صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

دوشنبه 24 دی‌ 1397 ش 7 جمادی الاول 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دوشنبه 24 دی‌ 1397 ش

7 جمادی الاول 1440 ق

*      تصرف سرزمين مازندران توسط سپاهيان "علاءالدين محمدتَكِشِ خوارزمشاه" (606 ق)

*       رحلت حكيم و فقيه بزرگوار، آيت‏ اللَّه "سيد ابوالحسن رفيعي قزويني" (1353 ش)

آيت‏اللَّه ابوالحسن رفيعي قزويني در سال 1270ش  (1310ق) در قزوين به دنيا آمد و دروس حوزوي را در قزوين و تهران گذراند. وي در تهران از محضر عالمان نامداري همچون: ميرزا عبدالنبي نوري، ميرزا حسن كرمانشاهي و محمدعلي شاه‏آبادي استفاده كرد و در علوم معقول و منقول به مدارج والايي دست يافت. پس از ورود آيت‏اللَّه شيخ عبدالكريم حائري يزدي به قم، ايشان نيز به اين شهر عزيمت كرد و به تدريس و تاليف پرداخت. ميرزاي قزويني پس از سالياني راهي قزوين گرديد و حوزه آن ديار را رونقي دوباره بخشيد. در حلقه درس اين حكيم الهي، شاگردان برجسته‏اي پرورش يافتند كه حضرات آيات: حسن‏زاده آملي، محمد امامي كاشاني و امام خميني از آن جمله‏اند. آيت‏اللَّه رفيعي از افراد نادري است كه علوم عقلي و نقلي را به خوبي فرا گرفته و مدارج عالي كمال را پيمود. از سيدابوالحسن رفيعي قزويني آثار متعددي بر جاي مانده كه مسأله رجعت، كتاب حج و خمس استدلالي از آن جمله‏اند. وي سرانجام در 24 دي ماه 1353ش برابر با اول محرم 1395ق در 83 سالگي درگذشت و در حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) به خاك سپرده شد.

*       انتصاب آيت‏ اللَّه العظمی"سيدعلي خامنه‏ اي" به امامت جمعه تهران توسط "امام خميني" (1358ش)

*       استقبال بي‏سابقه مردم پاكستان از آيت‏ اللَّه "خامنه‏ اي" رييس جمهور وقت ايران (1364ش)

آيت‏اللَّه سيد علي خامنه‏اي رييس جمهور وقت اسلامي ايران در اولين مرحله از سفر دوره‏اي خود به چند كشور آسيايي و آفريقايي وارد پاكستان شد و مورد استقبال وسيع و گسترده مردم مسلمانِ اين كشور همسايه قرار گرفتند. استقبال پرشور مردم از رييس جمهور ايران كه به عنوان مهمان رسمي دولتِ پاكستان وارد اين كشور شده بودند نشان دهنده علاقه مردم مسلمان پاكستان به انقلاب و نظام اسلامي حاكم بر آن به شمار مي‏رود. در اين سفر سه روزه، رؤساي جمهور دو كشور خواستار گسترش روابط دو جانبه تجاري، صنعتي، كشاورزي، فرهنگي و نفتي شدند.

*       درگذشت "عبدالوهاب وصال شيرازي" محقق و شاعر (1373 ش)

عبدالوهاب وصال شيرازي متخلّص به نوراني از نوادگان شاعر معروف دوره قاجار، وصال شيرازي، در سال 1302 ش در شيراز به دنيا آمد. وي پس از طي دوران تحصيلات مقدماتي در شيراز، به تهران رفت و دكتراي زبان و ادبيات فارسي گرفت. نوراني از آن پس در بخش زبان و ادبيات فارسي دانشگاه شيراز به تدريس پرداخت و از همين مركز علمي با درجه استادي بازنشسته شد. از جمله كارهاي ادبي وصال، تصحيح و تحشيه بر متون كلاسيك است كه تصحيح مصيبت نامه عطار، هزار مزار و نوايدُ السُّلوك از آن جمله است. وصال شيرازي، بيش از سي سال عضو پيوسته انجمن ادب فارسي بود و در جلسات كانون دانش پارس شركت مستمر داشت. وي سرانجام در 71 سالگي درگذشت.

