صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

دوشنبه 3 دی‌ 1397 ش 16 ربیع الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دوشنبه 3 دی‌ 1397 ش

16 ربیع الثانی 1440 ق

*      رحلت فقيه جليل ابوالقاسم عبدالكريم بن هوازن قشيري(465 ق)

عبدالكريم بن هوازن بن عبدالملك از قبيله‏ي قُشيري و ملقب به زين الاسلام يا شيخ الاسلام، مُكنّي به ابوالقاسم، از بزرگان علماي قرن پنجم هجري مي‏باشد. وي فقيه، محدث، مفسر، عارف، اديب، اصولي، كاتب، شاعر و در علوم عقلي و نقلي متبحّر بود. التَّيسير في التَّفسير، الرِّسالَة القُشَيريّه و مُختَصَرُ المُحَصَّل ازتاليفات اوست. وي هشتاد و نه سال عمر كرد و در نيشابور وفات يافت و در نزد قبر شيخ طريقتِ خود، ابوعلي دقاق، مدفون گرديد.

*       درگذشت استاد "شيخ حبيب‏ اللَّه ذوالفنون" منجم و شاعر معاصر (1326ش)

استاد حبيب‏اللَّه ذوالفنون تهراني عراقي در سال 1239 ش  (1278 ق) در سلطان آباد اراك به دنيا آمد. او به مدت بيست سال، بدون آن كه استاد معيني داشته باشد به تحصيل علوم مختلف پرداخت. ذوالفنون سپس به نجف رفت و مدت ده سال به فراگيري زبان عربي و علوم ديني به ويژه تفسير قرآن، همت گماشت. استاد ذوالفنون درنجف به مجلس درس استاداني همچون ميرزا حبيب‏اللَّه رشتي، محمد فاضل شرابياني، حاج ميرزا حسين ميرزا خليل و سيد مرتضي كشميري پيوست. وي سپس به ايران بازگشت و يك چند در بوشهر و شيراز و اصفهان گذراند تا اينكه در اصفهان از حوزه درس بزرگاني چون ميرزا جهانگير خان قشقايي، آقا ميرزا حسن كرمانشاهي و آخوند ملافتحعلي اراكي بهره‏مند گرديد. استاد ذوالفنون سپس به تهران كوچيد و تا پايان عمر در اين شهر به سر برد. وي چندي در دارُالمعلّمين مركزي و مدرسه عالي سپهسالار، علوم رياضي را تدريس كرد و آثاري را نيز از خود به يادگار گذاشت كه حركت قَمَر و ديوان اشعار از آن جمله‏اند. ذوالفنون عراقي مُنجّمي فاضل و مُستخرج تقويم بود و تقويم استخراجي ذوالفنون تا چندين سال در سالنامه پارس، چاپ و منتشر مي‏شد. وي در حكمت الهي، فقه، ادب، تفسير، رياضيات و هيئت و نجوم، استاد بود و آن‏ها را تدريس مي‏كرد. او همچنين به دو زبان فارسي و عربي شعر مي‏سرود. استاد ذوالفنون عراقي سرانجام در سوم دي ماه 1326 ش برابر يازدهم صفر 1367 ق در 87 سالگي درگذشت و در جوار امامزاده عبداللَّه در شهر ري به خاك سپرده شد.

*       تشكيل كميسيون مطبوعات در وزارت كشور (1331 ش)

*       درگذشت "سيدمحمدصادق طباطبايي" از رجال مشروطه (1340ش)

