صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 7 دی‌ 1397 ش 20 ربیع الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

جمعه 7 دی‌ 1397 ش

20 ربیع الثانی 1440 ق

*      تولد "حاج لطفعلي بيگ آذربيگدلي" شاعر و اديب(1134 ق)

لطفعلي بيگ آذربيگدلي از شاعران معروف ايران در قرن دوازدهم هجري است. وي با هاتف و مشتاق اصفهاني و استادان ديگري كه دوره‏ي بازگشت ادبي را آغاز كردند، معاصر بود. چندي در خراسان و اصفهان و شيراز گذراند و مدتي مداح جانشينان نادرشاه و سپس ستايش‏گر كريم خان زند بود تا اين كه در سال 1195 ق درگذشت. وي در قصيده، غزل و ترانه به روش شاعران قديم پارسي گوي مي‏سروده و در اين كار موفق بوده است. منظومه‏ي يوسف و زليخا و نيز تذكره‏ي آتشكده از آثار مهم اوست. هم‏چنين لطفعلي آذر در سخن سرايي، شعرشناسي و اطلاع بر احوال و اشعار شعرا تبحّري بسزا داشت.

*      شهادت روحاني مجاهد، آيت‏ اللَّه "حسين غفاري" در زندان رژيم پهلوي (1353ش)

آيت‏اللَّه شيخ حسين غفاري در سال 1295 ش برابر با 1335 ق در آذرشهر تبريز متولد گرديد. وي در ابتدا در كنار تحصيل، كار مي‏كرد و زندگي فقيرانه‏اي داشت. ايشان پس از مدتي تصميم گرفت براي بهره‏گيري از استادان حوزه علميه قم راهي اين شهر گردد. از اين رو، وارد حوزه علميه قم شد و از محضر استاداني چون محمدفيض قمي، سيدمحمدتقي خوانساري، سيد شهاب الدين مرعشي نجفي، علامه طباطبايي، سيد احمد خوانساري، سيد حسين بروجردي و امام خميني(ره) بهره‏هاي وافر يافت و به درجات بالاي علمي رسيد. اين روحاني والامقام كه در كمال سادگي و قناعت زندگي مي‏كرد، به خاطر ظلم و ستم رژيم وابسته پهلوي، با انتشار مجله و تأليف كتب متعدد، به مبارزه با رژيم شاه پرداخت. وي در كنار عالمان مجاهدي همچون عبدالرحيم رباني شيرازي، سيد محمود طالقاني، سيد محمدعلي قاضي طباطبايي، سيد اسداللَّه مدني، علي قدوسي و مرتضي مطهري و... مبارزات خود را ادامه داد و تهديدات رژيم، هراسي به دل او نيافكند. ايشان همچنين با سخنراني‏هاي متعدد، مظالم و مفاسد رژيم شاه را افشا كرد. آيت‏اللَّه غفاري در جريان نهضت مقدس امام خميني(ره) بارها به زندان افتاد و شكنجه‏هاي سختي را متحمل شد. مزدوران پهلوي براي در هم شكستن اراده اين عالم مجاهد، فرزندان، برادر و همسرش را نيز دستگير كردند اما آيت‏اللَّه غفاري، چونان كوه استوار و پرصلابت ايستادگي مي‏كرد و اين رنج و درد را در راه هدف والا و مقدمش، به جان خريد. به طور كلي حبس‏هاي ايشان از سال 1340 آغاز و تا پايان عمر به مدت سيزده سال ادامه يافت. آيت اللَّه غفاري در طول سال‏هاي سياه زندان در برابر انواع شكنجه‏هاي روحي و جسمي مقاومت مي‏نمود و وقتي در زندان، نظر ايشان را درباره امام خميني(ره) سوال كردند گفت: من فكر مي‏كنم تنها كسي كه مي‏تواند ايران را نجات دهد، آيت اللَّه خميني است. و نيز جمله شجاعانه و قهرمانانه او كه فرمود: "دشمن خميني كافر است" كمر استبداد شاهي را شكست. در نهايت، رژيم كه از به زانو درآوردن اين اسوه پايداري نااميد شده بود تصميم به شهادت ايشان گرفت. سرانجام اين مجاهد سخت‏كوش و روحاني مبارز، پس از تحمل شكنجه‏هاي وحشتناك عوامل مزدور پهلوي، در هفتم دي ماه 1353 ش 58 سالگي به شهادت رسيد و در قم به خاك سپرده شد.

