صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

پنج‌شنبه 26 مهر 1397 ش 8 صفر 1440 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

پنج‌شنبه 26 مهر 1397 ش

8 صفر 1440 ق

*      وفات "سلمان فارسي" صحابي بزرگوار پيامبر اسلام (35 ق)

روزبه معروف به سلمان فارسي از اهالي منطقه‏ي جِي در اصفهان بود كه در ابتدا آيين زرتشتي و آتش‏پرستي داشت. وي بر اثر برخورد با دين مسيح به آن گرايش پيدا كرد و در راه عزيمت براي يافتن كيش برتر، راهي شام و سپس حجاز گرديد. او را در اين زمان به عنوان برده‏اي خريد و فروش كردند و سال‏ها قبل از هجرت پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله)، در مدينه به كارگري براي يك يهودي مشغول بود. ساليان اوليه‏ي حضور پيامبر در مدينه نيز با اين ايام همراه بود و او توفيق حضور در جنگ‏هاي پيامبر(صلی الله علیه و آله) را نيافت. سلمان فارسي سرانجام به دين اسلام مشرف شد و پس از آن كه پيامبر(صلی الله علیه و آله) او را سلمان نام نهاد از نزديك‏ترين ياران رسول خدا گرديد. سلمان فارسي از صحابه‏ي بسيار نزديك پيامبر بزرگ اسلام(صلی الله علیه و آله) و داراي علم ظاهر و باطن و بسيار فاضل و پرهيزكار بوده است. از كثرت تَقرُّبي كه نسبت به آن حضرت و خانواده‏ي عصمت و طهارت داشته، پيامبر(صلی الله علیه و آله) درباره‏ي او فرموده است: "السَّلمانُ مِنّا اهل البيت" سلمان از ما اهل‏بيت است. طرح حفر خندق در جنگ احزاب از جانب اين صحابي بزرگ پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) بود. پس از رحلت پيامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) در زمان خليفه‏ي دوم به حكومت مداين برگزيده شد و تا پايان عمر به مدت 19 سال در اين منصب بود. مرقد شريف اين صحابي بزرگ پيامبر اسلام در مدائن، در پنج فرسخي بغداد، نزديك طاق كسري قرار دارد.

*      خلع "محمد بن عبدالملك زيات" از وزارت به دستور متوكل‏ عباسي (223 ق)

محمد بن عبدالملك زِيات در دوره‏ي خلافت معتصم و واثق عباسي، وزارت را بر عهده داشت. وي تنوري ساخته بود كه در آن ميخ‏هاي آهني وجود داشت و او مخالفين را در آن تنور شكنجه مي‏داد. پس از واثق، متوكل عباسي به خلافت رسيد. او پس از مدتي ابن زيات را از وزارت بركنار كرد و او را در داخل همان تنور حبس نمود. ابن زيات به مدت 40 روز در داخل تنور محبوس ماند تا اين كه جان سپرد.

*      حمله‏ ي آقامحمدخان قاجار به گرجستان (1209 ق)

*      رحلت فقيه نامدار شيعه آيت‏ اللَّه العظمي "سيدابوالقاسم‏ خوئي" (1413 ق)

آيت‏اللَّه العظمي سيدابوالقاسم خويى فرزند حاج سيدعلي اكبر در شب پانزدهم ماه رجب سال 1317 ق در خانواده‏اي اهل علم و دانش و تقوي در شهرستان خوي ديده به جهان گشود و در 13 سالگي براي تحصيل علوم اسلامي عازم نجف شد. ايشان از كودكي و نوجواني به هوش و ذكاوت و استعداد معروف بود. آيت‏اللَّه خويى در 21 سالگي به درس خارج مشغول شد و از بزرگاني همچون آيات عظام: كمپاني، عراقي، بلاغي، شيخ الشريعه‏ي اصفهاني و آقا سيدابوالحسن اصفهاني اجازه‏ي اجتهاد دريافت نمود. ايشان از جواني به تدريس همت مي‏ورزيد و پس از اخذ اجتهاد، درس خارج خود را آغاز كرد. محفل درس آيت‏اللَّه خويى پرجمعيت‏ترين درس حوزه‏ي نجف بود و فُضلاي بسياري در حلقه‏ي درس اين استاد بزرگوار حوزه پرورش يافتند. حضرات آيات عظام: ابوالفضل نجفي خوانساري، ميرزا جواد تبريزي، حسين وحيد خراساني، سيدعباس خاتم يزدي، سيدعبدالكريم موسوي اردبيلي، شهيد سيد محمدباقر صدر، سيدمحمود هاشمي شاهرودي، سيد محمدحسين فضل اللَّه و ده‏ها عالم بزرگ از جمله شاگردان اين مرجع بزرگ شيعه در طول بيش از 60 سال تدريس مي‏باشند. ايشان در تدريس بسيار چيره دست بود و با توانايى شگرفي آموزش مي‏داد. هنگام تدريس، شمرده، فصيح، منظم و مرتب سخن مي‏گفت و با پرهيز از زياده‏گويى و حاشيه‏پردازي، درس را فشرده و سنجيده ارايه مي‏كرد. از آيت‏اللَّه خويى بيش از 25 دوره كتاب در موضوعات مختلف بر جاي مانده است كه مُعجَم رجالُ الحَديث و تَفصيل الطَّبقات الرُّواة در 23 جلد در علم رجال، نَفَحاتُ الاعجاز في رَدِّ حُسنِ الايجاز در علوم قرآني و تكمله‏ي منهاجُ الصّالحين و... از آن جمله‏اند. معظمٌ‏له هم‏چنين موسسات خيريه‏اي در شهرهاي مختلف دنيا داير كرده است كه شامل بناهاي مسكوني، مسجد، حسينه، كتابخانه، مدرسه و درمانگاه مي‏باشد. آيت‏اللَّه خويي سرانجام در سن 96 سالگي در حالي كه از يك سال پيش از طرف حزب بعث خونخوار عراق در كوفه تبعيد بود، در 8 صفر 1413ق برابر با 17 مرداد 1371 ش دار فاني را وداع گفت و در مسجدالخضراء محل تدريس خود در نجف اشرف مدفون گرديد.

