صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

سه‌شنبه 6 آذر 1397 ش 19 ربیع الاول 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

سه‌شنبه 6 آذر 1397 ش

19 ربیع الاول 1440 ق

*      مرگ "هلاكوخان" ايلخان خون خوار مغول (663 ق)

در عهد مغول، شعبه‏اي از اين خاندان در ايران داراي يك سلسله‏ي پادشاهي شد كه آن را سلسله‏ي ايلخانان يعني خان‏هاي محلّي مي‏گويند. مؤسس اين سلسله، هلاكوخان مغول، برادر منگوقاآن است. هلاكو در آغاز ورود به ايران، قصد براندازي فرقه‏ي اسماعيليه را كرد و پس از تصرف قلعه‏هاي اين گروه، ركن‏الدين خُوَرشاه، آخرين شاه اسماعيلي را در 655 ق كُشت. سپس با هدف تسخير بغداد پايتخت خلافت عباسي، راهي اين شهر شد و پس از قتل عام بسيار و كشتار هزاران نفر از مردم و غارت پايتخت عباسيان، خليفه‏ي عباسي را به قتل رساند. با قتل المستعصم باللَّه، در ماه صفر 656 ق، دولت پانصد ساله‏ي بني‏عباس نيز منقرض گشت. از آن پس، شام را تصرف نمود و ولايات آن را غارت كرد. در نهايت، در حالي كه هلاكو قصد داشت بر مصر بتازد و شكست سردار خود را در اين كشور جبران كند، در آذربايجان به ديار نيستي رفت و در 48 سالگي پس از عمري جنايت و كشتارهاي وحشتناك، مُرد.

*       رحلت آيت اللَّه ميرزا حسن علياري (1358 ق)

آيت اللَّه ميرزا حسن علياري مجتهد عالي قدر و راوي بزرگ مسلمان، در يكي از روستاهاي توابع تبريز به دنيا آمد. در جواني علوم معقول و منقول، رياضيات و ديگر مقدمات دروس ديني را نزد پدرش فرا گرفت. آيت‏اللَّه علياري براي ادامه‏ي تحصيلات ديني به حوزه‏ي علميه‏ي نجف اشرف رفت و در محضر درس اساتيد برجسته‏ي آن حوزه هم‏چون آيات عظام ميرزا ابوالقاسم حائري و فاضل شربياني شركت كرد و بهره‏هاي فراوان علمي برد. ايشان كه از بزرگان علم و ادب و از فقهاي اسلام به شمار مي‏رود داراي آثار متعددي است كه از جمله‏ي آن‏ها مي‏توان به كتاب صراطُ النَّجاة و جامِعُ السَّعادَه در دو جلد، اشاره كرد.

*       تشكيل نخستين كنفرانس متفقين در جريان جنگ جهاني اول در تهران (1322ش)

در ششم آذر 1322ش، كنفرانس سران سه كشور متفق در جنگ جهاني دوم، در حالي در تهران آغاز به كار كردكه ايران به اشغال نظامي اين سه كشور درآمده بود. كنفرانس تهران، پس از ورود آمريكا به جنگ جهاني دوم و گشوده شدن جبهه‏هاي جديد عليه ارتش آلمان، برپا شد. در اين كنفرانس، روزولت رييس جمهور آمريكا، چرچيل نخست وزير انگلستان و استالين رهبر شوروي، درباره شيوه‏هاي مبارزه با ارتش آلمان و كمك به جبهه‏هاي جنگ با اين كشور، با يكديگر تبادل نظر كردند. در پايان كنفرانس تهران كه چهار روز به طول انجاميد، اعلاميه مشتركي توسط سه كشور صادر شد كه در آن به انهدام نيروهاي نظامي آلمان و چگونگي انجام عمليات در جبهه‏هاي جنگ اشاره شده بود. همچنين توافق شد كه پس از پايان جنگ جهاني دوم، نيروهاي متفقين، خاك ايران را ترك كنند.

*       تعطيلي حوزه‏ هاي علميه ايران در اعتراض به حكم اعدام روحانيون ضد بعثي در عراق (1353 ش)

در اعتراض به تصميم دولت بعث عراق مبني بر اعدام پنج نفر از روحانيون مبارز شيعه، حوزه‏هاي علميه قم و مشهد تعطيل شد. همچنين در اين روز، حضرات آيات: سيدشهاب‏الدين مرعشي نجفي، سيدمحمدرضاگلپايگاني و ديگر مراجع تقليد قم و آيت‏اللَّه ميلاني در مشهد، درس‏هاي خود را تعطيل كردند. مدتي قبل، رژيم بعثي عراق به رياست حسن البكر، يكصد و پنجاه نفر از روحانيون مبارز و طلاب علوم اسلامي عراق را دستگير و پس از آن پنج نفر از آنان را به اعدام محكوم كرد.

