صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

پنج‌شنبه 27 دی‌ 1397 ش 10 جمادی الاول 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

پنج‌شنبه 27 دی‌ 1397 ش

10 جمادی الاول 1440 ق

*      جنگ جمل (36ق)

نخستین جنگ دوره خلافت امام علی(ع) که توسط گروهی به رهبری عایشه همسر پیامبر اسلام(ص)، و طلحه و زبیر علیه امام علی(علیه السلام) به راه افتاد. این جنگ در سال ۳۶ قمری و در اطراف بصره رخ داد. عایشه و همراهانش این جنگ را به بهانه خون‌خواهی عثمان به راه‌انداختند. عایشه در این نبرد حضور داشت و بر شتری سرخ‌موی سوار بود و علت نامگذاری این جنگ به جمل (شتر نر) همین است. این جنگ که نخستین جنگ داخلی مسلمانان محسوب می‌شود با پیروزی سپاه امام علی و کشته شدن طلحه و زبیر و بازداشت عایشه و فرستادن او به مدینه به اتمام رسید. از آنجا که سران سپاه جمل با امام علی به عنوان خلیفه، بیعت کرده و سپس بیعت خود را شکسته و وارد جنگ شده بودند، به ناکثین (بیعت شکنان) معروف شدند و این جنگ نیز جنگ با ناکثین نامیده شد. جنگ جمل باعث انتقال مرکزیت خلافت مسلمین از مدینه به کوفه در عراق شد و به علت بروز درگیری بین چند تن از صحابه و شخص خلیفه، زمینه‌ای برای ظهور برخی نظریه‌های جدید کلامی و فقهی میان مذاهب اسلامی در باب سیاست گشت.

*      كشته شدن "خسروپرويز" پادشاه مغرور سلسله‏ ي ساسانيان(7 ق)

خسرو پرويز از سلاطين ساساني است كه در مدائن مي‏زيست و از سال 590 ميلادي - بيست سالگي حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) - به مدت 38 سال بر ايران حكومت كرد. وي در عصر پيامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) مي‏زيسته و حضرت طي نامه‏اي، او را به اسلام دعوت نمود. اين پادشاه مغرور نامه‏ي پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) را پاره كرد و به نماينده‏ي خود در يمن، دستور دستگيري پيامبر را داد. هنگامي كه فيروز، نماينده خسرو پرويز به حضور پيامبر رسيد گفت: خداوندگارم، خسرو، مرا فرموده كه تو را به نزد او ببرم. حضرت فرمود: خداي من، مرا خبر داد كه ديشب خداي تو به قتل رسيده است. پس از چندي خبر قتل خسرو پرويز و جانشيني پسرش، شيرويه، به مدينه رسيد و فيروز و همه‏ي همراهانش به اسلام گرويدند.

*       درگذشت "ابوجعفر بن حبش" دانشمند نجوم و رياضي(380 ق)

*       تصرف كشمير توسط قواي "سلطان محمود غزنوي" در جريان حمله به هند(396 ق)

 

*       وفات "امام بيهقي" از مشاهير محدثين و حافظ قرآن(458 ق)

ابوبكر فخرالزَّمان احمد بن حسن، معروف به امام بيهقي از مشاهير محدثين، حافظ، زاهد و در علوم گوناگون داراي دستي توانا بود. به جهت تحصيل احاديث و سنن نبويّه به بلاد بسياري سفر كرد. او را بر امام شافعيان به واسطه‏ي تأليفات خود حقّي روشن است. بيهقي در 458 قمري در نيشابور وفات يافت و جنازه‏اش را براي دفن به بيهق(نزديك نيشابور) انتقال دادند. الاربعين، الاسماء و الصفات، الاعتقاد، البعث و النشور، از جمله آثار اوست.

