صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

شنبه 1 دی‌ 1397 ش 14 ربیع الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

شنبه 1 دی‌ 1397 ش

14 ربیع الثانی 1440 ق

*      قيام "مختار ثقفي" به خون‏خواهي امام حسين(علیه السلام)(66ق)

پس از شهادت امام حسين(علیه السلام) و قيام توابين، نفرتي عميق از بني‏اميه در ميان مسلمين ايجاد شد. با شكست قيام توابين، باقي مانده‏ي آن‏ها به گرد مختار بن ابوعبيده ثقفي جمع شدند. مختار به داعيه‏ي خون خواهي امام حسين و دعوت به محمد حنفيه برادر آن حضرت، در كوفه قيام كرد و آن شهر را تصرف نمود. مختار قاتلان و كساني را كه در شهادت امام حسين(علیه السلام) نقش داشتند به قتل رساند و انتقام اهل بيت را از اشقياي زمان گرفت. مختار ثقفي حدود يك سال بر كوفه حكومت كرد امّا از سپاهيان مصعب بن زبير شكست خورد و كشته شد.

*       درگذشت "اللَّه ورديخان" از سرداران شاه عباس(1023 ق)

اللَّه ورديخان از سرداران دوره‏ي صفويه، از اهالي گرجستان بود. در جواني به غلامي فروخته شد و سرانجام به خدمت شاه طهماسب صفوي درآمد. اللَّه ورديخان در سال 1004 ق به سبب لياقت و كفايتي كه از خود در دربار صفوي نشان داد، به فرمان شاه عباس به امير الامرايى حكومت فارس برگزيده شد. او در مدت زمان كوتاهي به سرداري سپاه قزلباش منصوب شد و خدمات زيادي به دولت صفويه كرد. او كه فرماندهي كل سپاه ايران در زمان شاه عباس را بر عهده داشت در جنگ‏هاي متعددي از قبيل لار، بحرين، بغداد و غرب ايران، رشادت‏هاي فراواني از خود نشان داد. اللَّه ورديخان اقدامات اجتماعي و رفاهي ارزنده‏اي انجام داده است كه از آن ميان مي‏توان به بناي پُل اللَّه‏ورديخان يا سي و سه پُل بر روي رودخانه‏ي زاينده رود در اصفهان اشاره كرد كه هنوز پس از گذشت قرن‏ها، يكي از زيباترين و مستحكم‏ترين آثار باستاني جهان است.

*       تولد "محمدعلي شاه قاجار" در تبريز(1289 ق)

محمدعلي ميرزا درتبريز به دنيا آمد. پدرش مظفرالدين شاه و مادرش ام الخاقان دختر ميرزا تقي خان اميركبير بود. وي از سال 1313 ق وليعهد ايران و فرمانروايي كل آذربايجان را بر عهده داشت.

 

 

*       رحلت حكيم عارف محمدرضا مهدوي قمشه‏اي(1388ق)

محمدرضا بن ابوالقاسم قمشه‏اي متخلص به صهبا، حكيم، عارف، مدرس و شاعر متولد در قمشه، ساكن و متوفي در تهران بود و حكمت و عرفان تدريس مي‏كرد. از جمله اساتيد او ملامحمدجعفر لاهيجي و آقاسيدرضي مازندراني را مي‏توان نام برد. الاسفار الاربعة، الخلافة الكبري، و ديوان اشعار از اوست.

*       كشتار وحشيانه مردم تبريز به دست قزاقان روسي (1290ش)

