نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > لوای تشیع > فرهیختگان و عالمان > قرن سیزدهم هجری 


سید جمال و وحدت اسلامی در ایران
سید جمال و وحدت اسلامی در ایران مفهوم «وحدت اسلامی» در ایران از دوره قاجار تاکنون محل بحث و مناقشه بوده است. این مفهوم در عصر جدید و زمینه نوعی آگاهی دینی و در پاسخ به شرایط جهان اسلام در مواجهه با «غرب» و «استعمار» شکل گرفت. سید جمال و وحدت اسلامی در ایران سید جمال دو بار، در سال‌های 1304 و 1307 ه‍.ق.، در زمان سلطنت ناصرالدین‌شاه، به ایران آمد و هر دو بار در منزل حاج محمدحسن امین‌الضرب اقامت گزید و در همان‌جا با میـرزا رضـا کـرمانـی[7] آشنا شد. دربارۀ سخنان و دیدگاه‌های سید جمال در تهران، گزارش‌های چندان دقیقی وجود ندارد. گویا مخاطبان سید، بیش از توجه به نظریات و افکار او، فریفتۀ صورت ظاهر، آداب‌دانی و رفتار او می‌شدند (طباطبایی، 1389: 18/405؛ عباس‌میرزا، 1361: 179).
 ٠٩:٤٠ - 1396/11/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
زندگینامه عالم شهیر شیعی شیخ جعفر شوشتری
زندگینامه عالم شهیر شیعی شیخ جعفر شوشتری در عالم رؤ یا دیدم که در سرزمین کربلا هستم، آن هم درست به هنگامى که کاروان حسین علیه السلام در آنجا فرود آمده است. به همه جا نگریستم، چشمم به خیمه اى برافراشته افتاد، دریافتم که سپاه دشمن در صفهاى فشرده بر گرد خیمه حسین علیه السلام گرد آمده اند . شیخ جعفر شوشتری
 ١١:٠٨ - 1396/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت درگذشت شیخ عباس قمی؛
صاحب کتاب ارزشمند مفاتیح الجنان کیست؟
به مناسبت درگذشت شیخ عباس قمی؛ صاحب کتاب ارزشمند مفاتیح الجنان کیست؟ حاج شیخ عباس قمی از جمله محدثین معروف شهر قم، در سال 1294 چشم از جهان فروبست و شاگردان بسیاری را در حوزه ادیان و احادیث تربیت کرد. صاحب کتاب ارزشمند مفاتیح الجنان کیست؟ به گزارش جهان نيوز، حاج شیخ عباس قمی از محدثین بنام شهر قم و ایران بود که در سال ۱۲۹۴ ه‍. ق. (۱۲۵۴ ه‍. ش) در شهر قم و در خانواده‌ای متدین و اهل دیانت چشم به جهان گشود. آن‌گونه که شخص شیخ عباس قمی می‌گوید: «تمام علم و جلالی که نصیب او شده است، از دعا و طهارت مادری است که با وضو و یاد خداوند او را شیر داده است.»
 ١١:١٤ - 1396/11/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت سالروز لغو امتیاز تنباکو؛
نقش علمای شیعه در حمایت از منابع ملی
به مناسبت سالروز لغو امتیاز تنباکو؛ نقش علمای شیعه در حمایت از منابع ملی در تاریخ معاصر ایران، همواره علما و روحانیون به عنوان نگهبان و دیده بان شریعت و حامی مردم در مشکلات و مسائل به کمک آنها شتافته و حتی در این راه جان خود را نثار مردم، دین و کشور کرده اند. به گزارش خبرنگار مهر، متن زیر یادداشتی است از حجت الاسلام والمسلمین مهدی ابوطالبی، استاد مؤسسه امام خمینی(ره) که به مناسبت 24 اردیبهشت، سالروز لغو امتیاز تنباکو به فتوای میرزای شیرازی از نظر می گذرد؛ در تاریخ معاصر ایران، همواره علما و روحانیون به عنوان نگهبان و دیده بان شریعت و حامی مردم در مشکلات و مسائل و سختی ها به کمک آنها شتافته و حتی در این راه جان خود را نثار مردم، دین و کشور کرده اند. همه ما پیام میرزای شیرازی برای تحریم توتون و تنباکو را شنیده ایم و خوانده ایم، اما اتفاق های مهم دیگری در تاریخ معاصر ایران رخ داده که با درایت علما حل شده است.