*       درگذشت آيت ‏اللَّه "حاج ميرزا علي‏ اكبر نوقاني" فقيه و مجتهد(1370 ق)

حاج ميرزا علي نوقاني فقيه، متكلم و شاعر، متخلّص به فقير، در سال 1300 ق در محله‏ي نوقان مشهد ديده به جهان گشود و تا 27 سالگي در محضر اساتيدي چون اديب نيشابوري اول، حاج شيخ حسنعلي تهراني و حاج سيد عباس شاهرودي در حوزه‏ي علميه‏ي مشهد به تحصيل علوم اسلامي پرداخت. سپس به نجف اشرف رفته و از محضر آخوند خراساني، سيدمحمدكاظم يزدي و شريعت اصفهاني بهره جست و پس از اخذ اجازه اجتهاد به مشهد بازگشت. او خطيبي توانا و در مناظره، استادي زبردست بود و طبع شعر موزون داشت. ميرزا علي‏اكبر نوقاني همچنين خطوط نسخ و نستعليق را به خوبي مي‏نوشت و در اين فن، استاد بود. نوقاني سرانجام در اثر سكته‏ي قلبي در هفتاد سالگي در مشهد درگذشت و در حرم امام رضا(علیه السلام) دفن شد. سه مقاله‏ي نوقاني و تعليقي بر شرح نهج‏البلاغه‏ي ابن ابي الحديد، از جمله آثار اين عالم ديني مي‏باشند.

*       شهادت "سيدمجتبي نواب صفوي"، رهبر جمعيت فداييان اسلام و يارانش (1334ش)

شهيد سيدمجتبي نواب صفوي در سال 1303ش در خاني‏آباد تهران به دنيا آمد و پس از اتمام دروس ابتدايي، به آبادان سفر كرد. سيد مجتبي سپس براي ادامه تحصيل به نجف اشرف مهاجرت نمود و در آن‏جا از محضر مدرسين حوزه علميه نجف اشرف بهره‏مند گرديد. وي پس از چهار سال اقامت در نجف به دستور آيت‏اللَّه سيدابوالحسن اصفهاني جهت مبارزه با كجروي‏هاي كسروي به ايران آمد و با تشكيل "جمعيت فداييان اسلام" به مبارزه با بدخواهان و بدانديشان پرداخت. ترور وابستگان استعماري مانند احمد كسروي، عبدالحسين هژير، علي رزم‏آرا و حسين علاء از جمله فعاليت‏هاي سياسي اين جمعيت مي‏باشد. شهيد نواب صفوي همچنين با حكومت دكتر مصدق به خاطر عدم عمل به احكام اسلامي به مخالفت برخاست و به همين جهت در ايام نخست وزيري مصدّق، دستگير و به زندان افتاد و تا سقوط حكومت مصدق در زندان بود. سرانجام اين مجاهد خستگي‏ناپذير به همراه سه تن از همرزمانش به نام‏هاي خليل طهماسبي، مظفر علي ذوالقدر و سيدمحمد واحدي در بيدادگاه رژيم پهلوي محكوم و در صبحگاه 27 دي 1334 شمسي تيرباران شده و به خيل شهدا پيوستند. بدين ترتيب پرونده ده سال فعاليت سياسي و اجتماعي جمعيت فداييان اسلام بسته شد و جنايت ديگري در پرونده سياه خاندان پهلوي ثبت گرديد.

*       پيام امام خميني به مناسبت فرار محمدرضا شاه پهلوي از ايران (1357 ش)

حضرت امام خميني(ره) به مناسبت فرار شاه از كشور در پيامي خطاب به ملت ايران فرمودند: "فرار محمدرضا پهلوي را كه طليعه پيروزي ملت و سرلوحه سعادت و دست يافتن به آزادي و استقلال است به شما ملت فداكار تبريك عرض مي‏كنم" امام در ادامه اين پيام، علاوه بر درخواست از ملت ايران به ادامه دادن تظاهرات پرشور خود بر ضد رژيم سلطنتي و دولت غاصب بختيار، بار ديگر از قواي نظامي و انتظامي خواستند كه به ملت بپيوندند. از سوي ديگر با فرار شاه از ايران، مردم، مجسمه‏هاي شاه فراري را در شهرهاي مختلف پايين كشيدند. در شهرهاي آمل، نهاوند، اليگودرز و ايلام نيز، مأموران رژيم شاه، به مردم حمله و شماري از آنان را شهيد و مجروح كردند.

