صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 16 آذر 1397 ش 29 ربیع الاول 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

جمعه 16 آذر 1397 ش

29 ربیع الاول 1440 ق

*      شكست "لطفعلي خان زند" از "آقامحمدخان قاجار" (1209ق)

پس از مرگ (كريم خان زند) بين امراي او اختلاف افتاد تا اين كه در سال 1203 ق، پادشاهي، به لطفعلي خان زند رسيد. در 1204 آقا محمد خان قاجار قصد تسخير شيراز، پايتخت زنديه را نمود. در اين ميان لطفعلي خان فرار كرد و بعدها بار ديگر به آن شهر بازگشت. در 1206 آقامحمدخان خود، به دفع لطفعلي خان آمد كه وي به كرمان گريخت. پس از سقوط شهر توسط آقامحمدخان، خانِ زند به بم رفت و بر اثر خيانت يكي از هوادارنش، به دست آقامحمدخان قاجار گرفتار شد. دو چشم خان زند توسط دستان خان قاجار از حدقه بيرون آورده شد و پس از شكنجه‏هاي وحشتناك، او را در 1209 ق در تهران به قتل رساندند. قبر وي در امامزاده زيدِ تهران واقع است.

*       تولد "ميرسيد محمد بقاء" شاعر و خوشنويس(1331 ق)

*       درگذشت عالم و فقيه وارسته آيت‏ اللَّه "سيدمحمد فيروزآبادي" (1345 ق)

سيد محمد يزدي فيروزآبادي نجفي، عالم و عابد، فاضل و فقيه، مجتهد امامي و از شاگردان آخوند خراساني و سيد محمد كاظم يزدي به شمار مي‏رود. وي مرجع تقليد جمعي از شيعيان بود. سرانجام اين عالم رباني در شب آخر ربيع‏الاول سال 1345 ق در سامرا وفات يافت و جنازه‏ي شريفش به نجف اشرف منتقل شد. جامع الكَلِم في حُكمِ اللِّباسِ المشكوك از اوست.

*       درگذشت فقيه بزرگوار آيت‏ اللَّه حاج آقا حسين شاهرودي (1410 ق)

آیت الله حاج آقا حسین موسوی شاهرودی در سال ۱۳۱۵ قمری در یکی از روستاهای شاهرود به نام ابرسج به دنیا آمد. ایشان پس از گذراندن دوره کودکی وارد حوزه علمیه شاهرود شد و به تحصیل مقدمات و سطوح حوزه در این شهر پرداخت. وی پس از مدتی عازم نجف شد و در کنار بارگاه ملکوتی حضرت علی (علیه السلام) سال‌ها از محضر آیات عظام حاج سید ابو الحسن اصفهانی، آقا ضیاء الدین عراقی، حاج سید محمود شاهرودی و حاج سید ابوالقاسم خوئی استفاده کرد و تقریرات فقه و اصول دو استاد متأخر خود را نوشت. آیت الله حاج آقا حسین شاهرودی پس از نیل به درجه اجتهاد به ایران مراجعت کرد و در شهر مقدس مشهد رحل اقامت افکند. ایشان در حوزه علمیه مشهد به تدریس سطوح عالی و پس از مدتی درس خارج فقه و اصول پرداخت و همزمان به اقامه نماز جماعت در مسجد بالا خیابان، اهتمام ورزید. وی فردی مهربان و مردمی بود و برای افراد، احترام خاصی قائل می شد. زهد ایشان زبانزد خاص و عام بود و با همه توان و امکاناتی که برای ایشان مهیا شده بود، ولی هیچ تغییری در زندگی وی پیدا نشد و تا آخر عمر در خانه ای قدیمی و به دور از هرگونه تجمل گرایی زندگی کرد. آیت الله حاج آقا حسین شاهرودی شخصیتی مبارز بود و در فعالیت های سیاسی و اجتماعی نقش بسزایی داشت. وی رژیم پهلوی را فاسد می دانست و در راه براندازی آن همواره در راهپیمایی‌ها و تجمعات شرکت می کرد و همگام با علمای مشهد همچون حضرات آیات میرزا جواد آقا تهرانی، میرزا علی فلسفی، میرزا حسنعلی مروارید، شیخ ابوالحسن شیرازی، سید کاظم مرعشی، میرزا مهدی نوقانی، سید ابراهیم علم الهدی و دیگر بزرگان با صدور اطلاعیه‌های متعدد، علاوه بر محکومیت رژیم پهلوی از مردم جهت شرکت در محافل و تظاهرات دعوت می‌نمود. ایشان علاقه بسیاری به مرحوم امام خمینی داشت و مخالفت با مرحوم امام را از هیچ کسی نمی پذیرفت و معتقد بود، امام احیاگر اسلام و انقلاب اسلامی هدیه‌ای از طرف پروردگار به ملت ایران است. آیت الله حاج آقا حسین شاهرودی سرانجام پس از مدتی بیماری و کسالت، در روز ۲۹ ربیع الاول سال ۱۴۱۰ قمری برابر با هشتم آبان ۱۳۶۸ شمسی در مشهد درگذشت و پس از یک تشییع باشکوه در دارالسیاده حرم مطهر امام رضا (علیه السلام) به خاک سپرده شد. این عالم ربانی در طول حیات بابرکت خود، علاوه بر تربیت شاگردان برجسته، خدمات بسیاری را در شهر مشهد و در زادگاه خود، ابرسج انجام داد. تجدید بنای مدرسه علمیه ابرسج، تاسیس مسجد مراد و توسعه خدمات و امکانات در روستای ابرسج از فعالیت ها و خدمات وی در زادگاهش می باشد. آیت الله حاج سید محمد موسوی شاهرودی از علما و مدرسین برجسته درس خارج مشهد، فرزند ایشان و واعظ و خطیب شهیر، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد کافی، داماد ایشان می باشد.

