نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > لوای تشیع > فرهیختگان و عالمان > قرن چهاردهم هجری 


بعد عرفانی تشیع از دیدگاه علامه/دوری از اهل بیت منشأ انحراف عرفان
فنایی‌اشکوری تشریح کرد؛ بعد عرفانی تشیع از دیدگاه علامه/دوری از اهل بیت منشأ انحراف عرفان علامه طباطبایی معتقد است حقیقت عرفان به علی(ع) و اهل بیت(ع) برمی‌گردد، اما در جریان تاریخ عرفان دچار انحراف شده که منشأ این انحراف دوری از اهل بیت(ع) است. به گزارش خبرنگار مهر، چکیدۀ سخنرانی محمد فنایی اشکوری استاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) که در نشست یادمان علامه طباطبائی در دانشگاه علامه طباطبایی ارائه شد در ادامه از نظر شما می گذرد:
 ١٣:٢٨ - 1397/09/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
فلسفه، انتخاب واقعی‌ام بود/ علم جدید بدون کانت فهمیده نمی‌شود
گفتگوی مهر با کریم مجتهدی؛ فلسفه، انتخاب واقعی‌ام بود/ علم جدید بدون کانت فهمیده نمی‌شود کریم مجتهدی، چهره ماندگار فلسفه، می گوید: انتخاب واقعی ام فلسفه بود و برحسب حادثه فلسفه نخواندم. وی خود را کانت شناس می داند و معتقد است علم جدید بدون کانت فهمیده نمی شود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_سارا فرجی: کریم مجتهدی، چهره ماندگار فلسفه و استاد بازنشسته گروه فلسفه دانشگاه تهران از جمله اندیشمندانی است که به دور از حاشیه ها سالهاست بی سروصدا به کار تخصصی خود در زمینه فلسفه می پردازد. در ۸۸ سالگی هرروز به صورت منظم به دفترش در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می رود و تمام ساعت روزمشغول خواندن و نوشتن است. قبل از مصاحبه به او گفتم که دوست دارم من هم در ۸۸ سالگی مثل او با انگیزه و باانرژی کار کنم، در جواب گفت: سن برای من اصلا مسئله ای نیست ولی نیرو و قدرت چشم مسئله است، دلیلش هم این است که عاشق کارم هستم. از مشخصه های بارز مجتهد وقت شناسی و حساسیت به استفاده از کلمات خارجی به جای معادل فارسی آنهاست طوری که اگر در صحبت کردن با وی از یک واژه خارجی استفاده کنی فورا تذکر می دهد. کریم مجتهدی ، متولد سال ۱۳۰۹ در تبریز است. دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته فلسفه در سوربن گذرانده است. در سال ۱۳۴۳ موفق به اخذ درجه‌ دکترای خود شد و همان سال به ایران بازگشت و مشغول به تدریس شد. او این روزها در ۸۸ سالگی استاد بازنشسته دانشگاه تهران است و در پژوهشکده غرب شناسی و علم پژوهی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به تألیف و پژوهش مشغول است.
