صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

شنبه 1 اردیبهشت 1397 ش 4 شعبان 1439 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

شنبه 1 اردیبهشت 1397 ش

4 شعبان 1439 ق

*      ولادت حضرت اباالفضل العباس(علیه السلام)(26 ق)

حضرت اباالفضل العباس(علیه السلام) فرزند برومند امام علي(علیه السلام) از مادري مشهور به ام‏البنين متولّد شد. حضرت اباالفضل(علیه السلام) از محضر پدري چون اميرالمؤمنين و برادراني همچون امام حسن(علیه السلام) و امام حسين(علیه السلام) ، فيوضات علمي، معنوي و اخلاقي برگرفت و در كمالات گوناگون به جايگاه رفيعي دست يافت. حضرتش پس از شهادت پدر از همراهي و ياري برادرانش فروگذار نكرد و سرانجام به همراه امام و پيشواي خود، حضرت امام حسين(علیه السلام) در صحراي كربلا به شهادت رسيد.

  • امام حسين‏ عليه السلام : يا عَبّاسُ إركَبْ ، بِنَفسي أنتَ يا أخي

اي عبّاس ، بر اسب سوار شو ؛ جانم فدايت اي برادرم!

الإرشاد ، ج 2  ، ص 90 .

  • امام سجّادعليه السلام : رَحِمَ اللَّهُ العَبّاسَ فَلَقَد آثَرَ و أبلي و فَدي أخاهُ بِنَفسِهِ

رحمت خدا بر عبّاس! ايثار كرد و كوشيد و جان فداي برادرش كرد

الخصال ، ج 1 ، ص 68 .

  • امام سجّادعليه السلام : أنَّ لِلعَبّاسِ عِندَاللَّهِ مَنزِلَةٌ يَغبِطُهُ بِها جَميعُ الشُّهداءِ يَومَ القيامَةِ

عبّاس را نزد خداوند منزلتي‏است‏كه در روز قيامت همه‏شهيدان بر آن رشك‏مي‏برند

بحار الأنوار ،  ج 22 ، ص 274 .

  • امام صادق‏ عليه السلام : كانَ عَمُّنَا العَبّاسُ بنُ عَلِيٍّ نافِذَ البَصيرَةِ صُلبَ الإيمانِ جاهَدَ مَعَ أبي عَبدِاللَّهِ و أبلي بَلاءً حَسَناً و مَضي شَهيدَاً

عموي ما ، عبّاس ، داراي بينشي ژرف و ايماني راسخ بود ؛ همراه با امام حسين‏عليه السلام جهاد كرد و نيك آزمايش داد و به شهادت رسيد

عمدة الطّالب ، ص 356 .

*      روز جانباز

چهارم شعبان سالروز ولادت با سعادت حضرت اباالفضل(علیه السلام) در جمهوري اسلامي ايران روز جانباز ناميده شده است.

  • پيامبرصلي الله عليه وآله : مَن جُرِحَ في سَبيلِ اللَّهِ جاءَ يَومَ القِيامَةِ ريحُهُ كَرِيحِ المِسكِ . . . عَلَيهِ طابَعُ الشُّهَداءِ

هر كس در راه خداوند مجروح شود ، در حالي وارد قيامت مي‏شود كه بويش چون بوي مشك است . . . و نشان شهيدان را دارد.

ميزان الحكمه ، ح 9814 .

 

Rounded Rectangle: امام خمینی (ره) : ü	شما جانبازان رهبران این نهضت هستید ü	مطمئن باشید که در دنیا و آخرت اسم شما(جانبازان) ثبت است.
Rounded Rectangle: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) : ü	ارزش دادن به خانواده شهدا و جانبازان انقلاب را بیمه خواهد کرد. ü	شماجانبازان، شاهدان زنده انقلاب هستید.
 

