صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

شنبه 27 بهمن‌ 1397 ش 10 جمادی‌الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

شنبه 27 بهمن‌ 1397 ش

10 جمادی‌الثانی 1440 ق

*      درگذشت اديب شهير و عارف بزرگ ايراني "شيخ فريدالدين عطار نيشابوري" (627ق)

شيخ فريدالدين محمد بن ابراهيم عطار نيشابوري از بزرگان عُرفا و مشاهير مشايخ صوفيه و شعرا، در سال 513 هجري قمري در نيشابور به دنيا آمد. وي در ابتدا شغل عطاري داشت و صاحب ثروت شده بود. بعدها بر اثر حادثه‏اي، قدم به دايره‏ي سير و سلوك گذاشت و تا آخر عمر در اين وادي پَر گشود. عطار، به حقّ، از شاعران بزرگ مُتِصّوفه بود كه كلام ساده و گيرنده‏ي او با عشق و شوقي سوزان همراه است. زبان نرم و گفتار دل انگيزش كه از دلي سوخته و عاشق و شيدا برمي‏آيد، حقايق عرفاني رابه نَحوي خاص در دلها جايگزين مي‏سازد. عطار از تمثيلات گوناگون و بيان حكايت‏هاي مختلف در هنگام طرح يك موضوع عرفاني استفاده مي‏كند تا مقاصد مُعتكِفان خانقاه‏ها و نكات عرفاني را براي مردم عادي، بيشتر و بهتر روشن و آشكار سازد. عطار به داشتن آثار متعدد در ميان شاعران متصوف ممتاز است. در آثار نظمي و نثري عطار، نكات دقيقي درباره‏ي توحيد و معارف الهي يافت مي‏شود. تاليفات او را تا يكصد و چهارده و بيشتر وده‏ها هزار بيت شعر، گفته‏اند. اِخوانُ‏الصَّفا، اسرار نامه، الهي نامه، بلبل نامه، پند نامه، ديوان اشعار، مَنطِقُ الطّير، تَذكرةُالاولياء و جواهر نامه از آن جمله‏اند. عطار به سال 627 يا 628 هجري در فتنه‏ي مغول در سن 114 سالگي وفات يافت و بعضي او را مقتول مي‏دانند. آرامگاه عطار نيشابوري درنزديكي شهر نيشابور در استان خراسان واقع است و محفلِ دوستداران زبان و ادب فارسي مي‏باشد.

*       تصويب اولين برنامه هفت ساله ايران توسط مجلس شوراي ملي (1327ش)

*       رحلت فقيه و فيلسوف بزرگ آيت‏ اللَّه "شيخ عبدالحسين رشتي" (1332ش)

آيت‏اللَّه شيخ عبدالحسين بن عيسي رشتي در سال 1253ش  (1292ق) در كربلا به دنيا آمد. وي در كودكي به همراه پدر به رشت رفت و مقدمات و سطوح را در اين شهر خواند. شيخ عبدالحسين رشتي در بيست سالگي راهي تهران گرديد و از محضر عالم بزرگ، شيخ محمد حسن آشتياني، در اصول و فقه بهره برد. وي همچنين حكمت و كلام را نزد شيخ علي نوري، سيدشهاب‏الدين تبريزي شيرازي و ميرزا ابوالحسن جلوه فرا گرفت. ايشان همزمان در مدرسه صدر تهران به تدريس ادبيات و سطوح ادبي نيز اشتغال داشت. آيت‏اللَّه رشتي پس از اقامت ده ساله در تهران، رهسپار نجف اشرف گرديد و در حلقه درس فقيهان زمان همچون حضرات آيات: آخوند ملامحمد كاظم خراساني، شيخ الشريعه اصفهاني و سيد محمدكاظم يزدي، فقه، اصول، حديث، رجال، فلسفه و اخلاق را به نهايت رسانيد تا اينكه به دريافت اجازه اجتهاد از استادان خود مفتخر شد. وي از آن پس، حلقه درس خارج خود را تشكيل داد و بسياري از افاضل را از محضر خويش بهره‏مند ساخت. ايشان همچنين آثار گوناگوني به رشته تحرير درآورد كه شرح كفايةُالاصول، الثّمرات، حاشيه الاسفار و حاشيه بر جواهر الكلام و مكاسب ازآن جمله‏اند. اين عالم ديني و فقيه و فيلسوف عالي مقام سرانجام در بيست و هفتم بهمن 1332ش برابر با دوازدهم جمادي‏الثاني 1373ق در هفتاد و نه سالگي بدرود حيات گفت و در وادي السلام نجف اشرف به خاك سپرده شد.