*      درگذشت آيت‏ اللَّه "شيخ هاشم قزويني" مدرس برجسته‏ ي حوزه‏ ي علميه‏ ي مشهد(1381ق)

آيت‏اللَّه شيخ هاشم قزويني، عالمي رباني و متفكري عميق و زاهدي وارسته بود. مقدمات را در قزوين فرا گرفت و براي تكميل تحصيلات به اصفهان رفت و در سي سالگي در مشهد از محضر اساتيدي چون آقا حسين قمي و حاج ميرزا محمد آقازاده‏ي خراساني استفاده كرد. ايشان با مقام علمي بالا همه ساله ايام ماه مبارك رمضان به تربيت و تعليم ديني روستاييان مي‏پرداخت. آيت اللَّه قزويني كه از مدرسان برجسته‏ي حوزه‏ي علميه‏ي مشهد به شمار مي‏رفت، از عالماني است كه به قيام مسلحانه عليه رژيم پهلوي معتقد بود و در قيام مسجد گوهرشاد مشهد شركت داشت

*       كشتار وحشيانه مردم قزوين توسط رژيم طاغوت (1357ش)

اوجگيري نهضت اسلامي و انجام تظاهرات سراسري در تمامي شهرهاي ايران به ويژه در چند ماهه آخر حاكميت رژيم شاهنشاني باعث شد تا در بسياري از شهرها، اين راهپيمايي‏ها، با دخالت مأموران حكومت نظامي و كشتار مردم بي‏گناه، به خاك و خون كشيده شود. در قزوين نيز اين وضعيت ادامه داشت و مردم خشمگين، علاوه بر راهپيمايي، به تشييع جنازه شهدا مي‏پرداختند و در طي آن، مراتب انزجار خود را از جنايات رژيم پهلوي اعلام مي‏كردند. در اين ميان در روز هفتم دي ماه 1357، مأموران انتظامي به سوي مردم شليك كردند و در حدود بيست نفر را به شهادت رساندند. از اين رو، تشييع جنازه شهداي حوادث هفتم دي، در فرداي آن روز باحضور هزاران نفر از مردم معترضِ قزوين انجام گرفت كه اين مراسم نيز با هجوم مأموران به خاك و خون كشيده شد. قتل عام مردم در شهرهاي مختلف كشور در نهايت باعث اتحاد بيشتر آحاد ملت براي سرنگوني رژيم پوسيده شاهنشاهي گرديد و در كمتر از يك ماه و نيم بعد، بهار آزادي را براي ايران به ارمغان آورد.

*       فرمان امام خميني براي تشكيل نهضت سوادآموزي (1358ش)

در هفتم دي ماه 1358، حضرت امام، فرمان بسيج عمومي براي مبارزه با بي‏سوادي در كشور و تشكيل نهضت سوادآموزي را صادر كردند. در اين فرمان، به همه مردم ايران، توصيه شده بود كه در اين نهضت مردمي شركت كنند و در باسواد كردن افراد بي‏سواد، بكوشند. براساس آخرين گزارش‏هاي منتشره، ميزان با سوادي در ايران به طور چشمگيري افزايش يافته و ايران اسلامي از چهارچوب كشورهاي بي‏سواد جهان خارج و در رديفِ كشورهاي باسواد قرار گرفته است. در سال 1355 تنها 47 درصد جمعيت شش سال به بالا با سواد بوده‏اند كه اين رقم در آغاز دهه سوم انقلاب اسلامي، هشتاد درصد مي‏باشد.

