صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

چهارشنبه 7 آذر 1397 ش 20 ربیع الاول 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

چهارشنبه 7 آذر 1397 ش

20 ربیع الاول 1440 ق

*      درگذشت "ابوسهل هروي" دانشمند و اديب (433 ق)

محمد بن علي هروي نحوي ولغوي شهير، معروف به مؤذن، از ادباي قرن پنجم هجري قمري بوده است. وي داراي آثار قلمي از جمله اَسماءُ الاَسَد، اَسماءُ السَّيف و التَّلويحُ في شرحِ الفَصيح مي‏باشد. وفات وي در قاهره روي داد.

*       رحلت "ابوطيب طبري" فقيه واديب مسلمان (450 ق)

ابوطيب طبري، فقيه و اديب مسلمان در سال 348 ق در آمل متولد شد و براي كسب دانش به نقاط مختلف سفر كرد. ابوطيب بالاخره در بغداد سكني گزيد و به درس و بحث پرداخت و در زمره‏ي علماي بزرگ زمان خود درآمد. وي تا پايان عمر طولاني خود، مسند قضا و افتاء را در بغداد برعهده داشت. ابوطيب طبري با ادبيات و شعر آشنا بود و اشعاري نيز سروده است. از جمله آثار ابوطيب مي‏توان به جواب في السّماع و الغِناء و التَّعليقةِ الكبري في الفروع در ده جلد، اشاره كرد.

*       وفات "محمد بن ابيوردي" شاعر و اديب(507 ق)

از محمد بن احمد بن عثمان مشهور به ابيوردي، شاعر و اديب مشهور، به عنوان شاعري خوش قريحه و لغت‏شناسي اديب ياد شده است كه درعلم لغت، حديث، تاريخ و برخي از علوم ديگر استاد بود. وي در فن كتابت، مهارتي بسزا داشت و كُتُبش هنوز هم از جمله منابع مهم لغت به شمار مي‏رود. اشعار ابيوردي از زيبايي خاصي برخوردار بوده و بيان وي، شيرين و روان مي‏باشد. وي در اشعارش برخي معاني تازه را به نظم كشيده است. تاريخ ابيورد و طبقاتُ العُلوم از اوست. وفات ابيوردي در اصفهان روي داد.

*       رحلت فقيه جليل آيت ‏اللَّه "شيخ عبدالكريم خوييني زنجاني" (1330 ش)

آيت‏اللَّه عبدالكريم خوييني زنجاني در سال 1253 ش  (1291 ق) در خويين از توابع زنجان به دنيا آمد و از سنين كودكي پا به مكتب گذاشت. سپس براي تكميل تحصيلات خود به قزوين و نجف رفت و در محضر استادان نامداري همچون علامه سيد محمد كاظم يزدي، شيخ الشريعه اصفهاني، آخوند ملامحمدكاظم خراساني و ميرزا محمدتقي شيرازي به مدارج والاي علمي دست يافت. وي پس از سالياني اقامت در نجف، در سال 1287 ش به زنجان عزيمت كرد و به ترويج دين و رسيدگي به امور مسلمانان و تربيت شاگردان علوم ديني مشغول شد. اين عالم وارسته در اواخر عمر و پس از حدود چهل سال اقامت در زنجان، در سال 1326 ش به قم هجرت كرد و به تدريس درس خارج پرداخت. از آيت‏اللَّه خوييني تاليفاتي بر جاي مانده كه حاشيه عروةُ الوثقي و شرح كفايه در 2 جلد و كتاب فوايد، از آن جمله‏اند. سرانجام آن عالم پرهيزگار در هفتم آذر 1330 ش برابر با 28 صفر 1371 ق در 77 سالگي به رحمت ايزدي پيوست و در قم به خاك سپرده شد.

*       آغاز عمليات "مرواريد" از سوي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران (1359ش)

در روز 6 آذر 1359ش نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با همكاري نيروي هوايي ارتش، به پايانه‏هاي البكر و الاُميه كه از بزرگترين مراكز صدور نفت خليج فارس و شاهرگ حيات اقتصادي عراق به حساب مي‏آمدند، حمله برد و دو سوم آنها را منهدم ساخت. دشمن بعثي براي جبران اين شكست، در 7 آذر 59 با اعزام تعدادي نيرو، سعي در بازپس‏گيري پايانه‏ها كرد و نبرد سختي درگرفت. سرانجام پس از ساعت‏ها جنگ نابرابر و بي‏امان، در حالي كه دلاورمردان نيروي دريايي، آخرين گلوله‏هاي خود را به سوي دشمن نشانه مي‏رفتند، ناوچه پيكان پس از غرق كردن چندين فروند ناوچه دشمن مورد اصابت چند موشك قرار گرفت و با پرسنل شجاع خود در شمال خليج فارس در دل آب‏هاي گرم و نيلگون آن جاي گرفت.