*       محاكمه و صدور حكم تعدادي از جنايتكاران رژيم پهلوي در دادگاه انقلاب اسلامي (1357ش)

در آغازين روزهاي پيروزي انقلاب اسلامي، دادگاه فوق العاده انقلابي تشكيل جلسه داد و گروهي از سردمداران رژيم پهلوي را به محاكمه كشاند. اينان از جنايتكاران نظام طاغوتي بودند كه در سركوبي مردم انقلابي ايران نقش بسزايي داشتند و دستشان به خون انسان‏هاي بي‏گناهِ بي‏شماري آلوده بود. در جريان محاكمه، اين تعداد به جرم شكنجه و كشتار مردم و خيانت به كشور و به عنوان مفسد في‏الارض شناخته شده و تيرباران شدند. برخي از اين افراد عبارت بودند از: ارتشبد نعمت‏اللَّه نصيري، (رييس ساواك) سرلشكر رضا ناجي،  (اولين فرماندار نظامي در جريان مبارزات مردم) سرلشكر منوچهر خسروداد،  (فرمانده هوانيروز) و سپهبد مهدي رحيمي  (فرماندار نظامي تهران و عامل كشتار مردم بي‏دفاع تهران پس از فرار شاه).

*       تيرباران ارتشبد "نعمت اللَّه نصيري" رييس سابق ساواك (1357 ش)

ارتشبد نعمت‏اللَّه نصيري در مرداد 1289ش در سمنان به دنيا آمد. پس از گذراندن دوره دانشكده افسري، در 1313 به درجه افسري نائل شد و از آن پس مدارج نظامي را طي كرد. بعدها به فرماندهي گارد شاهنشاهي رسيد و در 1337 به درجه سرلشكري نائل آمد. نصيري در 1339 به رياست شهرباني كل كشور منصوب شد و در مرداد 1341 درجه سپهبدي گرفت. وي در جريان قيام خونين 15 خرداد 42 كه رييس كل شهرباني بود، فرمانداري نظامي تهران نيز به او محول شد و در نهايت شدت و خشونت با روحانيان و اصناف عمل كرد. نصيري سرانجام در بهمن 1343 در دولت جديدالتأسيس هويدا به سمت معاونت نخست‏وزيري و رييس سازمان اطلاعات و امنيت كشور دست يافت و اين سمت را تا نزديكي پيروزي انقلاب اسلامي به مدت بيش از 13 سال حفظ كرد. با اوج‏گيري انقلاب اسلامي، نعمت‏اللَّه نصيري به علت نفرت شديد مردم از وي در اقدامي عوام فريبانه، توسط محمدرضا پهلوي در تيرماه 1357 از رياست ساواك بركنار و به عنوان سفير به پاكستان اعزام گرديد. رژيم پهلوي در عقب‏نشيني گام به گام خود در برابر انقلاب، نصيري را به تهران فراخواند و در شانزدهم آبان 1357 او را محترمانه بازداشت كرد. نعمت‏اللَّه نصيري، اين جنايتكار سفاك رژيم پهلوي، سرانجام همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي، در 22 بهمن 1357 توسط مردم اسير شد و پنج روز بعد به حكم دادگاه انقلاب اسلامي، تيرباران گرديد.

 

 

*       آغاز عمليات والفجر 5 (1362ش)

عمليات والفجر 5 با رمز مقدس يا زهرا در منطقه عملياتي چنگوله حد فاصل مهران و دهلران با هدف آزادسازي ارتفاعات منطقه و پاسخ به حملات دشمن به مناطق مسكوني آغاز شد. اين عمليات كه در دو مرحله صورت گرفت به نتايج ذيل دست يافت: آزادسازي برخي مناطق مرزي به وسعت 110 كيلومتر مربع؛ انهدام و غنيمت گرفتن ده‏ها دستگاه تانك، نفربر، خودرو نظامي و نيز 3600 كشته و زخمي و 170 نفر اسير.


١٢:١٧ - 1397/10/29    /    شماره : ٦٨٠٧٦    /    تعداد نمایش : ٦٤خروج

   مطالب مرتبط