صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

شنبه 5 آبان 1397 ش 17 صفر 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

شنبه 5 آبان 1397 ش

17 صفر 1440 ق

*      تولد "ابوالسعود" فقيه و مفسر مسلمان (896 ق)

محمد مصطفي عمادي مشهور به ابوالسعود، فقيه و مفسّر مسلمان در روستاي مدرس واقع در نزديكي استامبول در تركيه متولد شد. ابوالسعود پس از پايان تحصيلات به تدريس مشغول گرديد. همزمان با تدريس، منصب قضاوت در استامبول را نيز به عهده گرفت و تا پايان عمر در اين مقام باقي ماند. او به مسايل اجتماعي و عرفي جامعه‏ي خود توجه داشت و تلاش مي‏كرد قوانين اداري عثماني را بر اساس شريعت اسلامي تنظيم و اصول ديواني را اصلاح كند. ابوالسعود علاوه بر زبان تركي به زبان‏هاي فارسي و عربي، تسلط كامل داشت و به اين دو زبان، شعر نيز مي‏سرود. ارشاد العقل السليم، دعا نامه و قانون نامه از جمله آثار اوست.

*      حمله‏ ي سپاهيان روس به "دربند" (1210 ق)

با حمله‏ي سپاهيان روس به دربند، جنگ در نواحي قفقاز، بادكوبه و گنجه نيز آغاز شد. در اين جنگ شهرهاي رشت و انزلي و اطراف آن نيز مورد تهديد قرار گرفت ولي بامرگ "كاترين" ملكه‏ي روسيه، اين جنگ متوقف شد و "آغامحمدخان" پادشاه قاجار توانست تا اندازه‏اي اين شكست را جبران نمايد.

*      تولد "سلطان القُرّاء تبريزي" قاري شهير قرآن و دانشمند علم قرائت (1255 ق)

شيخ عبدالرحيم بن ابوالقاسم تبريزي معروف به سلطان القُرّا يا شاه قرآن خوانان در 1255 ق در تبريز به دنيا آمد. وي در علم تجويد در عصر خود استاد بود و شاگردان فاضلي در اين زمينه تربيت نمود. از تاليفات وي رساله‏اي است در علم تجويد به نام "دُرُّ المنثور" و رسايل ديگر. سلطان القرّاء پس از فراگيري اين علم نزد پدر، با شيخ شاميل داغستاني آشنا شد و هنگامي كه شيخ شاميل ارتشي فراهم آورده بود تا عليه روس‏ها قيام كند، وي براي همراهي با اين نهضت با شيخ شاميل به سوي داغستان عزيمت كرد. سپس به تبريز بازگشت و حوزه‏ي درسي جهت قرائت قرآن تشكيل داد و از آن زمان به برترين قاري قرآن كريم لقب يافت. سلطان القراء در سال 1336 ق در 81 سالگي درگذشت.

*       افتتاح تصفيه خانه آب تهران (1344 ش)

*       رحلت عالم بزرگوار و فقيه جليل آيت ‏اللَّه "سيد احمد زنجاني" (1352 ش)

آيت‏اللَّه سيداحمد زنجاني در حدود سال 1269ش  (1308ق) در شهرستان زنجان به دنيا آمد و دوره مقدماتي و سطوح را در زادگاه خود به پايان برد. سپس براي ادامه تحصيل و تكميل مباني علمي خويش راهي حوزه علميه قم شد و نزديك به ده سال از محضر پر فيض آيت‏اللَّه شيخ‏عبدالكريم حائري يزدي، مؤسس حوزه علميه قم، بهره‏ها برد تا به مقام والاي اجتهاد دست يافت. وي پس از رحلت آيت‏اللَّه حائري به آيت‏اللَّه سيدمحمدحجت كوه‏كمره‏اي پيوست و به دليل كسالت آيت‏اللَّه حجت، ايشان امور مربوط به استفتائات دفتر آن مرجع بزرگ و اقامه نماز باشكوه جماعت در مدرسه فيضيه را انجام مي‏داد. پس از رحلت آيت‏اللَّه حجت، اقامه نماز جماعت مدرسه فيضيه، رسماً بر عهده آيت‏اللَّه زنجاني قرار گرفت. آيت‏اللَّه زنجاني از دهه 1320 با حضرت امام خميني(ره) آشنا شد و جلسات بحث علمي متعددي با حضور آن دو بزرگوار تشكيل مي‏شد. اين عالم سترگ در طول حيات پر بار علمي خويش علاوه بر سال‏ها تدريس، به تاليف كتب ارزشمندي نائل شد كه برخي از آنها بدين قرارند: اربعين، اَفواهُ الرِّجال، فروقُ الاحكام و بيست كتاب ديگر. آيت‏اللَّه سيد احمد زنجاني سرانجام پس از سال‏ها كوشش در راه دين و نشر فقه جعفري در پنجم آبان 1352 ش برابر با 29 رمضان 1339 ق در 83 سالگي ديده از جهان فروبست و پس از تشييعي باشكوه، در جوار حضرت معصومه(سلام الله علیها) به خاك سپرده شد.