 ٠٨:٠٦ - 1397/08/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
نوشتاری از رضا داوری اردکانی؛
دانشگاه باید کانون تجلی حقیقت طلبی باشد نه کارگاه تولید مقاله
نوشتاری از رضا داوری اردکانی؛ دانشگاه باید کانون تجلی حقیقت طلبی باشد نه کارگاه تولید مقاله داوری اردکانی دانشگاه باید کانون دانش و پژوهش و جایگاه تجلی روح و نشاط فرهنگ و حقیقت طلبی باشد و نه صرفاً کارگاه تولید مقاله. دانش هر کشور برای اینکه قوام و نشاط پیدا کند باید به مسائل کشور بپردازد. به گزارش خبرنگار مهر، متن پیش رو سرمقاله دکتر رضا داوری اردکانی در شصت و پنجمین شماره خبرنامه فرهنگستان علوم است که در ادامه می خوانید؛
 ٠٩:٠٤ - 1397/04/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
یادداشتی از یحیی یثربی؛
مسئله‌ اصلاح دینی در جامعه‌ ما/ تفاوت جریان اصلاحات در غرب و شرق
یادداشتی از یحیی یثربی؛ مسئله‌ اصلاح دینی در جامعه‌ ما/ تفاوت جریان اصلاحات در غرب و شرق یحیی یثربی اصلاحات در غرب، ضرورتی بود که متفکران مغرب زمین با مطالعه و تحقیق به آن رسیده بودند. اما در جامعه‌ ما تنها جنبه‌ تقلید داشت. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر یادداشتی از یحیی یثربی استاد فلسفه است که در ادامه می خوانید؛ از حدود یک قرن پیش، کسانی بوده‌اند که دم از اصلاح دین اسلام زده‌اند و پیشنهادهای گوناگونی را مطرح نموده‌اند، از سید جمال گرفته تا آخوندزاده در دوران گذشته و از بازرگان و شریعتی گرفته تا سروش و شبستری در دوران اخیر. تلاش همه‌ی آنان اگرچه با اخلاص و تحمل زحمت بسیار همراه بوده است، اما به نتیجه‌ی مطلوب و کارآمد نرسیده است. به گونه‌ای که ما پس از یک قرن، هیچ نتیجه‌ معینی در هیچ زمینه‌ دینی ملاحظه نمی‌کنیم! از این باب که مشت نمونه‌ خروار است، می‌توان چنین اندیشید که این جریان اگر به همین شکل ادامه یابد، در آینده نیز به نتیجه‌ای دست نخواهد یافت. چرا؟
 ١٢:٤٣ - 1397/04/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
گفتگوی مهر با مرحوم حجت الاسلام احمدی؛
کتاب خواندن را با شاهنامه آغاز کردم/کار بی نتیجه هدر دادن عمر است
گفتگوی مهر با مرحوم حجت الاسلام احمدی؛ کتاب خواندن را با شاهنامه آغاز کردم/کار بی نتیجه هدر دادن عمر است مصاحبه با ایت الله احمد احمدی در گفتگوی صمیمانه ای که چندی پیش با مرحوم حجت الاسلام احمد احمدی، رئیس سازمان سمت و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتیم با ما از زندگی، سوابق علمی و اجرایی و دغدغه های خود سخن گفت.
 ٠٨:٤٧ - 1397/03/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
«سید عبد العزیز حکیم»؛ از مبارزه با استبداد تا جهاد برای استقلال
مهر گزارش می دهد؛ «سید عبد العزیز حکیم»؛ از مبارزه با استبداد تا جهاد برای استقلال عبدالعزیز حکیم «سید عبدالعزیز حکیم» از روحانیون برجسته عراقی بود که در طول حیات ارزشمند خود از مبارزات انقلابی با رژیم صدام گرفته تا پس از آن، خدمات بسیاری را به جامعه عراق عرضه کرد.
 ١١:٤٧ - 1397/03/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
رافائل مائوریلو:
اندیشه معاصر اسلام بدون شهید صدر معنا ندارد/نابغه ای که نمیشناسیم
رافائل مائوریلو: اندیشه معاصر اسلام بدون شهید صدر معنا ندارد/نابغه ای که نمیشناسیم رافائل مائوریلو یک اسلام شناس ایتالیایی گفت: جایگاه شهید صدر درغرب به گونه ای است که از مهمترین اساتید اسلام شناسان در مورد او نوشته اند و از نظر آنها، اصلا تاریخ معاصر اسلام بدون شهید صدر معنا ندارد.
