صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

سه‌شنبه 8 آبان 1397 ش 20 صفر 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

سه‌شنبه 8 آبان 1397 ش

Rounded Rectangle: اربعين حسيني " (61 ق) روز زيارتي مخصوص حضرت سيدالشهدا"(عليه السلام) 20 صفر 1440 ق

*       

 • امام صادق‏عليه السلام : بَكَتِ السَّماءُ عَلَي الحُسَين أربَعينَ يَوماً بالدَّم

آسمان چهل روز بر حسين عليه السلام ، خون گريه كرد

مناقب آل أبي طالب ، ج 3 ، ص 212 .

 • امام عسكري‏ عليه السلام : عَلاماتُ المُؤمِنِ خَمسٌ .  .  . و زِيارَةُ الأربَعينَ  .  .  .

مؤمن پنج نشانه دارد .  .  . و يكي از آنها زيارت روز اربعين است .  .  .  .

تهذيب الأحكام ، ج 6 ، ص 52 .

 • امام باقر عليه السلام : لَو يَعلَمُ النّاسُ ما في زِيارَةِ قَبرِ الحُسَينِ مِنَ الفَضلِ لَماتُوا شَوقا ؛  

اگر مردم مى دانستند در زيارت مزار امام حسين عليه السلامچه فضيلتى است از شوق آن مى‌مردند .

مستدرک الوسایل ج 10 ، ص 309

 

 • امام صادق عليه السلاممَنْ سَرَّهُ أَنْ يَكُونَ عَلَى مَوَائِدِ النُّورِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَلْيَكُنْ مِنْ زُوَّارِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ (عليه السلام)

هر كس دوست دارد روز قيامت، بر سر سفره‏ هاى نور بنشيند بايد از زائران امام حسين (عليه السلام) باشد.

کامل الزیارات ص 135

 

 

 • امام صادق عليه السلاممَنْ أَرَادَ اللَّهُ بِهِ الْخَيْرَ قَذَفَ فِي قَلْبِهِ حُبَّ الْحُسَيْنِ ع وَ حُبَّ زِيَارَتِهِ وَ مَنْ أَرَادَ اللَّهُ بِهِ السُّوءَ قَذَفَ فِي قَلْبِهِ بُغْضَ الْحُسَيْنِ وَ بُغْضَ زِيَارَتِهِ.

هر كس كه خدا خير خواه او باشد محبت حسين (عليه السلام) و زيارتش را در دل او مى‏ اندازد و هر كس كه خدا بدخواه او باشد كينه و خشم حسين (عليه السلام) و خشم زيارتش را در دل او مى ‏اندازد.

وسائل الشيعه، ج 14 ، ص 496 ، ح 19678 - کامل الزیارات ص 142

 

 • بحار الأنوار به نقل از سيد بن طاووس لَمّا رَجَعَت نِساءُ الحُسَينِ‏عليه السلام و عِيالُهُ مِنَ الشّامِ و بَلَغوا إلَي العِراقِ قالُوا لِلدَّليلِ : مُرَّ بِنا عَلي طَريقِ كَربَلاءَ فَوَصَلُوا إلي مَوضِعِ المَصرَعِ .  .  . وَ اجتَمَعَت إلَيهِم نِساءُ ذلِكَ السَّوادِ و أقامُوا عَلي ذلِكَ أيّاماً

چون همسران و اهل‏بيت امام حسين‏عليه السلام از شام بازگشتند و به عراق رسيدند ، به راهنما گفتند : "ما را از راه كربلا ببر" . به قتلگاه شهيدان رسيدند .  .  . در اين هنگام زنان اهل آن وادي گرد ايشان جمع شدند و چند روز عزداري كردند

بحار الأنوار ، ج 45 ، ص 146 .

