صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

پنج‌شنبه 17 آبان 1397 ش 29 صفر 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

پنج‌شنبه 17 آبان 1397 ش

Rounded Rectangle: شهادت "حضرت امام علي بن موسي الرضا(علیه السلام)" در مَرو (203 ق) 29 صفر 1440 ق

*       

سال‏هاي پاياني حيات مبارك امام رضا(علیه السلام) به جنگ‏هاي داخلي امين و مأمون بر سر كسب قدرت، پيروزي مأمون و در نهايت قبول ولايتعهدي مامون توسط امام سپري شد. با استقرار مامون بر تخت خلافت، او كه از جانب امام، احساس خطر مي‏كرد، براي تحت نظر داشتن حضرت و نيز تظاهر به علاقه به خاندان پيامبر، امام رضا را به مرو فرا خواند. هرچند، حضرت، در ابتدا اين دعوت را نپذيرفت ولي از سوي مامون، اصرار و تاكيدهاي فراواني صورت گرفت تا اين كه، امام راهي مرو گرديد. در تاريخ وفات امام رضا(علیه السلام) اختلاف نظر وجود دارد. برخي سال 202 و برخي سال 203 را سال شهادت آن حضرت دانسته‏اند. از نظر ماهِ شهادت نيز كليني و شيخ مفيد، ماه صفر را بدون تعيين روز ياد كرده‏اند. مسعودي، مورخ مشهور نيز ماه صفر را ماه شهادت امام(علیه السلام) دانسته است. نوبختي آخرين روز ماه صفر را روز رحلت آن امام دانسته است. به نظر مي‏رسد كه در عرف شيعه، سخن نوبختي پذيرفته شده است. حضرت امام رضا(علیه السلام) درسن پنجاه و پنج سالگي، در حالي كه بيست سال از امامت آن حضرت مي‏گذشت به دست مأمون عباسي مسموم گرديد.

 • پيامبرصلي الله عليه وآله : مَن أحَبَّ أن يَلقَي اللَّهَ ضاحِكاً مُستَبشِراً فَليَتَوَلَّ عَلِيَّ ابنَ مُوسَي الرِّضاعليه السلام.

كسي كه دوست دارد خندان و با روي گشاده خداوند را ديدار كند ، بايد از محبّت و ولايت علي بن موسي الرضّاعليه السلام بهره‏مند باشد.

بحار الأنوار ، ج 36 ، ص 296 .

 • امام رضاعليه السلام : ما زارَني أحَدٌ مِن أوليِائي عارِفاً بِحَقّي إلّا شُفِّعتُ فيهِ يَومَ القِيامَةِ.

هيچ يك از دوستانم مرا با شناخت حقّم زيارت نمي‏كند مگر اين كه در روز قيامت شفاعتم از او پذيرفته مي‏شود.

وسائل الشيعه ، ج 13 ، ص 552 .

 

 • امام رضاعليه السلام : أَجمِل مُعاشَرَتَكَ مَعَ الصَّغير و الكَبيرِ.

نشست و برخاست خود را با كوچك و بزرگ نيكو گردان.     مستدرك الوسائل ، ج 8 ، ص 354 .

 • ابراهيم بن عباس : ما رَأيتُ أبَاالحَسَنِ الرِّضاعليه السلام جَفا أحَداً بِكَلامِهِ قَطُّ . . . . و مارَدَّ أحَداً عَن حاجَةٍ يَقدِرُ عَلَيها.

هرگز نديدم كه امام رضاعليه السلام با سخن خود كسي را برنجاند و هرگز حاجت كسي را ، كه توان اداي آن را داشت ، ردّ نمي‏كرد.

بحار الأنوار ، ج 49 ، ص 90 .

 • امام رضاعليه السلام : مَن جَلَسَ مَجلِساً يُحيي فيهِ أمرُنا ، لَم يَمُت قَلبُهُ يَومَ تَموتُ القُلوُبُ.

هر كه در مجلسي بنشيند كه در آن ياد ما (اهل‏بيت) زنده مي‏شود ، قلبش ، در روزي كه قلب‏ها مي‏ميرند ، نمي‏ميرد.

بحار الأنوار ، ج 44 ، ص 278 .

 • امام رضاعليه السلام : لَيسَ مِنّا مَن تَرَكَ دُنياهُ لِدِينِهِ و دِينَهُ لِدُنياهُ.

از ما نيست آن كه دنياي خود را براي دينش و دين خود را براي دنيايش ترك گويد.

بحار الأنوار ، ج 78 ، ص 346 .

 • امام رضاعليه السلام : مَن فَرَّجَ مِن مُؤمِنٍ ، فَرَّجَ اللَّهُ عَن قَلبِهِ يَومَ القِيامَةِ.