*       كشتار دانشجويان معترض به حضور آمريكائيان در دانشگاه تهران (1332ش)

بعد از كودتاي 28 مرداد 1332، رژيم شاه كه توانسته بود با كمك اربابان بر اريكه قدرت بازگردد، درصدد برآمد تا پايه‏هاي حكومت خود را تثبيت كند، اما غافل از اين كه مردم در اولين فرصت، خشم و انزجار خويش را نشان خواهند داد. سه ماه و نيم بعد، نيكسون، معاون رييس جمهور آمريكا، راهي ايران گرديد تا نتيجه سرمايه گذاري 21 ميليون دلاري سازمان جاسوسي سيا را كه در راه كودتا و سرنگوني دولت مصدق هزينه كرده بود، از نزديك مشاهده كند. در اعتراض به اين سفر، دانشجويان دانشگاه‏هاي تهران، تظاهرات پرشوري عليه رژيمِ كودتا برپا كردند كه اين اعتراضات در روز پانزدهم آذر، به خارج از دانشگاه كشيده شد. صبح روز 16 آذر 1332، گارد شاهنشاهي براي اولين بار وارد صحن دانشگاه شد تا فرياد مخالفان را در گلو خفه كند. به دنبال آن، تعدادي از مأموران نيروي ويژه گارد شاهنشاهي رژيم پهلوي، سه نفر از دانشجويان معترض به نام‏هاي: مصطفي بزرگ‏نيا، احمد قندچي و مهدي شريعت رضوي را به شهادت رساندند. رژيم، در روز بعد بدون توجه به اين جنايت خود، دكتراي افتخاري حقوق را در اين دانشگاه به نيكسون اعطا كرد. از آن تاريخ، به ويژه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، اين روز به عنوان روز دانشجو نام گرفته است.

*      تأسيس خبرگزاري دانشجويان "ايسنا" (1378 ش)

همزمان با سالگرد روز دانشجو، خبرگزاري دانشجويان ايران  (ايسنا) در روز شانزدهم آذر 1378، كار خود را آغاز كرد. اين خبرگزاري با حمايت جهاد دانشگاهي به فعاليت پرداخت و امروز يكي از خبرگزاري‏هاي موفق در كشور محسوب مي‏شود. در حقيقت بيش از هشتاد درصد خبرهاي ايسنا، اخبار دانشگاه‏ها يا امور مربوط به دانشگاهيان است. از ابتداي سال 1379، دو سرويس فرهنگي - هنري و فرهنگي - اجتماعي به وجود آمد كه اين دو، پانزده تا هجده درصد اخبار خبرگزاري را تأمين مي‏كنند. دانشجويان، بدنه اصلي ايسنا محسوب مي‏شوند كه در گروه‏هاي سياسي، اجتماعي، فرهنگي، هنري، اقتصادي، بين الملل و ورزش و... فعاليت دارند. ايسنا در خارج از كشور دفتر ندارد ولي دانشجويان خارج از كشور اخباري را براي اين خبرگزاري ارسال مي‏كنند.