 • عطيّة العُوفي : ... فَخَرَّ [جابِرٌ] عَلَي القَبرِ مَغشِيّاً عَلَيهِ فَرَشَشتُ عَلَيهِ شَيئاً مِنَ الماءِ فَأفاقَ ثُمَّ قالَ يا حُسَينُ  - ثَلاثاً - ثُمَّ قالَ : أحَبيبٌ لايُجيِبُ حَبيبَهُ ثُمَّ قالَ أنّي لَكَ بِالجَوابِ ... و فُرِّقَ بَينَ بَدَنِكَ و رَأسِكَ

.  .  . جابر به حالت غش روي مزار [امام حسين‏عليه السلام] افتاد ؛ به صورتش آب پاشيدم ؛ به هوش آمد . آن‏گاه سه بار گفت : "يا حسين!" سپس گفت : "آيا دوست جواب دوستش را نمي‏دهد ؟" آن‏گاه گفت : "چگونه مي‏تواني جواب دهي در حالي كه بين بدن و سرت فاصله افتاد است؟

بحار الأنوار ، ج 68 ، ص 130 .

 

Rounded Rectangle: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) : اربعین حسینی، زمینه‌ساز ادامۀ مبارزۀ تاریخی مؤمنان با ظلم و استبداد و استکبار شد.
 

 

 


*      ورود اهل‏بيت سيدالشهداء به كربلاي حسيني (61 ق)

بنا بر روايتي مقارن چهلمين روز شهادت امام حسين(علیه السلام) كاروان اهل بيت پيامبر(صلی الله علیه وآله)، پس از افشاي ماهيت ضد اسلامي يزيد و حقانيت امام حسين(علیه السلام)، به سرزمين كربلا بازگشتند. بنابر همين روايت، خاندان امام حسين(علیه السلام) در آنجا با صحابي بزرگ پيامبر، جابر بن عبداللَّه انصاري و عده‏اي ديگر از ياران امام(علیه السلام) مواجه شدند كه براي زيارت قبر امام حسين(علیه السلام) آمده بودند. آنان با سوگواري و سوز و گدازي حسرت بار، ياد آن امام شهيد و مظلوم را گرامي داشتند و پس از مدتي راهي مدينه شدند.

*      ورود "جابربن عبداللَّه انصاري" به سرزمين كربلا و زيارت قبر مبارك امام حسين(ع) (61 ق)

*      درگذشت شيخ "جعفر شوشتري" محقق و عالم بزرگ مسلمان (1303 ق)

شيخ جعفر بن حسين بن علي شوشتري ازمحققين و علماي بزرگ اسلام و فقيهان عالي مقام و مجتهدين اماميه بود. اوقات او در امور ديني و ارشاد مردم و موعظه سپري گرديد. وي از شاگردان محمدحسن نجفي، صاحب جواهر، شيخ مرتضي انصاري و شريف العلماي مازندراني و ديگر بزرگان بود. وي اولين كسي است كه درمسجد سپهسالار تهران اقامه‏ي جماعت نمود. وي در حوالي كرمانشاه بدرود حيات گفت و جنازه‏اش به نجف منتقل و مدفون شد. از شيخ جعفر شوشتري تاليفات ارزشمند و متعددي به جاي مانده كه هر يك از آن‏ها، نشان دهنده‏ي وسعت فكر و دقت نظر اوست. اصول الدين، الخصائص الحسينيه و مجالسُ البُكا از آن جمله‏اند.

*      روز پدافند غیرعامل

نوعی دفاع غیر نظامی است و به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌گردد که به جنگ‌افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد. پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفاً با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است. اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه‌های امن می‌باشد. در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش موثری ایفا کنند در حالیکه در پدافند عامل مانند سیستم‌های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند. با موافقت رهبر انقلاب (مدظله العالی)، 8 آبان ماه به نام روز پدافند غیرعامل نامگذاری شد.

