صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 11 آبان 1397 ش 23 صفر 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

جمعه 11 آبان 1397 ش

23 صفر 1440 ق

*      رحلت آيت اللَّه "شيخ محمد باقر آقانجفي اصفهاني" عالم بزرگ مردمي (1301 ق)

شيخ محمدباقر آقانجفي اصفهاني در سال 1234 ق متولد شد و پس از تحصيل در رشته‏هاي مختلف علوم ديني در اصفهان براي تكميل تحصيلات به نجف رفت. آقا نجفي پس از بازگشت از نجف، در اصفهان ساكن شد و به تعليم و تربيت شاگردان و نگارش كتاب پرداخت. وي داراي نفوذ فراوان اجتماعي بود. به امر به معروف و نهي از منكر و اجراي حدود الهي اهميّت زيادي مي‏داد و با منحرفان مقابله مي‏كرد. به همين دليل، آقانجفي در ميان مردم از محبوبيت بسيار برخوردار بود. لَبُّ الفقه و لُبُّ الاصول از كتاب‏هاي ايشان است.

*      تشكيل دولت موقت در كرمانشاه "اعضاي كميته مهاجرت" (1334 ق)

كميته‏ي دفاع ملي در قم از سران دموكرات مانند سليمان ميرزا، ميرزا سليمان خان ميكده، ميرزا محمدعلي خان كلوپ، وحيد الملك و عده‏ي ديگري تشكيل شد كه با مأمور دولت آلمان به نام شونمان همكاري مي‏كرد. اعضاي اين كميته با حمله‏ي قواي روس به قم، از آنجا بيرون رفته و عده‏ي زيادي از مجاهدين نيز با آنان همراه شدند. اين گروه كه افرادي مانند سيدحسن مدرس و علي اكبر دهخدا نيز در آن شركت داشتند به اصفهان و سپس به سوي كرمانشاه رفتند. در آن شهر نظام السلطنه‏ي مافي نيز به آنان پيوست و يك دولت ملي به رياست نظام السلطنه تشكيل شد و مدرس نيز وزير عدليه‏ي اين دولت گرديد. سرانجام نيروهاي روسيه‏ي تزاري در خانقين عراق، نيروهاي دولت ملي را شكست دادند.

*       انتشار اعلاميه رضا خان در آغاز سلطنت و اعلام مباني كار خود(1304 ش)

رضاخان پهلوي پس از مدت‏ها تلاش در راه كسب قدرت بيشتر و موفقيت در خلع قاجار، دو روز پس از راي مجلس شوراي ملي در اعلام انقراض قاجار و آغاز رياست وي، براي تثبيت موقعيت سياسي و سلطنت دائمي خود، با انتشار اعلاميه‏اي، ضمن بر شمردن خدمات به اصطلاح بزرگ و درخشان خويش، اهداف آينده‏اش را اجراي عملي احكام شرع مبين اسلام وتامين رفاه عموم اعلام كرد. علاوه بر آن دستور داد تا قيمت نان كاهش يافته، مشروب فروشي‏ها تعطيل شوند. تاكيد سردار سپه بر اجراي احكام اسلام و تعطيل شدن مشروب فروشي‏ها، صرفاً نوعي تظاهر براي مردم فريبي بود. چرا كه او در سال‏هاي بعد، پرچمدار اسلام زدايي و نابودي مظاهر دين در كشور شد و خدمات زيادي به غربيان نمود.

*       تيرباران "طيب حاج رضايي" و برادرش "اسماعيل رضايي" به جرم دفاع از امام خميني(ره) (1342ش)

