صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

شنبه 3 آذر 1397 ش 16 ربیع الاول 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

شنبه 3 آذر 1397 ش

16 ربیع الاول 1440 ق

*      اقامه‏ ي نخستين نماز جمعه‏ ي تاريخ اسلام توسط پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) (1 ق)

بنابر برخي روايات، نخستين نماز جمعه، توسط پيامبر گرامي اسلام(صلی الله علیه و آله)، پس از هجرت ايشان از مكه اقامه گرديد. حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) هنگام ظهر جمعه وقتي كه به نزديكي مدينه رسيد، در محل قبيله‏ي بني‏سالم بن عوف كه قُبا نام داشت، خطبه خواند و نماز جمعه را برپا كرد. به نقل راويان تاريخ، اين نخستين نماز جمعه‏اي بود كه در تاريخ اسلام خوانده شد. اين موضوع حاكي از اهميت فريضه‏ي سياسي - عبادي نماز جمعه است كه پيامبر اسلام در اولين فرصت، آن را برگزار كرد. بعدها در محل برپايي اولين نماز جمعه‏ي پيامبر، مسجدي ساخته شد كه هم اكنون نيز موجود است.

*       درگذشت "ابن‏ مرزبان" اديب، مورخ، متكلم و محدّث مسلمان (309 ق)

ابوالعباس محمد بن مرزبان‏دميري، معروف به ابن مرزبان، اديب، مورّخ، لغت شناس، و استاد بلاغت بود. او از جمله‏ي مشاهير مترجمين مي‏باشد كه بيشتر از پنجاه كتاب فارسي را به عربي ترجمه كرده است. الحاوي في العلومِ القُرآني و الحَماسَه، از مُصَنِّفات ابن مرزبان مي‏باشند.

*       درگذشت "ملاعبداللَّه بن محمد توني بشروي" معروف به "فاضل توني" (1071 ق)

ملاعبداللَّه بن محمدبن توني بُشرَوي معروف به فاضل توني، فقيهي اصولي و عابد و زاهد و پيروِ مقدس اردبيلي بوده است. وي در ابتدا در اصفهان و مشهد ساكن بود و سپس راهي عتبات عاليات شد و در اين مسير در سال 1071 ق در كرمانشاه جان به جان آفرين تسليم كرد. آثار وي عبارتند از: حاشيه‏ي مدارك، حاشيه‏ي معالم، شرح ارشاد علامه، فهرست و تهذيب شيخ طوسي و وافِيه.

*       تشكيل دولت رضاخان ميرپنج (1342 ق)

مشيرالدوله صدراعظم احمدشاه در روز 14 ربيع الاول سال 1342 ق استعفاي خود را به احمد شاه قاجار تقديم كرد و مجلس پنجم با اكثريتي كه هواخواه زمامداري سردار سپه بود تشكيل گرديد. احمد شاه قاجار كه تحت تاثير القائات اطرافيان و تزوير رضا ميرپنج بود، سرانجام به صدارت او رضايت داد و او را مامور تشكيل كابينه نمود. بدين ترتيب رضاخان ميرپنج(سردار سپه) اولين دولت خود را تشكيل داد و اعضاي كابينه را به حضور احمد شاه معرفي كرد.

 

 

*       رحلت آيت‏ اللَّه "ميرزا احمد مدرس يزدي" مدرس برجسته‏ ي حوزه‏ ي علميّه‏ ي مشهد (1391 ق)

آيت الله حاج ميرزا احمد مدرس يزدي از علماي اعلام و مدرسين بلند پايه و پارساي حوزه علميه مشهد بود. در سال 1306 ه.ق در يزد متولد شد و پس از پشت سرگذاشتن آموزش مقدمات و سطح عازم مشهد شد و درس خارج آيات سيد عباس شاهرودي، ميرزا محمد‌‌آقازاده و حاج آقا حسين قمي شركت نمود و از معارف بلند آنها برخوردار گرديد و خود سالها به تدريس شرح لمعه، قوانين، مكاسب و كفايه اشتغال يافت. نظم و ترتيب درسي، بي آلايشي و تواضع استاد موجب شد كه صدها فاضل در پاي درس او شركت كنند و از محضر پرفيضش بهره ببرند. ايشان ضمن تدريس در مسجد ملاهاشم اقامه جامعت مي نمود و زندگي خود را از محل درآمد مزرعه اي كه از همسر اولش در اختيار داشت، اداره مي كرد و در طول شصت سال اشتغال به تدريس، هرگز از وجوه شرعي استفاده ننمود، تنها يكي دو سال آخر عمر كه توان خويش را به كلي از دست دادهبود، از روي اجبار به قدر كفاف از اين وجوه براي تأمين معيشت خود بهره گرفت. داماد ایشان مرحوم حجت الاسلام استاد شانه چی در شرح حال مرحوم مدرس می نویسند : نظم حضور استاد در درس چنان بود که حتی فوت فرزند سه سالة ایشان سبب تعطیل درس این بزرگوار نگردید ، زیرا کار تدفین نور دیده را به فرزندان واگذار کردند و خود راهی مسجد و درس و بحث شدند . مرحوم مدرس به تقاضای طلاب ، درس تفسیر ، هیئت و حساب را در صبح و شب افاده می فرمود که دو درس اخیر مقدمه آموزش مبحث وقت و قبله و مبحث ارث که به محاسبات نیاز داشت به شمار می رفت . وي سحرگاه شب 17 ربيع الاول سال 1391 ه.ق / 24 ارديبهشت 1350 ه.ش دارفاني را وداع گفت و روز بعد پيكرش در محل دارالسياده حرم دفن شد .

