صفحه اصلی > مناسبت ها 


  چاپ        ارسال به دوست

دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 ش 27 شعبان 1439 ق

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 ش

27 شعبان 1439 ق

*      تولد "بيهقي" معروف به "ابن‏ فندق" (490 يا 500 ق)

ابوالحسن علي بن زيد بيهقي معروف به ابن فندق عالمي جامع و از شاگردان حكيم عُمر خيام است كه جمله در فقه، اصول، طب، اخترشناسي، تفسير، حساب و حكمت، متبحر بود و تاليفات متعددي دارد. اعجاز القرآن، ايضاحُ البراهين، تاريخ بيهق، كنزُ الحج و نهجُ الرَّشاد از جمله آثار اوست. تاريخ بيهق، مهمترين كتاب فارسي ابن فندق است و او در اين كتاب به ذكرِ اوضاع جغرافيايي و تاريخي و شرح حال رجال و خاندان‏هاي معروف بيهق پرداخته است. اين كتاب از جمله منابع مهم تاريخ در قرن ششم هجري و از نمونه‏هاي خوب نثر فارسي مي‏باشد. وفات ابن فندق را در 565 ق گفته‏اند.

*       وفات "ابن عراقي" فقيه و قاضي مسلمان مصري(826 ق)

ابن عراقي در سال 762 ق به دنيا آمد و از كودكي در محضر پدرش كه عالمي مشهور در علم حديث بود، اين علم را فراگرفت. ابن عراقي سپس با بهره‏گيري از اساتيد برجسته،به تكميل معلوماتش پرداخت. وي پس از چندي در رديف علماي مشهور عصر خود قرارگرفت. ابن عراقي به تدريس فقه و حديث اشتغال داشت و تاليفاتي به زبان عربي از او به جاي مانده است.

*       اعدام "ميرزا علي محمد شيرازي" بنيانگذار فرقه‏ ي بابيه(1266 ق)

پس از درگذشت حاج سيدكاظم رشتي جانشين شيخ احمد احسايى كه فرقه‏ي شيخيه را پايه‏ريزي كرده بود، بين دو تن از شاگردان او بر سر رياست اين فرقه رقابت در گرفت. در 1259 ق سيدعلي محمد شيرازي كه شاگرد معروف سيدكاظم بود، پس از سفر به مكه به بندر بوشهر رفت و در آن جا خود را به جاي "ركن باب" يعني نايب امام زمان خواند و پيروانش به بابيه معروف شدند. چيزي نگذشت كه سيدعلي محمد از مقام بابيت بالاتر رفت و ادعاكرد كه او نقطه‏ي اعلي يا نقطه‏ي بيان است و سپس مدعي شدكه خود، قائم آل محمد(صلی الله علیه و آله) مي‏باشد و كتاب البيان رانگاشت. از اين پس او دعوت خود را آشكار كرد و طرفداران فراواني يافت كه چندين بار با قشون دولتي جنگيدند و حتي پيروزهايي به دست آوردند. سرانجام سيدعلي محمد محبوس گرديد و پس از درگيري‏هاي فراوان، علماي تبريز حكم به اعدام وي دادند. بالاخره در شعبان 1266 ق ميرزاعلي محمد شيرازي را به تبريز برده و به دستور اميركبير تيرباران كردند.

 

*       پايان حاكميت چند قرني ايران بر بحرين با رأي مجلس شوراي ملي (1349 ش)

پس از آن كه فرستاده سازمان ملل متحد، پس از گفتگو با سران قبايل و افراد متنفذ بحرين، گزارش خود مبني بر تمايل مردم بحرين به استقلال را به مجمع عمومي و شوراي امنيت سازمان ملل عرضه كرد، شوراي امنيت نيز با صدور قطعنامه‏اي در 22 ارديبهشت 1349 استقلال بحرين را خواستار گرديد. در اين ميان نمايندگان مجلس شوراي ملي پس از استماع گزارش نمايندگان سازمان ملل، به جدا شدن بحرين از ايران راي دادند. بنابراين اين جزيره نفت خيز و مهم از ايران جدا گرديد و در اين روز حاكميت چند صد ساله ايران بر اين نقطه پايان پذيرفت. سرانجام در 23 مرداد 1350، شيخ نشين بحرين استقلال خود را اعلام نمود و ايران به سرعت اين استقلال را به رسميت شناخت.