 ٠٨:٣٣ - 1396/02/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
جهان اسلام وامدار علامه طباطبایی است
جهان اسلام وامدار علامه طباطبایی است/ المیزان؛ مهمترین تفسیر شیعه تفسیر گرانسنگ «المیزان» اثر علامه طباطبایی، مهمترین تفسیر شیعه امامیه است زیرا در عصر جدید پس از دوران تالیف تفسیر ملاصدرا در قرن یازدهم هجری تا امروز تفسیری به این جامعیت و پر مغزی نگاشته نشده است. به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت سالروز بزرگداشت علامه محمدحسین طباطبائی، فیلسوف و مفسر قرآن کریم با محمدعلی لسانی فشارکی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، پریش کوششی، استاد دانشگاه آزاد اسلامی و قاسم پورحسن، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبائی و علی اصغر مصلح رئیس دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی دانشگاه علامه طباطبایی گفتگو کرده ایم که از نظر می گذرد؛
 ٠٧:٤١ - 1394/08/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیةالله‌ شیخ محمدحسن بارفروشی
آیةالله‌ شیخ محمدحسن بارفروشی فقیه وارسته آیةالله‌ شیخ محمدحسن بارفروش معروف به شیخ کبیر، از مراجع و علمای بزرگ مازندران، حدود سال 1240 قمری در قزوین دیده به جهان گشود. پدرش ملا صفرعلی لاهیجی نام داشت و در حوزه علمیه قزوین در دو رشته فلسفه و عرفان تدریس می‌کرد. بنابر اظهارات اهل اطلاع، ملا صفرعلی در اصل اهل بابل فعلی که در قدیم «بارفروش» می‌گفتند، بوده و از آن‌جا که حوزه علمیه قزوین در قدیم‌الایام رونق خاصی داشت، در آن شهر ساکن شده بود. ....
 ٠٧:٢٧ - 1394/06/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
رحلت آيت‏ اللَّه "شيخ محمدحسين كاشف‏ الغطاء"
رحلت آيت‏ اللَّه "شيخ محمدحسين كاشف‏ الغطاء" عالم بزرگ جهان اسلام(1373 ق) علامه محمدحسين بن علي كاشف‏الغطاء نجفي، در سال 1294 قمري از خانداني اهل علم و معروف به دانش و فضيلت در نجف اشرف متولد شد. ايشان مقدمات علوم را در زادگاه خويش خواند و آن‏گاه در حلقه‏ي درس دانشمندان بزرگ زمان خويش درآمد. آخوند ملامحمد كاظم خراساني، حاج آقارضا همداني، سيد محمدكاظم يزدي، ميرزا حسين نوري، ميرزامحمدباقر اصطهباناتي و شيخ محمدرضا نجف‏آبادي از جمله اساتيد وي بودند. كاشف الغطاء داراي استعدادي سرشار و ذكاوتي بسيار بود و در مدت كوتاهي توانست به مدارج عالي دست يابد و محل اعتماد مخصوص علماي حوزه‏ي نجف قرار گيرد.
 ٠٤:٤٩ - 1394/06/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
ارتحال عارف رباني آيت‏ اللَّه "شيخ حسنعلي نخودكي اصفهاني"
ارتحال عالم و عارف رباني آيت‏ اللَّه "شيخ حسنعلي نخودكي اصفهاني" (1321 ش) آيت‏اللَّه شيخ حسنعلي اصفهاني معروف به نخودكي در حدود سال 1240 ش (نيمه ذي‏قعده 1279 ق) در اصفهان ديده به جهان گشود و از كودكي تلاش و جدّيت وافر در تزكيه نفس، تهجّد و عبادت داشت. وي تحصيلات مقدماتي را در اصفهان‏فراگرفت و آن‏گاه رياضيات، حساب و فلسفه را از محضر آخوند ملامحمد كاشي و جهانگيرخان قشقايي آموخت.