*       روز دانشجو

از مهم‏ترين حركت‏هاي سياسي، اعتراض دانشجويان در 16 آذر 1332 به ورود معاون رييس جمهور آمريكا بود و نقطه اوج آن را مي‏توان در اشغال لانه جاسوسي آمريكا در 13 آبان 1358 مشاهده كرد. جنبش دانشجويي را مي‏توان در سه مرحله چنين تبيين كرد. در مرحله اول، جنبش دانشجويي با جريان روشنفكري پيوند خورده و از اين منبع برخاسته و به آن وابسته است. هرچند، حركت دانشجويي در عين حال، به دليل اقتضائات جواني، داراي روحي پاك و به دور از خدعه‏ها و فريب‏هاي سياسي‏كاران بود. در مرحله دوم و با اوج‏گيري انقلاب اسلامي در سال 1356 و 57، جنبش روشنفكري و دانشجويي كه خود را پيشتاز جنبش سياسي مي‏پنداشت، ناگهان خود را عقب مانده يافت. حركت عظيم مردم در اعتراض عليه رژيم، خرده احزاب و گروه‏هاي سياسي و نيز جريان روشنفكري و جنبش دانشجويي را به تعجب واداشت و آنان را به اعلان موضع فراخواند. در اين شرايط و احوال، جريان روشنفكري، عمدتاً كلاف سردرگمي بود كه چندان به عمق، گستره و ماندگاري قيام باور نداشت و به گونه‏هاي مختلف سعي مي‏كرد كه آن را حركتي كور تعبير كند. در مرحله سوم، اهميت و حرمت حركت سياسي دانشجويي در آن بود كه خود را از بند روشنفكري گسست و از همراهي با مردم، احساس شرم و آزرم نكرد و پابه‏پاي مردم پيش آمد و براي خود افتخاري عظيم در تاريخ سياسي ايران كسب كرد.

·         پيامبرصلي الله عليه وآله :  مَن خَرَجَ في طَلَبِ الِعلمِ كانَ في سَبيلِ اللَّهِ حتّي يَرجِعَ

آن‏كه در جست و جوي دانش بيرون رود ، در راه خدا است ، تا آن‏گاه كه بازگردد.   المحجّة البيضاء ، ج 1 ، ص 19 .

·         پيامبرصلي الله عليه وآله :  طالِبُ العِلمِ لايَموتُ أويُمَتَّعَ جِدَّهُ بِقَدرِ كَدِّهِ

جوينده دانش نمي‏ميرد تا آن‏گاه ، كه به اندازه زحمتش ، از خوش‏بختي بهره برد.     عوالي اللآلي ، ج1 ، ص 292 .

·         امام علي‏عليه السلام : تَعَلَّمِ العِلمَ وَ اعمَل بِهِ وَانشُرهُ في أهِلهِ

دانش بياموز و آن را به كار بند و در ميان اهلش بپراكن.       أعلام الدّين ، ص 254 .

·         امام علي‏عليه السلام : اِعلَمُوا أنَّ كَمالَ الدّينِ طَلَبُ الِعلمِ و العَمَلُ بِهِ

بدانيد كه كمال دين در طلب دانش و به كار بستن آن است.         الكافي ، ج 1 ، ص 30 .

·         امام علي‏عليه السلام : مَجلِسُ العِلمِ رَوضَةُ الجَنَّةِ

مجلس دانش ، باغ بهشت است.                الدرّة الباهره ، ح 35 .

 

امام خمینی (ره) :

 سلام بر دانش و دانشگاه و دانشگاهیانی که چراغ راه هدایت و راهنمایی ملّت به سوی تعالی و سعادت و فضل و فضیلت می‌باشند.

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) : بار اصلی انقلاب بر دوش شما " دانش‌آموزان و دانشجویان" است.

 

 

 

 

 

 

 

 


*      روز جهانی هواپیمایی

 

 

 

 

حدیث هفته

حضرت امام رِضا (علیه السَّلام ) : سُرْعَةُ الْمَشْی تَذْهَبُ بِبَهَاءِ الْمُؤْمِنِ

تند روی شکوه مؤمن را از بین می برد.

 (خصال صدوق/ ص 9)

 

 

 

 

 

 

 


١٠:٥٩ - 1397/08/30    /    شماره : ٦٧٦٠١    /    تعداد نمایش : ٢٧خروج

   مطالب مرتبط