صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

دوشنبه 2 مهر 1397 ش 14 محرم 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دوشنبه 2 مهر 1397 ش

 14 محرم 1440 ق

*      تولد "ابن حجاج" شاعر معروف شيعي عرب (330 ق)

حسين بن احمد بن حجّاج كاتب بغدادي معروف به ابن الحجّاج و از معاصران سيد مرتضي و سيدرضي بود. او در عهد ديالمه زندگي مي‏كرد و از شعراي بزرگ دوستدار اهل‏بيت رسالت(علیهم السلام) به شمار مي‏رفت. اشعار ابن حجاج، طبيعي و خالي از تكلّف بود، به طوري كه مورخان مشهور مسلمان، مانند ابن خلكان، او را در اين فن، معلم ثاني خوانده‏اند. اشعار ابن حجاج بغدادي، از زيبايى خاصي برخوردار است و استفاده‏ي مناسب و بجاي او از مضامين و الفاظ دلچسب، از او شاعري ممتاز ساخته است. بيشتر اشعارش، ستايش پيامبر اكرم(صلی الله علیه وآله) و خاندان پاك او و برضد ستمگران زمان آنان مي‏باشد. سيدرضي دانشمند و فقيه معاصر وي، گزيده‏ي اشعارش را در كتابي گردآوري كرده است.

*       رحلت فقيه، اصولي و رجالي شيعه آيت‏ اللّه "سيدصدرالدين عاملي اصفهاني" (1263 ق)

سيدمحمد صدرالدين عاملي فرزند سيد صالح از فقهاي بزرگ و علماي قرن سيزدهم هجري قمري است. وي علاوه بر فقه، اصول، حديث و رجال، در ادبيات و شعر، توانا بود و اشعار زيبايى سروده است. سيد صدرالدين از حوزه‏ي درس سيد جواد عاملي، سيد بحرالعلوم و پدر زن خويش شيخ جعفر كاشف الغطاء استفاده نموده و در سنين جواني به مقام بالاي اجتهاد رسيد. از وي آثار ارزشمند و گران‏بهايي چون اُسرةُ العِترة، حاشيه‏ي مُنتهي المَقال و نَقدُالرِّجال و مَنظومه‏ي رضاعِية و... بر جاي مانده است.

*       درگذشت فقيه و مفسر "سيدابوالقاسم لاهوري" (1324 ق)

ابوالقاسم بن حسين بن نقي رضوي تقوي لاهوري، فقيه و مفسّري بود كه در كشمير متولد شد. وي از مشاهير علماي هند و عالمي فقيه، فاضل، مفسر متبحّر و داراي تاليفات متعددي است. او در لاهور مدفون مي‏باشد. آثار ابوالقاسم لاهوري عبارتند از: برهانِ شَقُّ القَمَر و رَدُّالنير الاكبر، الصراطُ المستقيم و...

*       انحلال حزب شاهنشاهي "رستاخيز" (1357 ش)

با روي كار آمدن دولت عوام فريب جعفر شريف امامي در بحبوحه انقلاب اسلامي مردم ايران، او قصد داشت با انجام اقداماتي، اعتراضات گسترده مردمي را آرام سازد. وي در روز اول نخست وزيري خود اعلام كرد كه عضويت هيچ حزبي را ندارد و با اين ترتيب، خود را از تنها حزب دولتي كنار كشيد. اين در حالي بود كه اغلب نمايندگان مجلس و سناتورها و مقامات دولتي، اجباراً عضو حزب رستاخيز بودند. سرانجام در دوم مهرماه 1357، حزب دولتي رستاخيز پس از 43 ماه فعاليت، رسماً انحلال خود را اعلام كرد و اعلام شد كه ديگر حزبي به نام رستاخيز در صحنه مبارزات سياسي وجود نخواهد داشت. آماده‏سازي و افتتاح آخرين دوره مجلس شوراي ملي و تغيير تاريخ هجري به تاريخ شاهنشاهي از دستاوردهاي شوم اين حزب بود.