 ٠٥:٢٨ - 1394/06/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
درگذشت آيت ‏اللَّه "سيدمحمدتقي خوانساري"
درگذشت فقيه و مرجع بزرگوار تقليد آيت ‏اللَّه "سيدمحمدتقي خوانساري" (1331 ش) آيت‏اللَّه حاج سيدمحمدتقي خوانساري فرزند آقا اسداللَّه در سال 1267 ش (رمضان سال 1305 ق) در خوانسار و در خانواده‏اي كه به علم و فضل و ادب اشتهار داشت پا به عرصه وجود نهاد. وي پس از تحصيلات ابتدايي، در سن 17 سالگي جهت فراگيري علوم اسلامي رهسپار نجف اشرف گرديد.
 ٠٥:١٤ - 1394/06/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
رحلت آيت‏ اللَّه "سيدشهاب الدين مرعشي نجفي
رحلت آيت‏ اللَّه "سيدشهاب الدين مرعشي نجفي" عالم رجالي و مرجع بزرگ تقليد شيعيان (1369 ش) آيت‏اللَّه سيدشهاب الدين بن سيد محمود بن سيدالحكماء تبريزي مرعشي نجفي، فقيه اصولي و محدث رجالي در سال 1276 ش ( 1315 ق) در شهر نجف در خاندان پرسابقه و اهل علم "مرعشي" به دنيا آمد.
 ٠٥:١٢ - 1394/06/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
وقتی علامه از یک "واو" حرف می‌کشد!
وقتی علامه از یک "واو" حرف می‌کشد! وقتی مفسر قرآن، فحلی باشد مثل علامه، چه عجب! اگر از یک "واو" قرآن، کلیدی بسازد برای حل یک معمای تاریخی ناگشوده شکوری_شبکه تخصصی قرآن تبیان علامه طباطبایی خداوند در قرآن گاهی به ذکر جزئیات عنایت ویژه مبذول می‌دارد تا آنجا که به‌عنوان مثال حتی ریزترین درخواست‌های قوم بنی‌اسرائیل را هم ذکر می‌کند: «... مِنْ بَقْلِها وَ قِثَّائِها وَ فومها وَ عدسها وَ بَصَلِها ...» (بقره/61) اما گاهی بر عکس، در خصوص مسائلی همچون تعداد رکعات نمازهای واجب و یا اسامی حضرات معصومین (ع)، به‌رغم کنجکاوی مردم، از کنار این جزئیات عبور کرده یا به‌صورت سربسته بیان کرده است.
 ٠٦:٥٧ - 1394/06/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
آقا نورالدین عراقی(ره)
آقا نورالدین عراقی(ره) یكی از افرادی كه به حق از نوادر روزگار بوده و شان و مقام وی هنوز شناخته نگردیده است، مرحوم حاج آقا نورالدین اراكى (ره) است، كه از شاگردان مبرز شیخ انصارى (ره) و میرزاى شیرازى (ره) و صاحب كرامت و جلالت بوده است. در یك دیدگاه كلی می توان اینگونه بیان نمود كه محوری ترین هدف اسلام، آموزش و پرورش انسان كامل است؛ حقیقتی كه در بسیاری از آیات و روایات به آن اشاره گردیده است، قرآن مجید در آیات چندی، بر تعلیم و تزكیه به عنوان هدف و علت ارسال پیامبران و نزول كتب آسمانی تاكید نموده است (آل عمران/ 164 و بقره/ 129 و ...)
