صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

پنج‌شنبه 12 مهر 1397 ش 24 محرم 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

پنج‌شنبه 12 مهر 1397 ش

24 محرم 1440 ق

*      رحلت "حاج ملامحمد تقي استرآبادي" دانشمند بزرگ شيعه (1272 ق)

ملامحمد تقي بن محمد اسماعيل از مشاهير علماي شيعه است. وي از محمدتقي بن محمد رحيم تهراني اصفهاني معروف به صاحب هدايةُالمُسْتَرشِدين اجازه‏ي اجتهاد گرفت و به مدت چهارده سال در محضر علماي نجف و كربلا تلمذ كرد. ملامحمدتقي استرآبادي در سال 1271 ق كه در مرزهاي استرآباد اغتشاشاتي بروز كرد، براي گزارش شرح واقعه به ناصرالدين شاه به تهران آمد اما پيش از بازگشت در همان‏جا درگذشت.

*       هجرت حضرت امام خميني(ره) از عراق به كويت تحت فشار رژيم بعثي عراق (1357 ش)

پس از تبعيد امام خميني(ره) به نجف، ايشان باز هم فريادهاي حق‏طلبانه و ظلم‏ستيز خود را عليه رژيم، از طريق سخنراني، ارسال پيام‏هاي كتبي و شفاهي به گوش ملت ايران مي‏رساندند و بدين وسيله ماهيت بيدادگري و فساد و وابستگي رژيم را افشا و آشكار مي‏ساختند. امام در حوزه علميه نجف به تدريس فلسفه سياسي حكومت اسلامي، تحت عنوان ولايت فقيه، همراه با دروس فقه و اصول پرداختند و شاگرداني برجسته و هم‏فكر تربيت كردند. ثمره مجموعه اين فعاليت‏ها، باعث آگاهي و رشد سياسي روزافزون همه اقشار، اعم از تحصيل‏كرده‏ها، روحانيان، بازاري‏ها، شهري‏ها، روستايي‏ها و... گرديد. از اين رو، رژيم طاغوتي ايران، با اعزام هيئتي به بغداد و مذاكره با مقامات عراقي، خواهان ايجاد محدوديت براي امام بود. تا آنجا كه منزل ايشان در نجف، در دوم مهر 1357 ش توسط نيروهاي امنيتي عراق محاصره شد و رفت و آمدها، محدود و كنترل گرديد. پس از اين كه دولت بعثي عراق، رهبر كبير انقلاب اسلامي، حضرت امام خميني را از فعاليت‏هاي سياسي و مذهبي بر ضد رژيم شاه در كشور عراق منع كرد، ايشان نجف را به قصد اقامت در كشور كويت ترك نمود. اما دولت كويت براي حفظ روابط خود با رژيم شاه از ورود امام به اين كشور جلوگيري كرد. بنابراين امام پس از توقفي كوتاه در مرز بصره، به بغداد رفته و روز ديگر عازم پاريس شدند.

*      درگذشت آیت الله حاج شیخ مرتضی بجنوردی (1350 ق)

    آیت الله حاج شیخ مرتضی بجنوردی  از زهاد و علمای نامدار بجنورد بود و مقدسین به وی اعتقاد داشتند و با وی نماز می خواندند، پدرش آیت الله شیخ محمد تقی بجنوردی یکی از علمای بزرگوار و زهاد نامدار روزگار بود که در علم ، فضل ، زهد ، ورع در عصر خویش برجسته و ممتاز بود . اصل خاندان آنها از بحرین است ولی شیخ محمد تقی در بجنورد به دنیا آمد و در این شهر پرورش و تحصیل کرد وی پس از اتمام تحصیلات مقدماتی عازم نجف اشرف شد و با کسب فیض از محضر علمای بزرگی مانند شیخ انصاری و صاحب جواهر وپس از اخذ درجه اجتهاد به بجنورد بازگشت و در مقام روحانی شهر ارشاد مردم را عهده دار شد . به دلیل اختلافی که با سردار و حاکم وقت بجنورد سالار مفخم و عدم تایید معاملات و خرید و فروش املاک با قباله های صوری و خودداری از مهر و امضای این نقل و انتقالات داشت بجنورد را به مقصد مشهد ترک کرد و در آن شهر اقامت گزید . شیخ محمد تقی بجنوردی در مشهد مقدس اهمیت و مقام والایی یافت وی در جریان تحریم تنباکو و مخالفت با قرارداد رژی و رهبری طلاب و مردم نقش مهمی بر عهده داشت . فرزندش آیت الله شیخ مرتضی بجنوردی تحت تعالیم و آموزش پدر مراتب علمی را طی کرد و مانند پدرش از مجتهدان و بزرگان عصر خویش و از مدرسان طراز اول حوزه علمیه مشهد در عصر ناصری و پس از آن شد. آیت الله مرتضی بجنوردی به عنوان عالمی پرهیزگار و فاضل در حوزه علمیه مشهد مقدس ، همراه پدر بزرگوارش ، نقش فرهنگی و علمی به سزایی را ایفا کرد و او را از فحول علمای خراسان دانسته اند . متاسفانه علیرغم این تاثیرگذاری و نقش برجسته ، اطلاعات زیادی از ایشان در دسترس نیست و تحقیق مناسبی درباره شرح حال ، افکارش و آثارش صورت نگرفته است . در شرح صفتش آمده که بسیار نیک محضر و خوش رو بود . رفتارش طوری بود که دیگران را شیفته خویش می کرد و همین خصوصیات وی از یک طرف و مقام علمی و معنوی اش از طرف دیگر موجب می گردید که سخت مورد توجه عموم مردم به ویژه طلاب حوزه علوم دینی مشهد قرار گیرد . وی سالها در حوزه علمیه مشهد تدریس  می کرد و بسیاری از علما و طلاب از محضرش کسب فیض می کردند . پیوسته در نهایت تواضع و فروتنی زندگی می کرد اخلاق پسندیده و رفتار حمیده اش آنچنان بود که دیگران را به شدت تحت تاثیر قرار می داد و الگوی بسیار عالی یک روحانی متعهد و باتقوا برای مردم عصرش محسوب می شد .آیت الله شیخ مرتضی بجنوردی  پس از عمری خدمت  و تبلیغ و تربیت شاگرد سرانجام در 24 محرم 1350 دارفانی را وداع نمود و پس از تشییع باشکوه در دارالسیاده صفه دست چپ پیوسته به در مسجد گوهرشاد در کنار پدرش به خاک سپرده شد.

