نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


گزیده ای از سخنان آیت الله العظمی مکارم پیرامون جایگاه سلمان فارسی( ره) :
پاسخ پیامبر به خلیفه دوم در دفاع از سلمان فارسی
گزیده ای از سخنان آیت الله العظمی مکارم پیرامون جایگاه سلمان فارسی( ره) : پاسخ پیامبر به خلیفه دوم در دفاع از سلمان فارسی روزى سلمان فارسى وارد مجلس رسول خدا شد. حاضران او را گرامى داشتند و به احترام سن و سال و ارتباط زياد وى با پيغمبر اكرم او را احترام كردند و به صدر مجلس هدايت نمودند.. پاسخ پیامبر به خلیفه دوم در دفاع از سلمان فارسی حضرت آیت الله مکارم شیرازی جایگاه سلمان فارسی را تبیین کرده انید که به این شرح است: در ميان ياران پيامبران صلى الله عليه و آله افراد بزرگ و فداكار و با شخصيّتى بودند و قرآن و روايات اسلامى در فضيلت آنان، بحث فراوانى دارد،[1] کسانی كه در عصر پيامبر صلى الله عليه و آله در صفّ اصحاب‏ مخلص بودند و بعد از پيامبر صلى الله عليه و آله نيز براى پاسدارى از اسلام‏ كوشيدند، و به پيمانى كه با قرآن داشتند وفادار ماندند؛[2] اصحاب‏ و يارانی‏ كه به جاى قال و غوغا، جهاد و تلاش از خود نشان دادند[3]و بزرگترين مجاهدت‏ها را در راه پيشرفت اسلام نمودند
 ٠٧:٢٤ - 1396/08/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
بانوی صبر و پرستاری(حضرت زینب "س")
* بانوی صبر و پرستاری دومین بانوی اسوه در عالم اسلام حضرت زینب ¬کبری3 است. این بانو به عنوان الگوی ¬صبرو مقاومت و تقوی و پاکدامنی ¬است. و دومین بانوی شناخته شده از بانوان گرامی خاندان پیامبر اکرم9 است¬که مورد ارادت و احترام همگان است. زندگی پربار آن-حضرت آکنده از فضایل و کرامات بوده و جلالت، قداست، بزرگی و معنویت در آن موج می¬زند. زندگی آن بانوی بزرگ الگویی روشن و مناسب برای زنان با ایمان، بلکه بهترین سبک زندگی برای هر پی¬جوی زندگی سعادتمندانه است. *
 ٠٨:١٠ - 1395/11/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
جناب حمزه سیدالشهداء1 (شهادت 15 شوال3ه ق)
* مقدمه هفته ای که در پیش رو داریم یاد آور سالگرد وقایع درد ناک عروج آسمانی دو تن از مدافعان و مروجان حریم رسالت و امامت است که شکوفایی حیات اسلام ناب با فداکاری ها و از جان گذشتگی های آنان پیوند خورده است. به منظور ادای دین به این پیشکسوتان دفاع از اسلام و ترویج احکام قرآن ، توفیق پیمودن راه نورانی آن بزرگواران را از خداوند متعال خواهانیم. الف) جناب حمزه سیدالشهداء1 (شهادت 15 شوال3ه ق) * ایمان حمزه1 آن روز پیامبر9 بر فراز تپه صفا پیام توحیدی خود را آشکارا فریاد می کرد و مردمان مستضعف و بردگان و محرومان بیدار دل به گفتار او گوش فرا می دادند. ابوجهل که از پلید ترین و کینه توز ترین آزار گران قریش بود، پیامبر9 را به دشنام های سخت گرفت. محمد9 خاموش ماند و پاسخی نفرمود. ابوجهل که سکوت پیامبر9 اورا گستاخ تر کرده بود، همچنان ناسزا می گفت و دشنام می بارید. پیامبر9 باز خاموش ماند..