*       حركت جمعي دانش‏ آموزان و دانشجويان و برخورد با رژيم شاه (1349 ش)

روز اول مهر 1349، دانش‏آموزان سال ششم دبيرستان‏هاي تهران به عنوان اعتراض به آيين‏نامه امتحانات نهايي سال ششم متوسطه، تصميم به اعتصاب دسته جمعي گرفتند و بيست و ششم مهر را روز اعتصاب محصّلين ناميدند. دانشجويان دانشگاه‏هاي تهران نيز به حمايت از دانش‏آموزان معترض كه در روز موعود به سمت دانشگاه تهران دست به راهپيمايي زده بودند، به جمع آنان پيوستند. در اين حال، حمله وحشيانه دژخيمان رژيم به دانش‏آموزان، مردم حاضر در صحنه و دانشجويان را بر آن داشت كه با مهاجمان به زد و خورد پرداخته و دانش‏آموزان را از چنگال مأموران نجات دهند. ولي ناگهان مهاجمان مسلح به روي مردم آتش گشودند و ده‏ها نفر را زخمي و صدها تن را دستگير نمودند.

*       سخنراني شهيد رجايي در شوراي امنيت سازمان ملل متحد (1359 ش)

در اين روز شهيد محمدعلي رجايي، نخست وزير وقتِ جمهوري اسلامي ايران، در شوراي امنيت سازمان ملل متحد حضور يافت و درباره جنگ تحميلي عراق عليه ايران، سخناني مبسوط، ايراد كرد. وي با بيان جنايات وحشيانه متجاوزان بعثي در مناطق اشغالي و كشتار مردم بي‏دفاع شهرها و روستاها بر اثر بمباران و موشك باران‏هاي ارتش عراق، عزم راسخ ملت مسلمان ايران را در دفاع از استقلال، آزادي، انقلاب اسلامي و تماميت ارضي خود، اعلام كرد و مسؤوليت مهم و تاريخي سازمان ملل متحد و شوراي امنيت اين سازمان را در دفاع از مظلومان و اقدام مؤثر بر ضد متجاوزان، يادآور شد. ايشان، حمله سازماندهي شده عراق به خاك جمهوري اسلامي ايران، نقض حقوق انساني، و كمك‏هاي غرب به دولت عراق را تشريح كرد و افزود كه زير چكمه‏ها و رگبارهاي دشمن، نمي‏توان و نبايد با آتش بس موافقت كرد. شهيد رجايي همچنين درباره مسائل مهم جهان به ويژه اشغال فلسطين به دست صهيونيست‏هاي نژادپرست و تجاوز ارتش سرخ شوروي به افغانستان و توطئه‏هاي استعمارگران و مستكبران در سراسر جهان، نكاتي مهم را بيان كرد. پس از اين سخنراني، نمايندگاني از سوي دولت آمريكا، خواستار ديدار و مذاكره با نخست‏وزير ايران شدند، اما شهيدرجايي به علت سياست‏هاي سلطه‏جويانه امريكا و جناياتش در جهان، با اين درخواست موافقت نكرد.

*       آغاز هفته تربيت بدني و ورزش

هفته تربيت بدني همه ساله از 26 مهر تا دوم آبان به منظور آشنايي جامعه با اهميت و اثرات كاربرد ورزش در زندگي فردي و اجتماعي، اشاعه و توسعه و ترويج ورزش در خانه و خانواده و هدايت و ارشاد جامعه به ورزش‏هاي همگاني برگزار مي‏شود. ورزش و فعاليت فيزيكي در سلامت روان نيز مؤثر است. مطالعات نشان مي‏دهد كه موارد افسردگي، اضطراب و... در اثر فعاليت فيزيكي بهبود يافته و ورزش به عنوان يك عامل حمايتي در درمان بيماري رواني پذيرفته شده است. ورزش و فعاليت جسماني به همراه رژيم غذايي مناسب، عدم استعمال مشروبات الكلي و دخانيات و انجام مراقبت‏هاي دوره‏اي، در پيشگيري از بيماري‏ها و رسيدن به بالاترين سطح سلامتي و بازدهي اقتصادي و اجتماعي نقش دارند. ورزش‏هاي سبك مانند پياده‏روي، باعث مصرف انرژي شده و سهم بسيار مهمي در كنترل وزن و كاهش چربي در بدن دارد. همچنين فعاليت فيزيكي سبك و منظم از طريق تقويت كاركردهاي ايمني، باعث افزايش سطح فعاليت سيستم ايمني در بدن شده و در پيشگيري از سرطان مؤثر مي‏باشد.

