صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

چهارشنبه 25 مهر 1397 ش 7 صفر 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

چهارشنبه 25 مهر 1397 ش

7 صفر 1440 ق

*      شهادت "امام حسن مجتبي(علیه السلام) " (50 ق)

معاويه كه وجود امام حسن(علیه السلام) را براي بيعت گرفتن يزيد مانع مي‏ديد، به جَعده دختر اشعث خوارجي و همسر امام نوشت: اگر شوهرت را مسموم كني، تو را به عقد پسرم يزيد در خواهم آورد و صد هزار درهم نيز به همراه نامه براي جعده فرستاد. اين وعده كار خودش را كرد و اين زن به هواي ازدواج با يزيد، پسر رسول خدا(صلی الله علیه و آله) را مسموم نمود. هرچند هيچ گاه به آرزوي پليد خود نرسيد. سن شريف امام حسن مجتبي(علیه السلام) به هنگام شهادت 47 سال و مدت امامت آن حضرت 10 سال بوده است.

 • پيامبرصلي الله عليه وآله : مَن أتاكَ زائِراً بَعدَ مَوتِكَ فَلَهُ الجَنَّةُ

پاداش كسي كه پس از مرگت به زيارت تو آيد، بهشت است

تهذيب الأحكام ، ج 6، ص 20 .

 • امام سجّادعليه السلام : إنَّ الحَسَنَ بنَ عَليّ‏عليه السلام كانَ أعبَدَ النّاسِ في زَمانِهِ و أزهَدَهُم و أفضَلَهُم

امام حسن (علیه السلام) در زمان خود عابدترين ، زاهدترين و برترين مردم بود

الأمالي ، صدوق ، ص 224 .

 • امام حسن‏ عليه السلام : لاتُعاجِلِ الذَّنبَ بِالعُقُوبَةِ واجْعَلْ بَينَهُما لِلاِعتِذارِ طَريقاً

در مجازات خطا كار شتاب مكن و ميان خطا ومجازات، راهي براي عذرخواهي قرار ده

بحار الأنوار ، ج 78 ، ص 113 .

 • امام حسن‏ عليه السلام : صاحِبِ النّاسَ مِثلَ ما تُحِبُّ أن يُصاحِبوكَ بِهِ

با مردم به گونه‏اي رفتار كن كه دوست داري با تو آن‏گونه رفتار كنند

أعلام الدّين ، ص 297 .

 • امام حسن‏ عليه السلام : إنَّ أَحسَنَ الحَسَنِ الخُلُقُ الحَسَنِ

نيكوترين نيكو ، خُلق نيكو است

الخصال ، ص 29.

 • امام حسن‏ عليه السلام : مَن عَبَدَ اللَّهَ عَبَّدَ اللَّهُ لَهُ كُلَّ شَي‏ءٍ

هر كس خدا را بندگي كند ، خداوند همه چيز را بنده او گرداند

تنبيه الخواطر ، ج 2 ، ص 108 .

 • امام حسن‏ عليه السلام : اللُّؤمُ أن لاتَشكُرَ النِّعمَةَ

پستي آن است كه نعمت را سپاس نگويي

تحف العقول ، ص 233 .

 • امام حسن‏ عليه السلام : كَفاكَ مِن لِسانِكَ أوضَحَ لَكَ سَبيلَ رُشدِكَ مِن غَيِّكَ

همين مقدار بهره‏برداري از زبانت برايت بس كه راه هدايت را از گمراهي برايت آشكار مي‏كند

بحار الأنوار ، ج 78 ، ص 114 .

 • امام حسن‏ عليه السلام : ولَعَمري إنّا لأَعلامُ الهُدي و مَنارُ التُّقي

به جانم قسم كه ما پرچم‏هاي هدايت و نشانه‏هاي روشن پرهيزگاري هستيم

تحف العقول ، ص 233 .

 • امام حسن‏ عليه السلام : مَن تَذَكَّرَ بُعدَ السَّفَرِ اعتَدَّ

هر كه دوري [راه] سفر را به‏ياد آورد ، آماده خواهد شد

تحف العقول ، ص 236 .