*      تولد آيت اللَّه العظمي "مرعشي نجفي" (1315 ق)

*       شهادت دانش ‏آموز بسيجي "محمدحسين فهميده" (1359 ش)

شهيد محمدحسين فهميده در ارديبهشت 1346 ش در شهر مقدس قم به دنيا آمد. وي در دوران تحصيلات راهنمايي دچار تحولات عظيمي گرديد و تأثير فراواني از انقلاب گرفت. محمدحسين، پس از پيروزي انقلاب و در پي حوادث كردستان، در سال 58 در دوازده سالگي عازم آن سامان شد ولي برادران كميته او را به علت كوچكي سن باز گرداندند. وي در همان روزهاي نخست جنگ تحميلي تصميم گرفت كه به جبهه برود و با متجاوزان بعثي بجنگد. سرانجام محمدحسين علي رغم مخالفت‏هاي فراوان، خود را به جبهه جنوب رسانده و پس از تحمل سختي‏هاي بسيار به خرمشهر رفت. وقتي خرمشهر در محاصره نيروهاي دشمن قرار گرفت، او مشاهده كرد كه تانك‏هاي عراقي به طرف رزمندگان اسلام هجوم آورده‏اند. محمدحسين در حالي كه تعدادي نارنجك به كمرش بسته بود به طرف تانك‏ها حركت كرد. او علي‏رغم اصابت گلوله به پايش، همچنان به پيش رفت و با كمك نارنجك‏ها، تانك اوّل را منفجر ساخت و خود، تكه‏تكه شد. انفجار تانك باعث وحشت قواي بعث گرديد. پس از مدتي نيروهاي اسلام سر رسيده و آن قسمت را از محاصره خارج مي‏سازند و اين چنين بود كه نوجواني شيردل، حماسه‏اي جاودان خلق كرد و الگويي براي همگان شد. حضرت امام خميني(ره) درباره شهيد محمدحسين فهميده فرموده‏اند: "رهبر ما آن طفل دوازده ساله‏اي است كه با قلب كوچك خود كه ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگتراست، با نارنجك خود را زير تانك دشمن انداخت و آن را منهدم كرد و خود نيز شربت شهادت را نوشيد". به اين ترتيب، حسين و فداكاري و شجاعت او ماندگار گرديد و بقاي پيكر وي در جايگاه ابدي شهيدان، در بهشت زهرا به خاك سپرده شد.

*       انتشار و به جريان انداختن سكه‏ هاي جديد در انقلاب اسلامي (1358 ش)

با سرنگوني نظام شاهنشاهي و به دنبال آن، انجام تغييرات وسيع در ساختارهاي دولتي و نيز تلاش در محو جميع آثار باقي مانده از رژيم منحط ستمشاهي، مسأله تغيير شكل ظاهري سكه‏هاي رايج نيز عملي گرديد و در اين روز، سكه‏هاي جديد يك، دو، پنج و بيست ريالي كه از سوي بانك مركزي ايران ضرب گرديده بود در جريان پول كشور قرار گرفتند. بر روي اين سكه‏ها مبلغ سكه به عدد و سال ضرب آن و در طرف ديگر سكه‏ها، دوازده عدد گل لاله در اطراف، و در قسمت بالاي آن كلمه جمهوري اسلامي ايران و در قسمت پايين، مبلغ سكه به حروف حك شده بود.

*       نفوذ دشمن بعثي به جزيره آبادان در آغاز جنگ تحميلي (1359 ش)

*       عمليات نامنظم فتح 2 در منطقه دوكان در شمال شرقي عراق توسط سپاه پاسداران (1365 ش)

*       آغاز رزمايش وحدت 79 در خليج فارس (1379 ش)

*       روز نوجوان و روز بسيج دانش آموزي

از آنجا كه دانش‏آموز شهيد و رزمنده بسيجي، محمدحسين فهميده، با ايمان و بينش عميق واستوار در جنگ با دشمن، پيش قدم شد و با نيل به شهادت، درس شجاعت، فداكاري و مقاومت را به همه بسيجيان و امت حزب اللَّه آموخت، امام بزرگوار از اين نوجوان دوازده ساله، به عنوان رهبر ياد فرمودند. بدين گونه، نام و ياد او، منشأ حماسه‏هاي بزرگ شده و تحول عظيمي در شيوه‏هاي دفاع مقدس و نبرد رزمندگان اسلام ايجاد كرد و راه پيروزي و سرافرازي را يكي پس از ديگري هموار ساخت. امروزه، شهيد فهميده، بحق الگوي شايسته‏اي براي دانش‏آموزان بسيجي و جوانان و نوجوانان كشور مي‏باشد و يادآوري اين حماسه مي‏تواند، يادآور دوران دفاع مقدس و ارزش‏هاي والاي آن زمان باشد. رهبر معظم انقلاب در اين زمينه فرموده‏اند: "زنده نگهداشتن ياد حادثه شهادت دانش‏آموز بسيجي، شهيد فهميده، از اصالت‏هاي دفاع مقدس مي‏باشد." از اين رو، هشتم آبان، سالروز شهادت اين فرزند انقلاب، به عنوان روز نوجوان وجوان و بسيج دانش‏آموزي نام گرفته است تا ضمن يادآوري حماسه اين قهرمان كوچك، به عنوان سرمشقي مناسب به همسالانش مطرح شود و راهش ادامه يابد.