*      درگذشت عالم بزرگوار حاج میرزا حبیب الله مجتهد خراسانی (1327 ق)

میرزا حبیب اللّه شهیدی(۱۲۶۶-۱۳۲۷ق) معروف به حبیب خراسانی، شاعر، عارف و مجتهد شیعی دوره قاجاریه. وی شاگرد میرزای شیرازی، میرزا حبیب‌الله رشتی و فاضل دربندی بود و از میرزای شیرازی اجازه اجتهاددریافت کرد و مدتی مقام مرجعیت خراسان را بر عهده داشت. در جریان نهضت مشروطه، از صدور فتوای وجوب مشروطه خودداری کرد. او توجه ویژه‌ای به پیراستن فرهنگ شیعی از خرافات داشت و مردم را از خرافات و برخی آیین‌ها نظیر شبیه‌سازی صحرای کربلا منع می‌کرد. او در عصر ۲۷ شعبان ۱۳۲۷ق در ۶۱ سالگی در بحرآباد به‌طور ناگهانی درگذشت. پیکر او را در حرم امام رضا (علیه السلام) در صفه یا رواق پس پشت[۶]، روبه روی ضریح دفن کردند.

*      درگذشت آیت الله العظمی سید محمد عزالدین حسینی زنجانی (1392 ش / 3 رجب 1434 ق)

سید محمد عزالدین حسینی الموسوی زنجان( ۱۲۹۹ خورشیدی در زنجان - ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ در مشهد)، از مراجع تقلید شیعه اهل ایران بود. سید محمد حسینی زنجانی (از مراجع تقلید شیعه) فرزند وی است. عزالدین حسینی زنجانی تحصیلات خود را در زنجان آغاز کرده و در قم و نجف پی گرفته بود. حسینی زنجانی امام جمعه شهر زنجان بود او تا پایان عمرش در مشهد اقامت داشت. سرانجام سید عزالدین حسینی زنجانی روز ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲در منزل شخصی خود در مشهد درگذشت و پیکرش روز ۲۶ اردیبهشت تشییع و در دارالزهد حرم علی بن موسی الرضا به خاک سپرده شد. او مؤسس کتابخانه حسینی شهر زنجان و نیز پنجمین و آخرین امام جمعه از خاندان امام جمعه زنجانی بود.

*       ارتحال عالم بزرگوار و محقق و مولف معاصر، حكيم "مهدي الهي قمشه ‏اي" (1352 ش)

دانشمند بزرگوار و فيلسوف و عارف و شاعر وارسته، استاد محيي‏الدين مهدي الهي قمشه‏اي فرزند ابوالحسن الهي، در حدود سال 1280 ش  (1319 ق) در شهرضا  (قمشه سابق) در استان اصفهان به دنيا آمد. وي در ابتداي جواني در اصفهان از محضر حضرات آيات حاج آقاحسين قمي، آقا بزرگ حكيم خراساني و ميرزا مهدي اصفهاني استفاده برد و خود در فقه، اصول، فلسفه و حكمت به مراتب والايي دست يافت. استاد الهي قمشه‏اي سپس به تدريس فلسفه و حكمت در مدرسه سپهسالار پرداخت و در كنار آن به تحقيق و تاليف روي آورد. پس از تاسيس دانشگاه در كشور، مدرسه سپهسالار كه محفل ادبا و مجلس حكما بود، به دانشكده معقول و منقول تبديل گرديد. حكيم الهي قمشه‏اي، ضمن تدريس در منطق، حكمت و ادبيات در آن مكان، به عنوان يكي از برجسته‏ترين استادان دانشگاه تهران شناخته شده و با نوشتن كتاب "توحيد هوشمندان" به اخذ درجه دكترا از دانشكده مزبور نائل آمد. ايشان ضمن تدريس، با جملاتي شيوا، شيرين و پرجاذبه، مفاهيم دشوار فلسفي را بيان مي‏كرد و در تاييد اظهارات علمي خود از اشعار شاعران بزرگ، شاهد مي‏آورد. در محفل علمي اين حكيم الهي، دانشوران فاضلي پرورش يافتند كه حضرات آيات: سيدابوالحسن رفيعي قزويني، عبداللَّه جوادي آملي، حسن حسن‏زاده آملي، كاظم مدير شانه‏چي و سيدمحمدباقر حجتي و... از آن جمله‏اند. وي قلمي شيوا داشت و با همين شيوايي بود كه قرآن مجيد را به فارسي ترجمه كرد. ترجمه او، از نخستين ترجمه‏هاي امروزي قرآن در زبان و ادبيات فارسي بود و درزمان خود، مورد توجه روشنفكران، دانشجويان و نسل جديد قرار گرفت. همچنين ترجمه آزاد مفاتيح الجنان، صحيفه سجاديه و كليات ديوان الهي از ديگر آثار اوست. الهي قمشه‏اي يكي از مردان سير و سلوك معنوي و به معناي واقعي كلمه، اهل توكل بود و مناعت طبع ويژه‏اي داشت. سرانجام اين حكيم وارسته در شامگاه 24 ارديبهشت سال 1352 ش برابر با 12 ربيع الثاني 1393 ق در 72 سالگي درگذشت و در جوار حرم حضرت معصومه(سلام الله علیها) مدفون گرديد.

