صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

چهارشنبه 21 آذر 1397 ش 4 ربیع الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

چهارشنبه 21 آذر 1397 ش

4 ربیع الثانی 1440 ق

*      تولد حضرت عبدالعظيم حَسني(علیه السلام) (173ق)

يكي از چهره‏هاي شاخص اصحاب ائمه، حضرت عبدالعظيم حسني است كه در شمار اصحاب امام رضا، جواد و هادي عليهم السلام بوده و مورد تمجيد فراوان قرار گرفته است. حضرت عبدالعظيم از نوادگان امام حسن مجتبي(علیه السلام) بود كه در شهر مدينه به دنيا آمد. آن حضرت فردي پرهيزگار و انديشمند بود و از ائمه‏ي بزرگوار و هم عصر خويش به طور مستقيم، نقل حديث كرده است. ايشان در زمان امامت امام هادي(علیه السلام) به پيشنهاد آن حضرت براي هدايت مردم به ايران مهاجرت كرد و در شهر ري در نزديكي تهران كنوني مسكن گزيد. آمدن حضرت عبدالعظيم به ري، هم نشانه‏ي وجود تشيع در اين شهر بوده و هم خود زمينه‏اي براي رشد دعوت شيعي شده است. حضرت عبدالعظيم احتمالاً در حدود سال 250 هجري به درجه‏ي رفيع شهادت نايل شد.

*       تولد "ابوبكر محمد انباري" فقيه و نحوي (513 ق)

ابوبكر محمد انباري فقيه، محدّث، نحوي و لغت شناس بغدادي از نوجواني به آموختن علوم ديني پرداخت و فراگيري نحو و لغت رانزد پدرش آغازكرد. ابن انباري پس از فراگيري ديگر علوم و دانش‏ها بر كرسي تدريس نشست و شاگردان زيادي در محضر او كسب علم كردند. وي فقيهي برجسته بود و به ويژه درنحو استادي زبردست و كم نظير به شمار مي‏رفت. او هم‏چنين در اين مقام ازكلامي گرم وجذاب بهره‏مند بود. منشور الفوايد از جمله تاليفات اوست.

*       درگذشت "كاتبي قزويني" دانشمند، حكيم و منجم (675 ق)

ابوعمربن علي شافعي ملقب به نجم‏الدين و معروف به كاتبي قزويني از علماي رصد و رياضيات بود. وي از اساتيد علامه حلي و قطب الدين شيرازي و از شاگردان خواجه نصير طوسي است. وي به همراه ديگر عالمان، به فرمان هلاكو خان براي شركت در عمل رصدخانه‏ي مراغه، احضار شده بود. كاتبي قزويني به تشيع رغبتي وافر داشت و در حوزه‏ي درس قزوين تدريس مي‏كرد. برخي از كتب وي عبارت است از: بحرالفوائد، جامع الدقايق در منطق و... .

*       رحلت "تاج العلماء" عالم مسلمان هندي (1312 ق)

سيدعلي محمد بن سلطان العلماء، مشهور به تاج العلماء ازمشاهير علماي هند بود. او فقيهي عالم، حكيمي متكلم و محدثي آگاه محسوب مي‏شد. وي هم‏چنين از اديان گوناگون آگاهي و اطلاع وسيعي داشت به طوري كه با صاحب نظران و بزرگان هر دين به مباحثه مي‏نشست. از تاج العلما تاليفات بي‏شماري بر جاي مانده كه از ميان آن‏ها مي‏توان به احسن القصص در تفسير سوره‏ي يوسف و گوهرشب چراغ در فضيلت نماز اشاره كرد.