*       درگذشت محقق و دانشمند فرزانه استاد "سيدجلال‏ الدين محدث ارموي" (1358 ش)

استاد سيدجلال‏الدين محدث محدّث ارموي، مدرس، محقق، مصحّح و اديب معاصر، در آذرماه 1283 ش در شهر اروميه به دنيا آمد. وي پس از اتمام تحصيلات مقدماتي در زادگاه خود و فراگيري ادبيات فارسي، به مشهد رفت و فقه، اصول، ادب، تاريخ و حديث و رجال را در محضر علماي مشهد فرا گرفت. اين استاد گرانقدر به علت شوق بسيار به مطالعه و نيز تحقيق در زمينه علوم حديث، در جواني از طرف آيت‏اللَّه سيدحسين عرب‏باغي، از علماي اروميه، - با اين كه سيدجلال‏الدين در صنف روحانيت نبود - لقب محدث گرفت. استاد محدث ارموي پس از پايان تحصيلات به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و براي تدريس، راهي تبريز شد. وي در سال 1320 ش به هنگام ورود روس‏ها به آذربايجان، به تهران رفت و رياست بخش كتب خطي كتابخانه ملي ايران را به عهده گرفت. استاد محدّث ارموي همچنين دكتراي الهيات در رشته علوم منقول را اخذ كرد و در دانشكده معقول و منقول تدريس مي‏نمود. علاوه بر آن اين مدرس بزرگ، از علما و مراجع، اجازات بسياري كسب نمود كه اجازه روايت از آقا بزرگ تهراني و شيخ محمدعلي معزّي دزفولي از آن جمله است. علامه ارموي بعد از بازنشستگي در 1347، تا پايان عمر به تأليف كتاب مشغول بود. محدث ارموي داراي كتابخانه‏اي با كتاب‏هاي خطي نفيس فراوان بود و لذا در شناختن نسخه‏هاي قديمي و خطي بسيار ماهر بود. او يكي از پركارترين محققين علوم حديثي و ادبي عصر اخير بود و همتي عالي و پشتكار عجيبي داشت. وي در راه تحقيق، خستگي و مشقت را نمي‏شناخت به طوري كه در بعضي موارد، حاشيه و تعليق او بر يك كتاب، از اصل متن بيشتر بود. كتاب‏هايي كه وي تصحيح و تحقيق و چاپ نموده است بالغ بر 45 جلد مي‏باشد. كتب عشق و محبت، ايمان و رجعت در 4 جلد و تشريحُ الزَلازل باَحاديثِ الاَفاضل و نيز كشفِ الكُربة در شرح دعاي ندبه كه حاصل شصت سال كار اوست، از جمله آثار اين استادِ محقق مي‏باشند. استاد سيدجلال‏الدين محدث ارموي سرانجام در پنجم آبان 1358 ش برابر با پنجم ذي‏حجه 1399 ق در 75 سالگي بر اثر سكته قلبي در تهران در گذشت و در جوار آرامگاه شيخ ابوالفتوح رازي واقع در حرم حضرت عبدالعظيم(علیه السلام) در شهر ري به خاك سپرده شد.

 

*       رحلت آيت‏ اللَّه "سيد روح اللَّه خاتمي" نماينده امام و امام جمعه يزد(1367 ش)

آيت‏اللَّه سيدروح‏اللَّه خاتمي در سال 1258 ش  (1324 ق) در اردكان يزد به دنيا آمد. پس از آن كه مقدمات علوم را در زادگاهش فراگرفت، راهي اصفهان شد و در آنجا از محضر استاداني همچون ميرزا علي‏آقا شيرازي، سيدمحمد و سيدعلي نجف‏آبادي و حاج‏آقا رحيم ارباب استفاده برد. آيت‏اللَّه خاتمي همچنين سالياني در حوزه علميه قم در دروس آيت‏اللَّه شيخ عبدالكريم حائري‏يزدي شركت كرد و به مدارج والاي علمي و اخلاقي دست يافت. وي از آن پس ساكن اردكان شد و به تدريس و ارشاد مردم همت گماشت. آيت‏اللَّه خاتمي به عنوان روحاني شاخص منطقه، نقش مهمي در حركت انقلابي مردم بر ضدرژيم پهلوي داشت و مورد توجه خاص حضرت امام‏خميني واقع بود. اين عالم ديني پس از شهادت آيت‏اللَّه صدوقي، سومين شهيد محراب، از طرف حضرت امام، به نمايندگي آن حضرت وامامت جمعه يزد منصوب شد و تا پايان عمر شريف خود، در اين سنگر خدمت نمود. سرانجام آيت‏اللَّه سيدروح‏اللَّه خاتمي، در 5 آبان 1367 ش برابر با 15 ربيع الاول 1409 ق در 82 سالگي دار فاني را وداع گفت و پس از تشييعي با شكوه، در زادگاهش مدفون گرديد.

 


١٣:٢٩ - 1397/07/30    /    شماره : ٦٧٣٤٣    /    تعداد نمایش : ٩٠خروج

   مطالب مرتبط