صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

دوشنبه 28 آبان 1397 ش 11 ربیع الاول 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 دوشنبه 28 آبان 1397 ش

11 ربیع الاول 1440 ق

*      درگذشت "ميرمحمد رضوي قمي" از علماي بزرگ قزوين (976 ق)

*       تولد عالم بزرگ شيعه شيخ "آقا بزرگ تهراني" مؤلف و محقق شهير(1293 ق)

شيخ محمدحسن رازي مشهور به شيخ آقابزرگ تهراني، فقيهي محقق، مدقّق، اصولي، رجالي و جامع علوم متنوع و از شاگردان آخوند خراساني، شيخ الشريعه‏ي اصفهاني، سيدمحمدكاظم يزدي و ميرزا محمدتقي شيرازي است. علامه تهراني، اهميت بسياري به روايت و نقل حديث مي‏داد و در كسب اجازه براي نقل احاديث مي‏كوشيد. علما و فُقهاي بسياري براي او اجازه‏نامه‏ي روايى نوشته يا از او اجازه گرفته‏اند، تا آنجا كه پس از محدّث نوري از او به عنوان سرشناس‏ترين شيخِ روايت ياد مي‏شود. آيت اللَّه تهراني از محدثان بزرگي همچون محدّث نوري، شيخ علي خاقاني، سيد ابوتراب خوانساري، شيخ محمد طه نجف، آخوند خراساني، شيخ الشريعه‏ي اصفهاني، حاج شيخ عباس قمي و... اجازه‏ي نقل حديث گرفت. همچنين علماي بزرگي از شيخ آقابزرگ تهراني اجازه‏ي نقل روايت گرفته‏اند كه حضرات آيات عظام: سيدحسين بروجردي، علامه اميني، سيدعبدالحسين شرف الدين، سيد عبدالهادي شيرازي، سيدمحمد هادي ميلاني، شيخ مرتضي حائري يزدي، محمدرضا حكيمي، علامه طباطبايى، سيدشهاب الدين مرعشي نجفي و ده‏ها عالم فاضلِ ديگر از آن جمله‏اند. آثار قلمي و كتاب‏هاي شيخ آقابزرگ تهراني را تا هشتاد جلد مي‏توان شمرد كه الذّريعَة الي تَصانيفِ الشّيعهَ در 29 جلد در بيان آثار قلمي و هنري عالمان شيعه و نيز طَبَقاتُ اعلامُ الشّيعه در 20 جلد حاوي زندگي دانشمندان شيعه، مهم‏ترين آثار اين رجالي و محدث بزرگ مي‏باشند. شيخ آقابزرگ تهراني در سيزدهم ذيحجه‏ي سال 1389 ق برابر با 12 اسفند 1348 ش در نجف وفات يافت و در آن شهر به خاك سپرده شد.

*       رحلت آيت‏ اللَّه "سيدحسن صدر" عالم برجسته ‏ي مسلمان (1354 ق)

آيت‏اللَّه سيدحسن فرزند سيد هادي، معروف به صدر كه نَسَب شريفش با سي واسطه به حضرت امام موسي كاظم(علیه السلام) مي‏رسد، از شخصيت‏هاي برجسته و علماي شيعه مي‏باشد. وي پس از تكميل دروس مقدمات و سطح، در 18 سالگي به نجف اشرف مشرف شد و در آن جا از محضر اساتيدي چون ميرزاي شيرازي بهره‏هاي وافر يافت و در اكثر علوم به تبحر رسيد. آيت‏اللَّه صدر تمام اوقات خود را صرف فراگيري علوم مختلف مي‏نمود و تأليفات ارزنده‏اي از خود برجاي گذاشته است.: احياء النفوس، شيعه و فُنون الاسلام (كه تقدم علماي شيعه در وضع علوم مختلف را بيان كرده است) و نَهايةُالدّرايه از جمله آثار اوست.

*       وفات آيت‏ اللَّه شيخ "مهدي مدرس يزدي" فقيه وارسته (1413 ق)

علامه مهدي مدرس يزدي درسال 1330 قمري در يزد و در يك خانواده‏ي روحاني متولد شد و در حوزه‏ي علميه‏ي قم و نجف اشرف به تحصيل علوم اسلامي پرداخت. ايشان از مراجع عظام وقت همچون: سيدابوالحسن اصفهاني، سيدضياءالدين عراقي، حاج آقاحسين بروجردي و... گواهي اجتهاد دريافت كرد. علامه مدرس يزدي پس از نجف اشرف مجدداً به قم مراجعت نمود و از آن جا به تهران هجرت كرده و تا پايان عمر در اين شهر به اقامه‏ي نماز جماعت و تدريس مشغول بود. ايشان به هنگام وفات 83 سال داشت.