 ٠٧:٤٦ - 1394/06/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله سید حسین طباطبایی قمی
آیت الله سید حسین طباطبایی قمی ستاره اي از قم تحصيلات مرجعيت شاگردان و تالیفات در آیینه اخلاق وفات ستاره اي از قم او در 28 رجب 1282هجری ق. دیده به جهان گشود و پدر او را «حسین» نامید. خاندان «سید حسین» از برزگان دین و از شخصیتهای برجسته ایمانی بودند كه نسل پاك آنان با 28 واسطه به امان حسن مجتبی ـ علیه السلام ـ می‎رسد. تحصیلات آیت الله العظمی قمی تحصیلات ابتدایی خود را در قم شروع کرد و تا اوان بلوغ در قم به تحصیل مبادرت ورزید و سپس در پی تکمیل تحصیلات راهی تهران شد و درسهای دوره سطح مانند معالم، قوانین، شرح لمعه، و رسائل و مکاسب را نزد اساتید آن حوزه خواند و سپس در 22 سالگی عازم مکه و مدینه شد. در بازگشت از سرزمین وحی، وارد نجف اشرف گردید و پس از زیارت راهی سامرا شد و در جلسه درس آیه الله میرزا محمد حسن شیرازی شرکت کرد و پس از دو سال اقامت در سال 1306 قمری بار دیگر به تهران بازگشت. این بار در شهر تهران از محضر اساتید بزرگی همچون: آقا علی مدرّس،‌ میرزا ابوالحسن جلوه، میرزا علی اکبر حکمی یزدی، میرزا هاشم رشتی، شیخ علی نوری، میرزا ابوالحسن کرمانشاهی، میرزا محمود قمی، شیخ عبدالمحسن مدرس ریاضی،‌ شیخ فضل الله نوری و میرزا محمد حسن آشتیانی کسب فیض کرد و پس از پنج سال تحصیل تهران را به مقصد عراق ترک کرد. حاج آقا حسین در شهر مقدس نجف اشرف در محفل درس اساتیدی چون: میرزا حبیب الله رشتی، حاج آقا رضا همدانی، آخوند ملا علی نهاوندی،‌ آخوند محمدکاظم خراسانی، سید محمد کاظم یزدی و دیگر بزرگان کسب فیض کرد. سپس در سال 1321 قمری وارد سامرا گردید و در درسهای آیت الله میرزا محمد تقی شیرازی شرکت جست و مراتب عالی علمی را یکی پس از دیگری پشت سر نهاد. استاد بزرگوارش نیز عنایت خاصی به وی داشت و مقلدان خود را در مسائل احتیاطی به ایشان ارجاع می‎داد که این امر به این معنی بود که آیت الله قمی پس از میرزا، اعلم مجتهدان آن زمان می‎باشد. مرجعیت با توجه به درخواست اهالی مشهد از محضر آیت الله میرزا محمدتقی شیرازی، در فرستادن عالمی با تقوا و مجتهدی دانا، ایشان حاج آقا حسین قمی را در پذیرش این امر خطیر مناسب دانسته و سفر به مشهد واقامت در آنجا را به وی پیشنهاد کرد. ایشا ن پس از ده سال سکونت در سامرا، به سوی آستان قدس امام هشتم عليه السلام عزم سفر کرد. آیت الله حاج آقا حسین قمی با ورود به مشهد، با برپایی نماز جماعت، ارتباط خود را با مردم برقرار کرد و با پاسخگویی به سؤالات مردم و رسیدگی به وضعیت محرومان و مستضعفان پرداخت و زعامت و سرپرستی حوزه علمیه را به عهده گرفت و علاوه بر رسیدگی به امور محصلان علوم دینی، دانش فقه و اصول را برای طالبان علم، در منزل خود تدریس می‎کرد. گرچه مرحوم قمی از دادن رساله و قبول مسوولیت مرجعیت امتناع می‏کرد، ولی با اصرار و مراجعه فراوان جمع زیادی از متدینین، رساله احکام فارسی ایشان در سال 1351 قمری به چاپ رسید و مرجعیت ایشان از آن تاریخ آغاز گردید. از آنجایی که مرحوم حاج آقا حسین نسبت به اقدامات ضد مذهبی رضاخان همیشه