صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 23 آذر 1397 ش 6 ربیع الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

جمعه 23 آذر 1397 ش

6 ربیع الثانی 1440 ق

*      درگذشت اديب متكلم ميرسيد شريف جرجاني (816ق)

سيدعلي بن محمد بن علي حسيني معروف به ميرسيد شريف جرجاني استرآبادي الاصل در گرگان به دنيا آمد. وي از بزرگان علما و متكلمين حكماي اهل سنت و داراي فهم عميق و فكر دقيق است. وي از شاگردان قطب الدين رازي و از معاصرين ملاسعد تفتازاني و داراي تاليفات گوناگوني مي‏باشد كه الاصول المنطقيه، الترجمان في لغات القرآن و تعريفات و نيز صرف مير از آن جمله‏اند. سيد شريف بعدها از آن همه علوم ظاهري رسمي كه داشته، منصرف شد و قدم به دايره‏ي سير و سلوك گذاشت و در حلقه‏ي درس و تذهيب خواجه علاءالدين نقشبند و ديگر مشايخ آن طريقت جاي گرفت. وفات وي در شيراز روي داد.

*       تولد "ابن اياس" مورخ مشهور مصري (852ق)

محمد بن احمد بن اياس معروف به ابن اياس مكني به ابوالبركات است. او براي نقل اخبار، آن‏ها را با نثر ساده و بدان شكل كه در زبان محاوره نقل مي‏شد به رشته‏ي تحرير درمي‏آوَرد و قواعد دستور زبان را در آن‏ها رعايت نمي‏كرد. اين شيوه، آثار ابن‏اياس را از لحاظ زبان‏شناسي و مطالعه‏ي تحول زبان عربي حائز اهميت ساخته است. مهم‏ترين اثر تاريخي او كتاب بدايع الزهور في وقايع الدهور درباره‏ي تاريخ سرزمين مصر از روزگار كهن تا حدود سال‏هاي درگذشت مؤلف است. همچنين از شرح احوال سلاطين مصر، تاسيس و افتتاح بناها و بروز بيماري‏هاي مهلك در اين كتاب، مطالب ارزشمندي به چشم مي‏خورد .

*       رحلت مرجع بزرگوار تقليد آيت‏ اللَّه "شيخ عبداللَّه مامقاني" (1311 ش / 15 رجب 1351 ق)

آيت‏اللَّه عبداللَّه بن محمد حسن مامقاني از بزرگان علماي شيعه در قرن چهاردهم هجري، فقيه اصولي، رجالي، محدث، اديب و مرجع تقليد زمان خود بوده است. وي در سال 1252ش  (1290ق) در نجف به دنيا آمد و در پنج سالگي به آموختن قرآن و سپس مقدمات متداول شروع كرد. آيت‏اللَّه مامقاني از 18 سالگي در حوزه درس اصول و سال بعد در درس فقه پدر بزرگوار خود شركت كرد و از همان سال به تأليف نيز روي آورد. وي داراي تأليفات بسياري مي‏باشد كه بيش از صد جلد را تشكيل مي‏دهد. مهم‏ترين اثر مامقاني تَنقيحُ المَقال في اَحوال الرِّجال است. همچنين كتب مِقياسُ الهِدايه في عِلم الدّرايه و نيز مُنتَهي المَقاصِد از اوست. آيت‏اللَّه مامقاني سرانجام در 23 آذر 1311ش در 61 سالگي در نجف اشرف بدرود حيات گفت و در مقبره والد خود مدفون گشت.

 

*       ارتحال فقيه و فيلسوف كبير علامه "محمدحسين غروي اصفهاني" (1321 ش / 5 ذي‏حجه 1361 ق)

شیخ محمدحسین غروی اصفهانی معروف به کمپانی فرزند شیخ محمدحسن در دوم محرم سال 1296 قمری در کاظمین دیده به جهان گشود. وی با حمایت پدر که از بازرگانان متدین بود تحصیلات خویش را با جدّیت شروع کرد. سطح را نزد شیخ حسن تویسرکانی فرا گرفت؛ آن گاه از محضر آقاسیدمحمد فشارکی اصفهانی و حاج آقا رضا همدانی بهره برد و از شاگردان آخوند ملامحمد کاظم خراسانی گردید. پس از ارتحال آخوند، به تدریس پرداخت. درس اصول و فقه ایشان بسیار دقیق بود و با زبان عربی فصیح بیان می‌شد. آیت الله کمپانی علاوه بر نبوغ و تبحرش در فقه و اصول؛ در کلام، تفسیر، حکمت، تاریخ، ادب، عرفان و سایر علوم نیز مهارت داشت. آیت الله غروی نزد علمای زمان از احترام و بزرگداشت بسیاری برخوردار بود و زمانی دراز به تدریس فقه و اصول و علوم عقلی اشتغال داشت. مجلس درس این عالم ربانی مجمع اهل فضل و کمال بود ولی در تدریس فلسفه شهرتی خاص داشت. حضرات آیات عظام سید محمد حجت کوه‌کمره‌ای، سیدمحمدهادی میلانی، سیدابوالقاسم خویی، سید عبدالاعلی سبزواری، محمدتقی بهجت فومنی و محمدرضا مظفر از جمله شاگردان این عالم ربانی می‌باشند. ایشان در فلسفه، حکیمی عرفانی مشرب و در اخلاق، مخزن اسرار بود و در سیر و سلوک به مقام شهود رسیده بود. از همه بریده و به دوست پیوسته بود. معروف است که حدود 12 سال از درس و بحث کناره گرفت و به سیر و سلوک پرداخت. از این عالم بزرگوار بیش از 10 کتاب و رساله بر جای مانده است. که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: الاجتهاد و التقلید و العِداله، اُرجوزَةٌ فی الصوم، الانوارُ القُدسیّه، تُحفةُالحکیم، دیوان اشعار، نَهایةالدِّرایة فی شرح الکفایة و منظومه‌ای در اعتکاف. وی سرانجام در سپیده دم 23 آذر 1321 شمسی (پنجم ذیحجه‌ی سال 1361 قمری) بر اثر سکته قلبی در 65 سالگی درگذشت و پیکر پاکش در کنار مقبره‌ی علامه حلی در نجف اشرف به خاک سپرده شد.

