صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

جمعه 14 اردیبهشت 1397 ش 17 شعبان 1439 ق

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE AR-SA

جمعه 14 اردیبهشت 1397 ش

17 شعبان 1439 ق

*      مرگ "تيمور گوركاني" سرسلسله‏ ي تيموريان(807 ق)

تيمور گوركاني در سال 736 ق در نزديك سمرقند به دنيا آمد. در ابتدا، به خدمت يكي از امراي ماوراءالنهر درآمد و درجات ترقي را پيمود. او پس از چندين بار لشكركشي به خوارزم، آن شهر را تصرف كرد و به تعدي به سرزمين‏هاي مجاور پرداخت. تيمور در دوران حكومت چهل ساله‏ي خود بارها به شهرها و مناطق گوناگون حمله برد و صدها هزار نفر را از دم تيغ گذراند. يورش‏هاي سه،پنج و هفت ساله‏ي او باعث ويراني قسمت عمده‏ي شهرهاي آن دوران گرديد. وي در آخرين مرحله قصد تصرف چين را در سر مي‏پروراند كه اجل، مهلت كشتار دوباره به او نداد و جانش را گرفت. كشور او از ديوار چين تا درياي مديترانه امتداد داشت ولي جانشينان تيمور اين اراضي را بين خود تقسيم كردند و امپراطوري او، متلاشي شد.

*       رحلت فقيع بزرگوار آيت‏ اللَّه "شيخ حسنعلي اصفهاني" معروف به "نخودكي" (1361ق)

آيت‏اللَّه شيخ حسنعلي اصفهاني معروف به نخودكي فرزند ملاعلي اكبر در نيمه‏ي ذي‏قعده سال 1279 قمري در اصفهان ديده به جهان گشود و از كودكي تلاش و جدّيت وافر در تزكيه نفس، تهجّد و عبادت داشت. وي با مراقبت حاج محمدصادق فولادي تحصيلات مقدماتي را در اصفهان فرا گرفت. آن گاه ازمحضر آخوند ملامحمد كاشي، جهانگيرخان و حاج سيد سينا بهره‏ها گرفت. سپس به نجف اشرف عزيمت نمود و از محضر بزرگاني چون سيدمحمد فشاركي، سيد مرتضي كشميري و ملااسماعيل قره‏باغي تلمذ نمود. آيت‏اللَّه نخودكي اصفهاني پس از مراجعت از نجف اشرف در مشهد مقدس اقامت گزيد و از محضر فرزانگان اين ديار نيز بهره‏مند گشت. او علاوه برتدريس و تحقيق و عبادت بسيار، به مستمندان و نيازمندان توجه ويژه‏اي داشت. آيت اللَّه نخودكي سرانجام در 17 شعبان 1361 قمري وفات يافت و در جنب ايوان عباسي (مقابل صحن ايوان طلا) در حرم حضرت رضا(علیه السلام) مدفون گرديد.

*      رحلت آیت الله العظمی حاج سید محمود شاهرودی (1394 ق)

سید محمود حسینی شاهرودی(۱۲۶۲-۱۳۵۳ش) از مراجع تقلید شیعه در قرن ۱۴ق. وی از شاگردان میرزای نائینی و آقا ضیاء عراقی بود و او را ذو الشهادتین می خواندند. پشتیبان مبارزات انقلاب اسلامی ایران بود و نسبت به اقدامات عام المنفعه اهتمام جدی داشت. وی مؤسس اولین بعثه در مکه و مدینه و احیاگر سنت پیاده روی به سوی کربلا بود. سید محمود شاهرودی در پنج‌شنبه ۱۷ شعبان سال ۱۳۹۴ق (۱۴ شهریور ۱۳۵۳ش) درگذشت و در حرم امام علی(ع) دفن شد.

