صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 ش 20 شعبان 1439 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 ش

20 شعبان 1439 ق

*      ولادت آيت‏ اللَّه شيخ "محمدرضا نجفي اصفهاني" معروف به "مسجد شاهي"(1287 ق)

شيخ محمدرضا نجفي مشهور به حاج آقا رضا مسجدشاهي و صاحب وِقايه، در شهر مقدس نجف به دنيا آمد. پس از رسيدن به مقام عالي علم و اجتهاد و تبحر در فنون شعر و ادب و كسب اجازه‏هاي روايى و اجتهاد به اصفهان مهاجرت كرد و به ترويج دين و تدريس و اقامه‏ي جماعت و ارشاد پرداخت و تدريس را حتي در دوره‏ي اختناق رضاخاني، دور از چشم ماموران، در خانه‏اش ادامه داد. در سال 1344 قمري بنا به دعوت آيت‏اللَّه شيخ عبدالكريم حائري جهت تقويت حوزه‏ي علميه‏ي قم و تدريس در آن حوزه، به قم عزيمت كرد و شاگردان بزرگي تربيت نمود. از اين عالم بزرگ 34 كتاب و رساله در فقه و اصول بر جاي مانده است.

*       رحلت آخوند "ملامحمد كاشي" (1333 ق)

آخوند ملامحمد كاشي در سال 1249 قمري به دنيا آمد. از مهم‏ترين استادان وي مي‏توان به دانشمندان نامداري همچون: علامه‏ي نامدار، حكيم آقامحمدرضا قمشه‏اي و ميرزا حسين نوري اشاره نمود. ملامحمد كاشي هميشه قبل از درس دقايقي براي طلاب و شاگردانش، موعظه و نصيحت مي‏كرد. از شاگردان اين شخصيت عارف مي‏توان به مرجع عالي‏مقام آيت‏اللَّه العظمي حاج آقا حسين بروجردي، حاج آقا رحيم ارباب اصفهاني، آقا ضياءالدين عراقي، سيد حسن مدرس و ميرزا حسين ناييني اشاره كرد. اين بزرگوار در طول حيات با بركتش چنان به رابطه با خدايش مشغول بود كه فاني در ذات مقدس معبود گرديد و از تمامي لذائد دنيوي قطع علاقه كرد. ملامحمد كاشي تا پايان عمر، تمام توانش را در راه اُنس با پروردگارش مصروف داشت كه از حالات معنوي و عرفاني اين شخصيت برجسته، حكايات فراواني نقل شده است. معظمٌ له پس از هشتاد و چهار سال عمر پربركت همراه با سير و سلوك الي اللَّه دار فاني را وداع گفت و به ملكوت اعلي پيوست.

*       وفات واعظ شهير "سيد محمد شيرازي" معروف به "سلطان الواعظين" (1391 ق)

آيت‏اللَّه سيدمحمد شيرازي معروف به سلطان الواعظين فرزند حاج سيدعلي اكبر اشرفُ الواعظين در ذيقعده‏ي سال 1314 ق در تهران متولد گرديد. وي پس از فراگيري تحصيلات متوسطه، در خدمت پدر به كرمانشاه رفت و از طريق وعظ و خطابه، به نشر حقايق اسلام و مكتب جعفري پرداخت. سلطان الواعظين براي تكميل علم و كمال خويش، مسافرت‏هاي بسياري به سرزمين‏هاي اسلاميِ عراق، سوريه، فلسطين، اردن، مصر و هندوستان داشته و با طوايف بسياري از يهود، مسيحيت، اهل سُنّت و بَرَهْمنيان و... مناظره داشته است. مناظره‏ي معروف سلطان الواعظين شيرازي با دو عالم بزرگ اهل سنت در پيشاور پاكستان به مدت ده شب و هر شب متجاوز از هشت ساعت، توجه‏ي همگان را به خود معطوف داشت. از آثار گرانبهاي اين عالم و انديشمند مسلمان مي‏توان به كتب شب‏هاي پيشاور، صد مقاله‏ي سلطاني و گروه رستگاران اشاره كرد. سلطان الواعظين در شعبان سال 1391 ق برابر با مهر 1350 ش در 77 سالگي در تهران وفات يافت و پس از تشييعي با شكوه، در مقبره‏ي ابوحسين در شهر قم به خاك سپرده شد.