 

 

 

 

 

 

 

 


*       درگذشت "ابوسعيد ابوالخير" عارف و شاعر معروف(440 ق)

ابوسعيد فضل بن ابي الخير از اكابر و مشايخ عرفا و صوفيِ نامي قرن پنجم هجري در اواسط قرن چهارم هجري به دنيا آمد. وي از كودكي رياضات سخت كشيد و به خدمت جمعي از بزرگان صوفيه رسيد. ابوسعيد ابوالخير پس از تَحمّل رنج فراوان در اين راه، از دست بعضي از بزرگان، خرقه‏ي خلافت گرفت و در خانقاه خود در ميهنه و نيشابور به ارشاد سالكان و وعظ و هدايت مردم پرداخت. وي از اولين كساني است كه نظريه‏ي وحدت وجود را در خراسان پراكند و قول و سماع را در ميان خانقاهيان متداول ساخت و از اين حيث در تاريخ تصوف، مقامي خاص دارد. ابوسعيد در هشتاد و سه سالگي در ميهنه وفات يافت. اسرار التوحيد في مقامات الشيخ ابوسعيد، شرح مفصلي از احوال اوست كه توسط محمدبن منور يكي از نوادگان ابوسعيد تاليف شده است.

*       آغاز قيام شاهزاده "اسماعيل ميرزا صفوي" جهت ايجاد حكومت صفويه(905 ق)

*      تشكيل مجلس مؤسسان (1328 ش)

مجلس مؤسسان، مجلسي بود كه قدرت طرح‏ريزي يا تغيير قانون اساسي را داشت. در تاريخ مشروطه ايران، اين مجلس در مقاطعي، كارهاي مهمي انجام داده كه تدوين قانون اساسي و متمم آن در زمان مظفرالدين شاه و محمدعلي شاه، تصويب حكم انقراض سلسله قاجار و اصلاح اصول مربوط به سلطنت از آن جمله‏اند. زمينه اصلي تشكيل اين مجلس پس از ترور محمدرضا پهلوي در 15 بهمن 1327 دردانشگاه تهران پيش آمد كه شاه، نمايندگان مجلس شوراي ملي را به تشكيل آن ملزم نمود. در اين مجلس، اصولي از قانون اساسي تغيير كرد و شاه اختيارات بيشتري به دست آورد كه قدرت انحلال مجلس يكي از آنها بود.

*       درگذشت "ملك‏ الشعراء بهار" اديب و سياستمدار (1330 ش)

استاد محمدتقي بهار پسر ملك الشعرا محمد كاظم صبوري در سال 1266 ش در مشهد به دنيا آمد. از هفت سالگي به سرودن شعر روي آورد و از مظفرالدين شاه در 18 سالگي لقب ملك الشعرايي گرفت. وي از محضر اديب نيشابوري استفاده برد و علي‏رغم منع پدر از سرودن شعر، به دليل علاقه و استعداد ذاتي، به اين هنر گراييد. محمدتقي بهار پس از مرگ پدرش دنبال تكميل تحصيلات علمي را به منظور تقويت بنيه‏هاي شاعري گرفت و به مرور سرآمد همه شاعران معاصر ايران گرديد، تا جايي كه به عنوان آخرين استاد شعر كلاسيك فارسي شناخته شد و آوازه جهاني پيدا كرد. بهار بعدها به خدمت دولت درآمد و پس از مدتي اشتغال در مناصب دولتي، در سلك آزادي خواهان و مشروطه‏طلبان جاي گرفت. بهار فعاليت‏هاي سياسي خود را از آغاز نهضت مشروطه آغاز كرد و در اين راه متحمل رنج زندان و تبعيد و آوارگي گرديد. در همه اين احوال از آن روزها و شب‏ها كه ملك الشعرا بهار، عمر خود را در زدوخوردهاي سياسي و روزنامه‏نگاري و حبس و تبعيد و خدمت در مجلس شوراي ملي مي‏گذرانيد تا آن ساعت‏ها كه با لحن دلچسب و سخنان دل‏انگيز و اشارات دلنشين خود در كلاس درس اشتغال داشت، حتي در ايام بيماري و آخرين روزهاي زندگي، ذهن خلاقش از آفرينش معاني و موضوعات جديد باز نايستاد و مجموعه‏هاي شعري پديد آورد. از لحاظ ادبي نيز اهميت شعر بهار بيشتر از آن جهت است كه او زبان فصيحِ پيشينيان را به بهترين و دل انگيزترين صورت در سخن خود به كار برده است. بهار با اطلاع وافري كه از زبان فارسي و ادبيات قبل از اسلام داشت، به خلق تركيبات جديد و وارد كردن بسياري از لغات متروك لهجه‏هاي كهن درآثار خود توفيق يافت. تصحيح و حاشيه تاريخ سيستان و مجملُ‏التواريخ و تأليف سبك‏شناسي نثر فارسي و ديوان اشعار و چند نوشتار سياسي از جمله آثار اوست. استاد محمدتقي بهار سرانجام در اول ارديبهشت 1330 ش در 64 سالگي به مرض سل درگذشت.

