صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 ش 22 شعبان 1439 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 ش

22 شعبان 1439 ق

*      رحلت "ابن شهر آشوب" عالم و محدث بزرگ(588 ق)

محمد بن علي بن شهرآشوب مازندراني معروف به "ابن شهرآشوب" ملقب به "زين‏الدين و رشيدالدين" متكلم، واعظ، اديب و قاضي معروف شيعي مذهب، در مازندران متولد شد. بنا به دلايل مذهبي ناچار به ترك ايران در دوره سلجوقيان شد و به حلب رفت. او از دانشمندترين عالمان زمان خود و مورد قبول و احترام پيروان اهل تسنن نيز بود. ابن شهر آشوب از عالماني چون زمخشري، امام محمد غزالي و خطيب خوارزمي اجازه نقل حديث داشت. پاره‏اي از آثار مهم او عبارتند از: مَعالِم العُلَماء، مناقِب آل‏ابي‏طالب، مُتَشابِهِ القرآن و الاربعين. مقبره‏ي او در "جبل الجوشن" در نزديكي مشهد حسيني قرار دارد.

*       روز بزرگداشت ثقه الاسلام کلینی، مؤلف کتاب شریف «الکافی»

*      روز اسناد ملی و میراث مکتوب

*      اعلان آتش بس در جنگ جهانی دوم (1324 ش / 1945 م)

*      وفات شاعر زاهد "شهاب محمود" (725 ق)

ابوالثناء شهاب الدين محمود بن سليمان بن فهد حلبي دمشقي معروف به شهاب محمود، شاعر و كاتب مشهور، نزد ابن النجار فقه و از ابن مالك فنون ادبيه آموخت. او در حُسن نظم وكتابت از معاصران خود پيشي گرفت و در معرفت احوال بزرگان، آگاه بوده و داراي آثار قلمي متعددي است. اَهنَي المنائح في اَسفي المدائح و حُسنُ التوسل الي صناعة الترَّسُّل از آن جمله‏اند. شهاب محمود در 81 سالگي وفات يافت و در دامنه‏ي كوه قاسيون دمشق مدفون گشت.

*       تولد "ابن حَجَر عسقلاني" فقيه و محدث مسلمان(773 ق)

ابن‏حَجر عسقلاني، فقيه، محدث، مورخ و شاعر مسلمان مصري در قاهره به دنيا آمد. در ده سالگي حافظ قرآن شد و از آن پس طي سفرهاي فراوان، دانش زيادي فرا گرفت. ابن حجر عسقلاني چنان در علم حديث مهارت يافت كه از او به نام حافظ بزرگ حديث ياد كرده‏اند. او از مؤلفان پر كار جهان اسلام به شمار مي‏رود به گونه‏اي كه تعداد آثار او بيش از يكصد و پنجاه جلد مي‏باشد. از تاليفات ابن حجر كه بيشتر در علم حديث و تاريخ است مي‏توان به لِسان الميزان و نيز فَتحُ الباري اشاره كرد. وي در سال 852 ق در 79 سالگي درگذشت.

*       درگذشت "شاه شجاع"، فرمانرواي آل‏ مظفر(786 ق)

شاه شجاع در نه سالگي قرآن را حفظ كرد. وي مردي شجاع و ديندار و پادشاهي فاضل، شاعر دوست و اديب پرور بود. خواجه حافظ شيرازي و عماد فقيه كرماني از شعراي عصر اين پادشاه هستند. شاه شجاع در شيراز مدفون است.

*       رحلت متكلم كبير "شيخ محمد جواد بلاغي" (1352 ق)

علامه محمد جواد بلاغي فرزند شيخ حسن در سال 1282 ق در نجف اشرف متولد شد. وي در محضر استاداني چون حاج آقارضا همداني، علامه سيدمحمد هندي، شيخ محمد طه نجف، ميرزا محمد تقي شيرازي و ملامحمد كاظم خراساني تلمذ نمود. علامه بلاغي همراه ميرزاي شيرازي در نهضت استقلال‏طلبي علماء عراق شركت داشت. اين شخصيت برجسته‏ي علمي هم‏چنين پايه‏گذار علم كلام نوين در حوزه‏ي علميه‏ي نجف بود. برخي از آثار علامّه بلاغي عبارتند از: الُهدي الي دين المصطفي، آلاءِ الرَّحمن في تَفسيرِ القرآن، التوحيد و التَّثليث، انوارالهدي‏و الرحله المدرسيه. اين عالم رباني در هفتاد سالگي در نجف اشرف درگذشت.

*       ارتحال عالم مجاهد و روحاني مبارز آيت ‏اللَّه "سيد عبدالحسين لاري" (1303 ش)

