صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 21 دی‌ 1397 ش 4 جمادی الاول 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

جمعه 21 دی‌ 1397 ش

4 جمادی الاول 1440 ق

*      درگذشت "ابن جَزار" طبيب و فيلسوف شهير(395 ق)

ابوجعفر احمد بن ابراهيم بن ابي خالد، معروف به ابن جَزار، از مشاهير اطباي اسلامي قرن چهارم هجري مي‏باشد. وي پس از آن كه هر دو نوع عِلمي و عَمَلي طبّ را آموخت به تدريس و معالجه پرداخت. ابن جَزار در تشخيص بيماري و مداواي بيماران داراي يد بيضا و نَفَس مسيح گونه بود. اِبدال الادويه، نصايحُ الابرار و زادُالمسافر از جمله تاليفات اوست. در گذشت ابن جزار را سال چهار صد هجري قمري نيز گفته‏اند.

*       رحلت فقيه و محدث بزرگوار آيت‏ اللَّه شيخ حيدرقلي سردار كابلي (1372 ق)

علامه حيدر قلي فرزند سردار نورمحمدخان در 18 محرم 1293 ق در كابل به دنيا آمد. در آغاز كودكي كه استعمار انگلستان بر افغانستان چيره شده بود، به همراه پدر كه از سرداران ارتش بود به لاهور تبعيد شد. حيدرقلي در آن سامان به تحصيل روي آورد و در اندك زماني پيشرفت كرد. آزار حُكّام لاهور، نورمحمد خان را وادار به مهاجرت به عراق كرد و علامه تلاش بي‏وقفه‏اي را در راه كسب علم آغاز كرد. اين حكيم وارسته پس از كسب مدارج علمي و رسيدن به درجه‏ي اجتهاد و فتوا، از رجال نامي و استوانه‏هاي بزرگ حوزه همچون حضرات آيات عظام: سيدحسن صدر، حاج شيخ عباس قمي، سيديحيى خراساني و شيخ آقابزرگ تهراني، مفتخر به دريافت اجازه و نقل روايات گرديد. سردار كابلي همراه با فراگيري علوم معقول و منقول، به يادگيري چندين زبانِ زنده‏ي دنيا همت گماشت و در اين امر نيز موفق بود. وي پس از مدتي راهي كرمانشاه در غرب ايران گرديد و به نشر احكام ديني و ارشاد مردم همت گماشت. دُرُّالنثير، رساله در معرفت و شرح دعاي صباح از جمله تاليفات اوست. سرانجام، حكيم فرزانه، دانشمند برجسته و ستاره‏ي خاور، پس از بيش از نيم قرن تلاش، بررسي و نشر معارف اسلامي در حال راز و نياز با خداوند و در سَرِ سجاده‏ي نماز، در 79 سالگي در كرمانشاه در گذشت و طبق وصيتش در نجف اشرف به خاك سپرده شد.

*       درگذشت دانشمند گرانمايه "ابوالقاسم سحاب" (1335 ش)

استاد ابوالقاسم سحاب در سال 1266ش  (1304ق) در تفرش به دنيا آمد. وي تحصيلات ابتدايي را در مكتب‏خانه‏هاي همان شهر گذراندو از محضر علماي آن ديار كسب فيض كرد. استاد سحاب در دوران نوجواني، موفق به آموختن علوم عقلي و نقلي و همچنين فقه، اصول، كلام، حكمت، تفسير و تاريخ اسلام گرديد و چنان در علوم اسلامي مسلط شد كه مورد مشورت اهل علم و دانش قرار مي‏گرفت. ايشان در دوران جواني به تهران مهاجرت كرد و در محضر علماي طراز اول تهران از جمله شيخ علي نوري و سيد عبدالرحيم سنگلجي و دانشمندان ديگر به تكميل معلومات خود پرداخت. سحاب در كنار آن، زبان فرانسه و انگليسي را نيز آموخت و به آن‏ها تسلط يافت. وي همچنين مدتي به مديريت داخلي مجله تعليم و تربيت اشتغال داشت و سپس به معاونت كتابخانه ملي برگزيده شد. استادسحاب در تمام زندگي خود شغل شريف معلمي را انتخاب كرد و در اواخر عمر، در دانشسراي تهران به خدمات فرهنگي خود ادامه داد. وي در دوران پربار عمر خويش تاليفات زيادي از خود برجاي نهاد كه: شرح زندگاني حسين بن علي در 2 جلد، آداب نماز جمعه، فرهنگ خاورشناسان و نيز مجموعه زندگي امام رضا(علیه السلام)، امام جواد(علیه السلام) ، امام موسي، امام هادي و امام عسكري (عليهم السلام) در 4 جلد از آن جمله است. استاد ابوالقاسم سحاب سرانجام در 21 دي ماه 1335، پس ازعمري تلاش فرهنگي در 69 سالگي درگذشت و به لقاي معبود رسيد. دكتر عباس سحاب پدر نقشه‏كشي و كارتوگرافي ايران، فرزند استاد ابوالقاسم سحاب مي‏باشد.