*       درگذشت "جهانگير سرتيپ‏ پور" از ياران ميرزا كوچك خان جنگلي (1371 ش)

جهانگير سرتيپ‏پور در سال 1282 ش در رشت به دنيا آمد. در جواني به نهضت جنگل پيوست. او هنگام اشغال آذربايجان به وسيله فرقه دموكرات آذربايجان، نهضت مقاومت گيلان را تشكيل داد و در برابر دمكرات‏ها ايستادگي كرد. سرتيپ پور در هنگام طرح لايحه كاپيتولاسيون توسط دولت حسنعلي منصور به مخالفت با آن پرداخت و در مجلس شوراي ملي عليه آن سخن گفت. جهانگير سرتيپ‏پور سرانجام در 89 سالگي در تهران درگذشت و پيكر وي را در جوار مرقد ميرزاكوچك‏خان جنگلي در رشت به خاك سپردند.

*       روز اكو (1371ش)

در پي پيوستن كشورهاي تركمنستان، قرقيزستان، ازبكستان، قزّاقستان، تاجيكستان، افغانستان و جمهوري آذربايجان به سازمان همكاري‏هاي اقتصادي "اكو"، تعداد اعضاي اين سازمان به ده كشور رسيد و اين روز به عنوان روز اكو، نام گذاري شد. سازمان اكو در سال 1363 براي افزايش همكاري‏هاي اقتصادي ميان سه كشور پاكستان، ايران و تركيه تأسيس گرديد. اين سازمان به دنبال ركود فعاليت سازمان همكاري عمران منطقه‏اي آر.سي.دي به وجود آمد كه در سال 1343 تأسيس شده بود. سازمان اكو، تلاش مي‏كند تا همكاري‏هاي اقتصادي ميان ده كشور غرب آسيا را افزايش دهد. اين سازمان، همچنين توافق‏نامه‏هاي همكاري متقابل با برخي از سازمان‏هاي بين‏المللي امضا كرده است. اكو از نظر وسعت جغرافيايي و جمعيت كشورهاي عضو، دومين سازمان همكاري منطقه‏اي جهان است و جمعيتي افزون بر 400 ميليون نفر را در برمي‏گيرد. نمودار سازماني اكو، شامل اجلاس سران، شوراي وزيران، شوراي برنامه‏ريزي منطقه‏اي، شوراي نمايندگان دائم دبيرخانه و سازمان‏هاي تخصصي و مؤسسات منطقه‏اي است كه در اين تشكيلات، شوراي وزيران، عالي‏ترين ركن تصميم‏گيري در سازمان به شمار مي‏رود.

*       روز نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران

به مناسبت رشادت‏ها و دلاور مردي‏هاي نيروي دريايي ارتش در دفاع از جزاير، بنادر، سواحل و شهرهاي جنوبي به ويژه دفاع از آبادان و خرمشهر و آب‏هاي نيلگون خليج فارس در دوران جنگ تحميلي و انهدام نيروي دريايي دشمن بعثي، در همان آغاز جنگ، با تاييد حضرت امام خميني(ره)، هفتم آذر، سالروز حماسه آفريني ناوچه موشك انداز پيكان، به عنوان روز نيروي درياي ارتش نام گرفت تا همه ساله، حماسه با شكوه دريادلان نيروي دريايي و ياد شهداي عزيز و گرانقدر اين نيرو گرامي داشته شود. هفتم آذر، تبلور ايثارو جان فشاني‏هاي پرسنل قهرمان و جان بر كف نيروي دريايي مهين اسلامي ايران در برقراري ثبات وامنيت در آب‏هاي نيلگون خليج فارس و درياي عمان مي‏باشد. اين نيرو با يگان‏هاي شناور دريايي، تفنگداران و تكاوران، اسكادران‏هاي هواناو و هوادريا، واحدهاي پروازي نيرو و با غواصان ورزيده و... هر نوع فعاليتي از سوي دشمن را در محدوده قانوني خود خنثي خواهد كرد.

  • پيامبرصلي الله عليه وآله :  شَهيدُ البَحرِ يُغفَرُ لَهُ كُلُّ ذَنبٍ وَالدَّينُ والأمانَةُ

همه گناهان شهيد دريا آمرزيده مي‏شود ، حتّي بدهي و امانتش

جامع الصغير ، ج 2 ، ص 80 .

  • پيامبرصلي الله عليه وآله :  غَزوَةٌ فِي البَحرِ مِثلُ عَشرِ غَزَواتٍ فِي البَرِّ

يك بار جنگيدن در دريا مانند ده بار جنگيدن در خشكي است

سنن ابن ماجه ، ج 2 ، ص 928 .

 

  • پيامبرصلي الله عليه وآله : شَهيدُ البَحرِ مِثلُ شَهيدَيِ البَرِّ

 [يك] شهيد در دريا مانند دو شهيد در خشكي است

سنن ابن ماجه ، ج 2 ، ص 928 .

 

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) : نیروهای دریایی ارتش و سپاه، مظهر اقتدار ملت ایران در دفاع از منافع کشور در خلیج فارس و دریای عمان هستند.

 

 

 

 

 


١٣:٠٦ - 1397/08/30    /    شماره : ٦٧٦١٠    /    تعداد نمایش : ٧٣خروج

   مطالب مرتبط