صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

پنج‌شنبه 20 اردیبهشت 1397 ش 23 شعبان 1439 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

پنج‌شنبه 20 اردیبهشت 1397 ش

23 شعبان 1439 ق

*      درگذشت "سيد ابومحمد اطرواش" معروف به "ناصر كبير" (304ق)

حسن بن علي بن حسن از نوادگان امام سجاد(علیه السلام)، مَكَنّي به ابومحمد، ملقب به ناصرالحق، ناصرالدين و ناصر كبير و موصوف به اطرواش ازفضلا و زُهّاد زمان خود بوده است. وي جد مادري سيد مرتضي و سيدرضي است. گويندكه مدتي بر طبرستان حكومت داشت ولي در پايان عمر، از آن كناره‏گيري كرد و به تدريس و تاليف و عبادت پرداخت. اصول الدين، اَمالي، تَفسير القُرآن، ايمان و النُّذور از جمله كتب اوست. روز وفات ايشان را، 25 شعبان نيز گفته‏اند. ناصر كبير در طبرستان مدفون است.

*       درگذشت "شرف الدين" محدث و اديب بزرگ مسلمان(733 ق)

حسين بن عبداللَّه طيّبي ملقب به شرف الدين، در ادبيات عرب به ويژه در علوم معاني و بيان از بزرگان عصر خود به شمار مي‏رفت. وي به تدريس تفسير قرآن و روايت حديث اهتمام داشت و تفسير قرآن و شرح مشكات را در اين‏باره تأليف كرد. شرف الدين مردي فروتن و نيكوكار بود و با بدعت‏گزاران به شدت مخالفت مي‏ورزيد. او در تعليم و تربيت جويندگان دانش و فضيلت، بسيار سخت‏كوش و در دستگيري بينوايان و نيازمندان، سخاوتمند بود.

*       تولد اديب و عارف نامي "نورالدين عبدالرحمن جامي" (817 ق)

نورالدين عبدالرحمن بن احمد جامي در خراسان به دنيا آمد. تحصيلات او در هرات و سمرقند در علوم ادبي و ديني و عرفاني، با سير و سلوك در مراحل تصوف صورت گرفت تا به مرتبه‏ي ارشاد رسيد. بعدها در سلك رؤساي طريقه‏ي نقشبنديه درآمد و بعد از وفات سعدالدين كاشغري، خلافت نقشبنديان به او تعلق گرفت. جامي مشهورترين شاعرآخر عهد تيموري است كه بايد او را بزرگ‏ترين شاعر آن عهد و گوينده‏ي نامدار ايران بعد از حافظ شمرد. جامي را خاتم شعراي بزرگ ايران گفته‏اند. او شاعر، عارف، اديب و محقق بزرگ زمان خود و صاحب كتب نظم و نثر پارسي و عربيِ فراواني است. در اشعار جامي، افكار صوفيانه، داستان‏ها، حكمت، اندرز و تصورات غزلي به وفور ديده مي‏شود. او هم‏چنين در ابتكار مضامينِ تازه و قدرت و بيان و لطفِ معاني در اشعارش، استاد بود. هفت اورنگ، سلامان و آبسال، يوسف و زليخا و ديوان جامي از جمله مصنفات اوست. وفات جامي در سال 898 ق در هشتاد و يك سالگي روي داد.

*       كودتاي "اشرف افغان" عليه "محمود افغان" در اصفهان(1137 ق)

ضعف آخرين شاهان صفوي و اضمحلال امپراتوري آنان منجر به روي كار آمدن افغان‏ها گرديد. محمود افغان بسياري از دودمان سلطنتي سلسله‏ي صفويه را به قتل رساند. اما پس از 2 سال، محمود نيز طي كودتايى به نفع پسر عمويش اشرف سرنگون شد و اشرف در 23 شعبان سال 1137 ق خود را شاه خواند. اشرف پسر عموي محمود كه پدرش ميرعبداللَّه به دست او كشته شده بود از تنفر مردم نسبت به محمود استفاده كرده، او را به انتقام پدرِ خود بكشت و به جاي وي پادشاه ايران شد. محمود به هنگام مرگ، 27 سال داشت.