هر كس اندوه مؤمني را بزدايد ، خداوند در روز قيامت ، غم از دلش مي‏زدايد.

الكافي ، ج 2 ، ص 200 .

 • امام رضاعليه السلام : صاحِبُ النِّعمَةِ يَجِبُ أن يُوَسَّعَ عَلي عِيالِهِ.

آن كه صاحب نعمت است بايد كه بر هزينه خانواده‏اش وسعت بخشد.

بحار الأنوار ، ج 78 ، ص 335 .

 • امام رضاعليه السلام : مَن لَم تُتابِعِ رأيَكَ في صَلاحِهِ فلاتَصغَ إلي رأيِهِ وَ انتَظِر بِهِ أن يُصلِحَهُ شَرٌّ.

تو نيز از رأي كسي كه از نظر مصلحت انديشانه تو پيروي نكرد ، پيروي نكن ؛ منتظر باش ؛ حادثه‏اي ناخوشايند او را اصلاح خواهد كرد.

بحار الأنوار ، ص 353 .

 

Rounded Rectangle: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) : اساس کار وجود مقدّس علیّ بن موسی الرّضا (علیه الصلاه و السلام) کار فرهنگی و تبلیغی بوده است.
 

 

 


*      توطئه‏ ي سران قريش براي كشتن پيامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) (1 ق)

دعوت پيامبراسلام به اين دين الهي بر سران مشرك عرب، گران آمد. بدين جهت از آغاز ظهور پيامبر(صلی الله علیه وآله) با او مخالفت و دشمني ورزيدند. آنان از هر راه ممكن بر آن حضرت سخت گرفته و براي او مانع‏تراشي كردند. به ويژه نسبت به مردمي كه مسلماني اختيار كردند، با شدت تمام رفتار نمودند. با درگذشت ابوطالب، مشركان قريش جرأت بيشتري پيدا كرده و بر فشارهاي خويش نسبت به رسول خدا(صلی الله علیه وآله) افزودند. سرانجام در واپسين روزهاي ماه صفر سال سيزدهم بعثت، چهل نفر از سران قريش در "دارالنّدوه" كه محل اجلاس اعيان و اشراف قريش بود، جلسه‏اي تشكيل داده و تصميم گرفتند كه رسول خدا(صلی الله علیه وآله) را به طور ناجوانمردانه به قتل آورند. آنان قرار گذاشتند كه از طايفه يك نفر به صورت گروهي به خانه‏ي رسول خدا هجوم آورده و آن حضرت را در رختخواب به قتل آورند. اما جبرئيل اين خبر را به پيامبر داد و پس از خوابيدن امام علي(علیه السلام) در رختخواب پيامبر(صلی الله علیه وآله)، آن حضرت هجرت بزرگ و تاريخي خويش را به مدينه آغاز كردند.

*      پايان كتابَت "شرح نهج البلاغه" توسط ابن‏ ابي الحديد مُعتزِلي (649 ق)

شرح نهج البلاغه اثري ماندگار از ابن‏ابي الحديد است كه آن را در 20 جلد تاليف نمود. ابن‏ابي‏الحديد اين شرح را در اول رجب سال 644 ق آغاز كرد و در آخر صفر سال 649 ق به پايان رسانيد و چنان‏كه خود در آخر كتاب مي‏نويسد، تدوين اين اثر، 4 سال و 8 ماه طول كشيد كه برابر با مدت خلافت امام علي(علیه السلام) است. اين شرح كه حاوي مجموعه‏ي عظيمي از ادب، تاريخ، كلام و فرهنگ اسلامي است در واقع وسيله‏اي بود براي ارايه و بيان دانش‏هايى كه ابن‏ابي‏الحديد در فنون مختلف دارا بود. شرح ابن‏ابي‏الحديد از جهت نقل بسياري از آراء معتزله، ذكر وقايع حمله‏ي مغولان و نيز استفاده از منابعي كه اكنون اصل كتاب از بين رفته است داراي اهميت مضاعف مي‏باشد. ابن ابي‏الحديد در اين شرح، به ايرادات كساني كه بر وجود سَجْع در نهج‏البلاغه خُرده گرفته‏اند، پاسخ داده است. با اين كه گرايش به تشيّع در شرح نهج‏البلاغه‏ي ابن‏ابي‏الحديد زياد است اما مطالبي نيز در آن هست كه با عقايد عمومي شيعه درباره‏ي امامت و مسايل تاريخي مربوط به آن، سازگار نيست. شرح نهج‏البلاغه در ميان شيعه، از شهرت و اهميت خاصي برخوردار بوده و بارها چاپ شده است. يكي از كهن‏ترين نسخه‏هاي اين شرح كه به احتمال قوي در حيات ابن ابي‏الحديد كتابت شده است در كتابخانه‏ي مركزي آستان قدس رضوي نگهداري مي‏شود.

