صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

دوشنبه 12 آذر 1397 ش 25 ربیع الاول 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

دوشنبه 12 آذر 1397 ش

25 ربیع الاول 1440 ق

*      رحلت فقيه بزرگ شيعه "سيدمرتضي علم الهدي" شاگرد معروف شيخ مفيد(436 ق)

سيدمرتضي عَلَم الهدي كه نَسب وي با پنج واسطه به امام هفتم(علیه السلام) مي‏رسد، در رجب سال 355 ق در بغداد به دنيا آمد. وي كه با رؤياي صادقه‏ي شيخ مفيد، به مكتب درس آن شيخ بزرگوار راه يافته بود، به همراه برادرش سيدرضي، خوشه چين معرفت استاد گرديد. از جمله استادان وي مي‏توان از ابومحمد تلعكبري، شيخِ صدوق، حسين بن علي بن بابويه برادر شيخ صدوق و... نام برد. همچنين شيخ طوسي، ابوالصلاح حلبي، قاضي ابن بَرّاج طرابلسي، سيد تقي رازي و شيخ مفيد ثاني و... از شاگردان وي مي‏باشند. از جمله ويژگي‏هاي حوزه‏ي درسي وي اين كه، همه گونه افراد با هر عقيده‏اي مي‏توانستند در محضر او حضور يابند و از علوم مختلفي كه وي تدريس مي‏كرد استفاده نمايند. همچنين او اولين كسي است كه خانه‏اش را دارالعلم قرار داد و براي مباحثه و مناظره آماده كرد و كتابخانه‏ي وي داراي هشتاد هزار جلد كتاب بوده است. تاليفات فراوان سيد مرتضي را بيش از 85 اثر شمرده‏اند و بر اثر كوشش فراوان در نشر احكام و علوم اسلامي، وي را مجدّد مكتب و احياگر دين و رونق بخش معارف الهي در قرن چهارم هجري دانسته‏اند. سيد مرتضي سرانجام پس از عمري پربار و انجام كارهايي بزرگ و ارزنده در روز يكشنبه 25 ربيع الاول 436 ق در سن هشتاد سالگي به جوار حق شتافت و از بغداد به كربلا منتقل گرديد و در حرم حضرت سيدالشهداء مدفون شد.

*       تصويب قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران پس از انتخابات سراسري (1358ش)

پس از استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران، به منظور فراهم آمدن زمينه‏هاي عَمَلي مناسب براي حاكميت اسلام در تمامي شئون مملكت، لازم بود قانون اساسي، كه مبين بنيادهاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي جامعه ايران باشد، بر اساس اصول اسلامي، به وجود آيد. اين مجلس با عضويت تعداد زيادي از اسلام‏شناسان و فقهاي بزرگ و با كوشش‏هاي مستمر و شبانه‏روزي شهيدان گرانقدري همچون آيت‏اللَّه بهشتي و شهداي محراب و تاكيد امام خميني(ره) مبني بر اينكه قوانين مصوبه در آن مجلس "بايد صددرصد اسلامي باشد" در مدتي كمتر از چهار ماه توانست قانون اساسي را تنظيم نمايد. پس از آن، قانون اساسي، جهت همه‏پرسي به ملت ارايه شد و طي روزهاي دهم و يازدهم آذر 1358، انتخابات صورت گرفت. ملت مسلمان ايران با دادن 99/5 درصد رأي موافق خود، قانون اساسي جمهوري اسلامي را مورد تصويب نهايي قرار دادند و پس از آن، حضرت امام، حاشيه قانون اساسي را جهت اجرا، تنفيذ كردند. قانون اساسي كه جهت‏گيري اصلي نظام جمهوري اسلامي ايران را بر مبناي تعاليم و ارزش‏هاي اسلام، عدالت اجتماعي و رعايت حقوق انسان‏ها تعيين كرده است، داراي 12 فصل و 175 اصل بود كه پس از بازنگري آن در سال 1368 به 14 فصل و 177 اصل افزايش يافت.