 

 

*       ورود "مورگان شوستر" آمريكايي به تهران به منظور اصلاح امور مالي كشور (1290 ش)

به دنبال موافقت مجلس با استخدام مستشاران خارجي براي سامان دادن اوضاع اقتصادي كشور، دولت ايران در پي انجام قراردادي با ايالات متحده آمريكا، يك هيئت مستشار مالي براي اصلاح امور مالي به كشور دعوت كرد و در اين روز، هيئتي به رياست مورگان شوستر وارد ايران شد. مجلس شوراي ملي با اطمينان به حسن نيت شوستر و همراهانش، به آنان درباره هر نوع فعاليت براي اصلاح امور مالي ايران، اختيار تام داد، ولي اين عمل ايران، به دولت روس بسيار گران آمد و روس‏ها مصمم شدند كاري كنند كه شوستر و معاونينش از كار بركنار شوند. از اين رو، به بهانه‏اي واهي به دولت ايران براي اخراج شوستر اولتيماتوم داد كه با مخالفت مجلس مواجه گرديد. در اين حال قواي روس نيز به شهرهاي آذربايجان و به ويژه تبريز يورش بردند و به قتل و غارت پرداختند. اين عمل، دولت ايران را به بركناري شوستر وادار كرد و فردي وابسته به روس‏ها را به جاي وي برگزيد.

*       ارتحال عالم رباني آيت‏ اللَّه "محمد كوهستاني بهشهري" (1350 ش)

آيت‏اللَّه محمد كوهستاني بهشهري پس از تحصيل دروس مقدماتي در زادگاه خود، به نجف اشرف عزيمت كرد و در حلقه درس حضرات آيات: ميرزاي ناييني و سيد ابوالحسن اصفهاني جاي گرفت. ايشان پس از اخذ درجه اجتهاد به زادگاه خود، كوهستان، بازگشت و به دور از هياهوي شهر به تدريس و ارشاد مردم پرداخت. آيت‏اللَّه كوهستاني در همان محل كوچك، چندين مدرسه بنا كرد و به تربيت طلاب علوم ديني پرداخت كه شهيد سيد عبدالكريم هاشمي‏نژاد از آن جمله‏اند. اين عالم رباني سرانجام در 20 ارديبهشت 1350 ش برابر با 14 ربيع الاول 1391 ق بر اثر بيماري، دار فاني را وداع گفت و پس از تشييعي با شكوه، در حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) به خاك سپرده شد.

*       تصويب آرم نهايي جمهوري اسلامي ايران توسط امام خميني(ره) (1359 ش)

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، قرار بر اين شد آرمي به عنوان نماد و نشان جمهوري اسلامي ايران معرفي شود كه بيانگر روح دين‏خواهي و اسلام طلبي ملت مسلمان ايران باشد. از اين رو پس از فراخوان شوراي انقلاب براي تهيه اين آرم، طرح‏هاي متعددي به اين شورا رسيد كه سرانجام از ميان آنها يك طرح مورد پذيرش قرار گرفت. در نهايت با ارايه اين آرم به رهبر كبير انقلاب اسلامي، طرح مزبور به تصويب رسيد. اين آرم به صورت چهار هلال و يك ستون مياني و نشانگر كلمه مقدس "اللَّه" مي‏باشد و در عين حال كلمه مبارك "لا اله الا اللَّه" را نيز تشكيل مي‏دهد. در توضيح محتواي اين شكل نمادين مي‏توان گفت كه ستون مياني يا شمشير، نشانه اقتدار و قدرت؛ هلال نشان‏دهنده رشد، پنج جز اصلي نمايشگر اصول پنج‏گانه دين  (مذهب تشيع)، و تركيب متقارن بيانگر تعادل و ميزان و عدالت مي‏باشد. اين آرم از آن پس در وسط رنگ سفيد پرچم مقدس جمهوري اسلامي ايران و بر بالاي عنوان تمام وزارتخانه‏هاي كشور قرار گرفت.

*       آزادي منطقه شلمچه توسط رزمندگان اسلام (1361 ش)

*       رحلت حجت‏ الاسلام دكتر "سيدجواد مصطفوي" نويسنده و محقق معاصر (1368ش)

