صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

شنبه 24 آذر 1397 ش 7 ربیع الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

شنبه 24 آذر 1397 ش

7 ربیع الثانی 1440 ق

*      تولد "ملاقطب" منجم ودانشمند(634 ق)

قطب الدين محمود بن ضياءالدين مسعود كازروني معروف به ملاقطب در كازرون از شهرهاي استان كنوني فارس به دنيا آمد. قطب الدين محمود، در طول حيات خود سفرهاي بسياري كرد. وي به هنگام تاسيس رصدخانه‏ي مراغه به جمع دانشمندان مراغه پيوست و مدتي باخواجه نصيرالدين طوسي در اين رصدخانه همكاري نمود. ملاقطب پس از سفرهايي به قونيه، مصر و شام در سال 696 ق به تبريز بازگشت. قطب الدين محمود آثار متعددي از خود به جاي گذاشته كه از ميان آن‏ها مي‏توان به نهايةُ الادراك، شرح قانون ابن سينا و شرح حكمةُ الاشراق سهروردي اشاره كرد.

*       شورش صربستان عليه امپراتوري عثماني(1230 ق)

دومين شورش صربستان عليه امپراتوري عثماني كه از حمايت روسيه برخوردار بود، ابتدا در منطقه‏ي تاكاويه به رهبري ميلوش اوبرنويچ شكل گرفت و سپس به سراسر صربستان گسترش يافت. پس از درگيري‏هاي متعددي كه بين صرب‏ها و نيروهاي عثماني روي داد، سرانجام پيمان صلحي ميان طرفين منعقد شد. به موجب اين پيمان، صربستان به عنوان يك امارتِ تابع عثماني به رسميت شناخته شد و اجازه‏ي تاسيس مجمعي از نمايندگان صرب‏ها را يافت. امپراتوري روسيه همواره به شورش ملل تابع امپراتوري عثماي در بالكان دامن مي‏زد و سعي مي‏كرد امپراتوري عثماني را تضعيف كند.

*       درگذشت "ابن حاج" اديب و فقيه مسلمان(1232 ق)

ابوالفيض حمدون بن عبدالرحمن معروف به "ابن حاجّ" مفسر، اديب و فقيه مسلمان در سال 1174 ق در شهر فاس در مراكش امروزي متولد شد و در همان جا پرورش يافت. او آموزش علوم ادبي و ديني را نزد اساتيد معروف آن عصر فرا گرفت و در جريان سفر حج با عالماني چون شيخ مرتضي انصاري ملاقات و از محضر آن‏ها كسب علم كرد. از ابن‏حاج تاليفات متعددي در فقه، كلام، تفسير، منطق و ساير علوم به جاي مانده كه غالباً به صورت چاپي است.

*       درگذشت "شيخ شلتوت" رييس دانشگاه الازهر و مفتي بزرگ مصر (1342ش)

شيخ محمود شلتوت، عالم بزرگ ديني مصر، در سال 1271 ش  (1892 م) در مصر به دنيا آمد. در 14 سالگي در مركز ديني علمي اسكندريه به تحصيل پرداخت و در 18 سالگي، گواهينامه تحصيلي دانشگاهي گرفت. وي سپس در اسكندريه به سمَتِ مدرس ديني برگزيده شد و در سال 1306 ش  (1927 م) به قسمت عالي دانشگاه الازهر منتقل گرديد. شيخ شلتوت، چندي بعد عضو هيأت فتوا شد و در دانشكده شريعت، مقام بزرگي يافت. او در سال 1327 ش  (1958 م) به رياست دانشگاه بزرگ اسلامي الازهر مصر برگزيده شد و خدمات فراواني انجام داد. از جمله اقدامات مهم شيخ شلتوت در زمان رياست در الازهر اين بود كه پس از مكاتبه‏هاي متعدد با آيت‏اللَّه العظمي بروجردي، مرجع بزرگ تقليد شيعيان، مذهب شيعه اِثني عَشَري را به رسميت شناخت. او عمل به موازين مذهب شيعه را همانند يكي از مذاهب اربعه، جايز دانسته و به مذهب شيعه به عنوان يكي از مذاهب بزرگ اسلامي، در دانشگاه الازهر، كرسي تدريس اختصاص داد. شيخ شلتوت علاوه بر رياست الازهر و تدريس، داراي مقام اِفتا بود و همچنين كتب متعددي به رشته تحرير درآورد. الاسلامُ عَقيدةٌ و شريعَه، دَعوةُ المُحمديه، القتال في الاسلامِ، فِقه القُرآن و المُقارِنَةِ بين المذاهِب از جمله تاليفات ايشان است. سرانجام شيخ محمود شلتوت، در سال 1342 ش  (1963 م) در 72 سالگي درگذشت و به سراي باقي شتافت.