شهيد حاج اسماعيل رضايي و شهيد طيب حاج رضايي، از بارفروشان ميدان بار تهران بودند كه در برپايي قيام 15 خرداد 1342 نقش مؤثري داشتند. پس از واقعه 15 خرداد، طيب حاج رضايي به عنوان يكي از محركين اصلي تحت تعقيب قرار گرفت به طوري كه فرمانداري نظامي تهران طي گزارشي ويژه، به شاه اعلام كرد شخص طيب حاج رضايي مسئوول اصلي اين اقدامات است. از آن پس، طيب حاج رضايي و اسماعيل رضايي دستگير شدند و به مدت 5 ماه در زندان رژيم منفور پهلوي زير شكنجه‏ها مقاومت كردند. پايمردي آنان به حدي بود كه شهادت را بر عفو شاه خائن ترجيح دادند. شهيد طيب كه از كوثر وجود خميني بت شكن سيراب شده و زنده دست روح خدا بود، دربرابر همه شكنجه‏ها و سختي‏هاي زندان مقاومت كرد و مردانه ايستاد. او حاضر نشد از راه جديدي كه انتخاب كرده بود جدا شود و عليه نهضت اسلامي موضعي بگيرد. به همين دليل نيز وي به همراه اسماعيل رضايي، در دادگاه نظامي به اعدام محكوم و در يازدهم آبان 1342 تيرباران شدند. شهيد حاج اسماعيل رضايي در ذيل ورقه دادگاه چنين نوشت: اگر صد سال زندگي كنم، مرگ به اين سعادتمندي نخواهم داشت چرا تقاضاي عفو كنم و از اين سعادت درگذرم؟" رژيم با معرفي، محاكمه و اعدام طيب حاج رضايي و برادرش اسماعيل رضايي كه در بين مردم داراي نفوذ و محبوبيت بودند، قصد داشت تا قيام بزرگ مردمي و برخاسته از اعتقادات مذهبي مردم در 15 خرداد 42 را كه در راه دفاع و حمايت از يك مرجع ديني ابراز شده بود، يك جنجال وابسته به بيگانه و ايادي وابسته آنان در داخل تلقي كرده و عاملان آن را مشتي فرصت‏طلب و قلدر معرفي نمايد.

*       رحلت آيت‏ اللَّه "سيدرضا صدر" فقيه و استاد برجسته حوزه علميه قم (1373 ش)

آيت‏اللَّه سيدرضا صدر در سال 1299ش  (1339ق) در بيت علم و تقوا و مرجعيت در مشهد مقدس به دنيا آمد. پدر ايشان، آيت العظمي سيدصدرالدين صدر، از علما و مراجع بزرگ زمان بود و پس از رحلت حاج شيخ عبدالكريم حائري يزدي، اداره حوزه علميه قم را به همراه دو تن از مراجع عصر بر عهده گرفت. ايشان همچنين برادر بزرگ امام موسي صدر، مرجع و رهبر بزرگ لبنان است. سيدرضا مقدمات و سطح را در مشهد فرا گرفت و در 25 سالگي به همراه پدر بزرگوارش به حوزه قم عزيمت كرد. ايشان در قم از محضر آيات عظام سيدشهاب‏الدين مرعشي‏نجفي، سيدمحمد محقق داماد، سيدحسن صدر، سيدمحمد حجت كوه‏كمره‏اي، سيدحسين بروجردي و حضرت امام خميني(ره) استفاده برد و از چهل سالگي به تدريس دروس خارج پرداخت. اين عالم بزرگوار بر علوم معقول و منقول مانند تفسير، حديث، فقه، اصول، كلام، تاريخ، ادبيات عرب و عجم، حكمت و فلسفه و اخلاق و عرفان مسلط بود و با زبان‏هاي فرانسه و انگليسي نيز آشنايي داشت. قدرت ضبط و حافظه‏اش شگرف و از ويژگي‏هايش، زهد، تعبّد، تهجُّد، تواضع، صراحت لهجه، قلم زيبا و جذاب بود. همچنين اجتهاد و تقليد، تفسير سوره حجرات، قرآن‏شناسي، بانوي كربلا و ده‏ها كتاب ديگر از آثار ارزشمند آن عالم رباني مي‏باشند. آيت‏اللَّه سيدرضا صدر سرانجام در يازدهم آبان سال 1373 ش برابر با 26 جمادي الاول 1415 ق در هفتاد و سه سالگي در تهران بدرود حيات گفت و پس از تشييعي با شكوه، در صحن مطهر حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) به خاك سپرده شد.

 


١٣:٠٣ - 1397/07/30    /    شماره : ٦٧٣٣٧    /    تعداد نمایش : ٩٠خروج

   مطالب مرتبط