صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 30 آذر 1397 ش 13 ربیع الثانی 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

جمعه 30 آذر 1397 ش

13 ربیع الثانی 1440 ق

*      وفات "ابن هِشام" مورخ شهير عرب (218 ق)

ابومحمد عبدالملك بن هِشام معروف به ابن هِشام، مورّخ نامي عرب در بصره در جنوب عراق به دنيا آمد و بيشتر ايام عمر خود را به مطالعه درباره‏ي زندگي پيامبر بزرگ اسلام حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) سپري كرد. او در علم نحو نيز عالمي برجسته بود و با شعر و ادب آشنايي داشت. اما شهرت اصلي ابن‏هشام به جهت تاليف كتاب السيرَةُ النَّبويّه است كه به نام وي سيره‏ي ابن هِشام خوانده مي‏شود. اين كتاب از منابع مهم درباره‏ي زندگي حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) به شمار مي‏رود.

*       درگذشت "مُعِزُّالدّوله ديلَمي" فرمانرواي آل بويه (356 ق)

ابوالحسن احمد بن بويه، معروف به مُعزُّالدوله ديلمي يكي از سه برادر آل‏بويه بود كه در سال 334 ق بغداد را فتح كرد و "المُستَكفي" خليفه‏ي عباسي را به اطاعت خود درآورد. مردم در دوره‏ي اين خليفه، وضع ناگواري داشتند و از طرف دستگاهِ حكومت، مورد تعدي و ستم قرار مي‏گرفتند. ولي در زمان فرمانروايي بيست و دو ساله‏ي معزالدوله، اين وضعيت بهبود يافت، زيرا او به امور فرهنگي و ادبي اهتمام داشت و زمينه را براي پرورش دانشمندان فراهم مي‏ساخت. علاوه بر اين، معارف و علوم اهل بيت پيامبر - عليهم السلام - در عصر معزالدوله، رواج يافت.

*       درگذشت "ابوسعيد بهادرخان" آخرين ايلخان مغول در ايران (736ق)

ابوسعيد بهادرخان فرزند و جانشين اُلجايتو و آخرين فرمانرواي ايلخانان مغول در ايران بود. ابوسعيد در نوجواني حكومت خراسان را به عهده گرفت و با كمك فرماندهان و يارانش، نواحي مازندران و بلخ را به قلمرو حكومت ايلخانان مغول افزود. او سرانجام در سال 716 ق در پي مرگ پدرش اُلجايتو، در سلطانيه واقع در شمال غرب ايران بر تخت سلطنت نشست و غياث الدين محمد را كه در اداره‏ي امور از تدبير و شايستگي برخوردار بود به وزارت منصوب كرد. ابوسعيد بهادرخان به اسلام علاقه نشان مي‏داد و به علماي دين احترام مي‏گذاشت. وي شاعران و نويسندگان را نيز گرامي مي‏داشت و خود در سرودن شعر از ذوق قابل توجهي برخوردار بود. از اين رو اين دوران را مي‏توان از دوره‏هاي رونق فرهنگ و ادب اسلام در ايران دانست. ابوسعيد در اواخر سال 735 جهت جنگي به آذربايجان رفت كه به علت بيماري، در آن منطقه جان سپرد. با مرگ ابوسعيد بهادُرخان، دوره‏ي سلسله‏ي ايلخانانِ بزرگ مغول به پايان رسيد. از آن پس، تخت ايلخاني، بازيچه‏ي دست اميراني گرديد كه با يكديگر در به دست آوردن قدرت، رقابت مي‏كردند و هر كدام از ايشان، يكي از شاهزادگانِ مغول را براي اجراي مقاصد خويش، آلت دست خود كرده بود.

*       سرنگوني سلسله ساساني با قتل يزدگرد سوم (21 ش)

به دنبال شكست يزدگرد سوم آخرين پادشاه سلسله ساساني از سپاه اسلام در نهاوند، اين سلسله پس از 416 سال حكومت، منقرض شد و مسلمانان، ايران را فتح كردند. سپاه اسلام با آن كه نفرات و تجهيزات بسيار كمتري از ارتش ايران داشت، اما به خاطر روحيه بالا و ايمان محكم، در نبردهاي پياپي كه چند سال طول كشيد، ارتش ساساني را شكست داد كه آخرين آنها، جنگ نهاوند بود. با سقوط سلسله ساسانيان، ايرانيان كه از ظلم و فساد پادشاهان ناراضي بودند، به خاطر ارزش‏ها و اصول متعالي اسلام همچون يگانه‏پرستي، عدالت و برابري، به اين دين گراييدند و به تدريج، خود، در گسترش آن كوشيدند.