 • پيامبرصلي الله عليه وآله : إنَّ اَحَبَّ الخَلائِقِ إلَي اللَّهِ شابٌّ حَدَثُ السِّنِّ في صُورَةٍ حَسَنَةٍ جَعَلَ شَبابَهُ و جَمالَهُ لِلّهِ و فِي طاعَتِهِ ذلِكَ الَّذي يُباهِي بهِ الرَّحمنُ مَلائكتَهَ يَقولُ : هذا عَبدِي حَقّاً

محبوب‏ترين خلايق نزد خدا نوجوان خوش‏سيمايي است كه جواني و زيبايي خود را براي خدا و در راه طاعت او بگذارد. خداوند رحمان به وجود چنين نوجواني برفرشتگان مي‏بالد و مي‏فرمايد : "اين است بنده راستين من!"

ميزان الحكمه ، ح 9096 .

 • امام علي‏ عليه السلام : أولَي الأشياءِ أن يَتَعَلَّمَهَا الأحداثُ الأشياءَ الّتي إذا صارُوا رِجالاً إحتاجُوا إلَيهَا

بهترين چيزي كه نوجوانان بايد فراگيرند ، چيزهايي است كه در بزرگ‏سالي خود به آنها نياز خواهند داشت

شرح نهج‏البلاغه ، ابن ابي الحديد ، ج 2 ، ص 333 .

 • امام علي‏ عليه السلام : إذا عاتَبتَ الحَدَثَ فَاترُك لَهُ مَوضِعاً مِن ذَنبِهِ لِئلّا يَحمِلَهُ الإخراجُ عَنِ المُكابَرَةِ

هرگاه نوجواني را سرزنش مي‏كني ، جايي براي عذرخواهي از گناهش براي او باقي بگذار تا نيافتن راهي براي عذرخواهي ، او را به ستيزه‏جويي نكشاند.      شرح نهج‏البلاغه ، ابن ابي الحديد ، ج 20 ، ص  333 .

 • امام علي‏ عليه السلام : إنَّما قَلبُ الحَدَثِ كَالأرضِ الخالِيَةِ ، ما اُلقِي فِيها مِن شَي‏ءٍ قَبِلَتهُ

قلب نوجوان ، همچون زمين ناكِشته است كه هر چه در آن افكنده شود مي‏پذيرد

نهج البلاغه ، نامه 31 .

 

 • امام صادق ‏عليه السلام : عَلَيكَ بِالأْحداثِ فَإنَّهُم أسرَعُ إلي كُلِّ خَيرٍ

نوجوانان را در ياب ، كه اين گروه در پذيرش هر خوبي ، بيشتر شتاب مي‏كنند

الكافي ، ج 8 ، ص 93 .

 • امام صادق‏ عليه السلام : بادِرُو أحداثَكُم بِالحَديثِ قَبلَ أن تَسبِقَكُم إلَيهِمُ المُرجِئَةُ

نوجوانان را قبل از اين‏كه دشمنانِ اعتقادي به سراغ آنان بروند ، حديث بياموزيد

ميزان الحكمه ، ح 22752 .

 


١٣:١٩ - 1397/07/30    /    شماره : ٦٧٣٤٠    /    تعداد نمایش : ٩٠خروج

   مطالب مرتبط