*       درگذشت "ابن نديم بغدادي" مورّخ و كتاب شناس مسلمان(385 ق)

از زندگاني ابوالفرج محمدبن اسحاق بغدادي معروف به ابن‏نديم، اطلاعات چنداني در دست نيست. او همانند پدرش شغل وَرّاقي داشت و كارش نسخه‏نويسي از كتب و فروش آنها بود. آشنايى او با كتاب‏هاي گوناگون، انگيزه‏اي براي نوشتن كتاب "الفهرست" را در او ايجاد كرد. ابن نديم در كتابش همه‏ي علوم رايجِ عصر خود را كه موجب شكوفايى تمدن اسلامي گرديده معرفي كرده و سپس به شرح زندگاني دانشمندان مشهور در آن علوم پرداخته است. ابن نديم در اين كتاب همچنين اخبار كتاب و رسالاتي را كه دانشمندان درباره‏ي اين علوم نگاشته‏اند برشمرده و شرح حال كاملي درباره‏ي نويسندگان آنها، آورده است. اين مجموعه شامل شرح حال همه‏ي عالمان، فقيهان، اديبان و ديگر دانشمندان اسلامي از گذشته تا روزگار ابن نديم مي‏باشد. او همچنين از تحقيق درباره‏ي اديان و مذاهب معروف زمان خود نيز غافل نبود و در اين زمينه هم، مطالبي گردآوري كرده است.

*       وقوع زلزله شديد در سلماس و كشته شدن بيش از دو هزار نفر(1309 ش)

*       درگذشت استاد "بديع الزمان فروزانفر" نويسنده، شاعر و اديب برجسته معاصر (1349ش)

استاد بديع الزمان فروزانفرِ خراساني در حدود سال 1279 ش  (1318 ق) در بشرويه در استان خراسان به دنيا آمد. تحصيلاتِ خود را در صرف، نحو، معاني، بيان، منطق، حكمت و فلسفه در مشهد و تهران در خدمت استاداني مانند اديب نيشابوري، ميرزا طاهر تنكابني و سيدكاظم عصار و... به پايان رساند و پس از آن در مدرسه دارالمعلّمين عالي، سمت معلّمي ادبيات را برعهده گرفت. بديع‏الزمان از استعداد و هوشي بسزا برخوردار بود و حافظه‏اي فوق‏العاده داشت. وي سفرهاي علمي متعددي به خارج از كشور انجام داد و در دانشگاه‏هاي برخي كشورها، كرسي تدريس زبان و ادبيات فارسي را تاسيس كرد. استاد فروزانفر دانشمندي نكته سنج، استادي محقق و مدرسي بي‏نظير بود و علاوه بر داشتن اطلاعات بسيار در زمينه معارف اسلامي و ادبيات فارسي، شاگردان بسياري تربيت نمود كه هريك از آنها در شمار استادان بزرگ به شمار مي‏آيند. از اين اديب گرانقد آثار فراواني بر جاي مانده كه تاليف كتاب سخن و سخنوران در چهار جلد، تاريخ ادبيات ايران و نيز تصحيح كليات شمس تبريزي و نيز تصحيح فيه مافيهِ مولوي و... از آن جمله‏اند. استاد فروزانفر سرانجام در 17 ارديبهشت 1349 بر اثر سكته قلبي در هفتاد سالگي در تهران دار فاني را وداع گفت و جامعه ادبي ايران را سوگوار نمود.

*       بمباران زندان "دوله‏تو" توسط رژيم بعثي عراق (1360ش)

پس از آشوب‏هاي منطقه‏اي در كردستان و اعزام نيروهاي نظامي براي آرام ساختن استان كردستان، گروهك منحله دمكرات، تعدادي از اين نيروهاي فداكار را اسير و زنداني مي‏سازد. گروهك دموكرات كه از نگهداري، مواظبت و تأمين اين زندان مخوف به تنگ آمده بود، دست به دامان رژيم بعثي شد و جنايتكاران آن رژيم نيز در اين روز با برنامه‏اي حساب شده به بمباران اين زندان پرداخته و عده‏اي از دلاوران ميهن اسلامي را كه در اسارت حزب دموكرات بودند، به خاك و خون كشيدند.