*       برگزاري مراسم چهلم دانش‏ آموزان شهيد 13 آبان 57 در گلزار شهداي بهشت زهرا (1357 ش)

*       صدور بيانيه 8 ماده‏اي "امام خميني"(ره) به قوه قضاييه و ارگان‏هاي اجرايي كشور (1361ش)

در روز بيست و چهارم آذرماه 1361ش، بيانيه 8 ماده‏اي حضرت امام خميني(ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران خطاب به قوه قضاييه و ارگان‏هاي اجرايي كشور صادر شد. ايشان در اين پيام، درباره لزوم اسلامي نمودن تمام سازمان‏هاي دولتي به ويژه دستگاه‏هاي قضايي و جانشين نمودن احكام الهي در نظام جمهوري اسلامي به جاي احكام طاغوتي رژيم سابق، تذكراتي به همه متصديان امور دادند. مهم‏ترين بخش‏هاي فرمان هشت‏ماده‏اي حضرت امام شامل اين موارد بود: تهيه قوانين شرعي و تصويب و ابلاغ آنها با دقت و سرعتِ لازم، رسيدگي به صلاحيت قضات و دادستان‏ها و دادگاه‏ها، صدور احكام اسلام در دادگاه‏ها با قدرت و استقلال و بدون مسامحه و تعويق، عدم احضار يا توقيف افراد بدون حكم قاضي طبق موازين شرع، عدم ورود به محل زندگي يا كار مردم و تجسُّس در امور آنان به هر نحو ممكن، برخورد قاطع در رابطه با توطئه‏ها و گروهك‏هاي مخالف اسلام و نظام جمهوري اسلامي، عدم تصرف در اموال مردم مگر به حكم حاكم شرع پس از بررسي دقيق، پي‏گيري دقيق موارد فوق و برخورد با ماموران اجرايي متخلّف.

*       درگذشت استاد "احمد احمدي بيرجندي" (1377 ش)

استاد احمد احمدي بيرجندي در سال 1301 ش در بيرجند در استان خراسان به دنيا آمد. وي پس از پشت سر گذاشتن دوره‏هاي ابتدايي و متوسطه تحصيل، از دانشسراي مقدماتي بيرجند فارغ التحصيل شد و به تدريس پرداخت. استاد بيرجندي در 23 سالگي وارد دانشسراي عالي تهران شد و ازاين مكان، ليسانس زبان و ادبيات فرانسه گرفت. وي از آن پس در پست‏هاي مختلفي از قبيل مديريت دانشسراي بيرجند، تدريس زبان فرانسه در دانشكده الهيات و معارف و تربيت معلم مشهد، مديريت كتابخانه مسجد گوهرشاد مشهد و همكاري با بنياد پژوهش‏هاي اسلامي آستان قدس رضوي خدمت كرد. وي هماره از اوقاتش بهره مي‏برد، مي‏خواند و مي‏نوشت، ترجمه و تاليف مي‏كرد و بر كتاب هايي كه مي‏خواند، حاشيه مي‏نگاشت. به اهل بيت عصمت و طهارت(علیهم السلام) علاقه‏اي وافر داشت و از همين رو به گردآوري و گزينش اشعار درباره آنان پرداخت و پانزده مجموعه از آنها را به چاپ رسانيد. از اين اديب سخت‏كوش 35 كتاب و 200 مقاله بر جاي مانده كه: اسلام راه روشن، امامت و رهبري، پرتوي از سيماي تابناك علي(علیه السلام)، خدا را بشناسيم و نامه‏هاي ادبي از آن جمله‏اند. استاد احمد احمدي بيرجندي سرانجام در 24 آذر 1377 ش در 76 سالگي پس از پشت سرگذاشتن يك دوره بيماري بر اثر سكته مغزي بدرود حيات گفت و جامعه علم وادب را سوگوار ساخت.


١١:٣٧ - 1397/08/29    /    شماره : ٦٧٥٨٤    /    تعداد نمایش : ٦٢خروج

   مطالب مرتبط