صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

پنج‌شنبه 13 اردیبهشت 1397 ش 16 شعبان 1439 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

پنج‌شنبه 13 اردیبهشت 1397 ش

16 شعبان 1439 ق

*      درگذشت "ابن دَهّان" اديب و شاعر مسلمان(612 ق)

ابوبكر، مبارك بن ابي‏طالب بن مبارك بن سعيد ملقب به وجيه واسطي و مشهور به ابن دَهان، اديب و شاعر نابيناي مسلمان در جمادي الثاني 532 يا 534 ق در شهر واسط در عراق به دنيا آمد. او پس از مدتي به همراه پدر رهسپار بغداد شد و از محضر دانشمندان نام‏آوري همچون ابن خَشّاب و ابوالبركات ابن الانباري استفاده برد و از عالماني نظير يحيى بن ثابت و احمد بن مبارك نيز حديث شنيد. او در همه‏ي علوم متدوال زمان خود از جمله فقه، تفسير قرآن، طب و نجوم از مهارتي بسيار برخوردار بود و اشعاري دلنشين مي‏سرود و به زبان‏هاي فارسي، تركي، رومي، هندي و ارمني تسلط داشت. ابن دَهّان را در هوش، دانش، فروتني و بردباري و چيره‏دستي در علوم متداول زمان ستوده‏اند. گفته‏اند كه هيچ‏گاه خشمگين نشد و حتي آن‏گاه كه به عمد مي‏خواستند وي را به خشم آورند موفق نگرديدند. اگرچه از آثار ابن دهّان جز چند قصيده، اثري ديگر باقي نمانده است، اما برخي از مورخان معتقدند كه او در علم نحو نيز داراي تأليفاتي است. ابن دَهّان سرانجام در هشتاد سالگي در بغداد درگذشت و در همان شهر به خاك سپرده شد.

*       دستيگري و تبعيد "سيدجمال‏ الدين اسدآبادي" به دستور "ناصرالدين شاه" (1308 ق)

سيدجمال الدين اسدآبادي در شعبان سال 1254 ق در اسدآباد همدان به دنيا آمد. وي در ده سالگي همراه پدر به قزوين رفت و در مدت دو سال، در حوزه‏ي علميه‏ي آن شهر،به فراگيري علوم اسلامي پرداخت. سيدجمال الدين سپس عازم تهران شد و در درس آقا سيدمحمدصادق طباطبايى همداني حاضر گرديد و توسط ايشان ملبس به لباس روحانيت شد. او در سال 1266 ق راهي نجف اشرف گرديد و در محضر شيخ انصاري به كسب علوم تفسيري، حديث، فقه، اصول، كلام، منطق، فلسفه، رياضي، طب، هيئت و نجوم همت گماشت. سيد در 1270 ق راهي هندوستان شد. وي در آنجا به سلطه‏ي استكباري انگليس بر هند پي برد و به مقابله عليه آن پرداخت. او جهت شناسايى دنياي اسلام و راه‏هاي مقابله با استعمار، مسافرت‏هاي متعددي را به نقاط مختلف جهان انجام داد و فعاليت‏هاي گسترده‏اي را آغاز كرد. سيدجمال الدين اسدآبادي اتحاد دنياي اسلام با تمسك به قرآن و نيز بيرون راندن استعمار انگلستان ازسرزمين‏هاي اسلامي را مي‏خواست و در اين راه از هيچ تلاشي فروگذار نمي‏كرد. سيد جمال الدين در سال 1308 ق از طرف ناصرالدين شاه به خارج از كشور تبعيد شد. وي در 1310 وارد مركز خلافت عثماني در اسلامبول گرديد، ولي بعدها سلطانِ عثماني عليه او كارشكني كرد و در سال 1314 وي را مسموم كرد و به شهادت رسانيد. سيدجمال الدين در اسلامبول مدفون است.