 

*       درگذشت استاد "حبيب يغمايي" محقق و شاعر معاصر (1363ش)

استاد حبيب يغمايي شاعر و نويسنده معاصر ايراني در سال 1280 ش در خور بيابانك در استان اصفهان به دنيا آمد و در پايان تحصيلاتش به مطالعه و تحقيق در زمينه ادبيات فارسي و معارف اسلامي پرداخت. حبيب يغمايي پس از آن كه رياست اداره فرهنگ سمنان، دامغان و كرمان را به عهده داشت به تهران آمد و در مدرسه دارالفنون به تدريس ادبيات فارسي پرداخت. سپس چندي نيز در اداره نگارش وزارت فرهنگ، تصدي و مديريت مجله آموزش و پرورش را برعهده گرفت. حبيب يغمايي از سال 1326 به مدت 31 سال، مجله يغما را منتشر كرد و از اين رهگذر خدمتي شايان به فرهنگ و ادب ايران انجام داد. وي همچنين از طبع شعر سرشاري بهره داشت. از جمله آثار ارزنده استاد حبيب يغمايي مي‏توان به تصحيح مجموعه آثار سعدي، دخمه ارغوان، رساله در علم قافيه و مناجات حضرت امير اشاره كرد. سرانجام اين نويسنده و شاعر ايراني چنين روزي در 83 سالگي در تهران درگذشت و در زادگاه خود به خاك سپرده شد.

*       رحلت عالم رباني "سيدعلي نقي فيض الاسلام" مترجم و شارح نهج‏ البلاغه(1364 ش)

عالم محقق، سيدعلي نقي اصفهاني آل محمد معروف به فيض الاسلام، در سال 1284 ش در خميني شهر (سده سابق) اصفهان در خانداني فرهيخته به دنيا آمد. وي پس از گذران علوم مقدماتي، راهي نجف اشرف گرديد و پس از شركت در دروس عالي حضرات آيات: سيدابوالحسن اصفهاني، آقا ضياءالدين عراقي و شيخ محمدكاظم شيرازي، به اجتهاد دست يافت. فيض الاسلام همچنين پس از طي سال‏ها تحقيق و تأمل در حديث، از دو محدث نامدار زمان آيت‏اللَّه شيخ عباس محدث قمي و شيخ علي اكبر نهاوندي، به اخذ اجازه روايت نائل آمد. مهم‏ترين اثر اين عالم ديني، ترجمه و شرح نهج البلاغه است كه به نهج البلاغه فيض الاسلام شهرت يافته است. همچنين ترجمه و شرح صحيفه كامله سجاديه، اشارات الرَّضويه و نيز تفسير قرآن عظيم در 3 جلد، از ديگر تاليفات اين محقق برجسته مي‏باشند. سرانجام اين عالم بزرگوار در 24 ارديبهشت 1364 ش، در هشتاد سالگي دارفاني را وداع گفت و در شهر ري به خاك سپرده شد.