*      قتل "قائم مقام فراهاني" اديب و سياستمدار و وزير محمد شاه قاجار (1251 ق)

مخالفان ميرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهاني با همكاري حاجي ميرزاآغاسي، محمدشاه قاجار را عليه او به خشم آوردند. محمدشاه در روز 25 صفر 1251 قائم مقام را از باغ لاله‏زار به باغ نگارستان احضار كرد و قائم مقام بدون آن كه به حضور شاه برسد در آن جا محبوس شد تا آن كه در آخرين روز ماه صفر به فرمان محمدشاه خفه گرديد و بَعدها جسد آن مرد فاضل در جوار حضرت عبدالعظيم به خاك سپرده شد. او اديبي بليغ و نويسنده‏اي توانا بود و كتاب منشات از اوست.

*      درگذشت"ابوعبداللَّه محمد بن جابر بن سنان" رياضي‏دان بزرگ مسلمان (317 ق)

ابو عبداللَّه محمد بن جابر بن سنان بتاني از مشاهير و اكابر حكماي اسلام و منجم، اختر شناس و رياضي دان بود و در هندسه و رياضيات و هيئت سرآمد روزگار خود به شمار مي‏رفت. وي در مصر به دنيا آمد و بيش از چهل سال به رَصَد افلاك و نجوم اشتغال داشت. او زمان دقيق سال خورشيدي را معين نمود و كتب متعددي را نگاشت. تعديل الكواكب، زيج صابي، مقدار الاتصالات و... از جمله كتب وي مي‏باشند.

 

 

*      درگذشت محقق و عالم آگاه "ملاحسينعلي تويسركاني" (1286 ق)

ملاحسينعلي تويسركاني دانشمندي آگاه و اهل تحقيق و مطالعه بود و در علومي چون فقه و اصول فقه، اطلاعات و دانش بسياري داشت. تويسركاني سال‏هاي بسياري را به تدريس پرداخت و دانش خود را در اختيار دانش پژوهان قرار داد. از مهم‏ترين كتاب‏هاي ملاحسينعلي تويسركاني مي‏توان به كشف الاسرار در فقه در 11 مجلد و نيز اصول عقايد و مكارم الاخلاق اشاره كرد.

*       محاكمه "دكتر محمدمصدق" پس از كودتاي 28 مرداد توسط دولت نظامي (1332ش)

يك روز پس از كودتاي 28 مرداد 1332ش دكتر محمدمصدق، نخست وزيرِ بركنار شده، خود را به دولت كودتا معرفي كرد و به همراه عده زيادي از همكارانش در دولت و مجلس راهي زندان شد. پس از چند جلسه بازجويي، محاكمه او در دادگاه نظامي در تاريخ هفدهم آبان 1332ش آغاز گرديد. اتهام او، سوء قصد به منظور برهم زدن اساس حكومت و تاج و تخت سلطنت وتحريك مردم به مسلح شدن بر ضد قدرت سلطنت بود. بهانه اين اتهام در اينجا بود كه مصدق در روز 25 مرداد 1332، در مقام نخست‏وزير، فرمان عزل خود از نخست‏وزيري را كه از طرف شاه صادر شده بود، مورد قبول قرار نداده و به اجرا نگذاشته بود. در جريان 35 جلسه محاكمه، از طرف دادستان به مصدق اهانت شد و مصدق هم بسياري از حرف‏هاي ناگفتني را گفت. در نهايت دادگاه او را به سه سال حبس محكوم نمود ولي پس از 26 جلسه دادگاه تجديد نظر و فرجام خواهي مصدق، راي دادگاه تغيير نيافت و او پس از پشت سرگذاشتن دوران محكوميت، به مدت ده سال به زادگاه خود، احمد آباد تبعيد شد. سرانجام دكتر مصدق در بهمن 1345 ش در 84 سالگي پس از تحمل مرارت‏هاي زندان و تبعيد و به دنبال يك عمر دراز و پرحادثه سياسي درگذشت و درهمان جا مدفون گرديد.