 

*       درگذشت "مهرداد اوستا" شاعر و قصيده‏ سرا (1370 ش)

محمدرضا رحماني مشهور به مهرداد اوستا - فرزند محمدصادق از شعراي نامي معاصر - در سال 1306 ش در بروجرد متولد شد و تحصيلات مقدماتي را در زادگاه خود به پايان برد. وي پس از اخذ ليسانس فلسفه به سمت دبيري، به تدريس پرداخت. استاد مهرداد اوستا، مبارزات سياسي خود را سال‏ها پيش از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران آغاز كرد. او در مجموعه اشعار خود و نيز در كتاب "تيرانا" با لحني تند از رژيم شاه انتقاد كرده است. اَوِستا اشعاري زيبا درباره انقلاب اسلامي و همچنين رثاي حضرت امام سروده است. او سال‏هاي بسياري از عمر خود را صرف تحقيق در اشعار شاعراني همچون حافظ، مولوي، خاقاني و ادبيات اساطيري جهان كرد. مهرداد اوستا در سرودن انواع شعر به ويژه قصيده مهارت و شهرت داشت. وي بعد از انقلاب اسلامي ايران، سمت مشاور فرهنگي رياست جمهوري را بر عهده داشت. همچنين در سال‏هاي پاياني عمر خود به عنوان رييس شوراي شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي فعاليت مي‏كرد. از اين شاعر گرانقدر آثار منظوم و منثور ارزشمندي چون امام، حماسه‏اي ديگر، و از كاروان رفته به يادگار مانده است. مهرداد اوستا سرانجام در 17 ارديبهشت 1370 در 63 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و رخ در نقاب خاك كشيد.

*      آغاز دهه بهداشت و نکوداشت  مساجد

*      صدور دستورالعمل اجرايي تحريم اقتصادي ايران توسط دولت آمريكا (1376 ش)

در 17 ارديبهشت 1376 ش برابر با هفتم مي1997 م، بيل كلينتون، رييس جمهور وقت ايالات متحده آمريكا، دستورالعمل اجرايي مهمي را كه متضمن تحريم و فشار جديد اقتصادي عليه جمهوري اسلامي ايران بود، امضا كرد. در اين دستورالعمل، ايران به حمايت و پشتيباني از تروريسم جهاني و اقدام براي دستيابي به سلاح‏هاي مخرب و ويران كننده و كشتار جمعي متهم شده بود. اين تحريم، فراتر از ممنوعيت تجاري است كه از سال 1366 ش  (1987 م) انجام گرفته است. به موجب اين دستورالعمل علاوه بر تمديد ممنوعيت صدور كالاهاي تجاري به ايران و خريد نفت از ايران، و نيز تجارت هر نوع كالا، روابط و خدمات مالي و سرمايه‏گذاري در ايران، شركت‏هاي آمريكايي از تاييد يا تصويب و يا فراهم ساختن تسهيلات لازم جهت اجراي معاملات مربوط به ايران منع شدند و يك ماه فرصت داده شد كه اين كمپانيها، قراردادهاي خود را تسويه نمايند. همچنين در صورت عدم رعايت اين دستور توسط شركت‏هاي آمريكايي، مجازات سختي براي آنان در نظر گرفته شد. اين تحريم‏ها در نهايت با متضرر شدن كمپاني‏هاي آمريكايي مواجه گرديد در حالي كه شركت‏هاي ديگر كشورهاي جهان، ارتباطات اقتصادي خود را با جمهوري اسلامي ايران افزايش داده و به تحريم‏ها توجهي نكردند.

*       روز اسناد ملي


١١:٥٦ - 1397/01/30    /    شماره : ٦٥٩٩٤    /    تعداد نمایش : ٦٢خروج

   مطالب مرتبط