صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 7 اردیبهشت 1397 ش 10 شعبان 1439 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

جمعه 7 اردیبهشت 1397 ش

10 شعبان 1439 ق

*       آغاز نخست‏ وزيري دكتر "محمد مصدق" در نوبت اول (1330 ش)

دكتر مصدق به عنوان نماينده‏اي پرسابقه در مجلس شوراي ملي و در رأس جبهه ملي مطرح بود. او در دوره چهاردهم، درباره ملي شدن نفت، نطق‏هاي متعددي ايراد نمود و با تصويب پيشنهاد او، از دادن امتياز جديد نفت به شوروي، جلوگيري شد. مصدق كه رياست كميسيون نفت را به عهده داشت و وجاهت ملي او هم در اوج مبارزات ملي شدن نفت قابل توجه بود، با نزديكي به آيت‏اللَّه كاشاني وجهه مذهبي نيز به خود گرفت. بنابراين پيشنهاد قبول نخست وزيري او، استقبال نمايندگان را در برداشت و او بلافاصله مأمور تشكيل كابينه گرديد. در ابتداي صدارت دكتر مصدق، وي بيشتر درگير مساله ملي شدن صنعت نفت و تبعات آن بود تا اينكه به پيروزي دولت ايران بر شركت نفت انگلستان منجر شد. با آغاز به كار مجلس پانزدهم، مصدق كابينه خود را ترميم كرد و در ضمن از محمدرضا پهلوي درخواست كرد كه پست وزارت جنگ هم با او باشد. ولي چون اين امر با مخالفت شاه مواجه گرديد، مصدق بدون مشورت با كسي، از نخست‏وزيري استعفا داد و شاه نيز پس از تمايل مجلس، فرمان نخست‏وزيري احمد قوام را صادر كرد. در اين ميان، آيت‏اللَّه سيد ابوالقاسم كاشاني براي حفظ يكپارچگي بين نيروهاي ملي و مذهبي، از مصدق حمايت نمود و تهديد كرد در صورت كنار نرفتن احمد قوام و بازگشت مصدق، حكم جهاد صادر خواهد نمود. اين امر زمينه‏ساز قيام تاريخي سي‏ام تيرماه 1331 و بازگشت دكتر مصدق به قدرت گرديد. اما پس از مدتي، بر اثر مسائل گوناگون، شكاف بين دو جبهه بيشتر شد تا اينكه دولت مصدق با توطئه دست‏هاي استعماري بيگانگان و همكاري مهره‏هاي داخلي، در جريان كودتاي 28 مرداد 1332 سقوط كرد و نهضت مردمي به شكست انجاميد.

*      کودتای نظامی مارکسیستی در افغانستان

*       امضاي قرارداد كمك‏ هاي تسليحاتي شوروي به رژيم عراق در جريان جنگ (1363 ش)

پس از تغيير اوضاع جنگ در نتيجه فتح خرمشهر و احتمال سقوط رژيم عراق، شوروي نيز همگام با ديگر كشورهاي غربي، با واگذاري تجهيزات مدرن جنگي به عراق، بر ميزان كمك‏هاي خود به اين كشور افزود. در اين راستا، در فروردين 1363، يك هيئت بلند پايه از شوروي به بغداد اعزام شد و فروش چهار و نيم ميليارد دلار اسلحه شوروي به عراق را پيشنهاد كرد. اين بزرگ‏ترين پيشنهاد فروش سلاح بود كه تا آن زمان، شوروي‏ها به عراق مي‏دادند. هيئت شوروي كه از ميزان عصبانيت عراق به دليل از دست دادن جزاير مجنون در عمليات خيبر مطلع بود، به عراق اطلاع داد كه حاضر است ميگ‏هاي 21 و 22، هلي‏كوپترهاي توپ‏دار و 350 موشك اسكاد در اختيار رژيم بعث قرار دهد. سرانجام اين قرارداد و قرارداد وام دو ميليارد دلاري اتحاد جماهير شوروي به رژيم بعث عراق در هفتم ارديبهشت 1363 ش برابر با 27 آوريل 1984 م بين طرفين در مسكو امضا شد و در جبهه‏هاي جنگ عليه رزمندگان اسلام به كار رفت. لازم به يادآوري است كه بعد از سقوط صدام حسين، در سال 1382، مسأله بازپرداخت وام‏هاي اعطايي كشورهاي غربي و شرقي براي پيروزي در جنگ با ايران، به عنوان يكي از مهم‏ترين چالش‏هاي جدي منطقه و جهان مطرح شد.

*       رحلت دانشمند معظم، حجت الاسلام و المسلمين "سيدرضا برقعي" (1375 ش)

حجت الاسلام و المسلمين سيدرضا برقعي، در سال 1306ش  (1346ق) از خاندان سادات مبرقع از نسل امام جواد(علیه السلام) در قم به دنيا آمد. وي پس از گذران تحصيلات مقدماتي، در سال 1320، براي ادامه دروس حوزوي وارد مدرسه فيضيه شد و از محضر حضرات آيات سيدحسين بروجردي و امام خميني(ره) استفاده فراوان برد. سيد رضا برقعي سپس به مدت پنج سال ساكن نجف اشرف گرديد و از دروس استادان زمان بهره‏مند گشت. وي در دوره‏اي كه اسلام زدايي از نوجوانان و جوانان اين مرز و بوم، برنامه اصلي رژيم طاغوت براي زدودن ريشه‏هاي اسلامي در جامعه بود، به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد و با تلاش بسيار به همراه شهيد دكتر محمدجواد باهنر، توانست در سازمان تدوين و تاليف كتب درسي، تاليف كتب تعليمات ديني دوره دبستان و دبيرستان را مطابق با روش‏هاي جديد تعليم و تربيت و همراه با محتوايي كاملاً اسلامي و اصيل به عهده بگيرد. در كنار اين خدمات، مرحوم برقعي با همياري تعدادي از همفكران خود، براي جبران كمبود كتب اسلامي به زبان ساده و براي استفاده عموم در آن دوران، در سال 1352 دفتر نشر فرهنگ اسلامي را تاسيس نمود و اين دفتر سهم مهمي در نشر فرهنگ اسلامي ايفا نمود. وي همچنين داراي تاليفات متعددي است كه كتاب خودآموز قرآن مجيد، از روش‏هاي ابداعي ايشان، تاكنون در تيراژي در حدود پنج ميليون نسخه چاپ شده است. سرانجام اين دانشمند گرانمايه در شب هفتم ارديبهشت ماه 1375ش برابر با 6 ذي‏حجه 1416ق در 69 سالگي درگذشت و به جوار رحمت حق شتافت.

*      روز ایمنی حمل و نقل

Rounded Rectangle: حدیث هفته امام حسین علیه السلام : لاتـَرفع حــاجَتَك إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثة: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب  جز به یكى از سه نفر حاجت مبر: به دیندار، یا صاحب مروت، یا كسى كه اصالت خانوادگى داشته باشد. (تحف العقول ، ص 251)   

 


٠٨:٠٨ - 1397/02/01    /    شماره : ٦٦٠٠٤    /    تعداد نمایش : ٦٣خروج

   مطالب مرتبط