صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

سه‌شنبه 29 آبان 1397 ش 12 ربیع الاول 1440 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

سه‌شنبه 29 آبان 1397 ش

12 ربیع الاول 1440 ق

*      ولادت رسول خاتم، پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) بنابر قول اهل سُنَّت (سال عام الفيل)

*      آغاز هفته‏ ي وحدت

فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت بیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد (صلی الله علیه و آله) بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی ره، به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

  • وَاعتَصِمُوا بِحَبلِ اللَّهِ جَمِيعاً و لاتَفَرَّقُوا

همگي به ريسمان الهي چنگ زنيد و پراكنده نشويد

آل عمران ، آيه 103 .

  • پيامبرصلي الله عليه وآله :أيُّهَا النّاسُ! عَلَيكُم بِالجَماعَةِ و إيّاكُم و الفُرقَةَ

اي مردم! بر شما باد به جماعت و بپرهيزيد از جدايي.

ميزان الحكمه ، ح 2434 .

  • پيامبرصلي الله عليه وآله : الجَماعَةُ رَحمَةٌ و الفُرقَةُ عَذابٌ

وحدت مايه رحمت ، و تفرقه موجب عذاب است.

كنزالعمّال ، ح 20242 .

  • پيامبرصلي الله عليه وآله :يَدُاللَّهِ عَلَي الجَماعَةِ و الشَّيطانُ مَعَ مَن خالَفَ الجَماعَةَ يَركُضُ

دست خدا بر سر جماعت است و شيطان با كسي همراه است كه با جماعت ناسازگاري كند.

كنزالعمّال ، ح 1031 .

  • پيامبرصلي الله عليه وآله : عَلَيكَ بِالجَماعَةِ ؛ فَإنَّما يأكُلُ الذِّئبُ القاصِيَةَ

با جماعت همراه شو ؛ زيرا گرگ ، گوسفند دورمانده را مي‏خورد.

مسند أحمد ، ج 6 ، ص 446 .

  • امام علي‏عليه السلام :لَوسَكَتَ الجاهِلُ مَااختَلَفَ النّاسُ

اگر نادان خاموشي مي‏گزيد ، مردم دچار اختلاف نمي‏شدند.

بحار الأنوار ، ج 78 ، ص 81 .

  • امام علي‏عليه السلام : عَلَيكُم بِالتَّواصُلِ وَالتَّباذُلِ و إيّاكُم و التَّدابُرَ والتَّقاطُعَ

بر شما باد به ارتباط و بخشش به يكديگر و دوري گزيدن از جدايي و پشت كردن به يكديگر.

نهج البلاغه ، نامه 47 .

Rounded Rectangle: امام خمینی (ره) : ü	وحدت عقیدتی و ایمانی ما سبب شکسته شدن قدرت‌های بزرگ است. ü	همه بدبختی‌های مسلمانان از تفرقه و عدم اجتماع در زیر پرچم پرافتخار اسلام است. ü	در جمهوری اسلامی شیعه و سنی با هم برادرند و هر کس خلاف آن را تبلیغ کند دشمن اسلام است. ü	ما در سایه وحدت می‌توانیم این کشور را به مقاصد عالی اسلامی برسانیم. ü	حفظ اسلام به حفظ وحدت است.
Rounded Rectangle: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) :  ü	مردم باید با حضور در صحنه‌های انقلاب وحدت خود را حفظ کنند. ü	این هفته وحدت را به‌عنوان یک شعار انقلاب اسلامی همیشه نگه دارید. ü	پیام انقلاب ما پیام وحدت مسلمین است. ü	مسلمین جهان با تکیه به وحدت کلمه می‌توانند توطئه‌های استکبار را خنثی کنند. ü	وظیفه ما حفظ وحدت بین برادران اهل تسنن و تشیع است.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


*      ورود رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به مدینه (1ق)

*      تولد عالم و عارف بزرگ "شريعت‏ اصفهاني" فقيه برجسته و مرجع‏ كبير(1266ق)