آيت‏اللَّه سيدعبدالحسين لاري در سال 1226ش  (1264 ق) در لار به دنيا آمد. وي بعد از اتمام دوره مقدماتي و سطح، راهي نجف اشرف گرديد و در درس ميرزاي بزرگ شيرازي حاضر شد و اجازات متعدد اجتهاد دريافت نمود. آيت‏اللَّه لاري پس از مدتي به دستور ميرزاي شيرازي جهت هدايت و رهبري مردم خطه فارس به لارستان رفت. ايشان در اولين گام، حوزه علميه لار را تاسيس نمود و به نشر احكام اسلامي همت گماشت. حضور مجتهدي مانند آيت‏اللَّه لاري، باعث كم نفوذ شدن مبلغان مسيحي و انزواي آنان گرديد. ضبط و ثبت اموال حاكم دست نشانده، احداث كارخانه اسلحه‏سازي، آموزش نيروهاي نظامي و امتناع از پرداخت ماليات به دولت مركزي، گام‏هاي مهمي بود كه به رهبري ايشان جهت ايجاد ملت اسلام برداشته شد. همچنين قيام وي در حمايت از مشروطه خواهان شيراز و رويارويي با نيروهاي دولتي و همكاري با دليران تنگستان در مقابله با متجاوزان انگليسي از جمله فعاليت‏هاي اين مجتهد جهادگر در راه استقلال مردم و اعاده شرافت اسلامي مي‏باشد. در كنار فعاليت‏هاي سياسي، از آيت‏اللَّه لاري حدود چهل اثر فقهي، كلامي، فقهي - سياسي، اصولي و... به يادگار مانده است. اين عالم مجاهد سرانجام در 19 ارديبهشت 1303 ش برابر با چهارم شوال 1342 ق در 86 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و در شهرستان جَهرم در محلي كه هم‏اكنون به "مقبره آقا" معروف است به خاك سپرده شد.

*       فسخِ امتياز استعماري "كاپيتولاسيون" توسط مجلس شوراي ملي (1306ش)

مفهوم عام حقوقي كاپيتولاسيون، عبارت از نظام قضاوت كنسولي و برخي امتيازات و مصونيت‏هاي قضايي است كه به موجب آن، اتباع يك كشور در صورت ارتكاب جرم در كشور مورد نظر از شمول قوانين جزايي و مدني در قلمرو كشور ميزبان مستثني مي‏شدند. حق كاپيتولاسيون در ايران، اولين بار در معاهده تركمنچاي در سال 1206ش در زمان فتحعلي شاه قاجار به روسيه داده شد و بعدها بسياري از دولت‏هاي ديگر نيز صاحب اين امتياز شده و قضاوت كنسولي خود را بر دستگاه سياسي و قضايي ايران تحميل كردند. در سال 1297 ش، لايحه‏اي به تصويب رسيد كه به موجب آن حق كاپيتولاسيون روس‏ها در ايران كه تحت فشار زور و تهديد و تطميع و برخلاف مصالح ملت ايران بوده است با استناد به قانون اساسي لغو شد. پس از لغو قرارداد كاپيتولاسيون بين ايران و روسيه قراردادهاي مشابه با كشورهاي ديگر نيز ملغي گرديد. اما كشورهاي غربي همچنان به اين امتياز پايبند بودند تا اين كه مجلس شوراي ملي در چنين روزي در نوزدهم ارديبهشت 1306ش، الغاء كاپيتولاسيون را اعلام كرد و به همه دولت‏هايي كه از حق كاپيتولاسيون استفاده مي‏كردند يك سال وقت داد كه در قراردادهاي خود تجديد نظر و اين امتياز را لغو كنند. اين قانون ننگين، يك بار ديگر در سال 1343 ش مطرح شد و به تصويب رسيد كه به سبب اعتراض امام خميني(ره) به آن، آن حضرت را به تركيه تبعيد كردند. در نهايت كاپيتولاسيون پس از پيروزي انقلاب اسلامي براي هميشه لغو شد.

*       تخليه كامل ايران از نيروهاي شوروي سابق پس از پايان جنگ جهاني دوم (1325 ش)

پس از پايان جنگ جهاني دوم، ايران به شوراي امنيت شكايت كرد كه روسيه بر خلاف پيمان سه جانبه، ايران را تخليه نكرده است و در امور داخلي كشور دخالت مي‏نمايد. شوروي انتظار اين شكايت را نداشت و درخواست تاخير در رسيدگي را نمود. اما نمايندگان ايران، انگلستان و آمريكا با تعويق جلسه شوراي امنيت درباره تصميم در اين موضوع مخالف بودند. شوروي نمي‏خواست موضوع ايران جنجالي بين‏المللي عليه آن كشور باشد، بنابراين سفير شوروي در ايران كوشش زيادي براي توافق با مقامات ايراني انجام داد. در نهايت موافقت نامه‏اي در مورد تخليه ايران، نفت شمال و آذربايجان به امضاء طرفين رسيد، تا اين كه سرانجام در روز نوزدهم ارديبهشت سال 1325 ش، تخليه كامل ايران انجام گرفت.

*       عمليات محدود انصارالحسين در منطقه هورالهويزه، جزيره مجنون، توسط سپاه(1366ش)

*       صدور قطعنامه 612 شوراي امنيت در مورد كاربرد سلاح‏هاي شيميايي در جنگ(1367ش)

با شكايت ايران عليه عراق مبني بر بمباران شيميايي عراق عليه مردم بي‏گناه كشورمان، كارشناسان سازمان ملل پس از بازديد از مناطق دو طرف، گزارش خود را مبني بر استفاده از سلاح‏هاي شيميايي عليه نظاميان و غير نظاميان ايراني و همچنين نظاميان عراقي به دبير كل تسليم كرد. دبيركل، اين گزارش را به ضميمه نامه‏اي، به شوراي امنيت تقديم نمود كه در نتيجه، قطعنامه 612 صادر شد. در اين قطعنامه بدون آن كه از كشوري خاص به عنوان استفاده كننده سلاح‏هاي شيميايي ياد شود، كاربرد اين سلاح‏ها محكوم گرديد. همچنين در اين قطعنامه از تمامي كشورها درخواست شد كه با رعايت تعهدات بي‏طرفي، از صدور عوامل شيميايي به طرف‏هاي مخاصمه خودداري كنند.


١١:٥٢ - 1397/01/30    /    شماره : ٦٥٩٩٢    /    تعداد نمایش : ٧٠خروج

   مطالب مرتبط