*       درگذشت استاد محقق "محمدصديق مفتي‏ زاده" (1363 ش)

استاد محمدصديق مفتي‏زاده متخلص به محزون فرزند ملاعبداللَّه دشه‏اي، مفتي كردستان در سال 1300 ش در قريه دشه از توابع اورامان كردستان به دنيا آمد و در كودكي پدر و مادرش را از دست داد. او در كودكي به فراگيري علوم اسلامي پرداخت و سرانجام از برادرش اجازه نامه خود را اخذ كرد. اين اجازه پس از امتحان او توسط هيئت علمي و ديني اوقاف سليمانيه عراق و شوراي عالي وزارت آموزش و پرورش تهران مورد تأييد قرار گرفت. مفتي‏زاده سپس وارد دانشگاه تهران شد و موفق به اخذ دكتراي الهيات و معارف اسلامي گرديد. او علاوه بر تدريس زبان كُردي در دانشگاه تهران، سردبيري روزنامه كردستان و نويسندگي برنامه راديو كردي تهران، به تحقيق و پژوهش نيز مشغول بود. چگونه بخوانيم و بنويسيم، در اجتماع چگونه زندگي كنيم، راه خداشناسي، هفت بند و... از آثار اوست. محمدصديق مفتي‏زاده به لهجه اورامي و سوراني شعر مي‏گفت و مقداري هم به فارسي شعر گفته است. درگذشت وي به سبب ابتلا به سرطان ريه در ششم آذر 1363 ش، در 63 سالگي در تهران روي داد.

*       آغاز به كار نخستين كنفرانس بين‏ المللي هنر ديني در تهران (1374ش)

*       درگذشت دكتر "سيد صادق گوهرين" اديب و پژوهشگر برجسته عرفان اسلامي (1374 ش)

دكتر سيد صادق گوهرين در سال 1293 ش به دنيا آمد. در اوان نوجواني در مدرسه‏هاي علميه، به روش سنتي به تحصيل صرف و نحو عربي پرداخت. سپس وارد دوره‏هاي ابتدايي و متوسطه گرديد و در رشته‏هاي ادبيات فارسي و فلسفه از دانشسراي عالي ليسانس گرفت. وي از آن پس، ضمن تدريس در دبيرستان‏ها، در دوره دكتراي ادبيات فارسي به ادامه تحصيل پرداخت و در مقطع دكترا، كتاب "فرهنگ لغات و تعبيرات مثنوي" در 9 جلد را به عنوان پايان‏نامه به نگارش درآورد. استاد گوهرين در اين رساله كه شايد مهم‏ترين و مفصل‏ترين اثر او به حساب آيد، به ترتيب الفبا، لغات، اصطلاحات، تعبيرات عرفاني، مَجازات، اصطلاحات نجومي، طبي، قرآني و حديثي و... را كه در مثنوي معنوي مولوي آمده‏اند شرح كرده و هر تركيب را در محل دقيق آن بيان داشته است. وي بيشتر ايام عمر خود را صرف تدريس دروس ادبي و عرفان و نيز تربيت دانشجويان اين دو مقوله معرفتي كرد و شاگردان فراواني پرورش داد. برخي ديگر آثار او از اين قرارند: پير جنگي، داستان بهرام گور، شرح اصطلاحات تصوف و شيخ صنعان. سرانجام مرغ جان اين وارسته مرد عرصه عرفان وادب، پس از عمري تكاپو در 6 آذر 1374ش در 81 سالگي از قفس تن به درآمد و به سوي هستي مطلق پرواز كرد.

*       رحلت عالم خدمتگزار حجت‏ الاسلام والمسلمين "محمدعلي شرقي" (1377ش)

حجت‏الاسلام محمدعلي شرقي در سال 1303ش  (1343ق) در يكي از روستاهاي اطراف مراغه به دنيا آمد. وي پس از طي دروس مقدمات در تبريز، راهي قم شد و با تكميل سطوح، به درس خارج حضرات آيات: سيدمحمد حجت كوه‏كمره‏اي و سيدحسين بروجردي راه يافت و بهره‏هاي فراوانِ فقهي و اصولي برد. ايشان پس از رحلت آيت‏اللَّه بروجردي به اروميه رفت و به خدمات ديني اشتغال ورزيد. با پيروزي انقلاب اسلامي، حجت‏الاسلام شرقي به امامت جمعه شهرستان مراغه انتخاب شد و مدت 17 سال در اين سنگر مشغول خدمت بود. ايشان در خرداد 1377 به امامت جمعه مامقان برگزيده شد و تا زمان وفات در اين سمت فعاليت كرد. حجت‏الاسلام شرقي در طول اين ساليان علاوه بر تدريس، به تاليف كتب نيز اهتمام ورزيد كه قاموس نهج‏البلاغه در 4 جلد، قيام حق در 7 جلد و اصول وافي در 2 جلد از آن جمله‏اند. اين عالم بزرگوار سرانجام در ششم آذر 1377ش برابر با هشتم شعبان 1419ق در 74 سالگي بدرود حيات گفت و در گلشن زهراي مراغه به خاك سپرده شد.


١٣:٠٨ - 1397/08/30    /    شماره : ٦٧٦١١    /    تعداد نمایش : ٧٥خروج

   مطالب مرتبط