*       رحلت آيت‏ اللَّه "سيد محمدباقر موسوي همداني" مترجم تفسير شريف الميزان (1379ش)

آيت‏اللَّه سيد محمدباقر موسوي همداني در سال 1304ش (1344ق) در همدان به دنيا آمد و تحصيلات ابتدايي را در بيجار پشت سر گذاشت. وي در 16 سالگي به قصد تحصيل علوم ديني راهي قم و تهران شد و از استادان آن بهره گرفت. با ورود آيت‏اللَّه بروجردي به قم، آيت‏اللَّه موسوي به درس ايشان حاضر شد و همزمان از درس اصول امام خميني و درس تفسير علامه طباطبايي بهره جست. پس از مدتي به درخواست و تشويق علامه طباطبايي، آيت‏اللَّه موسوي همداني براي اولين باره ترجمه دقيق و كاملي از تفسير شريف الميزان را به فارسي به انجام رساند و در چهل جلد منتشر نمود. از ديگر تاليفات اين فقيه بزرگوار، ترجمه تحرير الوسيله در 3 جلد، پاسخ به پرسش‏ها در 2 جلد و حاشيه بر جواهر در 22 جلد مي‏باشند. آيت‏اللَّه موسوي همداني سرانجام در هفتم دي 1379ش برابر با اول شوال 1421ق در 75 سالگي درگذشت و در حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله علیها) به خاك سپرده شد.

*       روز سوادآموزي

  • پيامبرصلي الله عليه وآله : مَن لَم يَصبِر عَلي ذُلِّ التَّعَلُّمِ ساعَةً بَقِيَ في ذُلِّ الجَهلِ أبَداً

آن‏كه ساعتي ، خواري فراگرفتن علم را تحمّل نكند ، براي هميشه در خواري ناداني خواهد ماند.      بحار الأنوار ، ج 1 ، ص 77 .

  • پيامبرصلي الله عليه وآله : مِن حَقِّ الوَلَدِ عَلي والِدِهِ . . . أنْ يُعَلِّمَهُ الكِتابَةَ

از حقوق فرزند بر پدرش اين است كه او را نوشتن بياموزد.       مستدرك الوسائل ، ج 15 ، ص 169 .

  • امام باقرعليه السلام : سارِعُوا في طَلَبِ العِلمِ

در جست وجوي دانش شتاب كنيد.      المحاسن ، ج 1 ، ص 356 .

امام صادق‏ عليه السلام : مَنَّ اللَّهُ عَلَي النّاسِ بَرِّهِم و فاجِرِهِم بِالكِتابِ و الحِسابِ و لَولا ذلِكَ لَتَغالَطُوا الكافي ، ج 5 ، ص 155 .

خداوند با نعمت نوشتن و حساب كردن ، بر مردم ، از نيك و بد ، منّت نهاد و اگر اين دو كار نبود آنان گرفتار اشتباه مي‏شدند.

  • مسند احمد: كانَ ناسٌ مِنَ الأسري يَومَ بَدرٍلم يَكُن‌لَهُم فِداءٌ فَجَعَلَ رَسولُ اللَّهِ‏صلي الله عليه وآله فِداءَهُم أن يُعَلِّمُوا أولادَ الأنصارِ الكِتابَةَ

 

امام خمینی (ره) : از جمله حوایج اولیه برای هر ملّت در ردیف بهداشت و مسکن، بلکه مهم‌تر از آن‌ها، آموزش برای همگان است.

جمعي از اسيران جنگ بدر چيزي براي فديه دادن نداشتند ؛ پيامبر خداصلي الله عليه وآله فديه آنان را اين قرار داد كه به كودكان انصار نوشتن بياموزند.  مسند أحمد ، ج 1 ، ص 247 .

 

 

 

 

 

 

 

حدیث هفته

رسول خدا (صلي الله عليه واله) :

مَن بَهَتَ مُؤمِناً أَو مُؤمِنَةً أَو قَالَ فِيهِ مَا لَيسَ فِيهِ أقَامَهُ اللهُ تَعَالي يَومَ القِيَامَةِ عَلَي تَلٍّ مِن نَّارٍ، حَتَّي يَخرُجَ مِمَّا قَالَهُ فِيهِ.

هر كس به مرد يا زن مؤمن بهتان زند يا درباره او چيزي بگويد كه از آن مبرّاست، خداوند متعال در روز رستاخيز او را بر تلّي از آتش نگه دارد تا از حرف خود درباره آن مؤمن برگردد.

عيون الاخبار الرضا - عليه السلام -، جلد 2، صفحه 33

 

 

 

 

 

 

 

 


٠٨:٣٧ - 1397/10/01    /    شماره : ٦٧٨٢٠    /    تعداد نمایش : ٦٠خروج

   مطالب مرتبط