صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

دوشنبه 5 آذر 1397 ش 18 ربیع الاول 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

دوشنبه 5 آذر 1397 ش

18 ربیع الاول 1440 ق

*      آغاز بناي مسجدالنبي در مدينةالرسول به دست مبارك پيامبر اكرم و ياران (1 ق)

پس از ورود حضرت محمد(علیه السلام) به مدينه، ايشان دستور ساخت مسجد را صادر كرده با كمك مهاجرين و انصار، شروع به بناي آن نمودند. ديوار مسجد از سنگ و آجر و سقف آن از چوب درخت بود و در كنار مسجد اتاق‏هاي پيامبر(علیه السلام) و برخي از اصحاب وي قرار داشت. رسول گرامي اسلام از مسجد نه تنها براي انجام عبادت، بلكه جهت برگزاري امور قضاوت، مجالس مشورتي، آموزش‏هاي فني و حل و فصل ديگر امور مسلمانان استفاده مي‏كردند به همين دليل اين مسجد اهميت فوق العاده‏اي براي مسلمانان داشت.

*       درگذشت فقيه بزرگوار "سيدمحمد طباطبايي عاملي" محدث و محقق شيعه (1009 ق)

سيدمحمد بن علي بن حسين موسوي عاملي، ملقب به شمس الدين، دخترزاده‏ي شهيد ثاني، عالمي فقيه، محدثي فاضل و محقق بود. وي نزد پدر و مقدس اردبيلي و ديگران درس آموخت. حاشيه‏ي استبصار، مداركُ الاحكام و حاشيه‏ي روضَةُ البَهيَّه از جمله تصنيفات او مي‏باشند. وفات اين سيد بزرگوار در جبل عامل روي داد.

*       قتل "اميركبير" صدراعظم ناصرالدين شاه به دستور پادشاه ‏قاجاريه (1268ق)

ميرزا تقي خان فراهاني فرزند كربلايى قربان، آشپز ميرزا ابوالقاسم قائم مقام، در اصل از هزاوه و خانواده‏اي فقير بود. وي در دستگاه قائم مقام پرورش يافت و دبيري كارآمد و منشي لايقي شد. وي سمت‏هاي متعددي در زمان فتحعلي شاه و محمدشاه قاجار داشت و در خدمت ناصرالدين ميرزاي وليعهد، فعاليت مي‏كرد. ميرزاتقي خان پس از مرگ محمدشاه قاجار تلاش فراواني در به سلطنت رساندن ناصرالدين شاه نمود و لقب اتابك اعظم گرفت. نزديكي وي به شاه به حدي بود كه ناصرالدين شاه قاجار تنها خواهر خود را به عقد ميرزاتقي درآورد، هرچند مهد عليا مادر شاه، از اين امر راضي نبود. پس از صدر اعظمي و فرونشاندن ناآرامي‏ها و به جريان انداختن امور كشور، به اميركبير ملقب گرديد و بيشتر از قبل مورد حسادت درباريان واقع شد. سرانجام با بدگويي‏هاي فراواني كه نزد شاه از او گفتند به دستور شاه قاجار از صدارت عزل گرديد و بدخواهان از ترس تغيير نظر شاه، حكم قتل وي را نيز از سلطان گرفتند. وي را در حمام فين كاشان با گشادن شريان بازويش به قتل رسانده و سپس جسدش را به عراق برده و در كربلا به خاك سپردند.

*       مرگ "محمدعلي فروغي" سياستمدار و نخست وزير رژيم پهلوي (1321ش)

محمدعلي فروغي در سال 1254 شمسي به دنيا آمد و پس از مرگ پدر به "ذكاءالملك" ملقب گرديد. جد اعلاي اين خانواده از يهوديان بغداد بود كه براي تجارت به ايران آمد و در اصفهان سكني گرفت و مسلمان شد. پدر فروغي از معاريف فرهنگي زمان خود به شمار مي‏رفت كه تحت تأثير ميرزا ملكم خان از پيشكسوتان ترويج فرهنگ غربي و فراماسونري در ايران به شمار مي‏رود. محمدعلي فروغي مشوّق احمدشاه قاجار براي استعفا بود و در به قدرت رسيدن رضاخان و تأسيس سلسله پهلوي، نقشي اساسي ايفا كرد. او نخستين رييس الوزراي رضاخان بود كه شانزده سال بعد نيز براي اولين بار تاج پادشاهي را بر سر محمدرضا پهلوي نهاد. فروغي معتمدترين شخصيت سياسي ايران از نظر دربار لندن جهت پيشبرد سياست‏هاي استعماري بريتانيا در ايران محسوب مي‏شد. او در تمام مراحل سياست‏هاي ضداسلامي خود و رضاخان، مورد حمايت مستقيم انگليس قرار داشت. فروغي همچنين در چندين دوره مجلس شوراي ملي به نمايندگي برگزيده شد و يك بار به رياست آن رسيد. پس از فرار رضاخان، ذكاءُالملك، عامل مهمي در كنترل اوضاع داخلي و روي كار آوردن و تثبيت محمدرضا بود و توانست با وعده‏هاي توخالي، مردم را فريب دهد. فروغي پنج بار وزير امور خارجه، چهاربار وزير دارايي، سه بار وزير دادگستري، چهار بار وزير جنگ، يك بار وزير اقتصاد، يك بار كفيل نخست وزير، يك بار رييس مجلس شوراي ملي و سه بار نخست وزير شد. محمدعلي فروغي سرانجام در 5 آذر 1321 ش، در 67 سالگي، هنگامي كه وزير دربار محمدرضا پهلوي بود، بر اثر سكته قلبي درگذشت. فروغي داراي دو چهره متضاد است. يكي سياستمدار و ديگر دانشمند، اديب و فيلسوف. وي علاوه بر اينكه آثار متعددي را پديد آورده است ولي در بعد سياسي، از افراد ذي نفوذ و مؤثر در تثبيت سلطنت استبداي پهلوي اول و دوم به شمار مي‏رود.