 ٠٩:٣٠ - 1397/03/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
شهید صدر متوجه نیاز زمان خود بود/ روش محمدباقر صدر در تفسیر قرآن
طی نشستی مطرح شد؛ شهید صدر متوجه نیاز زمان خود بود/ روش محمدباقر صدر در تفسیر قرآن عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه آگاهی به مقتضیات زمان از ابعاد شخصیتی شهید صدر بود، گفت: مشکل حوزه های علمیه ما در حال حاضر این است که به مقتضیات زمان آگاه نیستند. به گزارش خبرنگار مهر، دومین نشست علمی «طلایه داران وحدت اسلامی؛ آراء و اندیشه های آیت الله شهید سید محمد باقر صدر» چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد
 ١١:٢٨ - 1397/02/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
غلامعلی حداد عادل:
حل نزاع علم و دین نیاز همه جهان است/ ادراک عقل، الهام خداست
غلامعلی حداد عادل: حل نزاع علم و دین نیاز همه جهان است/ ادراک عقل، الهام خداست غلامعلی حداد عادل گفت: استفاده از عقل کاملا یک امر دینی محسوب می شود و آیت الله جوادی آملی دخالت عقل در تشریع شریعت را از جمهور علما فراتر می برند. به گزارش خبرنگار مهر، کنگره بین المللی توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی با تکیه بر اندیشه های علامه جوادی آملی صبح امروز در دانشگاه تهران برگزار شد.
 ١٢:٢٣ - 1397/02/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیام آیت الله جوادی آملی به کنگره توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی؛
عقل نظری مسئول اندیشه‌ورزی و عقل عملی مسئول انگیزه‌مداری است
پیام آیت الله جوادی آملی به کنگره توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی؛ عقل نظری مسئول اندیشه‌ورزی و عقل عملی مسئول انگیزه‌مداری است جوادی آملی کنگره بین المللی توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی (با تکیه بر اندیشه های علامه جوادی آملی) با پیام آیت الله جوادی آملی در محل تالار علامه امینی دانشگاه تهران، برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله جوادی آملی در پیام خود به کنگره بین المللی توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی به تبیین مساله عقل وحیانی و ابعاد مختلف آن پرداخت.
 ١٢:٢٠ - 1397/02/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
داوری اردکانی:
باید درباره مدرنیته بیشتر تأمل کنیم
داوری اردکانی: باید درباره مدرنیته بیشتر تأمل کنیم/ از جامعه شناسان گلایه دارم داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم با تأکید بر ضرورت تأمل بیشتر بر مدرنیته گفت: وضع ما وضع خاصی است و گلایه من از جامعه شناسان این است که چرا این وضعیت را تحلیل نمی کنند. به گزارش خبرنگار مهر، اولین نشست از سری نشست های اندیشه و هنر حوزه هنری عصر روز گذشته با موضوع هویت سنت و مدرنیته در جامعه پساانقلابی برگزار شد. در این نشست فیلم «دیوانه ای از قفس پرید» ساخته احمدرضا معتمدی با حضور علیرضا شجاعی زند، رضا داوری اردکانی و کارگردان اثر مورد بحث قرار گرفت.
 ١١:٥٦ - 1397/02/16 - نظرات : ٠متن کامل >>
فنایی اشکوری
فقه و علوم عقلی تقابلی ندارند/روایات اهل بیت(ع)مشوق تفکر عقلی است
فنایی اشکوری در گفتگو با مهر: فقه و علوم عقلی تقابلی ندارند/روایات اهل بیت(ع)مشوق تفکر عقلی است فنائی اشکوری کسانی که با طرح تقابل بین علوم عقلی و معارف اهل بیت(ع)، به عقل ستیزی قداست می دهند نمی دانند با عقل ستیز معرفی کردن مکتب اهل بیت به این مکتب که بیش از هر مکتبی مشوق عقلانیت است ضربه می زنند.