*       نطق تاريخي "سيد حسن مدرس" عليه رضاخان (1343ق)

قرار بود كه گروه اقليت مجلس ششم، رضاخان را به خاطر سوء سياست داخلي و خارجي، قيام و اقدام عليه قانون اساسي و حكومت مشروطه و توهين به مجلس شوراي ملي و نيز تحويل ندادن اموال توقيف شده از محكومان به خزانه‏ي دولت استيضاح كند. در صبح روز استيضاح، شهيد سيد حسن مدرس و اعضاي اقليّت مجلس، بيرون از ساختمان مجلس، مورد ضرب و شتم اوباش طرفدار سردار سپه قرار گرفتند. استيضاح‏كنندگان در اعتراض به اين اقدام، در جلسه‏ي بعد از ظهر كه طرح استيضاح بررسي شد، شركت نكردند و در نتيجه، دولت سردار سپه، رأي اعتماد گرفت. از طرفي سردار سپه نيز براي همسو نگاه داشتن گروه‏هاي درون مجلس، با سران هر يك به طور محرمانه زد و بند كرده و براي اجراي برنامه‏ي آنان، قول مساعد داده بود. مدرس كه اين جريان را مشاهده مي‏كرد، قصد داشت، رابطه‏ي ننگين مجلسيان و سردار سپه را به هم بزند و رضاخان را از اكثريت بياندازد. بنابراين در روز دهم آبان 1303 ش نطق مفصَّل و تاريخي خود را بيان مي‏كند. مدرس در اين نطق، از وضع ناگوار كشور صبحت مي‏كند. از حكومت مشروطه و استفاده‏اي كه ملت بايد از آن ببرد سخن مي‏گويد. از حكومت سردار سپه و فشارهاي غيرقانوني او مي‏نالد و به نمايندگان تذكّر مي‏دهد كه اگر بيش از اين بخواهند از چنين حكومتي طرفداري و دفاع نمايند، نه تنها به كشور صدماتي وارد مي‏شود، بلكه خودِ آن‏ها، زودتر در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

*       ورود اولين اتومبيل به ايران در زمان مظفرالدين شاه قاجار (1278ش)

*       بروز تشنج و درگيري در مسجد بازار تهران در جريان نهضت مشروطه (1284 ش)

پس از واقعه فلك شدن تجار تهران به دست حاكم شهر در بيستم آذر 1284 ش، قرار بر اين شد كه مردم در روز بعد براي حل مشكل در مسجد بازار تهران جمع شوند. حضرات آيات: سيد عبداللَّه بهبهاني و سيدمحمد طباطبايي و عده بسياري از افراد سرشناس و مردم درمسجد شاه اجتماع كردند. سيد جمال الدين واعظ، كه خطيبي متبحر و سخنوري نامدار بود به منظور آگاه ساختن مردم از واقعه روز قبل برفراز منبر رفت و هنوز لحظاتي از سخنراني او نگذشته بود كه امام جمعه، داماد شاه با بهانه كردن قسمتي از سخنان وي، سر به فرياد گذاشت و به اشاره او، تعدادي از گماشتگان با پايين كشيدن سيد جمال از منبر، با چوب و چماق بر سر مردم ريختند و جلسه را بر هم زدند. حادثه مسجد بازار، تاثيري شگرف در حركات انقلابي مردم در آينده گذارد و پس از ناكامي عين الدوله، صدر اعظم براي نزديكي به بهبهاني و طباطبايي، مهاجرت صغري و هجرت به ري در فرداي آن روز روي داد و مسير نهضت را به نقطه‏اي حساس رساند.

*       تشكيل حكومت خودمختار فرقه دموكرات در آذربايجان با حمايت ارتش بيگانه (1324 ش)

در گير و دار حضور نيروهاي بيگانه در ايران در جريان جنگ جهاني دوم و در زمان نخست وزيري محسن صدر معروف به صدرالاشراف، در نقاط مختلف كشور اغتشاشاتي بروز كرد كه غائله آذربايجان از مهم‏ترين آنها بود. اين غائله اين‏گونه آغاز شد كه سيد جعفر پيشه‏وري نماينده اول تبريز پس از رد شدن اعتبارنامه‏اش در مجلس، به آذربايجان رفت و بيانيه‏اي صادر كرد كه در آن، خود مختاري آذربايجان و زبان تركي جزو اصول مسلَّم مرام وي در آذربايجان قيد شده بود. وي سپس درتبريز فرقه دموكرات را تاسيس كرد و به رياست آن برگزيده شد و در همان روز حزب توده آذربايجان، الحاق خود را به فرقه دموكرات اعلام كرد و اين دو با هم اعلان خود مختاري نمودند. سرانجام حزب دموكرات آذربايجان، پس از يك سال درگيري با دولت، در آذرماه 1325ش، پس از شكست از قواي دولتي، منحل گرديد.