موضع سختی می‏گرفت، سرانجام پس از قیام خونین مسجد گوهرشاد، رژیم ستم شاهی پهلوی، مدتی ایشان را در تهران توقیف و در نهایت، در سال 1354 قمری به عراق تبعید کرد. به همین علت از این سال به بعد مرجعیت ایشان به کربلا منتقل شد. اما بعد از درگذشت آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی، مرحوم قمی نیز کربلا را بعد یازده سال ترک کرد و به نجف اشرف منتقل شد. علما و مجتهدان نجف اشرف با از دست دادن آیت الله اصفهانی در پی مرجع عام دیگری، برای سپردن مرجعیت عامه و سرپرستی حوزه نجف اشرف به او بودند و تنها شخصیت ارزنده والامقام حضرت آیت الله قمی را لایق این مسؤولیت می‎دانستند. پس از اصرار فراوان ایشان چاره‎ای جز قبول ندید و این امر را قبول کرد. شاگردان و تالیفات مرحوم قمی شاگردان برازنده و فراوانی را در مشهد و نجف و کربلا آموزش داد که از آن جمله: میرزا حسن بجنوردی، حاج آخوند ملاعباس تربتی، شیخ محمدعلی کاظمی خراسانی، شیخ فاضل قفقازی، سید صدرالدین جزایری، حاج آقا بزرگ اشرفی شاهرودی، میرزا مهدی حکیم، سید محمد موسوی لنکرانی، سید حسین موسوی نسل، شیخ حسینعلی راشد تربتی، شیخ مجتبی قزوینی،‌ شیخ هاشم قزوینی، میرزا احمد مدرس یزدی، سید حسن طباطبایی قمی، سید مهدی طباطبایی قمی، شیخ کاظم دامغانی، شیخ غلامحسن محامی بادکوبه‎ای، شیخ یوسف بیارجمندی شاهرودی، شیخ علی توحیدی بسطامی، شیخ عباسعلی اسلامی. شیخ محمد علی سرابی، سید زین العابدین کاشانی جائری، شیخ هادی حائری شیرازی،‌ شیخ محمدحسین صدقی مازندرانی و شیخ محمدرضا جزقویه‎ای اصفهانی و دیگر بزرگان می‏باشند. اما آیت الله حاج آقا حسین قمی آثار ارزنده‎ای در ابواب مختلف فقه از خود به یادگار گذاشته است که عبارتند از:حاشیه بر عروه‌ الوثقی،‌ حاشیه بر رساله ارث و نفقات،‌ حاشیه بر رساله ربائیه رضاعیه، حاشیه بر صحه‌المعاملات، حاشیه بر مجمع المسائل، الذخیره الباقیه فی العبادات و المعاملات، مختصر الاحکام، طریق النجاه، منتخب الاحکام، مناسک حج، ذخیره العباد و هدایه الانام فی المسائل الحلال و الحرام. در آیینه اخلاق در زير نمونه‎هایی از جلوه‎های رفتاری و اخلاقی آیت الله قمی را كه هر كدام ستاره‎ای فروزان برای رهروان فضیلت و چراغ هدایتی برای شیفتگان رسیدن به كمال خواهد بود، را بیان می‎كنیم. پرهیز از خلف وعده او بارها برای تربیت دیگران می‎فرمود: «در نظر ندارم در تمام عمر و ایام حیاتم حتی یك مرتبه خلف وعده‎ای نموده باشم.» برپایی درس و بحث در شبهای احیا درس در بحثهای علمی آن بزرگوار حتی در شبهای احیای ماه مبارك رمضان دایر بود. در حالی كه مردم در كنار مرقد پاك سیدالشهداء‌ ـ علیه السلام ـ سخت مشغول خواندن قرآن، زیارت و انجام اعمال شب قدر بودند، ایشان به درس و بحث مشغول می‎گشت. می‎فرمود: «فراگیری علم، از حرم رفتن و قرآن خواندن برتر و افضل است.» شیوه انتخاب همسفر او هر گاه قصد مسافرت به جایی را داشت با كسانی كه در بحث خصوصی او حاضر می‎شدند همسفر می‎شد تا درس سفر مشغول مباحثه شوند. به خاطر رفاقت وارد جهنم نمی‎شوم حاج آقا حسین قمی در دوستی، بر رفاقت صحیح، فوق العاده پایبند بود و رفیق را تاجایی دوست داشت كه حدود اسلامی اجازه می‎داد و هرگز حاضر نبود به خاطر دوستی، ضوابط شرعی را به هیچ مقدار و تحت هیچ عنوانی زیر پا بگذارد. بارها می‎فرمود: «من تا در جهنم با رفیق هستم ولی به خاطر رفاقت داخل جهنم نمی‎شوم.»