*       درگذشت عالم و فقيه جليل و مرجع بزرگ آيت ‏اللَّه "ملاعلي آخوند همداني" (1398ق)

آخوند ملاعلي همداني، در سال 1313 ق در يكي از روستاهاي همدان به دنيا آمد. مقداري از دروس خود را در همدان خواند و سپس چند سالي در تهران ادامه‏ي تحصيل داد. وي در سال 1340 ق به قم رفت و از درس ميرزا جواد ملكي تبريزي و آيت اللَّه حائري استفاده برد. آخوند ملاعلي همداني در سال 1350 ق حسب امر آيت‏اللَّه حائري يزدي در همدان مقيم شد و حوزه‏ي علميه‏ي همدان را تاسيس كرد. از وي تاليفات متعددي به جا مانده است. اين عالم رباني سرانجام در 85 سالگي در همدان دار فاني را وداع گفت و در همان شهر به خاك سپرده شد.

*       تصويب قانونِ تأسيس "بانك ملي ايران" در مجلس شوراي ملي (1306 ش)

در چهاردهم ارديبهشت ماه سال 1306 ش، قانوني از مجلس شوراي ملي گذشت كه به موجب آن، دولت، مأمور تاسيس بانكي براي پيشرفت امور بازرگاني و كشاورزي و پيشه و هنر گرديد. سرمايه اين بانك طبق قانون، 150 ميليون ريال پيش‏بيني شده بود كه قرار شد از محل فروش جواهرات سلطنتي تامين شود. چون از اين كار، سرمايه كافي به دست نيامد، به كمك دولت، مبلغ بيست ميليون ريال سرمايه مقدماتي به بانك داده شد. پس از تصويب اين تصميم در كميسيون دارايي مجلس، بانك ملي ايران در 17 شهريور ماه 1307 ش رسماً افتتاح شد.

*       ويراني شهر لار و دهكده گراش به فاصله 4 ساعت در اثر وقوع زلزله (1339 ش)

*       استعفاي"شريف‏ امامي" به دنبال اوج‏گيري تظاهرات دبيران و مشاجراتِ دروني مجلس (1340ش)

ادامه اعتصاب فرهنگيان كه از روزهاي قبل در اعتراض به كمي حقوق خود آغاز شده بود، باعث شد كه در مجلس شوراي ملي، دو تن از نمايندگان، دولت جعفر شريف امامي را به علت عدم رسيدگي به كار فرهنگيان و قتل يكي از آنان در جريانات اخير استيضاح كرده و دولت را مسؤول حوادث پيش آمده بدانند. شريف امامي، نخست وزير نيز يكي از وكلاي مجلس كه قبلاً وزير فرهنگ بوده را مورد حمله قرار داده و او را توبيخ كرد. ولي رييس مجلس از ادامه سخنان شريف امامي جلوگيري كرد و شريف امامي نيز با اعتراض جلسه مجلس را ترك نمود. شريف امامي كه در حقيقت از مجلس اخراج شده بود، از مجلس به دربار رفت و استعفاي خود را به شاه تسليم نمود. وي كشور را با مشكلاتي كه ظرف هشت ماه از نخست‏وزيري خود حل نكرده بود و شايد بر بار آن نيز افزوده بود تنها گذاشت و سكان كشتي را به دست ديگري سپرد و موقتاً از صحنه سياسي كنار رفت.

*       سرنگوني هواپيماي حامل "بن يحيي" وزير امور خارجه الجزاير توسط عراق (1360 ش)