*       كشتار مردم نجف آباد، كرمانشاه و آمل از سوي عوامل رژيم منحوس پهلوي (1357 ش)

*       دستور "امام خميني"(ره) در مورد عدم مذاكره با فرستاده كارتر درباره گروگان‏ها (1358 ش)

*       درگذشت نويسنده، محقق و مترجم معاصر، استاد "كريم كشاورز" (1365 ش)

استاد كريم كشاورز در سال 1279 ش در شهرستان رشت به دنيا آمد. وي پس از پايان تحصيلات خود، به عنوان يك نويسنده، محقق و پژوهشگر، در وادي قلم گام برداشت و تاليفات و مقالات متعددي از خود به جاي نهاد. استاد كشاورز علاوه بر زبان‏هاي تركي، روسي و فرانسه، با زبان‏هاي انگليسي و عربي نيز آشنا بود. كشاورز سالياني به تدريس زبان فارسي پرداخت و انجمن فرهنگي رشت را تاسيس نمود. وي پس از چندي به تهران آمد و در كنگره نويسندگان، با بزرگان و اديباني همچون علي‏اكبر دهخدا، نيما يوشيج و محمدتقي بهار آشنا شد. استاد كشاورز همچنين علاوه بر نويسندگي، به كار ترجمه نيز مي‏پرداخت و در طول هفتاد سال فعاليت در عرصه تاليف و ترجمه، آثار بسياري را از روسي و فرانسوي به فارسي ترجمه كرد كه اسلام در ايران، كشاورزي، مناسبات ارضي ايران در عهد مغول، گيلان و هزار سال نثر پارسي در پنج جلد، را مي‏توان نام برد. اين محقق معاصر سرانجام در هفدهم آبان 1365ش در 86 سالگي در تهران بدرود حيات گفت.

*       درگذشت نويسنده شهير "سيدمحمدعلي جمالزاده" پدر داستان‏ نويسي نوين ايران (1376 ش)

سيدمحمدعلي جمالزاده در سال 1270 ش در اصفهان و در خانواده‏اي بزرگ و عالم به دنيا آمد. پدرش سيدجمال الدين واعظ اصفهاني همداني از پرنفوذترين مبلغان مذهبي دوران مشروطه بود و نقش مهمي در آن نهضت داشت. در سال‏هاي جواني محمدعلي، وي همگام با پدر و پس از آن از فعالان برجسته حركت اصلاح طلبانه مشروطيت به شمار مي‏رفت كه يكي از دلايل اين حضور ضد استبدادي، دستگيري و قتل پدرش در جريان مشروطيت به دست عمّال محمدعلي شاه‏قاجار بود. سيدمحمدعلي جمالزاده پس از اتمام تحصيلات ابتدايي، راهي بيروت و سپس پاريس شد و در فرانسه در رشته حقوق فارغ التحصيل گرديد. وي در 22 سالگي در حالي كه بسياري از مناطق ايران بي‏طرف در جريان جنگ جهاني اول به اشغال دولت‏هاي روس و انگليس و عثماني درآمده بود به كرمانشاه رفت و ارتش كوچكي از كردها براي جنگ با متفقين به وجود آورد. اما خيلي زود اين كار را رها كرد و راهي برلين در آلمان شد. جمالزاده سپس به مدت بيست و پنج سال در دفتر بين‏المللي كار در ژنو شروع به فعاليت نمود و در كنار آن به مطالعات وسيعي دست زد. با فرا رسيدن شهريور 1320 ش، حيات ادبي جمالزاده شروع شد و چند داستان از او در تهران به چاپ رسيد. وي تحت تأثير آشنايي با روشنفكران ايراني به اين نيتجه رسيد كه يكي ازدلايل بي‏سوادي وسيع مردم ايران در آن زمان اين است كه نخبگان تحصيل كرده، تنها براي خوش‏آمد يكديگر مي‏نويسند، حال آنكه در غرب، حتي متفكران بزرگ هم در نويسندگي از نهايت سادگي بهره مي‏گيرند. نتيجه اين انديشه، نوشتن و انتشار تعدادي داستان‏هاي كوتاهِ ابتكاري بود كه بعدها اساس نخستين كتاب وي با نام "يكي بود، يكي نبود" گرديد. اين كتاب ولوله‏اي در ميان خوانندگان فارسي زبان انداخت، چرا كه او برخلاف عادت معمول نويسندگان معاصرش، در داستان خود از لغات و اصطلاحات روزمره مردم استفاده كرد و از دشوارنويسي پرهيز نمود، كه اين، ويژگي خاص نوشته‏هاي اوست. گنج شايگان، صحراي محشر، خاك و آدم و دشمن ملت و... از جمله كتاب‏هاي جمالزاده است كه در نتيجه آن‏ها، از او به عنوان پدر داستان‏نويسي ايران ياد كرده‏اند. سرانجام محمدعلي جمالزاده در حالي كه در حدود نود سال در اروپا مي‏زيست ولي هميشه قلبش براي وطن مي‏تپيد، در هفدهم آبان 1376 برابر با 8 نوامبر 1977 م پس از عمري طولاني در 106 سالگي درگذشت و در ژنو به خاك سپرده شد.

 


١١:١٩ - 1397/07/30    /    شماره : ٦٧٣٣١    /    تعداد نمایش : ١٠٤خروج

   مطالب مرتبط