 ١٠:٣٠ - 1397/02/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
آوینی سنگ بنای یک بازسازی تئوریک را گذاشت
در گفتگو با مهر عنوان شد؛ آوینی سنگ بنای یک بازسازی تئوریک را گذاشت وجه متفکرانه آوینی را نباید فراموش کرد. مسائلی که او طرح کرده است هنوز از مسائل ما است. او مسایل جدیدی را درحوزه تئوریک پیش روی مخاطبان قرار داد و سنگ بنای یک بازسازی تئوریک را گذاشت. به گزارش خبرنگار مهر، سید مرتضی آوینی که پس از شهادت به سید شهیدان اهل قلم معروف شد، علاوه بر فعالیت در زمینه سینما و فیلم مستند، آثار مکتوبی را هم در زمینه‌های مختلف از خود به جا گذاشته است. در آستانه شهادت آوینی، نظرات برخی اندیشمندان را درباره ابعاد شخصیتی و وجوه اندیشه ای آوینی جویا شده‌ایم که در ادامه می‌ خوانید؛
 ٠٩:١٠ - 1397/01/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
گذری بر دانشمند تشیع علامه سیدمرتضی عسگری رحمه الله علیه
گذری کوتاه بر دانشمند جهان تشیع علامه سیدمرتضی عسگری رحمه الله علیه علاّمه ‌آیه‌ اللّه‌ مرتضی‌ عسكری، در سال‌ 1293 هجری‌ خورشیدی‌ در شهر سامرا پای‌ به‌ عرصه‌ هستی‌ نهاد. خانواده‌ او، روحانی‌ و ایرانی‌ الاصل‌ و اهل‌ ساوه‌ بودند. علامه عسکری علاّمه ‌آیه‌ اللّه‌ مرتضی‌ عسكری، در سال‌ 1293 هجری‌ خورشیدی‌ در شهر سامرا پای‌ به‌ عرصه‌ هستی‌ نهاد. خانواده‌ او، روحانی‌ و ایرانی‌ الاصل‌ و اهل‌ ساوه‌ بودند. گویا، دست‌ تقدیر، والدین‌اش‌ را به‌ این‌ شهر كشانده‌ بود تا در جوار قدسی‌ امام‌ هادی‌ و امام‌ عسكری(علیهماالسلام) سكنا گزیند. ‌چرخ‌ روزگار، در اوان‌ كودكی، گَرد یتیمی‌ بر چهره‌اش‌ نشاند و وی‌ را از گرمای‌ مهر والدین‌ محروم‌ كرد.
 ١١:٤٦ - 1396/12/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
ناگفته هایی از رازِ سر‌به مهر‌حزب الله/ من رضوان نیستم، من عمادم
ناگفته هایی از رازِ سر‌به مهر‌حزب الله/ من رضوان نیستم، من عمادم لطیف بود اما جدیت هم داشت. پیش می آمد که یک جاهایی برافروخته می شد و با یک هیبتی می‌گفت: «فلانی! من حاج رضوان نیستم، من عمادم» گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، محمد علی صمدی-زهرا بختیاری: شهید عماد فائز مغنیه از جمله جوانان لبنانی بود که از سنین نوجوانی فعالیت‌های مبارزاتی خود را از جنبش آزادی بخش فلسطین(فتح) در کنار یاسر عرفات شروع کرد.
 ١٣:٥٧ - 1396/11/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
برنامه روزانه مرحوم حاج آقا رضا همدانی
برنامه روزانه مرحوم حاج آقا رضا همدانی رحوم آیة الله سید محسن امین صاحب «اعیان الشیعه» که خود چندین سال در محضر مرحوم حاج آقارضاهمدانی تلمذ نموده و از نزدیک احوال او را می ‏دانسته است در شرح حال آن فقیه بزرگ می ‏نویسد: «او عالم، فقیه، اصولی، محقق و مدقق و از برترین شاگردان میرزا محمد حسن شیرازی بود شب و روزش را به مطالعه و تألیف و تدریس در فقه و اصول مشغول بود». حاج آقا رضا همدانی مرحوم آیة الله سید محسن امین صاحب «اعیان الشیعه» که خود چندین سال در محضر مرحوم حاج آقارضاهمدانی تلمذ نموده و از نزدیک احوال او را می ‏دانسته است در شرح حال آن فقیه بزرگ می ‏نویسد:
 ١٣:٣٥ - 1396/11/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت سالروز ولادت ملاصدرا؛
ملاصدرا فیلسوفی عارف است/ اعجاز قرآن از دیدگاه صدرالحکما
به مناسبت سالروز ولادت ملاصدرا؛ ملاصدرا فیلسوفی عارف است/ اعجاز قرآن از دیدگاه صدرالحکما حمیده حائری پور گفت: ملاصدرا فلسفه و عرفان را مکمل هم می‌ داند که ضمیمه این دو به یکدیگر، انسان را در کشف حقایق عالم هستی یاری می‌رساند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: صدرالمتالهین، راه استدلال و شهود را با هم در آمیخت و حکمت متعالیه را که تا کنون بر تارک فلسفه ایرانی سایه افکنده است ، تاسیس کرد. از نگاه او فلسفه و عرفان دو روش برای نائل شدن به حقیقت واحد است که مکمل هم هستند. در گفتگویی با حمیده حائری پور مدرس حوزه و نویسنده کتاب «مراتب معنوی انبیاء از دیدگاه ابن‌عربی و ملاصدرا»، به بررسی این موضوع پرداخته ایم که در انتها اشاره ای به بحث اعجاز قرآن و حقیقت باطنی آن از دیدگاه این فیلسوف بزرگ پرداختیم.