*       اعزام روحانيون به سربازي پس از ماجراي حمله به مدرسه فيضيه (1342 ش)

تهاجم وحشيانه مزدوران بعث رژيم پهلوي به مدرسه فيضيه در دوم فروردين 1342، عكس‏العمل شديد مراجع عظام، طلاب و فضلاي حوزه و مردم مسلمان را به دنبال آورد. با گسترش تظاهرات و حمايت‏هاي گسترده از طرف اقشار مختلف مردم و علما و مراجع داخل و خارج كشور، رژيم درمانده، دست به يك سلسله حركت‏هاي ايذايي زده و جنگ رواني حساب شده‏اي را از طريق رسانه‏هاي گروهي آغاز كرد. يكي از اين حركت‏ها، طرح مسأله اعزام طلاب به سربازخانه‏ها بود كه در تاريخ اول ارديبهشت 1342 به صورت وحشيانه‏اي انجام گرفت. مأموران حكومتي در كوچه و خيابان به دستگيري طلاب جوان پرداخته و ضمن ناديده انگاشتن معافيت تحصيلي آنان، اين افراد را به پادگان‏ها اعزام مي‏كردند. در واكنش به اين عمل، حضرت امام خميني(ره) به طلاب فرمودند: "شما هر كجا باشيد، سربازان امام زمان هستيد. رسالت سنگيني كه بر عهده داريد روشن ساختن و آگاه كردن سربازان و درجه‏داران است. خود را از نظر روحي و جسمي قوي سازيد." اعزام روحانيان به سربازي نه تنها باعث هضم آنان در سربازخانه‏ها نشد، بلكه آنها در آن وضعيت نيز به مبارزات روشنگرانه خود ادامه دادند و اين‏گونه شد كه در پادگان‏ها و در ميانه بدنه ارتش هم نهضت اسلامي و امام خميني(ره) ياراني پيدا كرد كه در تداوم و پيروزي انقلاب، مثمر ثمر بود.

*       درگذشت شاعر معاصر "سهراب سپهري" (1359 ش)

سهراب سپهري در نيمه مهر 1307ش در اطراف كاشان به دنيا آمد. بيشترين دوران زندگي را در تهران گذراند و از دانشكده هنرهاي زيبا فارغ‏التحصيل شد. وي سال‏هايي از عمر خود را در هند و ژاپن گذراند كه اين دوره در شعرش تاثيرگذار گرديد. سهراب در هر دو رشته نقاشي و شعر هنرمندي موفق بود و نمايشگاه‏هاي متعددي از نقاشي‏هاي او برپا گرديده و كتب چندي از او عرضه شد. شعر سهراب از جهت زبان به عامه مردم نزديك‏تر است و او ديوار بين زبان شاعر و زبان عوام را به توانايي خود شكسته است. شعر سپهري داراي تصويرهاي شاعرانه و مضامين و مفاهيم عرفاني و فلسفي و غنايي است. وي شاعري بود غوطه‏ور در دنياي شاعرانه و هنرمندانه خويش كه به همه چيز رنگ شعر مي‏داد و همه اشياء براي او معنويت داشتند. او همواره در راه تكامل خويش، پيش رفته است. شعر سهراب با زبان ساده و نزديك به زبان محاوره، انسان‏ها را به نگريستن دقيق در طبيعت و نزديك شدن به آن دعوت مي‏كند و خواننده را به افق‏هاي تازه مي‏كشاند. او محيط خود و عصري را كه در آن مي‏زيست نمي‏پسنديد و در جستجوي عالمي والاتر و برتر بود. آثار او پر از صور خيال و تعبيرات بديع است كه با وجود زيبايي ظاهري و تصويرهاي تازه و بديع، در مجموع از جريان‏هاي زمان، دور است. اما سهراب در اشعارش به طور كلي و در بعدي وسيع، نگران انسان و سرنوشت اوست. مرگ رنگ، هشت كتاب و آواز آفتاب از كتب اوست. مرگ سهراب در اول ارديبهشت 1359 ش در 52 سالگي در تهران روي داد و در مشهد اردهال در نزديك كاشان به خاك سپرده شد.