 • پيامبرصلي الله عليه وآله : المُؤمِنُ القَوِيُّ خَيرٌ و أحَبُّ إلَي اللَّهِ مِنَ المُؤمِنِ الضَّعيفِ

مؤمنِ نيرومند نزد خداوند بهتر و محبوب‏تر است از مؤمن ضعيف

صحيح مسلم ، ج 8 ، ص 56 .

 • پيامبرصلي الله عليه وآله : عَلِّمُوا بَنيكُم الرَّمي فَإنَّهُ نِكايَةُ العَدُوِّ

تيراندازي را به پسرانتان بياموزيد ، كه موجب شكست دشمن است

كنزالعمّال ،  ح 45341 .

 • پيامبرصلي الله عليه وآله : عَلَيكُم بِالرَّمي فَإنَّهُ مِن خَيرِ لَهوِكُم

به تير اندازي روي آوريد ، كه يكي از بهترين سرگرمي‏هاي شما است

ميزان الحكمه ، ح 7465 .

 • وسائل الشيعة : أنَّهُ [الإمامَ الصّادِقَ‏عليه السلام] كانَ يَحضُرُ الرَّمي و الرِّهانَ

امام صادق‏عليه السلام در تيراندازي و مسابقه اسب دواني حضور مي‏يافت

وسائل الشيعه ، ج 19 ، ص 252 .

 • امام صادق‏ عليه السلام : دَخَلَ النَّبِيُّ ذاتَ لَيلَةٍ بَيتَ فاطِمةَ و مَعَهُ الحَسنُ و الحُسَينُ‏عليهم السلام فَقالَ لَهُما النَّبِيّ‏صلي الله عليه وآله : قُوما فَاصطَرِعا ، فَقاما لِيَصطَرِعا . . .

پيامبر شبي به خانه فاطمه رفت و حسن و حسين با او بودند. پيامبر به آن دو فرمود : "برخيزيد و كشتي بگيريد". آن دو بزرگوار برخاستند و كشتي گرفتند

بحار الأنوار ، ج 103 ، ص 189 .

 • و الخَيلَ و البِغالَ و الحَميرَ لِتَركَبُوها

و اسبان و استران و خران را [آفريد] تا بر آنها سوار شويد

نحل ، آيه 8 .

 • پيامبرصلي الله عليه وآله : كُلُّ لَهوِ المُؤمِنِ باطِلٌ إلّا في ثَلاثٍ : في تأديبِهِ الفَرَسَ . . .

همه سرگرمي‏هاي مؤمن جز در سه چيز باطل است : يكي آموزش‏دادن اسب . . .

وسائل الشيعه ، ج 15 ، ص 140 .

 • پيامبرصلي الله عليه وآله : اَحَبُّ اللَّهوِ إلَي اللَّهِ إجراءُ الخَيلِ و الرَّميُ

بهترين سرگرمي در نزد خدا ، اسب دواني و تيراندازي است

كنزالعمّال ، ح 10812 .

 • امام باقرعليه السلام : إنَّ رَسولَ اللَّهِ سابَقَ بَينَ الخَيلِ و أعطَي السَّوابِقَ مِن عندِهِ

رسول خدا مسابقه اسب دواني ترتيب داد و جوايز را از مال خويش پرداخت

وسائل الشيعه ، ج 19 ، ص 225 .

 • پيامبرصلي الله عليه وآله : عَلِّمُوا أولادَكُم السِّباحَةَ و الرِّمايَةَ

به فرزندانتان شنا كردن و تيراندازي بياموزيد

الكافي ، ج 6 ، ص 7 .

 • پيامبرصلي الله عليه وآله : خَيرُ لَهوِ المُؤمِنِ السِّباحَةُ

بهترين سرگرمي مؤمن شنا است

كنزالعمّال ، ح 40611 .

 • پيامبرصلي الله عليه وآله : حَقُّ الوَلَدِ عَلي والِدِهِ  . . . أن يُعَلِّمَهُ السِّباحَةَ

حقّ فرزند بر پدرش اين است كه . .  . به او شنا كردن بياموزد

ميزان الحكمه ، ح 2434 .


١١:٠٤ - 1397/06/27    /    شماره : ٦٧١٠٩    /    تعداد نمایش : ٣٩خروج

   مطالب مرتبط