*       آغاز عمليات "ظفر 2" در منطقه كركوك عراق توسط سپاه (1366 ش)

عمليات ظفر 2، در تاريخ دوازدهم مهر 1366ش، با رمز مبارك لبيك يا حسين(علیه السلام) ، در منطقه عملياتي شهر كِفري در استان كركوك عراق، به منظور پاسخگويي به شرارت‏هاي رژيم بعث عراق در بمباران شيميايي و ويران ساختن روستاهاي كردنشين استان‏هاي شمالي عراق و نيز با هدف انهدام تأسيسات نظامي و اقتصادي عراق آغاز گرديد. رزمندگان تحت امر قرارگاه رمضان، متشكل از نيروي زميني سپاه و لشكر 9 بدر مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق در نخستين ساعات عمليات، ارتفاعات مهم منطقه را به تصرف خود درآوردند و نيروهاي دشمن را متلاشي نمودند. رزمندگان لشكر 9 بدر با يك مانور پرتحرك، پس از وارد آوردن تلفات و خسارات سنگين، قرارگاه‏هاي دشمن را تصرف كرده و جاده‏هاي مهم منطقه را به كنترل خود درآوردند. همچنين در اين عمليات ضمن كشته و زخمي كردن بيش از پانصد تن از قواي بعث، ده‏ها دستگاه تانك و نفربر و سلاح‏هاي نيمه سنگين منهدم گرديد.

*       درگذشت استاد "مرتضي خلج اسعدي" محقق و مترجم معاصر (1375 ش)

استاد مرتضي خلج اسعدي در سال 1331 ش در تهران به دنيا آمد و پس از اخذ مدرك كارشناسي ارشد رشته مطالعات بين‏المللي از دانشگاه تهران، به كار تحقيق و ترجمه پرداخت. او همراه با كميته تأليف و ترجمه ستاد انقلاب فرهنگي، به تأليف و تدوين دايرةالمعارفي در معرفي كشورهاي مسلمان پرداخت. استاد خَلج اسعدي علاوه بر فعاليت در تدوين دايرةالمعارف جهان اسلام، در بسياري از زمينه‏هاي ديگر همچون مقاله نويسي و ويرايش فعاليت مي‏كرد. مرتضي خلج اسعدي پس از پايان دوره دكتراي تاريخ و تمدن ملل مسلمان، به تدريس در دانشگاه تهران پرداخت. انجمن آثار و مفاخر فرهنگي در مرداد 1375ش در مراسمي از فعاليت‏هاي فرهنگي استاد خلج اسعدي قدرداني كرد. نگارش بيش از يكصد مقاله براي دايرةالمعارف تشيع و دانشنامه جهان اسلام و مجلات نشردانش، معارف حكمت، كيهان فرهنگي و آينه پژوهش، از ديگر خدمات علمي اين محقق و مترجم معاصر مي‏باشد. همچنين كتب بيت‏المقدس، جنگ‏هاي صليبي، ايران، اسلام و تجدد و... از جمله آثار اوست. مرتضي خلج اسعدي در 44 سالگي درگذشت.

 


١٢:٥٤ - 1397/07/01    /    شماره : ٦٧١٢٩    /    تعداد نمایش : ٥٨خروج

   مطالب مرتبط