*       عزل "اميركبير" صدراعظم "ناصرالدين شاه" در پي بدگويي دشمنان داخلي و خارجي (1230 ش)

با مرگ محمدشاه قاجار، ميرزا محمدتقي خان فراهاني معروف به اميركبير، تلاش زيادي براي به سلطنت رساندن ناصرالدين شاه به عمل آورد ودر نهايت با تدبير او، كار سلطنت، سامان يافت. از آن پس و همزمان با آغاز پادشاهي ناصرالدين شاه، اميركبير نيز به صدارت عظمي دست يافت و به رتق و فتق امور همت ورزيد. استقلال نظر و خدمات عمومي و به طور كلي، سياست داخلي و خارجي اميركبير كه در جهت منافع و مصالح كشور بود، در محيط دربار و اجتماع رجال و شاهزادگان و وابستگان و حقوق بگيران بيگانه، قابل قبول و مورد پسند نبود. اين افرادِ بانفوذ و قدرتمند كه از اقدامات اميركبير رنجيده بودند، براي متوقف كردن اميركبير دست به هر كاري زدند ولي چون او را مستقيم و مستقل يافتند، اتهامات زيادي را به صورت شايعه به او وارد ساختند. ناصرالدين شاه در ابتدا به اين بدگويي‏ها توجهي نمي‏كرد. اما توطئه، گسترده بود و اصرار در ترساندن شاه، ادامه يافت. كم‏كم ناصرالدين شاه كه هنوز بيست سال هم نداشت به امير سوءظن پيدا نمود و او را در 28 آبان 20 ( 1230 محرم 1268ق، 19 نوامبر 1851 م) از صدارت عزل نمود. اما در اين ميان بدگويي ديگران تا آنجا ادامه يافت كه شاه وحشت‏زده، با عزل امير از تمامي مقام‏ها، او را به كاشان تبعيد نمود. پس از مدتي فرمان قتل اميركبير نيز صادر شد و سرانجام امير را در بيستم دي ماه 1230 ش  (18 ربيع‏الاول 1268 ق، 10 ژانويه 1852 م) در حمام فين كاشان به قتل رساندند. اميركبير مردي كاردان، باهوش، وطن‏دوست و باكفايت بود. در زمان صدارت خود خدمات شايسته و درخور تحسيني به ايران و ايرانيان نمود. وي منافع ملت را برهمه چيز مقدم مي‏داشت و هيچ گاه در مقابل اجانب سر فرود نمي‏آورد. مهم‏ترين اقدامات فرهنگي وي را مي‏توان تأسيس دارالفنون تهران نام برد. نكته تأسف‏بار اين است كه دارالفنون 13 روز پس از قتل اميركبير افتتاح شد.

*       آزادي تعدادي از زندانيان سياسي توسط رژيم شاه براي فرونشاندن اعتراضات مردمي(1357 ش)

*       شهادت "حاج عباس وراميني" رئيس ستاد لشكر 27 محمد رسول‏ اللَّه(ص) (1362ش)

*       آغاز عمليات ظفر 4 در منطقه دهوك توسط سپاه(1366ش)

*       رحلت انديشمند مبارز مسلمان، علامه "شيخ محمدجواد شرّي"(1373 ش)

استادعلامه حاج شيخ محمدجواد شرّي در حدود سال 1291 ش ( 1330 ق) در شهر صور در لبنان به دنيا آمد. پس از پشت سر گذاشتن دوران كودكي و نوجواني، به حوزه علميه نجف شتافت و درمحضر بزرگاني همچون حضرات آيات: سيدابوالحسن اصفهاني، محمدحسين غروي اصفهاني، ميرزاي ناييني، آقاضياءالدين عراقي وابوالحسن مشكيني، به مدارج بالاي علمي دست يافت. سپس به لبنان بازگشت و مورد علاقه علامه كبير، سيدشرف‏الدين عاملي قرار گرفت. محمدجواد شرّي پس از چندي براي نشر و گسترش معارف اسلام و ترويج مذهب اهل بيت (علیهم السلام) راهي آمريكا شد و در شهر ديترويت در ايالت شيكاگو به سرپرستي و هدايت شيعيان و تاليف و تصنيف و خدمات مذهبي و سخنراني پرداخت واين كار بيش از چهل سال به طول انجاميد. او نخستين كسي بود كه نداي تشيع را در آمريكا به گوش همگان رسانيد و عزاداري امام حسين را در آن كشور رايج ساخت. علامه شرّي در حمايت از انقلاب اسلامي ايران در آمريكا نقش بسزايي داشت و سخنان وي در جريان تسخير لانه جاسوسي خطاب به كارتر در حمايت از ايران بسيار مشهور است. اين دانشمند فرزانه همچنين سالها به برنامه هفتگي اسلامي راديو آمريكا؛ ايجاد وحدت و روح همياري مشترك در ميان اعراب، آفريقايي‏ها و لبناني‏هاي ساكن غرب؛ تلاش در جهت لغو تعصبات مذهبي و تاسيس بيمارستان كودكان همت گماشت و خدمات درخوري را به انجام رساند. وي همچنين در سخنراني‏ها و تاليفات خود به زبان انگليسي، سبب ترويج دين و گرايش بسياري از مسيحيان به اسلام در آن ناحيه گرديد. از تاليفات او كه به زبان‏هاي عربي، فارسي و انگليسي منتشر شده‏اند مي‏توان اين موارد را نام برد: اميرالمؤمنين(علیه السلام) اسوه وحدت، شيعه و تهمت‏هاي ناروا، الخلافة في الدستور الاسلامي  (انگليسي) و... سرانجام آن دانشمند خدمتگزار و مروّج صديق مذهب جعفري پس از عمري نزديك به 82 سال، در اواخر آبان 1373 سر به تيره تراب سپرد و به ديار باقي شتافت.

*      شهادت حجت الاسلام ابراهیم انصاری، رایزن فرهتگی جمهوری اسلامی ایران در بیروت توسط مزدوران رژیم صهیونیستی (1392ش)


٠٩:٢٤ - 1397/07/30    /    شماره : ٦٧٣٢٠    /    تعداد نمایش : ٦٧خروج

   مطالب مرتبط