*       تشكيل بسيج مستضعفين به فرمان "امام خميني"(ره) و روز بسيج (1358ش)

 

امام خمینی (ره) :

ü      امروز شما بسیجیان امید اسلام هستید اسلام به وجود شما افتخار می‌کند.

ü      افرادی که در بسیج خدمت می‌کنند همه در حال عبادت هستند.

ü      اگر بر کشوری نوای دل‌نشین تفکر بسیجی طنین‌انداز شد چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید.

ü      حضور شما بسیجیان در صحنه‌ها موجب می‌شود که ریشه ضدانقلاب در تمامی ابعاد از بیخ و بن قطع گردد.

 

به دنبال پيروزي انقلاب، دست غارتگران استعمارگر از ايران قطع شد و منافع آنان به خطر افتاد. آنان از آن پس براي حفظ منافع خود به فكر مقابله با انقلاب افتاده و عليه آن توطئه كردند. يكي از خطراتي كه انقلاب نوپاي اسلامي را تهديد مي‏كرد، حمله نظامي بود. بنابراين حضرت امام خميني(ره) در پنجم آذرماه سال 1358 فرمان تشكيل بسيج مستضعفين را صادر كردند و همگان را به تشكيل ارتش بيست ميليوني فرا خواندند. اين نهاد مردمي با داشتن نيروهاي با ايمان، فداكار و پرتلاش كه از متن جامعه برخاسته‏اند، در تمام صحنه‏هاي انقلاب اسلامي به ويژه در طول 8 سال دفاع مقدس ملت ايران، نقشي تعيين كننده داشته است. در طول هشت سال دفاع مقدس، بسيج آن‏چنان درخشيد كه دشمنان اعتراف كردند قدرتي كه در بسيج نهفته است، توان مقابله با ارتش‏هاي كلاسيك جهان را دارد. بسيج، وظيفه جذب، آموزش و سازمان‏دهي نيروهاي مردمي و اعزام آنها به جبهه‏هاي نبرد را برعهده داشت و توانست با سامان دادن به نيروهاي مؤمن و ارزشي، ارتشي مردمي را پي ريزي كند. بسيج، اكنون نيز در عرصه‏هاي اجتماعي، فرهنگي و نظامي ايران اسلامي، با همان شور و نشاط اوليه، حضوري فعال دارد.

 

 

 

 

 

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) :

ü      تا بسیج هست، نظام اسلامی و جمهوری اسلامی از سوی دشمنان تهدید نخواهد شد.

ü      هفته بسیج نمایش عمومی قدرت بسیج مردم است.

ü      بسیجیان در دوران 8 سال جنگ تحمیلی زیباترین تابلوهای ایثار و فداکاری را ترسیم کردند.

ü      شما بسیجیان باید بیش از همه به قوانین جمهوری اسلامی عمل کنید.

 

 

 

 

 