 • امام حسن‏ عليه السلام : المِزاحُ يَأكُلُ الهَيبَةَ

شوخي هيبت را مي‏بَرد

بحار الأنوار ، ج 78، ص 113 .

 

 

*      تولد ميرزا "محمدعلي معلم حبيب‏ آبادي" شاعر و مؤلف بزرگ ايراني (1208 ق)

ميرزا محمدعلي حبيب آبادي متخلص به معلّم، شاعر و مؤلف بزرگ ايراني در حومه‏ي شهر اصفهان متولد شد. وي علاوه بر تحصيل در زمينه‏ي ادبيات به فراگيري علوم رياضي، جبر، هيئت و نجوم نيز همت گماشت. حبيب آبادي بيش از هر چيز به شعر علاقه داشت و از اين رو از دوران جواني به سرودن شعر پرداخت و تخلص او ابتدا آزاد و سپس معلم، بود. ميرزا معلم حبيب آبادي همچنين در زمينه‏ي احوال علما و فضلا تاليفات بسياري دارد كه از آن جمله مي‏توان به مَكارِمُ الآثار و مَقاماتِ معنوي اشاره كرد.

*      روز بزرگداشت سلمان فارسی

*      ارتحال فقيه بزرگوار "سيدشهاب‏ الدين مرعشي‏ نجفي" (1411 ق)

آيت اللَّه سيدشهاب الدين مرعشي نجفي در سال 1315 ق در نجف اشرف به دنيا آمد. پس از طي مراحل مقدماتي و دروس سطح نزد والدشان، در 20 سالگي به اجتهاد نايل شد و در درس خارج فقه و اصول آيات عظام: عراقي، بهبهاني، كاشف الغطاء و... شركت كرد. آيت اللَّه مرعشي علاوه بر اين، در ساير علوم اسلامي و غيراسلامي از قبيل حديث، رجال، درايه، تراجم، انساب، تفسير، حروف و اوقاف، كلام، عقايد و اديان، طب، تجويد و قرائت قرآن، ادبيات و علوم آلي، حساب، هندسه و ساير علوم رياضي و... نيز تبحر داشت. ايشان در سال 1342 ق از نجف قصد زيارت مرقد امام هشتم(علیه السلام) مي‏كند و از آن پس در ايران ماندگار مي‏شود. از اين سال به بعد به امر آيت‏اللَّه شيخ عبدالكريم حائري در قم مقيم مي‏گردد. در درس خارج آيت اللَّه مرعشي نجفي صدها فقيه و عالم پرورش يافتند و ايشان در اين دوره، ده‏ها اثر علمي و فقهي نگاشت. اين عالم بزرگ علاقه‏ي وافري به جمع‏آوري كتب قديمي و نگهداري و حراست از آن‏ها داشت و در اين راه، سختي‏هاي فراواني تحمل كرد. ايشان در سال 1353 شمسي کتابخانه اي در قم تأسيس نمود. آيت‏اللَّه مرعشي بيش از دويست اجازه‏ي روايتي از علماي بزرگ شيعه و اهل‏سنت و زيديه دريافت كرده است. اين روحاني مجاهد، همچنين از آغاز نهضت انقلابي مردم ايران، همواره حمايت خود را از حضرت امام خميني عنوان داشته و پشتيبان اين حركت اسلامي بوده است. سرانجام اين عالم رباني در 7 صفر 1411 ق برابر با 7 شهريور 1369 ش در سن 96 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و پس از تشييعي با شكوه، طبق وصيت ايشان، در قسمت ورودي كتابخانه‏ي عمومي معظم له، در شهر مقدس قم به خاك سپرده شد.

