صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

شنبه 26 آبان 1397 ش 9 ربیع الاول 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

شنبه 26 آبان 1397 ش

Rounded Rectangle: اولين روز امامت حضرت امام‏ مهدي(عج) پس از شهادت پدر بزرگوار ايشان (260 ق)  9 ربیع الاول 1440 ق

*       

پس از شهادت يازدهمين اختر تابناك آسمان امامت، و ولايت، حضرت امام حسن عسكري(علیه السلام) در هشتم ربيع الاول سال 260 قمري، حضرت بقيه اللَّه الاعظم امام مهدي(عج) سكاندار امت مسلمان گرديد و به امر خداوند متعال از ديده‏ها پنهان گشت. نهم ربيع الاول سال 260 ه . ق، برابر با آغاز امامت آن امام بزرگ و اميد مستضعفان جهان مي‏باشد. او خواهد آمد و جهان را از عدل و داد پر خواهد كرد همان‏گونه كه از ظلم و جور، پُر شده است. شيعيان، اين روز را به عنوان عيد، جشن مي‏گيرند و در آن، به شادماني و عبادت مي‏پردازند.

  • امام مهدی علیه السّلام فرمودند:أنَا خاتَمُ الاَوْصِياءِ وَ بى يَدْفَعُ اللّه ُ البَلاءَ عَنْ أهْلى وَ شيعَتى؛

من خاتم اوصيا هستم و خداوند به واسطه من، بلا را از خانواده و شيعيانم بر طرف مى كند.

بحارالأنوار ، ج 52 ، ص 30

 

  • امام صادق علیه السّلام فرمودند: لَو أدرَكتُهُ لَخَدَمتُهُ أیامَ حَیاتی؛

اگر او [امام زمان علیه السّلام] را در یابم ، تمام عمر به او خدمت می كنم .

الغیبه ، نعمانى ، ص 245

 

  • امام حسين عليه السلام : يَظهَرُ اللّه ُ قائِمَنا فَيَنتَقِمُ مِنَ الظّالِمينَ ؛

امام حسين عليه السلام :خداوند قائم ما را از پس پرده غيبت بيرون مى آورد و آن گاه او از ستم گران انتقام مى گيرد .

إثباة الهداه ، ج 7 ، ص 138

 

 

 

*       آغاز ساختمان مسجد "گوهرشاد" در مشهد به دستور گوهرشاد خاتون (841 ق)

مسجد گوهرشاد در صحن جنوبي مرقد مطهر حضرت امام رضا(علیه السلام) واقع شده است. باني آن، گوهرشاد بيگُم، همسر سلطان شاهرخ ميرزا و جانشين امير تيمور گوركاني، يكي از زنان نيكوكار و نامدار بوده است. اين مسجد يكي از بناهاي بسيار عالي است كه كاشي‏هاي مُعَرَّق و غيرمُعرّق آن، با چيني‏هاي بسيار ممتاز برابري مي‏كند. اين مسجد در ابتدا چهار در داشت و داراي چندين ايوان بود از جمله: ايوان مَقصوره با گنبدي بسيار عالي و دو گلدسته‏ي بلند كاشي كه ارتفاع آن 27 متر و گنبدي با حدود 50 متر ارتفاع. همچنين ايوان دارُ السَّعاده كه سمت مرقد مطهر واقع شده و نيز ايوان غربي، جزئي از ساختمان مسجد گوهرشاد مشهد مي‏باشند.

*       واگذاري امتياز احداث راه آهن جلفا - تبريز به روسيه (1331 ق)

*       درگذشت استاد "ابراهيم پورداود" محقق و ايران‏شناس برجسته (1347ش)

