صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

سه‌شنبه 24 مهر 1397 ش 6 صفر 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

سه‌شنبه 24 مهر 1397 ش

6 صفر 1440 ق

*      تولد "قطب الدين شيرازي" فيلسوف ايراني (634 ق)

قطب الدين محمود شيرازي، فيلسوف، منجم و پزشك مشهور ايراني، در شيراز زاده شد. وي ابتدا به تحصيل طب پرداخت و بعد از مرگ پدر به جاي وي در يكي از بيمارستان‏هاي شيراز به طبابت مشغول شد. قطب الدين شيرازي پس از تاسيس رصدخانه‏ي مراغه، ساليان زيادي در محضر خواجه نصيرالدين طوسي به سر بُرد و از دانش آن استاد برجسته، بهره‏مند گرديد و علم نجوم را آموخت. قطب‏الدين در مدت عمر خود سفرهاي بسيار كرد و در شهرها و كشورهاي مختلف با علماي متعدد و برجسته‏اي مباحثه نمود و برتجربيات و اندوخته‏هاي علمي خود افزود. از جمله آثار قطب الدين شيرازي مي‏توان به كتاب‏هاي جامِعُ الاصول و نهايَةُالاِدراك اشاره كرد. وي در 710 ق درگذشت.

*      قتل "ميرزا آقاخان كرماني" از همكاران سيدجمال الدين اسدآبادي (1314 ق)

ميرزا عبدالحسين خان معروف به ميرزا آقاخان كرماني فرزند ميرزا عبدالرحيم بردسيري در سال 1270 ق در كرمان متولد شد. در ابتدا علوم رياضي و طبيعي و حكمت الهي را فرا گرفت سپس از كرمان به اصفهان رفت و پس از مدتي راهي تهران شد. از آنجا به استانبول عزيمت كرد و در روزنامه‏ي اختر به خدمت مشغول شد. ميرزا در آن جا با سيدجمال الدين اسدآبادي همكاري مي‏كرد. او به جرم شركت داشتن در شورش ارامنه مجبور به ترك استانبول شد و در سال 1314 به امر محمد علي ميرزا به قتل رسيد. از تاليفات او: خطابه‏ها و منشأت كه به صورت رمان و اشعار مي‏باشد، تاريخ نثري موسوم به آينه‏ي سِكَندري و تاريخ نظمي موسوم به نامه‏ي باستان. ميرزا آقاخان كرماني اعتقاد به اتحاد دول اسلامي داشت و اجراي قانون اسلامي را خواهان بود. وي عقيده داشت كه فقط به وسيله‏ي قوانين اسلامي مي‏توان ريشه‏ي استبداد را از بيخ و بن درآورد و در زايل كردن رسوم ظالمانه‏ي شاهنشاهي به پيش رفت.

*       به آتش كشيدن مسجد جامع كرمان توسط مزدوران رژيم پهلوي (1357 ش)

در روز 24 مهر 1357 ش حدود 20 هزار نفر از مردم مسلمان كرمان به منظور بزرگداشت اربعين شهداي 17 شهريور تهران و اولين سالگرد شهادت آيت‏اللَّه مصطفي خميني، كليه مغازه‏ها را تعطيل كرده و در مسجد جامع كرمان اجتماع كردند. ناگهان حدود 300 نفر از عوامل رژيم در لباس زاغه‏نشينان معروف به كولي با در دست داشتن چوب و ميله آهني و با شعار جاويد شاه به مسجد حمله كردند و با ميله و چوب به جان مردم افتاده و پس از ضرب و شتم، قسمتي از وسايل مسجد و ساختمان از جمله قرآن‏ها را سوزاندند. علاوه بر آن مغازه‏هايي را كه تصوير امام را نصب كرده بودند، غارت نموده و آسيب فراواني زدند. هدف رژيم از ايجاد اين بلوا، برهم زدن اجتماع بزرگ مردم مسلمان و ايجاد رعب و وحشت آن هم به اسم مردم بود. اين حادثه موجب نفرت شديد مردم شد و امام خميني(ره) در پيامي، اين اعمال را نتيجه حمله‏هاي جنون‏آميز دانستند.

*       تعطيلي بازار تهران و شهرهاي مختلف ايران در اعتراض به جنايات رژيم پهلوي (1357ش)

*       برگزاري مراسم باشكوه چهلم شهداي هفدهم شهريور در بهشت زهرا (1357 ش)

*       درگذشت استاد محقق "غلامحسين مصاحب" (1358 ش)

استاد غلامحسين مصاحب در سال 1289 ش در شهرستان نايين در استان اصفهان به دنيا آمد. وي در سال 1306 ش به خدمت وزارت معارف درآمد و تحصيلات خود را در فرانسه و انگلستان به پايان برد. غلامحسين مصاحب، در سال 1327 دكتراي رياضي خود را از دانشگاه كمبريج گرفت و به عضويت انجمن رياضي‏دانان لندن و انجمن فلسفي كمبريج درآمد. وي پس از پايان تحصيلات عالي، ضمن دارا بودن مشاغل اداري، از تأليف و تدريس نيز غافل نماند. استاد مصاحب در سال 1345، مؤسسه رياضيات را در دانشگاه تربيت معلم تأسيس كرد و تا آخرين روزهاي حيات خود به سمت استادي در آن مؤسسه اشتغال داشت. غلامحسين مصاحب در زمينه لغت و پهنه وسيع آن تلاش مي‏كرد و مخصوصاً در مورد وضع واژه‏هاي جديد در قبال لغت‏ها و اصطلاح‏هاي خارجي فعاليت مي‏نمود كه از آن جمله مي‏توان به فرهنگ اصطلاحات جغرافيايي اشاره كرد كه با همكاري تعدادي از محققان و كارشناسان در 1328 به چاپ رسيد. وي به زبان‏هاي عربي، فرانسوي و انگليسي تسلط و با زبان آلماني، آشنايي كامل داشت. استاد مصاحب همچنين در علوم عربي و معقول و منقول، داراي تبحر و تحصيلات عميق بود به طوري كه به دريافت درجه اجتهاد نيز مفتخر گرديد. يكي از كارهاي اساسي مصاحب، اقدام به تهيه دايرة المعارف فارسي با همكاري عده بسياري از دانشمندان در رشته‏هاي گوناگون بود كه در 1334، سرپرستي آن را بر عهده گرفت. آناليز رياضي، منطق رياضي و تئوري اعداد حقيقي از جمله آثار ديگر اين استاد محقق مي‏باشند. دكتر مصاحب سرانجام در مهرماه 1358 در 69 سالگي درگذشت.