*       پيام مهم امام خميني به مناسبت راهپيمايي بزرگ مردم در تاسوعا و عاشوراي حسيني (1357 ش)

به مناسبت راهپيمايي‏هاي بزرگ تاسوعا و عاشوراي سال 1399 ق كه در روزهاي 19 و 20 آذر ماه 1357ش صورت گرفت، امام خميني، رهبر كبير انقلاب اسلامي، پيامي بسيار مهم صادر كردند و در آن پيام، راهپيمايي‏هاي اخير را همه‏پرسي بزرگ ملت ايران بر ضد رژيم شاه ناميدند. ايشان در بخشي از پيام خود فرمودند: "به عموم ملت شجاع ايران صميمانه درود مي‏فرستم. شما مردم عظيم‏الشأن با اراده آهنين خود و با شعارهاي زنده و تعيين كننده به جهانيان ثابت كرديد كه شاه را نمي‏خواهيد. من همزمان با راهپيمايي بزرگ شما در پيامي به تهران، به دولت‏ها ]ي دنيا [اعلام نمودم كه رفراندوم اين دو روز براي هيچ كس ابهامي باقي نگذاشت كه ملت، شاه را نمي‏خواهد و عدم رسميت او را با اكثريت قاطع قريب به اتفاق اعلام كرد. اين تظاهرات، راه عذر را از همه‏كس و همه دولت‏ها سلب كرد و آنها ديگر نمي‏توانند ادعا كنند كه شاه، قانوني است".

*       درگذشت "علي‏ اصغر سروش" اديب و مترجم ايراني (1361ش)

دكتر علي اصغر سروش در سال 1287 ش به دنيا آمد و پس از اتمام تحصيلات، به كار تحقيق و ترجمه پرداخت. سروش علاوه بر ترجمه كتب از زبان فرانسه به فارسي، به زبان‏هاي انگليسي و عربي نيز تسلط كامل داشت. از آثار اين مترجم گرانقدر مي‏توان به فرهنگ متشابهات زبان فرانسه، امپراتوري روم و آغاز مسيحيت و نيز تمدن‏هاي باستاني خاور نزديك اشاره كرد. اين نويسنده و مترجم معاصر به هنگام فوت، 74 سال داشت.

 

*       درگذشت "غلامرضا قدسي نژاد" شاعر معاصر (1368 ش)

غلامرضا ميرزاجاني متخلص به قدسي - كه بعدها نام خود را به قدسي‏نژاد تغيير داد - مشهور به غلامرضا قدسي مشهدي، در سال 1304ش در مشهد به دنيا آمد. او در دروس ادبي اديب نيشابوري ثاني شركت جست و فقه و اصول را نزد سيدهاشم قزويني فرا گرفت. از شانزده سالگي به سرودن شعر پرداخت و پس از مدتي با همكاري دوستانش به تأسيس انجمن ادبي فردوسي مشهد اقدام نمود. قدسي مشهدي دلبسته غزل به سبك هندي بود و شيوه‏هاي ديگر را نيازمود. فعاليت سياسي قدسي از زمان حكومت دكتر مصدق آغاز شد و با زبان شعر از نهضت ملي ايران حمايت نمود. قدسي پس از كودتاي 28 مرداد 32 به مبارزه با رژيم پهلوي پرداخت و در دو نوبت دستگير و بيش از چهار سال در زندان بود. او پس از رهايي از زندان به ترجمه و تصحيح كتب اشتغال ورزيد. استاد قدسي نژاد پس از پيروزي انقلاب به تدريس در دانشكده ادبيات دانشگاه مشهد مشغول بود. ياران پيامبر، شعر امروز و غزل معاصر خراسان از آثار اوست. غلامرضا قدسي سرانجام در 21 آذر 1368ش در 64 سالگي درگذشت و در يكي از غرفه‏هاي حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) به خاك سپرده شد.


١١:٤٧ - 1397/08/29    /    شماره : ٦٧٥٨٧    /    تعداد نمایش : ٢٢خروج

   مطالب مرتبط