 ٠٨:٤٥ - 1395/04/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت های اسلامی شیعه (12) اسامه بن زید(قسمت دوم)
شخصیت های اسلامی شیعه (12) اسامه بن زید(قسمت دوم) هدف عالی پیامبر(ص) از سپاه اسامه 1- هدف عالی پیامبر(ص) از تعیین اسامه به فرماندهی سپاه، این بود که مسلمانان را عملاً متوجه این حقیقت سازد که آنچه در مساله ریاست و رهبری و زمامداری مهم است، شایستگی و لیاقت رهبر است، و کمی سن و جوانی از لیاقت و شایستگی کسی نمی‌کاهد. چنانکه پیامبر(ص) فرمود: زید شایسته فرماندهی بود، پسرش نیز بعد از او شایسته این منصب است. پیشوای بزرگ اسلام با این بیان محکم و قاطع، لیاقت اسامه را خاطر نشان ساخت. بی‌شک منظور حضرت از این تأکید و پافشاری در فرماندهی اسامه، این بود که به این وسیله عملاً زمینه را برای خلافت امام علی(ع) آماده سازد و خرده گیری گروهی را که روی مقاصد شخصی، جوانی را بهانه‌ای برای عدم صلاحیت علی(ع) در احراز خلافت قرار می‌دادند، بی‌اساس اعلام نماید. 2
 ٠٦:١٠ - 1395/04/20 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت های اسلامی شیعه(11) اسامه بن زید(قسمت اول)
شخصیت های اسلامی شیعه(11) اسامه بن زید(قسمت اول) زید در یکی از قبایل عرب به نام کلب چشم به دنیا گشود. زید در اثر تند باد حوادث با وقایعی برخورد کرد به پیامبر(ص) پیوست که ماجرا از این قرار بود: آن روز حادثه پدر زید مرکب سواری و بار و بنه همسرش«سعدی» را که می‌خواست به دیدار خویشان خود در قبیله بنی معن برود، آماده کرد، و به هر ترتیب قافله حرکت کرد و وقت آن رسید که حارثه با همسر و فرزندش وداع کند. سعدی مدتی در میان قبیله خود به سر برد، روزی یکی از قبایل، بر اثر خصومت قبلی به قبیله بنی معن حمله کرد و آنان را شکست داده عده‌ای از زنان و کودکان آنان را به اسارت برد که از جمله آنان زیدبن حارثه بود که تقریباً به سن بلوغ رسیده بود.
 ٠٦:١٣ - 1395/04/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت‌های اسلامی شیعه(10) جندب بن جناده (ابوذر غفاری)
شخصیت‌های اسلامی شیعه(10) جندب بن جناده (ابوذر غفاری) وی یکی از افراد قبیله" غفار" بود که در میان راه مکه ـ مدینه سکونت داشتند و همه بت‌پرست و مشرک و در شرارت ، چپاول و یغما مشهور بودند. او بر اثر عقاید و آرای محیط، در آغاز جوانی بت‌پرست بود، ولی در پرتو سرشت پاک و دل روشن، پیش از آنکه به حضور پیامبر اسلام(ص) برسد، دست از بت‌پرستی کشید و به خدای یگانه ایمان آورد. ابوذر غفاری در جستجوی آیین حق بود که شنید شخصی در مکه ادعای پیامبری می‌کند، برای کسب اطلاع بیشتر، برادر خود را روانه مکه کرد تا از دعوت پیامبر جدید وآیین او، اخبار بیشتری به دست آورد. برادرش پس از بازگشت از مکه، گزارش کوتاه از آیین پیامبر اسلام(ص) داد و گفت: «او مردم را به کارهای نیک و ارزش‌های عالی اخلاقی دعوت نموده، از کارهای بد نهی می‌کند».
 ٠٥:٠٨ - 1395/04/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت‌های اسلامی شیعه(9) ثابت بن عبیدالانصاری
شخصیت‌های اسلامی شیعه(9) ثابت بن عبیدالانصاری کسانی که در جنگ بدر شرکت داشتند، همواره مورد احترام خاص مسلمانان بودند و رمز احترام و فضیلت شرکت کنندگان در بدر، این است که آنان در روزهای ضعف و ناتوانی اسلام، در نخستین برخورد نظامی مسلمانان و بت‌‌پرستان، در میدان جهاد حاضر شده و در راه دفاع از اسلام جان خود را فدا می‌کردند. از این رو شرکت در جنگ بدر، مدال افتخاری بود که عده‌ای از مسلمانان صدر اسلام به آن نایل شده بودند.