*       تأسيس مدرسه "دارالفنون" در تهران (1230 ش)

مدرسه دارالفنون به عنوان اولين مدرسه عالي پلي‏تكنيك در ايران، در پي تلاش‏هاي اميركبير، صدر اعظم با كفايت وقت ايران در زمان ناصرالدين شاه قاجار داير شد. دارالفنون اولين تجربه ايرانيان در تأسيس مدارس به سبك جديد و در قالبي منظم بود. اين مدرسه كار خود را در ابتدا با شش استاد در رشته‏هاي مهندسي معدن‏شناسي، دارو سازي و... آغاز كرد. بسياري از فارغ‏التحصيلان مدرسه دارالفنون بعدها به مقام‏هاي بالاي مملكتي دست يافتند. اين مدرسه در حالي تاسيس شد كه باني اصلي آن، امير كبير، دوران تبعيد خود را در كاشان سپري مي‏كرد.

*       ارسال پيمان سه جانبه بين ايران و شوروي و انگلستان به مجلس شوراي ملي (1320 ش)

مهم‏ترين اقدام كابينه محمد علي فروغي پس از روي كار آمدن محمدرضا پهلوي و درگير و دار جنگ جهاني دوم و حضور متفقين در ايران، امضاي پيمان بين دولت ايران و دولت‏هاي اتحاد جماهير شوروي و انگلستان بود كه متن آن طي ماده واحده‏اي در 30 آذر 1320 تقديم مجلس شد. در اين پيمان احترام به حاكميت ايران از طرف دولت‏هاي روس و انگليس، قراردادن تسهيلات لازم در اختيار شوروي و بريتانيا در دوران جنگ از طرف ايران و نگاهداري نيروهاي نظامي متفقين در ايراني تا هر زمان و... عنوان شده بود. اين پيمان هر چند به ظاهر ضرري به حال ايران نداشت ولي حضور طولاني مدت اين نيروها در ايران و نيز ضربات ناشي از جنگ و تحميل هزينه‏هاي طاقت‏فرسا، بر مردم كشور بسيار گران آمد و فقر و فلاكت بيشتري نصيب مردم محروم نمود. بعد از جنگ، نيروهاي شوروي علي رغم تعهد جهت خروج فوري، در اين كار، بسيار تعلُّل كردند كه پس از شكايت دولت ايران به سازمان‏هاي بين‏المللي، اين نيروها، حاضر به تخليه ايران شدند.

*       توافق شوروي براي ارسال تسليحات پيشرفته به عراق در جريان جنگ تحميلي (1364ش)

گسترش مناسبات همه جانبه عراق و شوروي سابق در جريان جنگ تحميلي، اين امكان را فراهم ساخت تا روس‏ها اهداف جديد سياست خارجي خود را در منطقه و در برابر ايران پي‏گيري كرده و در مقابل، عراقي‏ها نيز با برخورداري از حمايت سياسي - نظامي شوروي، تجهيزات نظامي و كمك‏هاي مستشاري دريافت كنند. بر اين اساس بود كه روس‏ها علاوه بر ارسال سلاح به عراق، با ارزيابي از ضعف‏هاي ساختاري ارتش آن كشور در وضعيت دفاع و حمله، در توسعه نيروهاي مسلح عراق و طرح ريزي استراتژي تهاجمي عراق نيز نقش فعال و محوري داشتند. كمك‏هاي شوروي سابق به عراق در اين مرحله در مقايسه با كمك ساير كشورها بسيار برجسته‏تر و نمايان‏تر بود و تا اندازه‏اي، تاثيرات سرنوشت‏سازي بر روند تحولات جنگ داشت. اين كمك‏ها تا اندازه‏اي بود كه شوروي در حدود شصت درصد از تجهيزات نظامي عراق را تامين مي‏كرد.

*       شب يلدا، طولاني‏ترين شبِ سال

 

ارائه پیشنهادات شما موجب امتنان است

                                                                                                                         تهیه و تدوین : جعفر اسکندری

                                                                                                        روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم

                                                                                                                               تلفن:  32906691 

 

منابع :

- روزشمار تاريخ (مركز پژوهش هاي اسلامي صدا و سيما)

- تقويم شيعه    

- چهل حديث ائمه عليهم السلام  

- طنين ولايت (فرمايشات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبري (مدظله العالي)

 


٠٩:٣٦ - 1397/08/29    /    شماره : ٦٧٥٧٧    /    تعداد نمایش : ٥٨خروج

   مطالب مرتبط