*       آغاز اشغال خرمشهر توسط قواي متجاوز بعثي عراق (1359 ش)

*       روز جهانی غذا

بیست و چهارم مهر ماه، برابر با شانزدهم اکتبر، سالروز جهانی غذاست. این روز به افتخار تاسیس سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ نامگذاری شده و در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. در این روز، سازمان های بین المللی، به منظور برقراری روابط در زمینه کشاورزی و زمینه سازی برای جلوگیری از فقر و گرسنگی و نابودی محیط زیست، تلاش می کنند. استفاده از تجربیات، نحوه تغذیه، انتقال فن آوری از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه، موجب رونق و پیشرفت در صنعت مواد غذایی در ملل جهان سوم می شود. روز جهانی غذا، تلنگری برای بیداری وجدان های به خواب رفته و روز هم دردی با گرسنگانی است که از ابتدایی ترین حق زندگی، یعنی غذا محرومند. فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد از سازمان‌های بین‌المللی است که در زمینهٔ توسعهٔ کشاورزی فعالیت دارد. سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ توسط ۴۴ کشور عضو سازمان ملل متحد تأسیس شد. این سازمان از مرکز فائو و از طریق شبکه جهانی بالغ بر حدود نود اداره برای گسترش و مدرنیزه کردن کشاورزی، جنگلداری، شیلات و تأمین غذای مناسب برای همگان، به کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند.

 

*      روز ملی پارالمپیک

شورای فرهنگ عمومی در ششصد و دوازدهمین جلسه مورخ ۱۳۹۲/۱۱/۱ شورای فرهنگ عمومی ، به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی پارالمپیک، روز ۲۴ مهرماه را به عنوان «روز ملی پارالمپیک« مطرح و به تصویب رساند.  بازی‌های پارالمپیک یک رویداد چند ورزشی است که برای ورزش‌کاران دارای معلولیت‌های جسمی و ذهنی برگزار می‌شود. مسابقات پارالمپیک که مهمترین و مورد توجه‌ترین مسابقات ورزشی جهان برای افراد کم‌توان است از سال ۱۹۶۰ تاکنون هر چهار سال یک‌بار به طور منظم برگزار شده و از سال ۱۹۸۸ پس از برگزاری مسابقات المپیک و در همان شهری که المپیک میزبانی می‌شده، انجام می‌شود. کمیته بین‌المللی پارالمپیک (آی‌پی‌سی) نهاد برگزار کننده این مسابقات است[۱].  واژه پارالمپیک ترکیبی از پیشوند یونانی پارا (παρά) به معنای «همراه» و «کنار» و واژه المپیک است.

 

*       آغاز هفته پيوند اوليا و مربيان

خانه و مدرسه زماني مي‏توانند رسالت آموزشي و تربيتي خاص خود را به نحو مطلوب انجام دهند كه هر يك شناخت تربيتي كافي داشته باشند و نقش تربيتي خاص خود را با بصيرت انجام دهند. در اين راستا انجمن اوليا و مربيان، هيأتي منتخب از پدران و مادران، دانش‏آموزان و مربيان مدرسه است كه با هدف همكاري در جهت پيشبرد امور آموزش و پرورش دانش‏آموزان تشكيل مي‏شود. اين انجمن، پيشنهادها و طرح‏هاي مفيد را به مدير و مسؤولان مدرسه عرضه مي‏كند و در اداره بهتر امور، يار و ياور صميمي مديران محسوب مي‏گردد. انجمن اوليا و مربيان، مظهر همكاري خانه و مدرسه در امر تعليم و تربيت كودكان و نوجوانان است. در هفته پيوند اوليا و مربيان كه از تاريخ 24 تا 30 مهرماه هر سال برگزار مي‏گردد، پدران و مادران به مدارس دعوت شده و درباره مسائل تربيتي بحث و تبادل نظر نموده و نمايندگان خود را در انجمن براي يك سال برمي‏گزينند. مشاوره و برنامه‏ريزي به منظور تحقق اهداف انجمن؛ همكاري و همفكري با مدير و مربيان مدرسه در مورد برنامه‏هاي اوقات فراغت دانش‏آموزان و دعوت از اولياي علاقمند به منظور بهره‏مندي از خدمات و ياري‏هاي آنان براي تهيه و تدارك و تكميل امكانات آموزشي - پرورشي مدرسه از جمله مهم‏ترين وظايف انجمن اوليا و مربيان مي‏باشند.


١١:١١ - 1397/06/27    /    شماره : ٦٧١١١    /    تعداد نمایش : ٤٠خروج

   مطالب مرتبط