ملافتح اللَّه بن محمدجواد اصفهاني، معروف به شيخ الشريعه‏ي اصفهاني فقيه، اصولي، رجالي، جامع معقول و منقول، حكيم و متكلم بود. او در ابتدا در حوزه‏ي علميه‏ي اصفهان به تحصيل مشغول شد و پس از مدتي اقامت در حوزه‏ي مشهد، در سال 1295 ق، راهي حوزه‏ي عظيم نجف اشرف گرديد و در درس حضرات آيات عظام: نصراللَّه مدرس، ملااحمد سبزواري، شيخ محمدتقي هِرَوي، شيخ محمد حسين كاظميني و ميرزا حبيب‏اللَّه رشتي شركت جُست. از آن پس حلقه‏ي درس خود را تشكيل داد و صدها نفر از طلاب علوم ديني در جلسات درس ايشان شركت مي‏كردند كه بعدها هر كدام، پشتوانه‏اي عظيم براي فرهنگ اسلامي و شيعي شدند. شيخ الشريعه‏ي اصفهاني از اساتيدِ آيات عظام: صدر، سيدمحمدتقي خوانساري، سيدابوالقاسم خويى، شيخ عبدالكريم حائري، سيدمحمدحسين بروجردي، آقا ضياءالدين عراقي، سيدشهاب الدين مرعشي نجفي، سيدمحسن طباطبايي حكيم، محمدعلي شاه آبادي، سيدمحمد حجت كوه كمره‏اي و سيدعبدالهادي شيرازي و بسياري ديگر از علماء و نيز همرزم ميرزاي شيرازي بود. شيخ الشريعه‏ي اصفهاني داراي آثار متعددي مي‏باشد كه اِصالةُ الصِّحَه و قاعده‏ي لاضَرَر از آن جمله است.پ

*      هجوم وحشیانه عوامل رژیم پهلوی به حرم مطهر حضرت امام رضا «علیه السلام» (1357ش / 19 ذی الحجه 1398ق)

عصر روز شنبه 29 آبان مجلس یادبودی برای طلبه شهید مجاهد محمد نبی مبارز از طرف همدرسانش در مدرسه علمیه عباسقلی خان با شکوه تمام برگزار شد، پس از پایان مجلس گروه زیادی از طبقات مختلف مردم مسلمان مشهد که برای بیان خواسته های خود جایی را خالی از نیروهای نظامی نمی دیدند، به داخل صحن عتیق(انقلاب) روی آورده و با تشکیل اجتماع به سخنرانی گویندگان مذهبی گوش فرامی دادند که ناگاه در جریان درگیری مردم با یک نفر از مأموران شناخته شده ساواک که قصد بر هم زدن مراسم را داشت، عده ای از مأموران ساواک که در یک غرفه فوقانی صحن کمین نموده بودند، با اسلحه کمری شروع به تیراندازی نموده و توسط بی سیم، نیروهای انتظامی خارج از صحن را به کمک طلبیدند. یروهای نظامی حریم مقدس حضرت ثامن الائمه(علیه السلام) را برای سومین بار بعد از یورش نیروهای اجنبی روسیه تزاری و هجوم وحشیانه عمال رضاخان قلدر، مورد اهانت قرار داده و با لشکرکشی از طریق بست پایین خیابان داخل صحن(عتیق) انقلاب شده و مردم را به رگبار مسلسل بستند که در اثر این یورش دو نفر شهید و دهها نفر از زائران و انقلابیون مجروح شدند. اما کار به اینجا پایان نگرفت و نیروهای متجاوز بی شرمی را به آنجا رساندند که با چکمه های آمریکایی که از پول ملت مسلمان خریداری شده است با بی احترامی هر چه بیشتر به داخل حرم مطهر هجوم بردند و در کنار ضریح مطهر حضرت رضا(علیه السلام) مردم را به گلوله بستند و با پخش گاز اشک آور گروهی از مردم مجروح و مصدوم و دو کودک ۳ و ۵ ساله را خفه نمودند.

*       آغاز هفته بسيج

 

Rounded Rectangle: امام خمینی (ره) : Ø	بسیج مصداق کامل ایثار و خلوص و فداکاری و عشق به ذات مقدس حق و اسلام است. Ø	باید هر کس در هر شغلی که هست برای جلوگیری از هجوم بیگانگان مهیا باشد. Ø	من تضعیف ارتش و سپاه و بسیج را حرام می‌دانم. Ø	اگر بر کشوری نوای دل‌نشین تفکر بسیجی طنین‌انداز شد چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید. Ø	حضور شما بسیجیان در صحنه‌ها موجب می‌شود که ریشه ضدانقلاب در تمامی ابعاد از بیخ و بن قطع گردد.
Rounded Rectangle: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) : Ø	آرزو دارم که بسیج مستضعفان تجلیگاه اخلاق اسلامی و میعادگاه عاشقان خدا باشد. Ø	بسیجیان باید بر قدرت دفاعی خویش بیفزایند. Ø	هفته بسیج نمایش عمومی قدرت بسیج مردم است. Ø	بسیج در مقابله با ضدانقلاب معجزه آفرینی کرده. Ø	بسیج باید مطیع مسجد ـ حامی مسجد ـ عامل به قرآن و حافظ قرآن باشد.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