! فراسوی فروتنی روزی گروهی از برادران عرب زبان كه به حرم امام حسین ـ علیه السلام ـ آمده بودند در نماز جماعت حاج آقا حسین قمی شركت كردند. بعد از اتمام نماز به حضور آقا رسیدند و گفتند: ما به شما اقتدا كردیم در حالی كه اطمینان به صحت قرائت شما نداشتیم، چون اصل زبان شما ایرانی است! حاج آقا حسین در پاسخ به آنان با تواضع و فروتنی فرمود: «من هم اینك نزد شما می‎نشینم و حمد و سوره را قرائت می‎كنم تا مطمئن شوید.» وفات حضرت آیت الله العظمی قمی پس از چند ماه از فوت آیت الله اصفهانی، در چهاردهم ربیع‏الاول سال 1366 هجری قمری در نجف از دنیا رفت و در جوار مرقد حضرت مولی الموحدین علی(ع) به خاک سپرده شد. مرحوم آیت الله سید محمدهادی میلانی نقل می‏کند: "به حرم سیدالشهداء مشرف شدم، حاج آقا حسین قمی بالای سر مطهر نشسته بودند، به من اشاره نموده، نزد ایشان رفتم و آقا اظهار داشتند: ریاست و مرجعیت دینی بعد از آسید ابوالحسن به من روی آورده و من می‎ترسم به دینم لطمه بخورد! من دعا می‎کنم شما آمین بگویید : خدایا! اگر این ریاست به دین من مضر است، جان مرا بگیر! سپس آن قدر گریه کردند که زمین از آب دیده ایشان تر شد." منابع سايت فرهنگي اعتقادي فطرت گنجینه دانشوران، احمد رحیمی، قم، سال 1339. حاج آقا حسین قمی، محمد باقر پورامینی. نور علم، سال دوم، شماره اول. حوزه، شماره سی‏ام. تهيه و تنظيم: فريادرس
 ٠٦:٤٨ - 1394/06/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت الله سیدمحمد باقر شفتی
آیت الله سیدمحمد باقر شفتی تولد هجرت ارمعان نجف در آسمان اصفهان شاگردان آثار ماندگار حجت الاسلام سفر به حجاز بنیاد الهی نامه اهریمن واپسین توطئه وفات تولد سید محمد نقی از نوادگان امام موسی بن جعفر ـ علیه السّلام ـ بود و راهنمایی دین باوران روستای چرزه[1] را بر عهده داشت[2] خانه گلین این كشاور نیك نهاد در 1175 ق. با تولد نوزادی، كه محمد باقر نام گرفت،[3] در نور و شادمانی فرو رفت. محمد باقر اندك اندك بالید و توانست درس زندگی و كمال از پدر فراگیرد، بهره‌گیری از محضر پدر سالها به درازا كشید و حتی پس از هجرت 1182 ق. نیز ادامه یافت. در این سال سید محمد نقی همراه خانواده‌اش رهسپار شفت شد تا خواسته برخی از مؤمنان آن دیار را اجابت كند و راهنمای آنان باشد.[4]
 ٠٦:٤٤ - 1394/06/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
آيت ‏اللَّه سيدحسن صدر
آيت ‏اللَّه سيدحسن صدر ولادت مراحل تحصيل اقامت در نجف مهاجرت به سامرا اساتيد شاگردان در عرصه فرهنگ آثار و نگاشته ها وفات ولادت روز جمعه 29 ماه مبارك رمضان سال 1272 هـ . ق. بود كه نوزادی زیباروی، از خانواده‌ای روحانی، در شهر مقدس كاظمین چشم به جهان گشود. پدرش او را حسن نامید. مراحل تحصیل
 ٠٦:٣٩ - 1394/06/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
آيت الله سيد محسن طباطبايي حکيم