سيدمحمدصادق فرزند سيدمحمد طباطبايي يكي از دو رهبر مشروطيت، در سال 1262 ش  (1300 ق) در تهران متولد شد و تحصيلات خود را در نجف اشرف ادامه داد. او در اوايل سلطنت مظفرالدين شاه قاجار به تهران آمد و مدرسه الاسلام را تأسيس كرد. سيدصادق در كنار پدر و ساير مراجع فعاليت زيادي براي نهضت مشروطه نمود. او در دوره استبداد صغير به مشهد و سپس به اروپا تبعيد شد و بعدها در سه دور به مجلس راه يافت. سيدصادق طباطبايي در سال 1303 ش سفير كبير ايران در تركيه گرديد ولي از سال 1306 تا 1320 ش انزوا و گوشه‏گيري اختيار كرد. او در دوره چهاردهم مجلس نيز به وكالت رسيد و با اكثريت ضعيفي رييس مجلس گرديد. سيد محمدصادق در مجلس در مقابل سيد حسن مدرس فعاليت مي‏كرد و از دوستان نزديك رضاخان به شمار مي‏آمد. وي نقش مؤثري در روي كار آمدن رضا خان به نخست وزيري داشت و پس از آن كه به سفارت ايران در تركيه رفت، عبا و عمامه را به كت و شلوار و كروات تبديل نمود. او در طول فعاليت‏هاي سياسي خود، پست‏هاي متعددي اشغال كرد و در دوران سلطنت رضاخان، روابط حسنه‏اي با او داشت. طباطبايي در سال 1332 ش سناتور انتخابي تهران شد و سرانجام در سوم دي ماه 1340 ش در 78 سالگي درگذشت.

*       آغاز عمليات بزرگ كربلاي 4 (1365ش)

عمليات بزرگ كربلاي 4 با رمز محمدرسول‏اللَّه(صلی‌الله‌علیه‌وآله) از سوم دي ماه سال 65 در جبهه جنوب خرمشهر در وسعت تقريبي 120 كيلومتر مربع آغاز شد و تا 5 دي ماه به طول انجاميد. اين عمليات در حالي صورت گرفت كه دشمن بعثي، مناطق مسكوني و صنعتي، كارگري كشور را مورد تهاجم قرار داده بود. در اين عمليات رزمندگان اسلام، پس از دو روز نبرد سخت و وارد كردن ضربه به 6 تيپ عراق، انهدام مقدار قابل توجهي ادوات زرهي و خودرو و نيز به اسارت درآوردن تعدادي از نيروهاي دشمن، طي دستوري به مواضع اوليه خود بازگشتند. نتايج عمليات كربلاي 4: تلفات نيروي انساني دشمن: 7000 نفر كشته و زخمي. ساير نتايج: عدم تثبيت مواضع جديد و بازگشت به مواضع قبلي. تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر: دهها دستگاه انهدامي، هواپيما: 3 فروند انهدامي، خودرو سبك و سنگين: 100 دستگاه انهدامي. رژيم عراق در پايان نبرد كربلاي 4 در يك نمايش تبليغاتي مدعي شد كه اين حمله بسيار گسترده بوده و از فاو تا بصره امتداد داشته است لذا ايران با شكست مواجه شده و به اهداف خود دست نيافته است. اين رژيم تلاش كرد با ارائه آمارهاي نجومي، بر ادعاهاي خود صحّه بگذارد و براي تزريق روحيه به نيروهاي خود، آمار تلفات ايران را تا نود هزار نفر عنوان نمود در حالي كه كلّ نيروهاي عمل كننده ايران در اين حمله، از شش هزار نفر تجاوز نمي‏كرد. عبور رزمندگان اسلام از موانع و ديوارهاي دفاعي مستحكم دشمن در اطراف جزيره امُّ الرّصاص و عبور آن‏ها از اروند رود، از نظر نظامي يك عمليات تحسين برانگيز بود زيرا دشمن هرگز تصور نمي‏كرد كه رزمندگان اسلام با اين سرعت و قدرت بتوانند خطوط آن‏ها را در اين منطقه بشكنند و به مواضع آن‏ها نفوذ كنند.

*       ترور ناكام برادر "جواد پاك‏آيين" ديپلمات ايراني در بغداد (1370ش)

*       راه‏اندازي اولين مركز اطلاعات راديو نجوم ايران (1374 ش)

*      روز ثبت احوال

 


٠٨:٥٠ - 1397/10/01    /    شماره : ٦٧٨٢٤    /    تعداد نمایش : ٦٤خروج

   مطالب مرتبط