*      درگذشت احمد بن حنبل، پيشواي مذهب حنبلي‏ ها (241 ق)

احمد بن‏حنبل بن‏هلال در ربيع الاول سال 164 ه . ق در بغداد متولد شد. وي از اصحاب امام شافعي بود و هزاران حديث مي‏دانست. عده‏اي از جمله محمد بن اسماعيل بخاري و مسلم بن حجاج نيشابوري از وي اخذ حديث كردند. از جمله آثار احمد بن حنبل مي‏توان كتاب العلل، كتاب التفسير، كتاب الزهد و كتاب الايمان را نام برد. وي بنيان‏گذار مذهب حنبليه از مذاهب چهارگانه‏ي اهل سنت است. احمد بن حنبل در صبح روز جمعه 12 ربيع‏الاول سال 241 ق در 77 سالگي در بغداد درگذشت. گويند: اُبُهت تشييع جنازه‏ي وي چنان بود كه در آن روز، 20 هزار تن از نصاري، يهود و مجوس به دين اسلام گرويدند.

*      رحلت فقيه، مفسر و محدث بزرگ "سيد مهدي قزويني" (1400 ق)

آيت‏اللّه سيد مهدي بن‏سيدحسن قزويني در محضر شيخ مرتضي انصاري و ميرزاي شيرازي به فراگيري علوم ديني پرداخت و در 20 سالگي به اجتهاد رسيد. سيدمهدي علاوه بر تبحُّري كه در فقه، اصول، كلام، تفسير و حديث داشت در كمالات نفساني نيز كم نظير بود. اين عالم بزرگوار علاوه بر تدريس و تأليف، مردمان بسياري از اهالي حِلّه را به مذهب شيعه دعوت كرد و به هدايت و ارشاد آنان همت گماشت. همچنين كُتبِ آياتُ المُتِوَسِّمين و المُهَذَّب از جمله آثار اوست. سيد مهدي قزويني پس از فوت، در نجف اشرف مدفون گرديد.

*       قتل واعظ شهير "سيدجمال الدين واعظ اصفهاني" از رجال مشروطه (1287 ش)

سيدجمال الدين واعظ همداني معروف به سيدجمال اصفهاني در حدود سال 1242 ش  (1279 ق) در همدان به دنيا آمد. در بيست سالگي براي تحصيل رهسپار اصفهان شد ولي پس از مدتي كه در خود علاقه به منبر و وعظ يافت به اين مسير گام نهاد و به سرعت ترقي نمود. سيد جمال سالياني در اصفهان حضور داشت و سپس ساكن تهران گرديد. وي در جريان نهضت مشروطه از اطرافيان سيدعبداللَّه بهبهاني و سيدمحمد طباطبايي به شمار مي‏رفت و در انتقاد از دستگاه جور و ستم‏ورزي‏هاي حاكمان، داد سخن مي‏كرد. سيدجمال، يكي از رهبران مشروطه ايران محسوب مي‏شود كه نزديك به بيست سال، در شهرهاي اصفهان، مشهد، شيراز و تهران وعظ مي‏نمود و در روشنگري مردم مي‏كوشيد. به اين دليل محمدعلي شاه دستور بازداشت او را صادر كرد. وي پس از به توپ بستن مجلس قصد عزيمت به عتبات عاليات داشت كه در راه شناسايي و دستگير شد و پس از چند ماه زندان رفتن، در بيست و نهم آبان 1287 ش برابر با 25 شوال 1326ق در 45 سالگي در زندان بروجرد به قتل رسيد. سيد در فن خطابه بسيار توانا و حاذق بود به طوري كه او را از نظر فصاحت و نفوذ كلام و قدرت بيان، يكي از بزرگترين خطباي مشروطه ايران دانسته‏اند. موعظه او، سياسي و ساده و همه فهم بود و از بيان مطالب خود ابايي نداشت. مقبره وي در كنار شهر بروجرد واقع است و مردم به زيارت آن مي‏روند. سيدمحمدعلي جمالزاده، نويسنده شهير معاصر ايراني مقيم اروپا، فرزند ارشد اوست.

