صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

سه‌شنبه 18 اردیبهشت 1397 ش 21 شعبان 1439 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

سه‌شنبه 18 اردیبهشت 1397 ش

21 شعبان 1439 ق

*      آغاز سلطنت "جلال‏ الدين ملكشاه سلجوقي" پس از قتل پدرش "آلب ارسلان" (465ق)

*       درگذشت استاد "محمدتقي شريعتي"(1407 ق / 31 فروردين 1366 ش)

استاد محمدتقي شريعتي مزيناني در سال 1325 ق برابر با سال 1286 شمسي در روستاي مزينان سبزوار چشم به جهان گشود. مقدمات را نزد پدر و عمويش در همان‏جا فرا گرفت. در 21 سالگي جهت ادامه‏ي تحصيل راهي مشهد شد و از محضر استاداني چون شيخ هاشم قزويني، اديب نيشابوري بزرگ، اديب نيشابوري ثاني، شيخ كاظم دامغاني و حاج ميرزا احمد مدرس بهره گرفت. فعاليت‏هاي اجتماعي استاد از سال 1350 ق با ورود به وزارت فرهنگ و تدريس در مدرسه‏ي ابن يمين آغاز شد. از سال 1360 ق (320 ش) به بعد همزمان با اشغال ايران و گسترش فعاليت حزب توده و... يك تنه در خراسان به مبارزه با انحرافات فكري و اسلام‏زدايى برخاست و با تشكيل كانون نشر حقايق اسلامي در مشهد و برگزاري جلسات هفتگي و سخنراني و تفسير، اذهان جوانان را روشن نمود. استاد در سال‏هاي پس از آن نيز در صحنه‏ي سياسي حضور فعال داشت. وي به خاطر مبارزات ضد استبداديش 2 بار به زندان افتاد ولي هرگز از راهي كه يافته بود عقب ننشست. علاوه بر آن، ايشان درمسجد هدايت تهران به جاي آيت‏اللَّه طالقاني تفسير قرآن مي‏گفت. با تاسيس حسينيه‏ي ارشاد بنا به دعوت استاد مطهري، چهار سال در آن جا به تدريس و سخنراني مشغول بود. از اين شخصيت برجسته آثار گران‏قدري چون تفسير نوين، كتاب ارزشمند خلافت و ولايت، فايده و لزوم دين، امامت در نهج‏البلاغه، مهدي موعود، در امم، علي شاهد رسالت و... به جاي مانده است. سرانجام اين استاد فرزانه در 21 شعبان 1407 ق برابر با 31 فروردين 1366 ش در 80 سالگي چشم از جهان فرو بست.

*       درگذشت شاعر معاصر "غلامرضا رشيد ياسمي" (1330ش)

غلامرضا رشيد ياسمي متخلص به رشيد در سال 1274 شمسي در كرمانشاه بدنيا آمد. پس از گذراندن تحصيلات ابتدائي در زادگاه خود و مدرسه سن لوئي تهران، بر اثر ذوق فطري و مؤانست با استادان فن خصوصاً ملك الشعراء بهار به سرودن شعر پرداخت و سپس به استادي دانشكده ادبيات و عضويت فرهنگستان ايران نائل آمد. او با همكاري ملك‏الشعراي بهار، اديب و شاعر آن زمان، مجله دانشكده را تأسيس كرد و آنگاه به عضويت انجمن ادبي ايران درآمد. رشيد ياسمي در اين مجله و در روزنامه‏هاي ديگر آن دوران همچون نوبهار، آينده و ارمغان آثار و نوشته‏هاي خود را منتشر مي‏كرد و به علت انتشار مقالات ادبي و انتقادي در روزنامه شفق سرخ، شهرت بسزايي يافت. وي با يادداشتن زبان‏هاي فرانسه، پهلوي، عربي و انگليسي كتب بسياري اعم از ترجمه و تأليف را به سرمايه فرهنگي كشور افزوده است كه از بين آنها مي‏توان به كتب تاريخ ملل و نحل، آيين نگارش و تاريخ ادبيات معاصر اشاره نمود. اين استاد توانا همچنين كتبي نظير ايران در زمان ساسانيان، تاريخ ادبيات ايران و تاريخ عمومي را ترجمه كرد. رشيد ياسمي، در شاعري، سبك قدما را به كار بسته و شعر را در نهايت سلامت مي‏سرود. وي مدتي در وزارت فرهنگ و دارايي، در پست‏هاي حساس بود و سپس در دانشكده ادبيات دانشگاه تهران به تدريس تاريخ پرداخت. استاد رشيد ياسمي در اسفند ماه 1327 ش در حين سخنراني دچار سكته ناقص گرديد و مدتي در بيمارستان بستري بود، تا اينكه در هجدهم ارديبهشت سال 1330ش، پس از يكسال بيماري، در 56 سالگي چشم از جهان فرو بست.

*       آزادي پادگان حميد از اشغال نيروهاي عراقي در عمليات بيت‏ المقدس (1361 ش)

در حالي كه مرحله دوم از عمليات بزرگ بيت‏المقدس در تاريخ 16 ارديبهشت 61، با رمز يا علي بن ابي اطالب آغاز شده بود، رزمندگان اسلام با هجومي گسترده، خود را به مواضع دشمن رسانده و موفق شدند كليه خطوط را در دست بگيرند. در اين حال نيروهاي از جان گذشته اسلام، با در هم كوبيدن قواي عراقي، لحظه به لحظه به تصرفات خود افزودند و دژهاي به ظاهر تسخيرناپذير دشمن را يكي پس از ديگري به تصرف خود درآوردند. در اين ميان، پادگان حميد كه در مرحله اول عمليات، در يك قدمي آزادي قرار گرفته بود، پس از ماه‏ها اشغال، با فرار بعثيان به طور كامل به تصرف رزمندگان اسلام درآمد و پيروزي ديگري نصيب ايران نمود.

*       آزادسازي هويزه از دست مزدوران رژيم بعث عراق (1361 ش)

در جريان عمليات بزرگ بيت‏المقدس، رزمندگان اسلام با نزديك شدن به مرزهاي بين‏المللي و استقرار در 17 كيلومتري نوار مرزي، شهر هويزه را كه از ماه‏هاي آغازين جنگ، در اشغال نيروهاي بعث بود، به محاصره خود درآوردند. علي‏رغم مقاومت فراوان دشمن، زماني كه حلقه محاصره هويزه تنگ‏تر شد، نيروهاي عراقي خود را در مهلكه‏اي دشوار يافته، اقدام به فرار و عقب‏نشيني كردند. در اين حال رزمندگان سرافراز اسلام قدم به شهر ويران شده هويزه گذاشتند و به تعقيب دشمن بعثي پرداختند. با انتشار خبر فتح هويزه، سران بعث همچون دفعات قبل، فرار از هويزه را جزو پيروزي‏هاي خود به حساب آورده و آن را عقب‏نشيني تاكتيكي عنوان كردند.

*      روز بیماریهای خاص و صعب العلاج

*      روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر


١١:٥٤ - 1397/01/30    /    شماره : ٦٥٩٩٣    /    تعداد نمایش : ٦٧خروج

   مطالب مرتبط