*       آغاز انتشار روزنامه "مجلس" در تهران (1285 ش)

پس از صدور فرمان مشروطيت و تشكيل مجلس شوراي ملي و ازدياد قدرت روحانيت، از طرف مظفرالدين شاه قاجار، فرماني مبني بر تاسيس و انتشار روزنامه‏اي به نام مجلس صادر شد. در اين ميان صريحاً امر داده شده بود كه دولت حق سانسور مندرجات روزنامه را ندارد. اين روزنامه يكي از روزنامه‏هاي معتبر و پرمطلب دوران مشروطيت به شمار مي‏رود. روزنامه مجلس كه به صورت خبري، سياسي و اجتماعي، در هشت صفحه با چاپ سربي، هفته‏اي چهار شماره منتشر مي‏شد، علاوه بر درج اخبار داخلي و خارجي، كليه مذاكرات مجلس شوراي ملي ايران را منعكس مي‏كرد. سردبيري اين روزنامه برعهده اديب الممالك فراهاني از ادبا، شعرا و نويسندگان مشهور آن زمان بود.

*       تعطيلي مسجد جاويد تهران به دليل انجام فعاليت‏هاي ضد رژيم پهلوي در آن (1353ش)

در زماني كه سالياني از تبعيد حضرت امام خميني(ره) به نجف اشرف مي‏گذشت و اختناق حاكم بر كشور اجازه فعاليتي عليه رژيم پهلوي را به كسي نمي‏داد، آيت‏اللَّه دكتر محمد مفتح از روحانيان شاخص و مبارز پيرو امام، علاوه بر فعاليت‏هاي پراكنده در مجامع مذهبي و علمي، امامت مسجد جاويد تهران را برعهده گرفت. وي اين مكان را به صورت محلي براي تجمع و تشكُّل نيروهاي مسلمان و مبارز تبديل كرد و آن را به سنگري ديگر در راه دفاع از ارزش‏هاي اسلامي و انقلابي قرار داد. دراين زمان، شهيد مفتح يك هسته مقاومت را متشكل نمود و مبارزان سرشناسي از قبيل آيت‏اللَّه شهيد مرتضي مطهري و دكتر باهنر و... را براي سخنراني به مسجد جاويد دعوت مي‏كرد. در اين مسجد، جوانان مذهبي و نسل تحصيلكرده دانشگاهي، علاوه بر استفاده از محضر سخنرانان، از كتابخانه مجهز و پر بار آن و نيز كلاس‏هاي گوناگون كه در رشته‏هاي تفسير قرآن، نهج البلاغه، اصول عقايد، اقتصاد اسلامي، تاريخ اديان و جامعه‏شناسي و... بهره مي‏بردند. حضور شورانگيز و پرنشاط نسل جوان، سخنراني‏هاي روشنگرانه انقلابيون، فعاليت‏هاي وسيع ضد رژيم و انتشار اعلاميه‏هاي گوناگون از اين مكان، بر رژيم طاغوت گران آمد و باعث شد تا سرانجام در سوم آذر 1353 ش، پس از سخنراني آيت‏اللَّه خامنه‏اي در آن، مسجد جاويد با هجوم مزدوران ساواك تعطيل گردد و امام جماعت آن، آيت‏اللَّه شهيد مفتح، دستگير و زنداني شود.