استاد ابراهيم پورداود در سال 1264 ش در شهرستان رشت به دنيا آمد. وي پس از آموختن دروس ابتدايي به تهران رفت و پس از فراگيري حكمت و طب قديم، براي ادامه تحصيل عازم بيروت و سپس فرانسه شد. استاد پور داود پس از اقامت كوتاهي كه در ايران داشت، در آلمان مطالعات عميق خود را درباره آيين، زبان و فرهنگ ايران باستان آغاز كرد و كتاب اَوِستا را محور اصلي پژوهش خود قرار داد. وي همچنين براي تكميل مطالعات و پژوهش‏هاي ايران‏شناسي خود به هندوستان رفت و به تدريس در دانشگاه پرداخت. اين محقق برجسته در سال 1315 جهت تدريس در دانشكده ادبيات و حقوق دانشگاه تهران دعوت شد. از آن پس در ايران ماندگار گرديد. وي در سال 1317 به عضويت پيوسته فرهنگستان جهاني هنر و دانش درآمد و در سال 1346 به پاس خدمات انسان دوستانه‏اش، از دربار واتيكان نشان علمي دريافت كرد. وي در نهايت پس از 27 سال تدريس مداوم، در سال 1342، با عنوان استاد ممتاز از دانشگاه بازنشسته شد. استاد پور داود سرانجام در سال 1347 در هشتاد و سه سالگي در گذشت. پورداود يكي از شايسته‏ترين و ارجمندترين فرزندان ايران زمين و نمونه كامل يك استاد در سطح جهاني بود كه در شيرازه بندي كارنامه باستاني ايران رنج فراوان برد و آثاري عرضه كرد كه فرهنگ ايران باستان، آناهيتا و هرمزنامه از آن جمله‏اند.

*       خروج اتباع آمريكا، شوروي و انگلستان از ايران در جريان انقلاب اسلامي (1357 ش)

*       برقراري روابط ديپلماتيك بين ايران و ليبي (1358ش)

*       عمليات سوسنگرد 2 در سوسنگرد به طور مشترك بين سپاه و ارتش (1359ش)

*       اعلام موجوديت مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق (1361ش)

هدف تشكيل مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق، نجات مردم اين كشور از اختناق و استبداد رژيم بعثي عراق و تأسيس حكومتي بر اساس رأي و مشاركت همه مردم اعلام شده است. مجاهدان عراقي وابسته به مجلس اعلا در زمان جنگ همراه با نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران ضرباتي بر رژيم ديكتاتوري بعث وارد كردند و اين مجلس پس از جنگ نيز بزرگترين گروه اسلامي مخالف رژيم بغداد در عرصه‏هاي سياسي، فرهنگي و نظامي بوده است. راهبرد اصلي مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق، استفاده از نيروي مردم مسلمان و بدنه ارتش اين كشور براي قيام نهايي بر ضد نظام فاسد و استبدادي حاكم بر عراق بود. اين مجلس پس از فروپاشي رژيم صدام در فروردين 1382، فعاليت‏هاي خود را در داخل كشور عراق متمركز نمود. و علي رغم شهادت آيت‏اللَّه سيدمحمد باقر حكيم، رهبر اين مجلس، اهداف اسلامي خود را دنبال مي‏كند.

*       شهادت سرلشگر پاسدار "مهدي زين‏ الدّين" فرمانده لشكر 17 علي‏ بن ابي‏ طالب (علیه السلام) (1363ش)

سردار رشيد اسلام، شهيد مهدي زين‏الدين در سال 1338 ش در خرم آباد لرستان و در يك خانواده مذهبي به دنيا آمد. دوران تحصيلات متوسطه را كه مصادف با تبعيد شهيد آيت‏اللَّه سيداسداللَّه مدني به خرم آباد بود در جوار پرفيض ايشان پشت سر گذاشت. علاقه متقابل آيت‏اللَّه مدني به مهدي زين‏الدين موجب شد كه او بيشتر اوقات را در كنار آن عالم فرزانه سپري كند. مهدي در سال 1356 رتبه چهارم شركت كنندگان كنكور سراسري از دانشگاه شيراز را اخذ نمود. خانواده شهيد زين‏الدين در اوايل انقلاب اسلامي به شهرستان قم مهاجرت كردند. شهيد زين‏الدين پس از انقلاب اسلامي فعاليت‏هاي خود را از جهاد سازندگي شروع كرد و سپس به عضويت رسمي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درآمد. وي در آزادسازي كردستان از سيطره ضدانقلاب، فعاليت‏هاي فراواني به عمل آورد و پس از شروع جنگ تحميلي مسؤوليت‏هاي مختلفي به عهده گرفته و تا زمان شهادتش، در عمليات‏هاي متعددي شركت نمود، تا اينكه به سبب لياقت توصيف ناپذيرش مفتخر به فرماندهي لشكر 17 علي بن ابيطالب(علیه السلام) قم گرديد. سرانجام سردار مهدي زين‏الدين به همراه برادرش مجيد، در يكي از مناطق كردستان از سوي ضدانقلاب شربت شهادت نوشيدند و پس از تشييعي با شكوه در گلزار شهداي قم در كنار هم به خاك سپرده شدند.


٠٩:٣٦ - 1397/07/30    /    شماره : ٦٧٣٢٢    /    تعداد نمایش : ٦٧خروج

   مطالب مرتبط