*       مرگ "حسن پيرنيا" معروف به "مشيرالدوله"نخست وزير قاجار و سياستمدار(1314 ش)

حسن پيرنيا در سال 1251 ش در تهران به دنيا آمد. وي پس از آنكه تحصيلات خود را در فرانسه و روسيه به اتمام رساند، در سفر اول مظفرالدين شاه به اروپا، مترجم روسي شاه بود. وي در سال 1281 ش به سمت وزير مختار ايران در روسيه منصوب شد و در هنگام مشروطيت، مامور تدوين نظامنامه مجلس گرديد. پيرنيا پس از قتل اتابك اعظم، در كابينه مشيرالسلطنه به وزارت عدليه رسيد و پس از مدتي لقب مشيرالدوله گرفت. پس از فتح تهران و تشكيل دولت جديد، وي به وزارت عدليه دست يافت و از آن به بعد در كابينه‏هاي متوالي، وزارات متعدد گرفت. پيرنيا در 1293 به نخست‏وزيري رسيد و اتفاقاتي نظير قيام شيخ محمد خياباني و غائله آذربايجان، آغاز نهضت جنگل و آغاز گردنكشي‏هاي رضاخان پهلوي براي به دست‏گيري قدرت، از جمله رويدادهاي نوبت‏هاي ديگر نخست‏وزيري اوست. حسن پيرنيا علاوه بر اينكه در ادوار دوم،سوم، چهارم، پنجم وششم نماينده مردم تهران در مجلس شوراي ملي بود، همچنين چهار مرتبه نخست وزير و بيست و چهار بار وزير بوده است. وي در ده سال آخر عمر خود، غالباً به كارهاي فرهنگي و علمي اشتغال داشت و آثاري همچون ايران باستان، نگاشت. مشيرالدوله در زمينه امور قضايي كشور پس از مشروطه نقش مهمي داشت و بيشتر قوانيني كه پس از مشروطه ملاك كار قرار گرفت توسط او تهيه شد. همچنين وي سازمان دادگستري را پي‏ريزي كرد و علاوه بر تشكيل ديوان كشور و دادسراها، قانون محاكمات حقوقي و جزايي را به تصويب رساند. مشيرالدوله سرانجام در 29 آبان 1314 در 63 سالگي درگذشت.

*       الحاق ايران به پيمان استعماري بغداد موسوم به "سنتو" (1334 ش)

كنفرانس كشورهاي عضو پيمان بغداد با شركت نخست‏وزيران ايران، تركيه، عراق، پاكستان و انگلستان و با حضور وزير امورخارجه آمريكا در بغداد به رياست نوري سعيد، نخست‏وزير عراق برگزار شد. در اين كنفرانس، پيمان سنتو منعقد شد كه اين پيمان در اصل به منظور جلوگيري از نشر كمونيسم به كشورهاي مجاور شوروي بود. چند روز قبل از اين كه حسين علاء نخست وزير ايران براي شركت در نخستين اجلاس پيمان بغداد عازم عراق شود، مورد سوء قصد يكي از اعضاي سازمان فدائيان اسلام با نام مظفر ذوالقدر قرار گرفته و از ناحيه سر مجروح شده بود. اما به رغم اين سوء قصد، علاء مسافرت خود را انجام داد و در كنفرانس بغداد شركت نمود. اين سوء قصد، نارضايتي افكار عمومي ايران را از شركت در اين دسته بندي نظامي به نفع غرب، نشان مي‏داد. سرانجام پس از پيروزي انقلاب اسلامي، ايران از عضويت اين پيمان استعماري خارج شد و سنتو عملاً منحل گرديد.

*       آغاز عمليات متوسط نصر 8  ( 1366ش)

عمليات متوسط نصر 8 با رمز يا محمدبن عبداللَّه(ص) از تاريخ 29 آبان 1366 در منطقه عمومي ماووت، با هدف تصرف و تامين ارتفاعات مهم منطقه، در وسعت تقريبي 25 كيلومتر مربع آغاز شد و تا 5 آذر به طول انجاميد. نتايج عمليات متوسط نصر 8: تلفات نيروي انساني دشمن: 200 نفر اسير، 2000 نفر كشته و زخمي. ساير نتايج: فتح بخشي ديگر از منطقه عمومي ماووت از جمله ارتفاع مهم و استراتژيك گرده‏رش. تجهيزات و امكانات: تانك و نفربر: 13 دستگاه انهدامي و 5 دستگاه اغتنامي، خودرو نظامي: 20 دستگاه انهدامي، 20 دستگاه اغتنامي، مهندسي: 5 دستگاه انهدامي، 1 دستگاه اغتنامي.

 


٠٩:٢٠ - 1397/07/30    /    شماره : ٦٧٣١٩    /    تعداد نمایش : ٦١خروج

   مطالب مرتبط