*       افتتاح راه آهن مشهد - سرخس - تجن (1375 ش)

در روز 24 ارديبهشت 1375ش راه آهن سراسري مشهد - سرخس - تجن در بخشي از مسير جاده تاريخي ابريشم با حضور سران يازده كشور منطقه و مقامات عالي رتبه 45 كشور جهان، مورد بهره‏برداري قرار گرفت. با بهره‏برداري از اين شبكه راه آهن، كشورهاي آسياي مركزي به اقتصادي‏ترين و مناسب‏ترين راه براي مبادلات اقتصادي خود با خارج دست يافتند. احداث اين راه آهن و احياي مجدد جاده ابريشم كه با تدبير مسؤولين جمهوري اسلامي ايران تحقق يافت، زمينه رونق اقتصادي و سياسي اين منطقه را فراهم كرد. زيرا با احداث اين شبكه راه آهن، مسير حمل و نقل تجارت جهاني از 21 هزار كيلومتر راه آبي براي ارتباط بين شرق و غرب جهان به حدود 12 هزار كيلومتر راه زميني كاهش يافت. افتتاح اين شبكه بزرگ كه خط آهن كشورهاي شرق دور همانند چين و كشورهاي آسياي مركزي، ايران و اروپاي غربي را به يكديگر پيوند مي‏دهد به عنوان بزرگ‏ترين خط آهن بين‏المللي در سرخس، بازتاب جهاني گسترده‏اي داشت.

*       درگذشت استاد حجت‏ الاسلام "كاظم مديرشانه‏ چي" عالم شهير حديث و روايت (1381ش)

استادمعظم، حجت الاسلام و المسلمين حاج شيخ كاظم مدير شانه‏چي، يكي از عالمان بنام عرصه حديث و روايت، در حدود سال 1306 ش (1346 ق) در مشهد مقدس زاده شد و پس از فراگيري دوره دبستان و دبيرستان به تحصيل علوم ديني روي آورد. ايشان پس از طي مقدمات و سطوح در درس خارج فقه و اصول حضرات آيات، شيخ هاشم قزويني، شيخ مجتبي قزويني، سيد يونس اردبيلي، ميرزا احمد كفايي و سيد محمد هادي ميلاني شركت جست و مباني علمي خود را استوار ساخت. همچنين وي علوم عقلي را از استادان فن فراگرفت و به تدريس پرداخت و از سال 1337 ش در دانشكده الهيات مشهد مشغول تدريس گرديد. استاد مدير شانه‏چي علاوه بر تدريس تاريخ اسلام، تاريخ اديان، آيات الاحكام و ادوار فقه، مقالات فراواني نگاشته و در زمينه كتابشناسي و نسخه‏شناسي، چندين فهرست را منتشر ساخته است. وي در راستاي شناسايي كتب خطي و نسخه‏شناسي، سفرهاي متعدد به كشورهاي روسيه، آذربايجان، ازبكستان، مصر، تركيه، سوريه، لبنان، مراكش، واتيكان و اسپانيا نمود و از نسخه‏هاي نفيس، عكس‏برداري و فيش‏برداري كرد. استاد شانه‏چي از فرزانگاني بود كه علوم عقلي و نقلي را در وجود خويش گردآورد و علاوه بر آن به زيور وقار و اخلاق خوش و سيماي صالحان آراسته بود و همين‏ها باعث شد تا در سال 1380 ش به عنوان يكي از نام‏آوران عرصه علم و فرهنگ و يكي از چهره‏هاي ماندگار برگزيده شود و در مراسم با شكوهي در صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران از ايشان تجليل به عمل آيد. تاريخ حديث، دراية الحديث، علم الحديث، روش استنباط و سنن النبي در 9 جلد از جمله آثار اين عالم بزرگوار مي‏باشند. سرانجام استاد مديرشانه‏چي در بيست و چهارم ارديبهشت 1381 ش برابر با اول ربيع الاول 1323 ق در 75 سالگي بدرود حيات گفت و در حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) به خاك سپرده شد.


١١:١١ - 1397/01/30    /    شماره : ٦٥٩٨٧    /    تعداد نمایش : ٦٠خروج

   مطالب مرتبط