حجت‏الاسلام والمسلمين دكتر سيدجواد مصطفوي، نويسنده، محقق و استاد معاصر ايراني، در سال 1301 ش در خانواده‏اي روحاني و اهل علم در مشهد به دنيا آمد. وي پس از اتمام تحصيلات ابتدايي و متوسطه و اخذ ديپلم، وارد حوزه علميه مشهد شد و از محضر استاداني چون اديب نيشابوري، شيخ هاشم قزويني، شيخ مجتبي قزويني و سيد احمد مدرس يزدي بهره گرفت. دكتر مصطفوي در 29 سالگي به تهران عزيمت نمود و ضمن حضور در درس خارج آيت‏اللَّه سيد احمد خوانساري، به تدريس پرداخت. ايشان همچنين وارد دانشكده معقول و منقول دانشگاه تهران شد و پس از گذراندن دوره ليسانس و فوق ليسانس، موفق به اخذ درجه دكترا در رشته منقول گرديد. اين محقق بزرگوار از سال 1348 تا پايان عمر يكسره به تدريس، تاليف و تحقيق مشغول بود و در طي اين سال‏ها، دانش آموختگان فراواني از محضر درسش استفاده بردند. دكتر سيدجواد مصطفوي، با تحصيل و مطالعه در رشته‏هاي مختلف علوم ديني، تبحري خاص در اين علوم يافت و آثار ارزشمندي به يادگار گذاشت كه رابط نهج‏البلاغه با قرآن، كاشف الالفاظ نهج‏البلاغه و ترجمه و شرح اصول كافي در چهار جلد، از آن جمله‏اند. اين پژوهشگر و مدرس فرزانه و محقق گرانقدر كه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، رياست دانشگاه علوم اسلامي مشهد، را برعهده داشت سرانجام در بيستم ارديبهشت 1368 در 67 سالگي جان به جان آفرين تسليم كرد و در همان شهر به خاك سپرده شد.

*       آغاز به كار راديو صداي بوسني (1373ش)

*       روز وقف

  • وَالباقِياتُ الصّالِحاتُ خَيرٌ عِندَ رَبِّكَ ثَواباً وخَيرٌ أمَلاً

و نيكي‏هاي ماندگار از نظر پاداش نزد پروردگارت بهتر و اميدوار كننده‏تر است

كهف ، آيه 46 .

  • پيامبر صلي الله عليه وآله : إذا ماتَ الإنسانُ انقَطَعَ عَمَلُهُ إلّا مِن ثَلاثٍ : إلّا مِن صَدَقَةٍ جاريَةٍ أو عِلمٍ يُنتَفَعُ بِهِ أو وَلَدٍ صالِحٍ يَدعُو لَهُ

با مرگ انسان ، رشته عملش قطع مي‏شود ، مگر از سه چيز : صدقه جاري (وماندگار) ، دانشي كه مردم از آن بهره‏مند شوند ، و فرزند نيكوكاري كه برايش دعا كند

ميزان الحكمه ، ح 14287 .

  • امام علي‏ عليه السلام : الصَّدَقَةُ و الحَبسُ ذَخيرَتانِ فَدَعُوهُما لِيَومِهِما

صدقه و وقف دو ذخيره‏اند ، آنها را براي روز خودشان (قيامت) وانهيد

دعائم الإسلام ، ج2 ، ص340 .

  • امام صادق‏ عليه السلام : تَصَدَّقَ رَسُولُ اللَّهِ‏صلي الله عليه وآله بِأموالٍ جَعَلَها وَقفاً

پيامبر خدا اموالي را صدقه داد و آنها را وقف كرد

دعائم الإسلام ، ج2  ، ص 341 .

  • امام صادق‏ عليه السلام : قَسَمَ رَسولُ اللَّهِ‏صلي الله عليه وآله الْفَي‏ءَ فَأصابَ عَلِيّاً أرضٌ فَاحتَفَرَ فِيها عَيناً فَخَرَجَ مِنها ماءٌ   . فَقالَ : هِيَ صَدقَةٌ بَتّاً بَتْلاً في حَجيجِ بَيتِ اللَّهِ و عابِرِ سَبيلِهِ لاتُباعُ و لاتُوهَبُ و لاتُورَثُ

پيامبر خدا غنايم را تقسيم كرد . قطعه زميني به علي رسيد . علي در آن زمين چشمه‏اي حفر كرد و چشمه به آب رسيد . . . حضرت فرمود : "اين صدقه (و وقفي) است كه آن را به طور قطعي (از ملك خويش) جدا كردم و به حاجيان خانه خدا و در راه‏ماندگان حجّ، مخصوص گردانيدم ؛ نه فروختني است ، نه بخشيدني و نه ارث بردني

تهذيب الأحكام ، ج9 ، ح 148 .


١١:٤٩ - 1397/01/30    /    شماره : ٦٥٩٩١    /    تعداد نمایش : ٧١خروج

   مطالب مرتبط