*       دريافت 60 فروند ميراژ "اف يك" ساخت فرانسه از جانب عراق در اوايل جنگ تحميلي (1359ش)

فرانسوي‏ها در مقايسه با ساير كشورهاي غربي، بيشترين تسليحات مورد نياز عراق را به اين كشور واگذار كردند. ميراژ اف يك و 2000، موشك‏هاي هوا به هواي ماژيك 1، موشك‏هاي اگزوسه 39 - آ. ام و پس از آن، هواپيماهاي سوپراتاندارد از جمله تسليحاتي بودند كه از جانب فرانسه، به رژيم بعثي ارسال گرديد. در اوايل جنگ عراق با ايران، فروش تسليحات نظامي فرانسه به عراق از مرز ده ميليارد دلار گذشت كه هفت ميليارد دلار از اين معاملات به صورت وام و اعتبارات بود. افزون بر اين، فرانسه در ساخت راكتورهاي اتمي و فراهم كردن زمينه دست‏يابي عراق به سلاح اتمي نيز نقش برجسته‏اي داشت.

*       شهادت آيت‏ اللَّه "سيدمهدي حكيم" در كشور سودان توسط مزدوران بعثي عراق (1366ش)

آيت‏اللَّه سيدمهدي حكيم فرزند آيت‏اللَّه سيدمحسن حكيم و عضو برجسته مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق در سال 1313 ش در خاندان اهل علم و تقوا در نجف اشرف به دنيا آمد. وي پس از گذراندن دروس مقدمات و سطح به درس خارج آيت‏اللَّه شهيد سيدمحمد باقر صدر حاضر شد و به جرگه مخالفان سرسخت رژيم صدام رييس جمهور بعث عراق پيوست. از جمله فعاليت‏هاي اجتماعي و فرهنگي وي مي‏توان به ايجاد جماعت علماي بغداد و كاظمين و نيز تأسيس مراكز علمي و آموزشي براي طلاب علوم ديني اشاره كرد. ايشان در سال 1348 ش  (1969 م) از طرف حكومت جور به تلاش براي سرنگوني رژيم بعث متهم شد و در همان سال مخفيانه از عراق مهاجرت كرد. شهيد آيت‏اللَّه حكيم از آن پس به كشورهاي پاكستان، امارات، سوريه و لبنان سفر نمود و سرانجام در لندن استقرار يافت. وي در آن جا سرپرستي انجمن اهل البيت را بر عهده گرفت و به فعاليت‏هاي ضد رژيم بعث ادامه داد. او كه از پيشگامان انقلاب اسلامي عراق و از چهره‏هاي فعال آن به شمار مي‏رفت چندين بار به جمهوري اسلامي ايران مسافرت كرده و با حضرت امام خميني ديدار داشته است. اين عالم مجاهد همچنين در كنفرانس بررسي جنايات صدام و كنفرانس نيروهاي مبارز عراقي و كنفرانس همياري ملت عراق شركت نمود و نقش فعالي در سازمان‏دهي مبارزات مجاهدين مسلمان عليه رژيم صدام داشت. اين فعاليت‏ها بر رژيم خونخوار عراق گران‏آمد تا اين كه اين مبارز والا مقام در چنين روزي توسط دو تن از مزدوران بعثي در شهر خارطوم پايتخت سودان ترور شد و شربت شهادت نوشيد. اين ترور با محكوميت‏هاي گسترده‏اي همراه بود و رسوايي رژيم بعث را بيشتر از قبل آشكار ساخت. پيكر پاك آيت‏اللَّه سيد مهدي حكيم پس از تشييعي باشكوه در مسجد بالاسر حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) به خاك سپرده شد.


١٠:٣٥ - 1397/09/28    /    شماره : ٦٧٨٠٠    /    تعداد نمایش : ٥١خروج

   مطالب مرتبط