*       محاصره منزل "امام خميني"(ره) در نجف اشرف توسط رژيم بعث عراق (1357 ش)

نيروهاي امنيتي دولت بعثي عراق به منظور همكاري با رژيم شاه و پيشگيري از پيروزي انقلاب اسلامي ملت ايران، بيت رهبر كبير انقلاب، حضرت امام خميني را در نجف محاصره كردند. دولت عراق بر اساس روابط حسنه‏اي كه با رژيم فاسد شاه داشت، از پيشواي نهضت اسلامي مي‏خواست از مصاحبه با خبرنگاران، صادر كردن اعلاميه و ايراد نطق و خطابه سياسي خودداري كند. امام در پاسخ فرمودند: "من هركجا كه باشم به وظيفه شرعي خود عمل مي‏كنم." اندكي پس از آن، رژيم بعث عراق، رهبر بزرگ انقلاب اسلامي را وادار به ترك عراق كرد و بدين ترتيب مقدمات هجرت تاريخي معظم‏له به پاريس و زمينه‏هاي اوج‏گيري و پيروزي نهضت اسلامي و رهايي‏بخش مردم مسلمان ايران فراهم شد.

*       اعتصاب كارگران و كاركنان پالايشگاه نفت آبادان در اعتراض به رژيم سفاك پهلوي (1357 ش)

اعتصاب كارگران و كاركنان بعضي از واحدهاي توليدي كشور، همزمان با روي كار آمدن كابينه شريف امامي آغاز گرديد و تدريجاً واحدهاي ديگري به آن اضافه شد. در اين ميان، با اعتصاب كارگران و كاركنان شركت نفت، مردم از نظر سوخت دچار مشكل شدند. همچنين قيمت بنزين در بازار آزاد تا پنجاه برابر افزايش يافت و باعث ركود اقتصادي كشور گرديد. اين اعتصاب، يكي از عوامل مهم شكست دولت شريف امامي در كنترل ناآرامي‏ها بود كه تا پيروزي انقلاب اسلامي ادامه يافت.

*       درگذشت استاد "علي اكبر خوشدل تهراني" شاعر معاصر (1365 ش)

استاد علي اكبر خوشدل تهراني در سال 1293 در تهران به دنيا آمد. او پس از اتمام تحصيلات متوسطه، به فراگيري علوم قديمه پرداخت و صرف، نحو، فقه، اصول، معاني، بيان، بديع، حكمت و منطق را آموخت. خوشدل سپس به سير و سياحت روي آورد و به مدت سي سالِ تمام، ايران، عراق، مصر، تركيه، حجاز، افغانستان، پاكستان و هندوستان را به پاي شوق طي نمود و چهار بار به زيارت خانه خدا رفت. وي از آن پس در تهران ماندگار شد و به شعر و شاعري پرداخت. علي اكبر خوشدل، در غزل و قصيده و قطعه و مثنوي، شعر مي‏سرود و در غزل به شيوه صائب معتقد بود. خوشدل بيشتر به عنوان يك شاعر مذهبي و مديحه‏سرا شناخته شده است. چنان كه مدايح و مراثي فراواني كه در حق اهل بيت(ع) سروده، معروف است و در محافل و مجالس مذهبي خوانده مي‏شوند. خوشدل سعي بر آن داشت كه در زمينه مديحه سرايي و مرثيه گويي، نوآوري‏هايي داشته باشد و نوحه را تبديل به سرود مذهبي نمايد. در اين ميان مرثيه معروف فلسفه بزرگ نهضت حسين از معروف‏ترين آثار اوست. همچنين علاوه بر ديوان كامل وي كه چند روز قبل از فوتش منتشر شد؛ گلشن خوشدل، عمدةالاسرار و ديوان غزليات از جمله آثار اوست. وي سرانجام در دوم مهرماه 1365 ش در 72 سالگي درگذشت و در آستانه شيخ صدوق در ري مدفون شد.

*       تعيين اعضاي اولين هيئت منصفه مطبوعات بعد از انقلاب (1370ش)

 


١٣:٥٤ - 1397/07/01    /    شماره : ٦٧١٣٩    /    تعداد نمایش : ٥٠خروج

   مطالب مرتبط