*       اعزام سپاه يكصد هزار نفري محمدرسول‏ اللَّه(صلی الله علیه و آله) به جبهه‏ هاي جنگ حق عليه باطل (1365 ش)

در اين روز، در حالي كه بيش از شش سال از آغاز جنگ تحميلي عراق عليه جمهوري اسلامي ايران مي‏گذشت، ده‏ها هزار بسيجي داوطلب از سراسر كشور در قالب بيش از دويست گردان با نام سپاه يكصد هزار نفري محمد(صلی الله علیه و آله) عازم جبهه‏هاي نور عليه ظلمت شدند. حضور اين خيل عظيم مشتاقان جهاد و شهادت در صحنه‏هاي نبرد، بار ديگر قدرت الهي ملت ايران را به نمايش گذاشت و اين حركت حماسي بي‏سابقه، وحشتي متزلزل كننده در دل دشمنان اسلام انداخت. با اعزام بزرگ يكصد هزار نفري سپاه حضرت محمد(صلی الله علیه و آله)، و نيز گروه كثيري از نيروهاي آموزش ديده و اعزام مجدد در گردان‏هاي منظم، جهت حضور در جبهه‏ها، شور و شوقي مقدس ايران اسلامي را فراگرفت.

*       آزمايش موفق موشك بالستيك ساخت جمهوري اسلامي ايران در جريان جنگ(1366 ش)

در حالي كه جمهوري اسلامي ايران در جنگي نابرابر با ابرقدرت‏هاي دنيا، در حال دفاع از كيان اسلامي بود و دامنه تحريم‏ها عليه ايران رو به افزايش مي‏گذاشت، يكي از انواع موشك‏هاي زمين به زمين بالستيك، مراحل آزمايشي خود را با موفقيت به پايان رساند و نخستين توليدات آن در جنگ تحميلي مورد استفاده قرار گرفت. ايران اسلامي با موفقيت در اين آزمايش، در واقع به مرحله جديدي از توان رزمي براي حفظ كشور قدم گذاشت كه در سال‏هاي پس از جنگ با كمك كارشناسان توانمند داخلي به سرعت رشد و ارتقا يافت. كوشش در خودكفايي ايران در اين مرحله، تلاشي موفق براي تضمين مرزهاي جغرافيايي كشور بود كه از طريق ايجاد رعب در قلب دشمنان اسلام و به عنوان يك تهديد بالقوه و بازدارنده براي هر متجاوزي كه حتي فكر زورآزمايي با نظام اسلامي را در سر داشته باشد، عمل مي‏كند. تلاش گسترده جمهوري اسلامي ايران در صنايع تسليحاتي در ساخت برخي انواع هواپيماها، موشك‏ها و گلوله‏ها و حتي زيردريايي، به نتايج درخشان و عظيمي رسيده است. البته تمام تلاش جمهوري اسلامي ايران در صنايع نظامي، زمينه‏اي دفاعي و بازدارندگي دارد و بارها بر تدافعي بودن تلاش‏هاي خود تصريح كرده است.

 

*      روز جهانی معلولان

به منظور بهبود موقعيت و ارتقاي جايگاه افراد معلول در جوامع بشري، در سي و هفتمين اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل متحد در سال 1362 ش برابر با 1983 م، روز سوم دسامبر مطابق با دوازدهم آذرماه، از سوي سازمان ملل به عنوان روز جهاني معلولان نام گرفت. طبق آمار سازمان ملل، بيش از نيم ميليارد نفر از مردم جهان به دليل ابتلا به نارسايي‏هاي جسمي، ذهني يا حسي، معلول به شمار مي‏آيند. افراد معلول، يك دهم جمعيت بسياري از كشورها را تشكيل مي‏دهند. تخمين زده مي‏شود كه هشتاد درصد از معلولان، در كشورهاي درحال توسعه زندگي مي‏كنند، زيرا اغلب معلوليت‏ها ناشي از سوء تغذيه، فقر، عدم مراقبت‏هاي بهداشتي و آموزشي و ديگر عواملي است كه نتيجه توسعه نيافتگي است. مي‏توان بسياري از معلوليت‏ها را از طريق مراقبت‏هاي اوليه بهداشتي نظير واكسيناسيون، تغذيه مناسب و همچنين مراقبت‏هاي حرفه‏اي از قبيل توانبخشي طبي، گفتار درماني و... از بين برد. امروزه بايد خود معلولين نيز در طراحي و اجراي برنامه‏هاي توانبخشي خود سهيم باشند. با اين روش، افراد با معلويت‏هاي شديد نيز قادر خواهند بود استقلال زيادي داشته باشند.


١١:١٧ - 1397/08/30    /    شماره : ٦٧٦٠٥    /    تعداد نمایش : ٢٧خروج

   مطالب مرتبط