسترده‏اي عليه ايشان شروع كرد و مردم را با تهديد و تطميع و با پخش شايعه‏هاي گوناگون، وادار به دوري جستن از او و مسجد و مجلسش مي‏نمود؛ اين در حالي بود كه بارها ايشان را تهديد به ترور مي‏كردند. آيت‏اللَّه مهري اولين مؤيد امام از علماي خارج از كشور بود كه پس از قيام 15 خرداد 42، تلگراف تند و آتشيني به محمدرضا پهلوي فرستاد كه با اين عمل، وي تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي، ممنوع الورود به ايران شد. منزل او در كويت علاوه بر اين كه به عنوان كانون تبادل نظر درباره شيوه‏هاي مبارزه با رژيم ستمشاهي بود، به عنوان واسطه‏اي بين امام در نجف اشرف و پيروان ايشان در ايران، اروپا و ساير نقاط عمل مي‏كرد. وي از زمان آشنايي با امام تا واپسين دم حيات، دم از امام و راه او برنداشت و پيرو ايشان بود. حتي وقتي كه امام قصد داشتند نجف را به مقصد كويت ترك نمايند، قرار بود كه در منزل آيت‏اللَّه مهري اقامت كنند كه با ممانعت دولت كويت مواجه گرديد و اين امر، عملي نشد. پس از پيروزي انقلاب، حضرت امام، آيت‏اللَّه مهري، را به امامت جمعه كويت منصوب كردند كه با تبعيد آيت‏اللَّه مهري، نماز جمعه برگزار نگرديد. اين عالم بزرگوار سرانجام پس از عمري مجاهده در راه اسلام، در 26 بهمن 1366 ش برابر با 26 جمادي‏الثاني 1408 ق در 72 سالگي درگذشت و در حرم مطهر حضرت معصومه(س) مدفون شد.

 

 

*       درگذشت شاعره معاصر "سپيده كاشاني" (1371 ش)

 

حدیث هفته

امام عـلى (عليه السلام) :

 شَرُّ النّاسِ مَنْ يَتـَّقيهِ النّاسُ مَخافَةَ شَرِّهِ.

بدترين مردم كسى است كه مردم، به خاطر ترس از شرارت و بدى او، پرهيز و احترامش كنند..   غررالحكم ج4 ص178

بانو سرور اعظم باكوچي مشهور به سپيده كاشاني، در سال 1315 ش در كاشان و در خانواده‏اي كه به مباني اسلامي و مذهبي، سخت پايبند بود به دنيا آمد. در شانزده سالگي به تهران مهاجرت كرد و در مسير ادبيات و سرودن شعر فعاليت نمود. پروانه‏هاي شب، اولين مجموعه شعر سپيده بود كه در سال 1352 به چاپ رسيد. وي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، فعاليت‏هاي ادبي خود را وسعت بخشيد و با مطبوعات و راديو و تلويزيون همكاري نزديك داشت و سروده‏هاي انقلابي زيادي فراهم ساخت به طوري كه در سال‏هاي جنگ تحميلي عراق عليه ايران، مرتب از صدا و سيما پخش مي‏شد. وي همچنين از سال 1360، عضو رسمي شوراي شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مدتي مسؤول صفحات ادبي مجله زن روز، عضو حوزه انديشه و هنر اسلامي سازمان تبليغات اسلامي و عضو شوراي عالي شعر و ادب صدا و سيما بود. خانم سپيده كاشاني، شاعري خوش قريحه و نيكوپرداز بود و شعرش از لطافت و ظرافت خاصي برخوردار است و به سبك كلاسيك و نو، شعر، سروده است. سپيده كاشاني از يك بيماري كبدي رنج مي‏برد و سرانجام هنگامي كه براي مداوا در يكي از بيمارستان‏هاي لندن بستري شده بود، در 56 سالگي به سراي جاويد شتافت و سپس در بهشت زهرا به خاك سپرده شد. سخن آشنا و هزار دامن گل سرخ، دو مجموعه شعري از اوست كه بعد از فوتش به چاپ رسيد.

 

 

 

 

 

 


١٣:٣٣ - 1397/10/29    /    شماره : ٦٨٠٧٩    /    تعداد نمایش : ٥٤خروج

   مطالب مرتبط