 ٠٥:٠٢ - 1395/04/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
ثابت قیس بن الخطیم
شخصیت‌های اسلامی شیعه(8) ثابت قیس بن الخطیم قیس بن خطیم پدر ثابت یکی از شعرای بزرگ عصر جاهلیت بود، وی از شهر خود مدینه به مکه آمد و با پیامبر(ص) ملاقات کرد، پیامبر(ص) او را به اسلام دعوت کرد، او مهلت خواست تا به مدینه برگردد و در این باره تصمیم بگیرد! ولی او بار دیگر به دیدار پیامبر(ص) توفیق نیافت و پیش از آنکه پیامبر اسلام(ص) به مدینه هجرت نماید، در یکی از جنگ‌های قبیله اوس و خزرج کشته شد. ولی پسرش «ثابت» نه تنها به افتخار اسلام نایل گردید، بلکه یکی از مسلمانان دلیر و شجاع، و از سربازان فداکار اسلام بود، او در جنگ بدر شرکت داشت و با وجود آنکه در این جنگ دوازده زخم بر او وارد شده بود، دست از فداکاری نمی‌کشید و پیشاپیش پیامبر(ص) می‌جنگید او غیر از جنگ بدر، در غزوه‌های دیگر صدر اسلام نیز شرکت داشت.
 ٠٦:٠٩ - 1395/04/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
بانوی با ذکاوت(حضرت خدیجه سلام¬الله علیها که بود)
بانوی با ذکاوت(حضرت خدیجه سلام¬الله علیها که بود) او دختر خویلد بن عبدالغری بن قصی بن کلاب و نام مادرش فاطمه بنت زائده بن اصم بود. درباره تاریخ تولد او بین مورخین اختلاف است. ابن عباس سن ایشان را هنگام ازدواج با پیامبر 28 سال‏نقل می‏کند. هرچند بعضی از مورخان اهل‏سنت‏سعی می‏کنند این سخن‏را رد کنند؛ چون راوی آن محمد بن صائب کلبی از شیعیان است وآنها او را ضعیف می‏دانند. البته سن حضرت خدیجه سلام¬الله علیها در زمان ازدواج با پیامبر اکرم(ص) را 25، 30،35، 40، و 45 نیز گفته¬اند
 ٠٨:٢٦ - 1395/03/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
مرد حکیمی که از او به نیکی یاد می شود
مرد حکیمی که از او به نیکی یاد می شود مردی از کنار حضرت لقمان می گذشت در حالی که مردم دور او را گرفته بودند (و از وی استفاده می بردند) آن مرد به حضرت گفت: تو همان بنده سیاهی نیستی که در فلان و فلان مکان گوسفند می چرانیدی؟ گفت: بلی، گفت چه چیزی تو را به این مقام رسانده؟ گفت: راستگویی و ادای امانت و ترک کارهای بی فایده. فرآوری: زهرا اجلال - بخش قرآن تبیان لقمان
 ٠٤:٥٦ - 1395/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت‌های اسلامی شیعه(7) ابوسفیان بن حارث
شخصیت‌های اسلامی شیعه(7) ابوسفیان بن حارث وی از خاندان بنی‌هاشم و پسرعمو و برادر شیری پیامبر(ص) بود، زیرا او نیز مثل پیامبر(ص) نوه عبدالمطلب بود و مدتی از حلیمه سعدیه دایه حضرت محمد(ص) شیر خورده بود. ابوسفیان تنها پسرعموی محمد(ص) نبود، بلکه علاوه بر این از دوستان دوران کودکی، و هم‌سن و سال او به شمار می‌رفت. او در شمار دشمنان سرسخت اسلامی قرار داشت و این دشمنی بیست سال ادامه پیدا کرد. او در ظرف بیست سال از هیچ‌گونه عداوت و دشمنی با پیامبر(ص) و مسلمانان فروگذار نکرد؛ ولی آیا انگیزه دشمنی چه بود؟ آیا چه عاملی باعث شده بود که او با آیین پسرعمویش، کسی که وی بهتر از هر کس از کنه شخصیت و روحیه او باخبر بود مخالفت کند؟
 ٠٥:٤٨ - 1394/12/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
زندگی حضرت زینب علیها السلام
زندگی حضرت زینب علیها السلام ثمره ازدواج مبارك علي عليه السلام و فاطمه زهرا عليها السلام پنج فرزند به نام هاي حسن، حسين، زينب، ام كلثوم و محسن است. بنابر آن‌چه كه از امام صادق عليه السلام رسيده است «محسن» كه آخرين فرزند زهرا بود، بر اثر تجاوز و هجوم دشمنان اسلام به خانه آن حضرت، در شكم مادر جان داد و به دنبال اين حادثه دردناك و صدماتي كه بر جسم فاطمه عليها السلام وارد آمد، آن حضرت بيماري شديد پيدا كرد و به شهادت رسيد.