پس از آن كه دولت روسيه به خاطر استخدام مورگان شوستر آمريكايي به عنوان خزانه‏دار كل كشور در ايران، به دولت صمصام‏السلطنه اولتيماتوم داد، مجلس شوراي ملي اين اولتيماتوم را نپذيرفت. در نهايت با فشار و تهديد روس‏ها مبني بر تصرف تهران، دولت ايران ناچار شد كه اولتيماتوم را قبول كرده، مورگان شوستر را معزول نمايد. در آن هنگام كه بين مجلس و دولت، درباره رد يا قبول اولتيماتوم، مذاكره و گفتگو جريان داشت، قواي نظامي روسيه به اقدامات وحشيانه‏اي در چند شهرستان دست زدند. در تبريز بين ماموران نظميه و سربازان روس، زد و خورد روي داد و به كشته و زخمي شدن تعدادي از دو طرف انجاميد. شهر تبريز در نهايت در پنجم دي ماه آن سال به اشغال كامل نيروهاي روسيه درآمد و سربازان روسي در تبريز در سطحي وسيع دست به كشتار مردم زدند. روس‏ها به وضع دلخراشي عده‏اي را با نفت و بنزين آتش زدند، دسته‏اي را در تنورِ آتش، سوزاندند و چند روز بعد، ثقة الاسلام تبريزي، عالم بزرگ آن شهر نيز به همراه عده‏اي ديگر از مشروطه خواهان، توسط روس‏ها به دار آويخته شدند.

*       شروع به كار رسمي بانك مركزي (1339ش)

بانك ملي ايران تا سال 1339 ش كه قانون بانكي و پولي كشور به تصويب رسيد، داراي حق انحصار نشر اسكناس بود و علاوه بر عمليات يك بانك تجارتي، وظايف بانك مركزي كشور را نيز بر عهده داشت. سرانجام به موجب قانون هفتم خرداد ماه سال 1339 ش، عمليات بانك ملي به دو قسمت تقسيم شد و آن قسمت كه مربوط به حفظ ارزش پول و تنظيم اعتبارات و حق انحصار انتشار اسكناس و پول فلزي مي‏باشد به بانك مركزي ايران واگذار گرديد. همچنين قسمت عمليات تجاري و اداره كردن صندوق پس انداز و... مانند سابق به عهده بانك ملي ايران باقي ماند. اين قانون از اول دي ماه 1339 ش به طور رسمي به اجرا درآمد.

*       تأسيس خبرگزاري راديو و تلويزيون ايران (1350ش)

در اول دي ماه 1350 ش، واحد مركزي خبر با عنوان خبرگزاري راديو و تلويزيون ملي ايران در چارچوب واحد اطلاعات و اخبار، كار خود را آغاز كرد. وظيفه اين واحد، كسب خبر، تهيه عكس‏ها و تصاوير خبري از خبرگزاري‏هاي خارجي و دريافت خبر از سوي خبرنگاران داخلي در تهران و شهرستان‏ها و انتشار آن از طريق راديو، تلويزيون و مطبوعات بود. اين واحد از بخش‏هاي مختلفي از قبيل اخبار داخلي، اخبار شهرستان‏ها، اخبار خارجي و... تشكيل شده بود. اخبار دريافتي از داخل كشور و سراسر جهان، پس از ترجمه، تنظيم و بازبيني، براي كاربران داخل و خارج ارسال مي‏شد. خبرگزاري راديو و تلويزيون ايران كه بعدها به واحد مركزي خبر تغيير نام داد به ويژه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، از خبرگزاري‏هاي مهم خاورميانه و حتي قاره آسيا محسوب شده و هم اكنون در كشورهاي فرانسه، انگلستان، آلمان، روسيه، مالزي، ژاپن، پاكستان، هند، تاجيكستان، آذربايجان، تركمنستان، بوسني، سوريه، لبنان و تركيه و... داراي نمايندگي مي‏باشد. هزينه‏هاي اين خبرگزاري را دولت تهيه مي‏كند اما واحد مركزي خبر در اجراي وظايف، استقلال نسبي دارد.

*       عمليات قوچ سلطان در مريوان، به طور مشترك (1359ش)

*       بمباران شديد آبادان توسط ارتش بعث عراق (1359 ش)

با آغاز جنگ تحميلي، بسياري از مناطق مرزي جمهوري اسلامي ايران اشغال شد و يا در تيررس مستقيم آتش دشمن بعثي قرار گرفت. در اين ميان، شهر مقاوم آبادان كه از همان اوان جنگ از سه طرف محاصره شده بود، همچنان به صورت پراكنده مقاومت مي‏نمود. در اين شرايط، هواپيماهاي عراقي، به طور مرتب اين شهر و ساير شهرهاي مرزي را بمباران مي‏كردند. در اولين روز زمستان 1359، سه فروند هواپيماي توپولوف و ميگ عراقي به آسمان آبادان تجاوز كرده و مناطق مسكوني اين شهر را هدف قرار دادند. خانه‏هاي مسكوني بسياري ويران شد و گروهي از مردم بي‏گناه به شهادت رسيده و يا مجروح شدند. با اين حال دو فروند از هواپيماهاي عراقي، در بازگشت توسط جنگنده‏هاي ايراني مورد هدف قرار گرفته و متلاشي شدند.