*       آتش سوزي پست‏خانه تهران (1354ش)

*       تهاجم مزدوران رژيم سفاك پهلوي به بيمارستان امام رضا(علیه السلام) در مشهد مقدس (1357ش)

با فرا رسيدن محرم سال 1357ش و اوج‏گيري نهضت اسلامي و در زماني كه راهپيمايي‏هاي ميليوني و سراسري مردم، تمام كشور را فراگرفته بود، طرفداران رژيم شاهنشاهي با حمايت چماقداران و عوامل مزدور ساواك در بسياري از شهرها به مقابله با مردم پرداختند. اين حركات به ويژه بعد از تظاهرات ميليوني تاسوعا و عاشوراي حسيني آن سال نمودِ بيشتري پيدا كرد. در 23 آذر 1357، عوامل ساواك با حمايت نيروهاي نظامي، وارد بيمارستان امام رضا(علیه السلام) در شهر مشهد مقدس شدند. آنان در ابتدا با سرنيزه و چماق، به اتومبيل‏هاي پزشكان بيمارستان آسيب وارد كرده، سپس با تيراندازي وارد بخش اصلي بيمارستان شدند. آنها بدون توجه به بيماران بستري، هرچه را در سر راه خود ديدند شكستند كه در جريان اين حمله تعدادي از بيماران نيز از ترس دچار حمله قلبي شدند. همچنين در اين حمله دو كودك از شدت جراحات جان سپردند و هجده نوزاد نيز زخمي شدند. با انتشار اين خبر، مردم مشهد خود را به بيمارستان رساندند و زد و خورد بين مردم و نيروهاي ساواكي آغاز شد. پس از اين حمله، اعضاي نظام پزشكي در محكوميت اين تهاجم، ضمن انتشار اعلاميه‏اي، تعطيلي كليه بيمارستان‏هاي شخصي و مطب را اعلام نموده و در محل بيمارستان تحصّن كردند.

*       انتشار پيام "امام خميني" در محكوميت كشتار مردم شهرهاي كشور توسط عُمّال پهلوي (1357ش)

در پي كشتارهاي رژيم پهلوي در شهرهاي مختلف ايران، به ويژه اصفهان و نجف‏آباد، حضرت امام پيامي از پاريس براي ملت انقلابي ايران فرستادند و ضمن اعلام عزاي عمومي فرمودند: "جناياتي كه در اصفهان و نجف آباد و بعضي از شهرستان‏ها شده است، به قدري با شرافت انساني منافي است كه وجدان هر انساني را سخت رنج مي‏دهد. از قرار اطلاع، مأمورين شاه با مسلسل به داخل منازل مردم محروم و بي‏دفاع حمله كردند، مساجد را به آتش كشيدند، به زنان محترم اهانت كردند، هركس را ديدند كه جاويد شاه نمي‏گويد بي‏دريغ كشتند و آزادي به منطق كارتر را خيلي سريع اجرا كردند. اكنون با در نظر گرفتن رفراندوم تاسوعا و عاشورا كه غيررسمي بودن شاه و دولت را به جهانيان ثابت نمود، بر ملت است كه به حكم اسلام و قانون، از اطاعت شاه و دولت سرپيچي كنند، ماليات نپردازند و به كليه اعتصابات تا رفتن شاه ادامه دهند." اين پيام، روحيه‏اي مضاعف به مردم انقلابي ايران داد و آنان با پيروي از اين دستور، مبارزات خود را تا سرنگوني كامل رژيم طاغوت دنبال كردند.

 

حدیث هفته

امام جعفر صادق ( علیه السلام) :  

مَنْ عابَ أخاهُ بِعَیْب فَهُوَ مِنْ أهْلِ النّارِ.

هرکس برادر ـ ایمانی خود را برچسبی بزند و او ـ را متّهم کند از اهل آتش خواهد بود.

«بحارالأنوار، ج 75، ص 260، ح 58»

 

 

 

 

 


١١:٤٠ - 1397/08/29    /    شماره : ٦٧٥٨٥    /    تعداد نمایش : ٥٧خروج

   مطالب مرتبط