*      سال روز قیام مردم گرگان

روز 29 آبان ماه سال 1357 مأموران رژيم شاه با حمله به حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) عده‌اي از مردم انقلابي آنجا را شهيد و مجروح نمودند كه از جمله شهادت يك دانشجوي سرخنكلايي به نام محمد مقصودلوراد بود. به دنبال اين جنايت حضرت امام خميني رهبر كبير انقلاب اسلامي طي پيامي كه در تاريخ دوم آذر ماه آن سال صادر فرمود، روز يك شنبه پنجم آذر سال 1357 را كه مصادف با هفتمين روز واقعه مشهد بود - عزاي عمومي اعلام کرد و از مردم خواست تا با هر وسيله ممكن براي سقوط دستگاه جبار قيام كنند. به دنبال آن روحانيان و انقلابيون مبارز در مساجد اعلام كردند كه امام خميني در روز يكشنبه پنجم آذر را به مناسبت واقعه دلخراش مشهد عزاي عمومي اعلام نموده‌است. اين خبر دهان به دهان به گوش امت مسلمان در شهرها و روستاهاي اطراف رسيد كه فردا صبح (پنجم آذر) از محل امام زاده عبدالله گرگان راهپيمايي اعتراض‌آميزي انجام مي‌شود. لذا روز پنجم آذر اقشار مختلف مردم گرگان و شهرها و روستاهاي منطقه از اولين ساعات صبح در جوار مرقد مطهر امام‌زاده عبدالله - آن فرزند پاك امام موسي‌بن‌جعفر(علیه السلام)- گرد ‌آمدند. جمعيت تظاهر كننده به بیش از 30 هزار نفر مي‌رسيد. هنوز عده‌اي داخل محوطه‌ امام‌زاده و عده‌اي نيز در داخل و اطراف فلكه شهدا ايستاده بودند.برخي از تظاهركنندگان هم پلاكارتهايي مبني بر محكوميت رژيم شاه در دست داشتند. سرگرد جهانشاه همچنان با بلندگو به مردم اخطار مي‌كرد كه متفرق شوند، ولي مردم و مخصوصا جوانان اعتنا نمي‌كردند. ناگهان شليك گلوله‌هاي آتشين دژخيمان به سوي جمعيت آغاز شد. در اولين دقايق تعدادي از عزيزان به خون غلطيدند. مأموران سوار بر كاميونها فلكه را دور زده و به طرف مركز شهر به راه افتادند. در نتيجه مردم به خشم آمده بسوي پاركينگ شهرباني كه در ضلع غربي فلكه شهدا قرار داشت، حمله‌ور شدند و آنجا را با كليه وسايل و ماشين آلات آن به آتش كشيدند. آن روز مأموران شاه در كوچه‌ها و خيابانهاي شهر هر كجا مردم بي‌دفاع را مي‌يافتند به گلوله مي‌بستند. مقاومت و سرسختي انقلابيون در فضايي از آتش و خون ادامه داشت. مردم قهرمان آن روز شجاعانه و به هر طريق ممكن در مسير تردد دژخیمان رژيم مانع و مشكل ايجاد مي‌كردند. آن روز مأموران شهرباني و هنگ ژاندارمري همچنان مشغول گشت‌زني و سركوب مردم بي‌دفاع بودند و حتي به آمبولانسها حمله مي‌كردند تا از انتقال مجروحين جلوگيري نمايند و به سوي مغازه‌هاي انقلابيون شهر نيز تيراندازي مي‌‌نمودند. بويژه مغازه‌هايي كه تصوير حضرت امام خميني را نصب كرده بودند. عده‌اي از مردم با هر وسيله ممكن مجروحين و شهدا را به بيمارستان انتقال دادند كه بيشتر مصدومين به بيمارستان پهلوي سابق (پنجم‌آذر فعلي) انتقال می ‌يافتند. حجم زخمي‌ها و مجروحين به حدي بود كه از عهده‌ كادر درماني پر تلاش و ايثارگر بيمارستان خارج بود و به همين علت مردم داوطلبانه و مشتاقانه به ياري آنها می شتاقتند. تا اينكه حدوداً ساعت يك يا يك و نيم بعدازظهر انبوه جمعيتي را كه جهت كمك به مجروحين و اهداي خون به بيمارستان آمده بودند به گلوله بستند كه در نتيجه در آنجا جواني به نام آقاي سید نظام‌الدين نبوي مورد اصابت گلوله مأموران قرار گرفت و مغزش متلاشي شد. در حالي كه حمله به بيمارستان و آمبولانسها از نظر همه قوانين بين‌المللي ممنوع مي‌باشد. در آن روز، بیش از150 نفر زخمي شدند و 14 نفر نيز به شهادت رسیدند،

*       درگذشت "سيدحسن ميرخاني" استاد خوشنويسي معروف به "سراج الكُتّاب" (1369ش)

استاد سيدحسن ميرخاني معروف به سراج الكُتّاب فرزند سيد مرتضي حسيني برغائي در سال 1291 ش در تهران به دنيا آمد. وي پس از اتمام تحصيلات مقدماتي، هنر خطاطي را نزد پدر و استادان برجسته خطاطي ايران فرا گرفت. او در مدتي بسيار كوتاه، در خوشنويسي به درجه استادي رسيد و سپس به تدريس پرداخت. استاد ميرخاني در نوشتن تمام انواع خط از قبيل نسخ، ثلث، تعليق و شكسته و به ويژه خط نستعليق، مهارتي بسيار داشت و در سرودن شعر نيز توانا بود. اين استاد بزرگ خوشنويسي، بيش از شصت جلد كتاب با خط خوش نوشت كه خوشنويسي كليات سعدي و ديوان حافظ و نيز ديوان اشعارش از آن جمله است. ايشان هم‏چنين در تأسيس انجمن خوشنويسي ايران نقش مهمي ايفا كرد. استاد سيد حسن ميرخاني سرانجام در پنجم آذر 1369ش در 78 سالگي در تهران درگذشت.

 


١٣:٢٤ - 1397/08/30    /    شماره : ٦٧٦١٢    /    تعداد نمایش : ٧٥خروج

   مطالب مرتبط