*       درگذشت "دكتر احمد تَفَضُّلي" ايران شناس معاصر(1375ش)

استاد احمد تفضّلي در سال 1316 ش در اصفهان به دنيا آمد. وي در رشته زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه تهران فارغ‏التحصيل شد و سپس در رشته فرهنگ و زبان‏هاي باستاني ايران در دانشگاه لندن به تحصيل پرداخت و مدرك كارشناسي ارشد و دكتراي خود را در همين رشته كسب نمود. او استاد برجسته دانشگاه تهران، عضو پيوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسي و در حوزه زبان‏هاي باستاني، داراي شهرت جهاني بود. وي به پاس ترجمه كتاب نخستين انسان و نخستين شهريار در تاريخ افسانه‏اي ايران، به دريافت جايزه كتاب سال 1369 جمهوري اسلامي ايران نائل شد. دكتر تفضُّلي همچنين به پاس تصحيح انتقادي گزيده‏هاي زادِسْپِرمْ و ترجمه آن به فرانسه به اخذ جايزه بين‏المللي كتاب در سال 1374 نائل آمد. ايشان همچنين به جهت خدمات به ادبيات فارسي به عنوان زبان علمي جهاني، به عنوان نخستين استاد از قاره آسيا، موفق به دريافت دكتراي افتخاري از شوراي علمي دانشگاه دولتي سن پترزبورگ فدراسيون روسيه شد. سرانجام اين دانشمند برجسته ايراني در 24 دي ماه 1375 ش در 59 سالگي دار فاني را وداع گفت و رخ در نقاب خاك كشيد.

*       درگذشت مترجم شهير معاصر استاد "محمد قاضي" (1376 ش)

استاد محمد امامي قاضي كه بعدها به محمد قاضي تخفيف شهرت داد، در مردادماه 1292ش در مهاباد به دنيا آمد. وي پس از اخذ ليسانس به كارهاي متنوع اداري و دولتي روي آورد و به دليل تسلط به زبان فرانسه، به ترجمه آثار برجسته ادبي و تاريخي جهان پرداخت كه بي‏شك آشنايي نسل كنوني با حجم عظيمي از رمان‏هاي مشهور غرب، مرهون تلاش و ذوق‏ورزي‏هاي محمد قاضي است. نثر ترجمه‏هاي او چنان شيوا و رسا و بدون تعقيد و گره است كه آثارش را به واقع سرمشقي براي ديگر مترجمان ساخته است. قاضي به جز ترجمه آثاري از قبيل: دُن كيشوت، سپيد دندان، جزيره پنگوئن‏ها، تاريك‏ترين زندان و مهاتما گاندي و... كه جزو برترين آثار ادبي جهان محسوب مي‏شوند، چند داستان و نيز كتابي درباره سرگذشتِ ترجمه‏هايش و كتابي با عنوان خاطرات يك مترجم دارد كه در آن با بياني بسيار جذاب از دوران كودكي و زندگي خود سخن گفته است. محمد قاضي گرچه بيش از سي سال از آخر عمر خود را تنها با عينك مي‏ديد و با سمعك مي‏شنيد و با صوتك سخن مي‏گفت، اما تا واپسين روزهاي عمر، از كار و خلاقيت باز نايستاد و بر گنجينه نفيس آفرينش‏هاي ادبي خويش گوهري ديگر مي‏افزود. اين استاد مترجم، سرانجام پس از تحمل سال‏ها بيماري، در 24 دي ماه 1376 ش در 84 سالگي دارفاني را وداع گفت و پيكرش بنا بر وصيت او در زادگاهش مدفون گرديد.


١١:٠١ - 1397/09/28    /    شماره : ٦٧٨٠٣    /    تعداد نمایش : ٥٢خروج

   مطالب مرتبط