پس از پايان سفر رسمي بن يحيي وزير امور خارجه الجزاير به ايران، هنگامي كه هواپيماي حامل وي در حال برگشت به اين كشور بود، مورد حمله هواپيماهاي جنگنده عراقي قرار گرفت و با سرنگوني آن، تمامي مسافران هواپيما كشته شدند. در پي اين حادثه نماينده ويژه رييس جمهور اسلامي ايران و چندين هيئت براي بررسي چگونگي حادثه به محل اعزام شدند. مسؤولان ايراني اعلام كردند كه بر اساس اسناد به دست آمده، هواپيماهاي عراقي در تعقيب هواپيماي الجزايري بودند. به همين مناسبت از سوي دولت، سه روز عزاي عمومي اعلام شد. چند روز بعد، پيكر كشته‏شدگان حادثه با حضور هيئت اعزامي از طرف رييس جمهور الجزاير، از مقابل مجلس شوراي اسلامي در تهران تشييع شد و سپس به آن كشور منتقل گرديدند. همچنين از سوي دولت جمهوري اسلامي ايران، وزير امور خارجه وقت، در رأس هيئتي براي شركت در مراسم تشييعِ وزير امور خارجه الجزاير و ابلاغ پيام همدردي دولت و ملت ايران، راهي الجزاير شد. چند روز بعد، هيئتي از الجزاير براي بررسي حادثه سقوط هواپيما وارد تهران گرديد و پس از به نتيجه رسيدن تحقيقات مربوطه، رييس جمهور، رييس مجلس، نخست وزير و مسؤولان دفتر سياسي جبهه آزادي‏بخش الجزاير به صورت رسمي از جمهوري اسلامي ايران تشكر كردند. حمله هواپيماهاي عراقي به هواپيماي حامل وزير امور خارجه الجزاير، باعث لكه‏دار شدن چهره عراق نزد جهانيان، به ويژه دولت‏هاي عرب منطقه گرديد.

*       درگذشت استاد "احمد طاهري عراقي" اديب معاصر (1370 ش)

*       رحلت دانشمند بزرگ مسلمان آيت‏ اللَّه "سيد امير محمدكاظمي قزويني" (1373 ش)

Rounded Rectangle: حدیث هفته امام مهدي‏عليه السلام :  أنا خاتِمُ الأوصِياءِ ، بي يُدفَعُ البَلاءُ مِن أهلي و شيعَتي من وصي آخرين‏ام ؛ به وسيله من بلا از خانواده و شيعيانم دفع مي‏شود.   الغيبة ، طوسي ، ص 285 .  آيت‏اللَّه سيداميرمحمد كاظمي قزويني در سال 1296ش  (1335 ق) در كويت در بيت علم و تقوا به دنيا آمد. وي در هشت سالگي به همراه پدر دانشمندش به بصره كوچيد و به تحصيل علوم ادبي و متون فقهي پرداخت. در 18 سالگي، به شوق فراگيري دانش اهل بيت(علیهم السلام) به شهر نجف روي آورد و پس از تكميل سطح، به فراگيري خارج فقه و اصول پرداخت. آيت‏اللَّه قزويني در اين مسير از محضر بزرگاني همچون آيات عظام: سيد ابوالحسن اصفهاني و شيخ محمدرضا آل ياسين و... بهره برد و پس از سالياني، از مراجع بزرگواري همچون سيد محسن حكيم، سيد عبدالهادي شيرازي، سيد محمود شاهرودي و شيخ محمدحسين كاشف الغطاء اجازه اجتهاد گرفت. ايشان پس از فوت پدر، به بصره بازگشت و به تبليغ مذهب اهل‏بيت(علیهم السلام) از طريق تدريس، تاليف، امامت جماعت، وعظ و ارشاد مردم و مناظره با منحرفان پرداخت. آيت‏اللَّه قزويني در انجام رسالت ديني خويش از كسي نمي‏هراسيد و در اين راه آزار بدخواهان را به جان مي‏خريد. در نهايت، اثرات تبليغي اين فقيه بزرگوار به جايي رسيد كه دشمنان و مخالفانش در حزب بعث عراق، قصد كشتن ايشان و به آتش زدن خانه‏اش را داشتند كه او به ناچار در سال 1350ش به كويت هجرت كرد. از اين مجاهد سترگ بيش از چهل اثر ارزشمند برجاي مانده كه بيشتر در زمينه‏هاي فقه، اصول، كلام و تاريخ بوده كه نشانگر دانش سرشار وي و كوشش ارزنده ايشان در حمايت از دين و دفاع از مذهب و پاسخگويي به مخالفان و حل مشكلات فكري مردم است. آيت‏اللَّه قزويني سرانجام در چهاردهم ارديبهشت 1373ش برابر با بيست و سوم ذي‏قعده 1414ق در 77 سالگي رحلت كرد و حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) به خاك سپرده شد.


١٢:٢٩ - 1397/01/30    /    شماره : ٦٥٩٩٧    /    تعداد نمایش : ٧١خروج

   مطالب مرتبط