*       شهادت "مجتبي استَكي" نماينده شهركرد در مجلس شوراي اسلامي توسط منافقين كوردل (1360 ش)

شهيد مجتبي استَكي، در سال 1334 ش در شهركرد به دنيا آمد. وي پس از گذراندن دروس دبيرستان وارد دانشگاه شد و از انيستيتو تكنولوژي اهواز فارغ التحصيل گرديد. شهيد استكي، پيش از انقلاب با تشكيل جلسات مذهبي به ارشاد مردم مي‏پرداخت و به سازماندهي نيروهاي انقلابي در جريان تظاهرات ضد رژيم اهتمام مي‏ورزيد. اين شهيد گرانقدر پس از پيروزي انقلاب اسلامي، به عضويت كميته انقلاب اسلامي و دادگاه انقلاب اسلامي درآمد و در مبارزه با طاغوت و فساد فعاليت نمود. شهيد استكي كه در ابتدا معلم دوره راهنمايي بود بعدها مسؤول آموزش و پرورش شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختياري شد. اين شهيد گرانقدر انقلاب اسلامي سرانجام در حالي كه از طرف مردم شهركُرد به نمايندگي مجلس شوراي اسلامي انتخاب شده بود در اول دي ماه 1360 در 26 سالگي توسط عوامل مزدور و منافق، در مشهد مقدس به شهادت رسيد و در شهركرد به خاك سپرده شد.

*       روز كشاورزي و دهداري

  • أفَرَأيتُم ما تَحرُثونَ ءَأنتُم تَزرَعُونَهُ أمْ نَحنُ الزّارِعونَ

آيا درباره آنچه مي‏كاريد انديشيده‏ايد؟ آيا شما آن را مي‏رويانيد يا ما؟        واقعه ، آيه 64 .

  • پيامبرصلي الله عليه وآله : ما مِن مُسلِمٍ يَغرِسُ غَرسَاً أويزَرَعُ زَرعَاً ، فَيأكُلُ مِنهُ إنسانٌ أوطَيرٌ أوبَهيمَةٌ إلاّ كانَت لَهُ بِهِ صَدَقَةٌ

هر مسلماني درختي بنشاند يا كِشته‏اي بكارد و انسان يا پرنده يا چارپايي از آن بخورد ، براي او صدقه محسوب مي‏شود

مستدرك الوسائل ، ج 13 ، ص 460 .

  • پيامبرصلي الله عليه وآله : اُطلُبوا الرِّزقَ في خَبايا الأرضِ

روزي را از آنچه در زمين پنهان است ، بجوييد.          كنزالعمّال ، ح 9302 .

  • امام باقرعليه السلام : خَيرُ الأعمالِ الحَرثُ

بهترين كارها كشاورزي است.             ميزان الحكمه ، ح 7545 .

  • امام صادق‏ عليه السلام : الكِيمياءُ الأكبَرُ الزِّراعَةُ

بزرگ‏ترين كيميا ، ثروت ، كشاورزي است.         الكافي ، ج 5 ، ص 261 .

  • امام صادق‏ عليه السلام : ما فِي الأعمالِ شَي‏ءٌ أحَبُّ إلَي اللَّهِ تَعالي مِنَ الزِّراعَةِ

در ميان كارها ، كاري محبوب‏تر از كشاورزي ، در نزد خداي متعال نيست.       مستدرك الوسائل ، ج 13 ، ص 461 .

  • امام صادق‏ عليه السلام : الزّارِعُونَ كُنوزُ الأنامِ

كشاورزان گنج‏هاي مردمان‏اند.      الكافي ، ج 5 ، ص 261 .


٠٨:٥٣ - 1397/10/01    /    شماره : ٦٧٨٢٦    /    تعداد نمایش : ٦٤خروج

   مطالب مرتبط