 ٠٩:١٩ - 1396/11/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
اکثر منتقدین ابن عربی صلاحیت داوری ندارند
در گفتگو با مهر عنوان شد؛ اکثر منتقدین ابن عربی صلاحیت داوری ندارند استاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت:وحدت وجود ابن عربی می گوید نه اینکه ما چیزی غیر از خدا نمی بینیم، بلکه اصلاً چیزی غیر از خدا وجود ندارد که دیده شود یا دیده نشود. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه_حسن دیانی: معمولاً اختلاف نظر پیرامون بزرگان تاریخ امری طبیعی و بدیهی است. اما شاید کمتر کسی مانند محی الدین ابن عربی وجود داشته باشند که نظرات پیرامون او در میان بزرگان و صاحب نظران دینی تا این حد با هم متفاوت و متضاد باشد. تا جایی که این اختلاف نظر عمیق را می توان حتی در معتقدان به یک مذهب – یعنی مذهب تشیع- مشاهده نمود. به عبارتی دیگر برخی از علمای شیعه که مسلک عرفانی دارند
 ٠٩:٣٢ - 1396/10/30 - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی گذرا به زندگینامه حضرت آیت الله محمدتقی بهجت رحمه الله علیه
نگاهی گذرا به زندگینامه حضرت آیت الله محمدتقی بهجت رحمه الله علیه تحصيلات ابتدايى حوزه را در مكتب خانه فومن به پايان رساند و پس از تحصيلات ادبيات عرب در سال 1348 ه ق هنگامى كه تقريبا 14 سال از عمر شريفش مى ‏گذشت، براى تكميل دروس حوزوى عازم (عراق) شد... ایت الله بهجت تحصيلات ابتدايى حوزه را در مكتب خانه فومن به پايان رساند و پس از تحصيلات ادبيات عرب در سال 1348 ه ق هنگامى كه تقريبا 14 سال از عمر شريفش مى ‏گذشت، براى تكميل دروس حوزوى عازم (عراق) شد و حدود 4 سال دركربلا معلى اقامت نمود
 ٠٦:٢٧ - 1396/10/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت رحلت آیت‌الله حائری‌شیرازی؛
نگاهی اجمالی بر آثار و فعالیت‌های آیت‌الله حائری‌شیرازی
به مناسبت رحلت آیت‌الله حائری‌شیرازی؛ نگاهی اجمالی بر آثار و فعالیت‌های آیت‌الله حائری‌شیرازی روحانی مبارز و انقلابی آیت الله حاج شیخ محی الدین حائری شیرازی در طول عمر با برکت خود آثار متعددی را به نگارش درآورده و فعالیتهای مهمی در عرصه های سیاسی داشته است. به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله محمد صادق(محی الدین) حائری شیرازی، فرزند آقا شیخ عبدالحسین حائری شیرازی متولد ۱۲ بهمن ۱۳۱۵ در شیراز است. وی دوره سطح را ابتدا در مدرسه منصوری و مدرسه سید علاءالدین حسین و سپس مدرسه آقا بابا خان طی کرد در این دوره از محضر درس فقیهانی چون بهاءالدین محلاتی و محمدعلی موحد بهره وافر برد و دوره سطح را با روزی ۱۰ ساعت درس، در سه سال به پایان رساند.
 ٠٦:٣٣ - 1396/10/03 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :10265
کل بازديدها :16173285
بازديدکنندگان آنلاين :2
بازديدازاین صفحه :41164