*       قتل "محمد فرخي يزدي" شاعر و روزنامه‏ نگار مخالف استبداد در زندان رضاخان (1318 ش)

ميرزا محمد فرخي يزدي در سال 1267 ش در يزد به دنيا آمد و پس از طي تحصيلات متداول، در جواني فضل و سوادي پيدا كرد. استعداد شاعري فرخي از همان پشت نيمكت مدرسه آغاز گرديد. پانزده ساله بود كه به علت سرودن اشعاري انتقادي از مدرسه اخراج شد و چندي به كارگري پرداخت تا اين كه در اوان مشروطه به گروه آزادي‏خواهان پيوست. فرخي در نوروز 1289 ش در شعري خطاب به حاكم يزد، او را مورد انتقاد قرار داد و در پي آن به دستور حكمران، لبان وي را با نخ و سوزن دوختند و به زندانش افكندند. يكي دو ماه بعد به تهران گريخت و به صف مبارزان ملي پيوست. وي در سال 1300 ش روزنامه طوفان را منتشر ساخت و نسبت به اوضاع با انتقاد برخورد مي‏كرد. در اين روزنامه، رباعي‏هايي كه او هر روز درباره مسائل جاري كشور در چهار بيت مي‏سرود، فوق‏العاده مورد توجه قرار گرفت و روزنامه‏اش بين توده مردم، طرفداران زيادي يافت به طوري كه مقام اجتماعي فرّخي به عنوان يك شاعر ملي و روشنفكر شهرت يافت. وي در دوره هفتم از طرف مردم يزد به وكالت مجلس شوراي ملي انتخاب شد و مبارزاتش را ادامه داد ولي بعدها به دليل فقدان امنيت جاني به مسكو و از آن‏جا به آلمان گريخت. فرخي بعدها به ايران بازگشت ولي به زودي دستگير و زنداني شد و در 25 مهر 1318 ش در 51 سالگي به قتل رسيد. وي روزنامه‏نگار و شاعري توانا، ملي و سياسي بود كه خود را عاشق آزادي مي‏ناميد و در تمام اشعار خود از اين عشق مقدس دفاع و حمايت مي‏كرد.

*       تأسيس بانك اقتصادي ايران (1328 ش)

بانك اقتصادي ايران به صورت بانكي صددرصد ايراني و بدون حضور سهامداران بيگانه، در بيست و پنجم مهرماه 1338 ش با يكصد ميليون ريال سرمايه تأسيس گرديد. اين بانك به طور رسمي، بانك مجاز براي معاملات ارزي شناخته شده و هر نوع معاملات بانكي اعم از ارزي و ريالي را انجام مي‏داد. عمر اين بانك دوام چنداني نيافت و در حالي كه در اكثر كشورهاي اروپايي، آمريكايي و آسيايي كارگزاراني داشت، در سال 1341 ش منحل شد.

*       درگذشت استاد "سيدحسين خديوجم" مترجم و محقق (1365 ش)

استاد سيدحسين خديوجم در سال 1306 در مشهد مقدس به دنيا آمد. پس از اخذ ليسانس در رشته زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه مشهد، دكتراي خود را از دانشگاه سن ژوزف بيروت در رشته ادبيات عرب دريافت نمود. او پس از سال‏ها تدريس در دبيرستان‏هاي مشهد، به عنوان محقق در كتابخانه ملي و بنياد فرهنگ مشغول شد و مدتي رايزن فرهنگي ايران در افغانستان بود. از استاد خديوجم بيش از 30 جلد كتاب در حوزه‏هاي تحقيق، تصحيح و ترجمه به جا مانده كه تصحيح و ترجمه احياء علوم‏الدين غزالي در هشت جلد، مهمترين اثر اوست. همچنين تصحيح كيمياي سعادت در 2 جلد، جواهر القرآن، وجد و سماع و... به همت وي صورت پذيرفت. خديوجم، خدمت مطبوعاتي را از 1340 آغاز كرد و با نشريه‏هاي سخن، نگين و راهنماي كتاب همكاري داشت. حسين خديوجم سرانجام در مهرماه 1365 ش در 59 سالگي در مشهد درگذشت و پيكرش در كنار بقعه‏اي كه مشهور به گور غزالي است، به خاك سپرده شد.


١١:٠٧ - 1397/06/27    /    شماره : ٦٧١١٠    /    تعداد نمایش : ٣٨خروج

   مطالب مرتبط