آيت الله سيد محسن طباطبايي حکيم تولد تحصيلات آثار و نگاشته ها آیت الله حکیم و سیاست وفات تولد آیت الله سید محسن طباطبایی حکیم، فرزند علامه حاج سید مهدی حکیم، از مراجع بزرگ شیعه در سال 1306 قمری در نجف اشرف به دنیا آمد. تحصیلات آيت الله سيد محسن حكيم در سن 7 سالگى خواندن قرآن را آموخت و در 9 سالگى به تحصيل علوم ‏اسلامى پرداخت. دروس مقدماتى را نزد برادر بزرگش سيد محمد حكيم فراگرفت و سطوح عالى را در محضر ‏جمعى از فضلاى نجف اشرف آموخت‎.‎
 ٠٦:١٥ - 1394/06/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
آيت الله العظمي شيخ مهدي خالصي
آيت الله العظمي شيخ مهدي خالصي تولد و تحصیلات تأسيس حوزه كاظمين تأليفات وقايع جهاد حمله انگليس به عراق مقابله با غارتگری وهابي‌ها دوران تبعيد ترور نافرجام خالصي؛ پدر نيروی دريائی ايران خودداری از اعطای تعهد كناره گيری از امور سياسی عزيمت به مشهد نوشيدن جام شهادت تولد وتحصيلات آيت الله العظمی شيخ محمد مهدی فرزند آيت الله شيخ حسين فرزند آيت الله شيخ عبد العزيز خالصي، نسب وی به علی بن مظاهر برادرحبيب بن مظاهر اسدی كه هر دو بزرگوار از ياران امام حسين و از شهدای كربلا مي‌باشند، مي‌رسد.
 ٠٦:١٢ - 1394/06/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به شیخ انصاری از دریچه فرائد و مکاسب (2)
نگاهی به شیخ انصاری از دریچه فرائد و مکاسب (2) در گفت ‌و‌گوی رهنامه پژوهش با حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمدعلی انصاری * کتاب المکاسب در این دیدار، با حجت الاسلام و المسلمین انصاری پیرامون سه محور گفت و گو شده است؛ اول: رفتار و منش اجتماعی و سیاسی شیخ انصاری و تحلیل آن‌ بر مبنای نظرات فقهی ایشان. دوم: ابداعات و نوآوری‌های شیخ انصاری در فقه و اصول. سوم: بررسی جایگاه عقل در فقه از نظرگاه شیخ انصاری.
 ٠٥:٠٢ - 1394/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به شیخ انصاری از دریچه فرائد و مکاسب (1)
نگاهی به شیخ انصاری از دریچه فرائد و مکاسب (1) در گفت ‌و‌گوی رهنامه پژوهش با حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمدعلی انصاری * آیت الله شیخ مرتضی انصاری در این دیدار، با حجت الاسلام و المسلمین انصاری پیرامون سه محور گفت و گو شده است؛ اول: رفتار و منش اجتماعی و سیاسی شیخ انصاری و تحلیل آن‌ بر مبنای نظرات فقهی ایشان. دوم: ابداعات و نوآوری‌های شیخ انصاری در فقه و اصول. سوم: بررسی جایگاه عقل در فقه از نظرگاه شیخ انصاری.
 ٠٥:٠٠ - 1394/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
یادی از استاد مرحوم آیت الله شیخ محمدتقی خاتمی
یادی از استاد مرحوم آیت الله شیخ محمدتقی خاتمی به گزارش خبرگزاری حوزه، آیت الله شیخ محمدتقی خاتمی، از اساتید حوزه علمیه استان زنجان بود که عمر بابرکت خود را صرف تحصیل علوم دینی و تبلیغ و ترویج معارف قرآن کریم و مکتب اهل بیت – علیهم السلام - کرد و شاگردان زیادی تربیت نمود. ا
 ٠٨:١٧ - 1394/05/29 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3469
کل بازديدها :17395014
بازديدکنندگان آنلاين :5
بازديدازاین صفحه :75303