 

 

*      درگذشت فقیه و عالم بزرگوار سید عبدالکریم موسوی اردبیلی (1395 ش / 23 صفر 1438 ق)

سید عبدالکریم موسوی اردبیلی (۱۳۰۴ ۱۳۹۵ش) از مراجع تقلید شیعه. وی از مبارزان علیه حکومت پهلوی و از یاران امام خمینی (ره) و بنیانگذار موسساتی مانند مکتب امیرالمؤمنین، مکتب توحید و مدارس مفید بود و بعد از انقلاب، دانشگاه مفید را در قم تأسیس کرد. عضویت در شورای انقلاب، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندگی دوره اول مجلس خبرگان رهبری، امام جمعه موقت تهران، دادستانی کل کشور، ریاست دیوان عالی کشور، عضویت در شورای عالی قضایی و شورای بازنگری قانون اساسی و مسئولیت اجرای فرمان شش ماده‌ای آیت‌الله خمینی، از جمله سمت‌های او بود. وی در ۳ آذر ۱۳۹۵ درگذشت و در حرم حضرت معصومه دفن شد.

*       رحلت عالم مجاهد آيت‏ اللَّه "سيدمهدي روحاني" عضو مؤسس جامعه مدرسين حوزه علميه قم (1379 ش)

آيت‏اللَّه سيد مهدي روحاني در سال 1303ش  (1343ق) در بيت علم و تقوا و فضيلت در شهر مقدس قم به دنيا آمد. ايشان پس از دوران كودكي و نوجواني، در اوج استبداد رضا شاهي كه كيان حوزه‏هاي علميه در خطر بود و كمتر كسي به علوم ديني رغبت مي‏كرد، به فراگيري دانش ديني روي آورد و در محضر پدر دانشمندش، مقدمات را فرا گرفت. آيت‏اللَّه روحاني در 19 سالگي جهت ادامه تحصيل علوم ديني راهي نجف گرديد و در طي حدود هشت سال، بخش عمده سطوح عاليه را فرا گرفت. ايشان سپس در قم به درس حضرات آيات عظام: سيدحسين بروجردي، سيدمحمد محقق داماد، سيدمحمد حجت كوه‏كمره‏اي، سيد محمدتقي خوانساري و علامه طباطبايي حضور يافت و مدارج علمي را پيمود. آيت‏اللَّه روحاني از آن پس به تدريس سطوح عاليه و خارج فقه و اصول همت گماشت و بيش از پنجاه سال به مباحثه فقه و حديث و تفسير با ديگر استادان، مشغول بود. معظمٌ له، در كنار مطالعات رايج حوزه‏هاي علميه، به تحقيق در تفسير، حديث، تاريخ، كلام و مذاهب اسلامي پرداخت و يكي از صاحبنظران برجسته علوم اسلامي در حوزه علميه قم به شمار مي‏رفت. وي سالياني قبل از آغاز نهضت اسلامي به رهبري امام خميني(ره)، به همراه دوستان قديمي و هم‏فكر خويش، شالوده تأسيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم را فراهم آورد و بعدها در تشكيلات ضدرژيم پهلوي به فعاليت پرداخت. در طول ساليان نهضت اسلامي ضد رژيم، ايشان نقش حساس و بنيادين خود را در اين راستا ايفا كرد و در گسترش پيام مرجعيت و روحانيت در گوشه و كنار كشور شركت مستقيم داشت كه نام روحاني در تمام اعلاميه‏هاي ضدرژيم و از جمله اعلاميه تاريخي خلع شاه از سلطنت ديده مي‏شود. ايشان پس از پيروزي انقلاب اسلامي در جهت تقويت و حمايت از نظام، از هيچ كوششي فروگذار نكرد و سه بار به عنوان نماينده مردم قم و اراك در مجلس خبرگان حضور داشت. همچنين از اين فقيه وارسته آثاري بر جاي مانده كه تاريخ فِرق و مذاهب اسلامي در 2 جلد، تفسير سوره فجر و احاديث اهل البيت عن طريق اهل السنة از آن جمله‏اند. سرانجام اين يار وفادار امام و انقلاب در سوم آذر 1379ش برابر با 26 شعبان 1421 ق در 76 سالگي به ديدار معبود شتافت و در كنار دوست ديرين خويش، آيت‏اللَّه احمدي ميانِجي در حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها)، به خاك سپرده شد.

 

 

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) : امروز حفظ حوزه‌های علمیه و تربیت طلاّب فاضل و علمای بزرگ، یک وظیفۀ اساسی است.

 

 

 

 

 

 

 

 


١٣:٣٣ - 1397/08/30    /    شماره : ٦٧٦١٤    /    تعداد نمایش : ٢١خروج

   مطالب مرتبط