*       انعقاد قرارداد "فين كن اشتاين" بين ايران و فرانسه در زمان "فتحعلي شاه قاجار" (1186 ش)

به دنبال حملات پي‏درپي قواي روسيه به مناطق شمالي ايران، دولت ايران براي دفع اين حملات، ابتدا از انگلستان تقاضاي كمك كرد. ليكن انگليسي‏ها به علت اتحاد با روسيه بر ضد فرانسه، حاضر به همكاري با ايران نشدند. ناچار دولت ايران به ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه توسل جست و ناپلئون نيز كه براي مقابله با انگلستان به يك متحد در منطقه نياز داشت درخواست ايران را پذيرفت. از اين رو بين طرفين، عهدنامه‏اي به نام فين كن اشتاين منعقد شد. به موجب اين قرارداد، فرانسه تعهد كرد كه با ارسال اسلحه و كارشناس نظامي، ايران را در باز پس‏گيري گرجستان و ديگر متصرفات روسيه در خاك ايران ياري كند. در برابر، ايران تعهد سپرد كه تمامي روابط سياسي و تجاري خود را با انگلستان قطع و به اين كشور اعلان جنگ دهد و در جنگ فرانسه با انگليس و روس، متحد فرانسه باشد. همچنين اگر ناپلئون بخواهد از ايران به هند كه مستعمره انگليس بود، لشكركشي كند، ايران امكانات خود را براي عبور سپاهيان فرانسه در اختيار آنها قرار دهد. پس از انعقاد اين پيمان، گروهي از مستشاران نظامي به فرماندهي ژنرال گاردان به ايران آمدند تا لشكريان ايران را رسم جنگ‏هاي اروپايي بياموزند. اين معاهده ديري نپاييد و ناپلئون بر خلاف قرار خود، پس از مدتي با روسيه طرح دوستي ريخت و مستشاران فرانسوي، ايران را ترك كردند.

 

*      درگذشت "ميرزا حبيب اللَّه قاآني شيرازي"، حكيم و شاعر پرآوازه عصر قاجار (1233 ش)

ميرزا حبيب اللَّه قاآني شيرازي در سال 1186 ش  (1222 ق) به دنيا آمد. وي براي كسب علم و دانش راهي مشهد شد و به سرودن شعر پرداخت. قاآني پس از ده سال توانست در علومي چون نحو، بيان، اصول هندسه، نجوم، حكمت، كلام، فلسفه و فنون ادب و شعر مهارت پيدا كند و پس از مدتي راهي دربار ناصرالدين شاه قاجار شود. وي از مداحان شاهان و شاهزادگان قاجاري بود و قسمت بزرگي از عمر خود را در تهران به مدح محمد شاه و ناصرالدين شاه گذراند. او نخستين شاعر ايراني بود كه به زبان فرانسه آشنا شد. اختصاص او به ساختن قصايد طولاني، متضمن اوصاف خوشايند و آوردن الفاظ خوش آهنگ و تسلط بر ايراد كلمات و لغات مترادف، بسيار است و به همين سبب در گفتارش، لفظ بر معني به شدت برتري دارد، او از دانشمندان، ادبا و شعراي قرن خود به شمار مي‏رفت و حتي عده‏اي وي را برجسته‏ترين شاعر عصرش دانسته‏اند. قاآني در انواع شعر به ويژه مسمَّط و تركيب‏بند داراي مهارتي بسزا بود و سبك مخصوصي داشت كه پس از وي، سال‏ها مورد تقليد بعضي شاعران قرار گرفت. گذشته از ديوان شعر، از اين شاعر كتابي با نام پريشان بر جاي مانده كه به سبك گلستان به نگارش درآمده است. قاآني سرانجام در 13 ارديبهشت 1233 ش برابر با 5 شعبان 1270 ق در 47 سالگي دار فاني را وداع گفت و در حرم حضرت عبدالعظيم(علیه السلام)  در شهر ري مدفون شد.

*       شهادت "مهدي فلاحت‏ پور" تصويربردار (1371 ش)

مهدي فلاحت‏پور، در سال 1343 به دنيا آمد و از سال 1366 وارد گروه تلويزيوني جهاد سازندگي شد. تصويربرداري چند قسمت از مجموعه روايت فتح، دسته ايمان و... از كارهاي مهم اوست. او كه عضو گروه تصويربرداران مجموعه روايت فتح بود، در پي مأموريتي كه از طرف شبكه دوم صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران به لبنان سفر كرده بود به هنگام تصويربرداري، در جريان تهاجم هواپيماهاي جنگنده اسرائيلي به آن منطقه به شهادت رسيد. شهيد مهدي فلاحت‏پور برنده ديپلم افتخار و جايزه بهترين فيلم‏برداري براي مجموعه فيلم روايت فتح در سال 1371 شده است

*      روز جهانی آزادی مطبوعات


١٢:٣١ - 1397/01/30    /    شماره : ٦٥٩٩٨    /    تعداد نمایش : ٦٠خروج

   مطالب مرتبط