*       درگذشت آيت‏ اللَّه "حسن سعيد تهراني" (1374 ش)

آيت‏اللَّه شيخ حسن سعيد تهراني در حدود سال 1296 ش در تهران در خانداني عالم به دنيا آمد. وي نواده آيت‏اللَّه العظمي حاج ميرزا مسيح مجتهد تهراني، از مراجع دوره قاجار و فتوا دهنده قتل گريبايدوف، سفير كبير روسيه در تهران بود. وي علوم مقدماتي را در قم و تهران و نزد پدر خود آموخت و سپس به دانشگاه رفت و ليسانس معقول و منقول گرفت. وي در جواني راهي نجف اشرف گرديد و در دروس حضرات آيات سيد محسن حكيم و سيد ابوالقاسم خويي و به ويژه شيخ حسين حلي شركت كرد تا اين كه پس از 15 سال اقامت در نجف، به تهران عزيمت نمود. آيت‏اللَّه سعيد تهراني در اين زمان ضمن امامت مسجد جامع چهلستونِ تهران، به تدريس فقه و اصول و تفسير، وعظ و ارشاد، تأليف، چاپ و نشر كتاب‏هاي ديني و تأسيس بناي كتابخانه و مدرسه چهلستون و گنجينه قرآن پرداخت. اين كتابخانه با بيش از 40 هزار نسخه خطي و چاپي، يكي از ذخاير گران‏بهاي كتب اسلامي به شمار مي‏رود. اصول دين، خدا و مهدي، ولايت فقيه، ره‏آورد غدير و ده‏ها اثر ديگر، از آثار اين عالم فرزانه، است. اين عالم رباني سرانجام در 21 دي 1374 برابر با 19 شعبان 1417 ق در 78 سالگي در تهران رحلت كرد و پس از تشييعي باشكوه، در قبرستان شيخان قم دفن شد.

*       رحلت عالم مجاهد و متفكر بزرگ مسلمان آيت‏ اللَّه "شيخ محمد مهدي شمس‏ الدين" (1379 ش)

متفكر و انديشمند بزرگ مسلمان، آيت‏اللَّه شيخ محمد مهدي شمس الدين، در نيمه شعبان سال 1353 ق برابر با 1312ش در نجف اشرف به دنيا آمد. وي پس از دوران كودكي، مقدمات علوم ديني را فراگرفت و پس از پشت سرگذاشتن سطوح عاليه، در درس خارج حضرات آيات: سيد محسن حكيم و سيد ابوالقاسم خويي به مقامات بالاي علمي دست يافت. شيخ محمد مهدي شمس الدين همزمان با تحصيل به تدريس و تأليف نيز مي‏پرداخت و با قلم شيوايش، در بسياري از مجلات علمي و ادبي نجف مقالاتي نگاشت. او همچنين در تأسيس مؤسسه مُنتدي النّشر در راستاي گسترش فرهنگ اسلامي شركت داشت و در دانشكده فقهِ نجف نيز به تدريس مشغول بود. شيخ محمد مهدي شمس‏الدين در 36 سالگي براي ياري مردم لبنان راهي اين كشور شد و با كمك امام موسي صدر، بنيادها و مؤسسات خيريه و علمي متعددي پايه‏گذاري كرد. ايشان بعدها به عنوان نايب رييس و سپس رييس مجلس اعلاي شيعيان لبنان برگزيده شد و منشأ خدمات مفيدي براي مردم گرديد. آيت‏اللَّه شيخ محمد مهدي شمس‏الدين، يكي از مردان نادري بود كه علم و فقاهت را با جهاد و استقامت درهم آميخته بود. وي ضمن آگاهي از علوم ديني، در عرصه پيكار با زورگويان و غاصبان صهيونيستي پيشگام بود و در عين حال از انقلاب اسلامي ايران به رهبري خميني كبير حمايت مي‏كرد. از اين متفكر مسلمان آثار متعددي بر جاي مانده كه ثورة الحسين، انصار الحسين، شرح عهد الاشتر و الغدير و... از آن جمله‏اند. آن مرد بزرگ سرانجام در 21 دي ماه 1379 ش برابر با نيمه شوال 1421 ق در 67 سالگي بدرود حيات گفت و در مسجد امام صادق(علیه السلام) كه توسط معظم له در بيروت تأسيس شده بود به خاك سپرده شد.

 

 

 

 

 

 

حدیث هفته

امام على (عليه السلام) :

لا تَتْرُكُوا الأمْرَ بِالْمَعرُوفِ وَ النَّهىَ عَنِ الْمُنكَرِ فَيُـوَلّى عَلَـيْكُمْ أَشْـرارُكُـمْ ثُمَّ تَدْعُونَ فَلا يُستَجابُ لَكُمْ.

امر به معروف و نهى از منكر را ترك نكنيد زيرا در اين صورت افراد نادرست برشما مسلط مى‌گردند آنگاه دعا مى‌كنيد و دعايتان مستجاب نمى‌شود.

  نهج البلاغه، نامه 47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١١:١٩ - 1397/09/28    /    شماره : ٦٧٨٠٦    /    تعداد نمایش : ٥٢خروج

   مطالب مرتبط