*       عمليات بازي دراز 1، در ارتفاعات بازي دراز با همكاري مشترك ارتش و سپاه (1360ش)

*       رحلت فقيه بزرگوار آيت ‏اللَّه "ميرزا علي غروي علياري تبريزي" (1376 ش)

آيت‏اللَّه حاج ميرزا علي غروي علياري تبريزي در سال 1280 ش  (1319 ق) در بيت علم و تقوا در تبريز زاده شد. او كه از نوادگان عالم بزرگ و فقيه جليل، آيت‏اللَّه حاج ملاعلي علياري بود، پس از پشت سر گذاشتن دروس مقدماتي، راهي نجف اشرف گرديد و ساليان بسيار در محضر حضرات آيات: سيد ابوالحسن اصفهاني، ضياء الدين عراقي، ميرزاي ناييني، سيد ابوتراب خوانساري و سيدعلي آقا قاضي، زانوي ادب زد. وي در اين دوران، مباني علمي خود را در اخلاق، فقه، اصول، كلام، رجال، عرفان، حكمت و فلسفه استوار ساخت و درجواني به دريافت اجازات متعدد روايي و اجتهادي از علماي بزرگ نجف نائل آمد. معظم له در 31 سالگي به درخواست جدّ عالي قدرش، آيت‏اللَّه محمد حسن علياري به تبريز بازگشت و به مدت 65 سال به تحقيق، تدريس، تاليف و پرورش شاگردان اشتغال ورزيد. از آن فقيه سترگ نوشتارهاي فراواني به جاي مانده كه تقريرات درس خارج فقه حضرات آيات: عراقي، ناييني، سيدابوالحسن اصفهاني و نيز شرح عروة الوثقي در 15 جلد از آن جمله است. آيت‏اللَّه علياري سرانجام در چنين روزي برابر با 13 ذي‏حجّه 1417 ق در 96 سالگي درتبريز بدرود حيات گفت و پس از تشييعي با شكوه، در حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) به خاك سپرده شد.

*       روز بزرگداشت شيخ اجل "مصلح‏ الدين سعدي شيرازي"

شيخ مصلح الدين سعدي شيرازي در حدود سال 606 ق در ميان خانداني از عالمان دين در شيراز ولادت يافت. وي در اوان جواني براي تحصيل علوم ادبي و ديني راهي نظاميه بغداد شد و سپس به عراق و شام و حجاز سفركرد. سعدي در اواسط قرن هفتم به شيراز بازگشت و منظومه حِكمي بوستان را در سال 655 ق و گلستان را در مواعظ و حِكم به نثر مُسجّع و آميخته با قطعات اشعار دل‏انگيز در سال 656 ق، نگاشت. وي از آن پس، قسمت عمده عمر خود را در زادگاه خود گذراند تا اين كه در سال 691 ق در 85 سالگي درگذشت و در خانقاه خود به خاك سپرده شد. در سخن سعدي، غزل عاشقانه آخرين حد لطافت و زيبايي را درك كرده و لطيف‏ترين معاني در ساده‏ترين، فصيح‏ترين و كامل‏ترين الفاظ آمده است. سعدي در حكمت و موعظه و ايراد حِكَم و امثال از هر شاعر پارسي گوي موفق‏تر است و نثر مزين و آراسته و شيرين و جذاب او در گلستان، بهترين نمونه نثرهاي فصيح فارسي مي‏باشد. در جمهوري اسلامي ايران، اول ارديبهشت به عنوان روز سعدي نامگذاري شده است كه همه ساله در مراسم‏هاي ويژه، گرامي داشته مي‏شود.


٠٨:٢٢ - 1397/02/01    /    شماره : ٦٦٠١٠    /    تعداد نمایش : ٧١خروج

   مطالب مرتبط