 ٠٤:٣٥ - 1394/11/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت‌های اسلامی شیعه(4) اویس قرنی
شخصیت‌های اسلامی شیعه(4) اویس قرنی وی یکی از افراد قبیله «بنی‌مراد» از تیره قرن بود و بدون آنکه پیامبر(ص) را ببینید اسلام آورد، و هرگز موفق به دیدار پیامبر(ص) نشد، زیرا او مادری داشت که تمام زندگی و خوشی‌هایش در وجود او خلاصه می‌شد. اویس فوق‌العاده به مادرش علاقه‌مند بود و چون مادر، نیاز شدیدی به پرستاری داشت، نتوانست مادر را رها نموده، و به مدینه مهاجرت کند (حلیتة الاولیاء، ج 2، ص 87) اگر چه اویس توفیق دیدار پیامبر(ص) را نیافت، ولی بسیاری از یاران بزرگ آن حضرت را ملاقات کرد، از این‌رو، وی از تابعین محسوب می‌شود نه از صحابه.
 ٠٨:٠٣ - 1394/11/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت‌های اسلامی شیعه(5) «انس بن حارث کاهلی»
شخصیت‌های اسلامی شیعه(5) «انس بن حارث کاهلی» انس بن حارث از افرادی است که دوران جوانی خود را در مبارزه و جهاد در راه خدا سپری کرد بلکه در سن پیری هم نیز در میدان جهاد به جانبازان و فداکاری پرداخت. وی از یاران پیامبر(ص) بود و در جنگ بدر و حنین شرکت داشت و امتحان خود را در راه دفاع از آئین اسلام به شایستگی داد. پیشگویی شهادت امام حسین(ع) انس بن حارث می‌گوید: از پیامبر(ص) شنیدم که فرمود: «فرزندم حسین(ع) در سرزمینی به نام کربلا کشته می‌شود، بر کسانی که شاهد جریان باشند، واجب است او را یاری نمایند.(اسد الغابه، ج 1، ص 123)
 ٠٦:١٣ - 1394/11/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت‌های اسلامی شیعه(6) «برید اسلمی»
شخصیت‌های اسلامی شیعه(6) «برید اسلمی» وی از اصحاب پیامبر(ص) و از پیروان وفادار امام علی(ع) است. در جنگ صفین که عده‌ای از مسلمانان بر اثر تبلیغات و سم پاشی‌های معاویه، وعده‌ای به بهانه‌های پوچ دست از یاری و پشتیبانی امام علی(ع) کشیدند، او از کسانی بود که با اعتقادی راسخ و استوار، در صف علی قرار گرفت. او یکی از قاریان قرآن بود که در سپاه امام علی(ع) شرکت داشت. برید سلمی در جنگ صفین، یکی از پرچمداران قهرمان و دلیر سپه امیرمومنان«هشام بن عتبه» بود.
 ٠٦:٣٨ - 1394/11/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت‌های اسلامی شیعه(3) ابورافع
شخصیت‌های اسلامی شیعه(3) ابورافع ابو رافع پایه‌گذار خاندان بزرگی به شمار می‌رود که از خاندان‌های ریشه‌دار و اصیل شیعه است و در تاریخ تشیع به نام خاندان ابورافع معروف است، این خانواده، همواره کانون پرورش شخصیت‌های علم و فضیلت بوده است. بحر العلوم می‌گوید: خاندان ابورافع از پاک بازترین و معروف‌ترین خاندان‌های شیعه بوده در ایمان و اسلام سوابق درخشانی داشته‌اند و گام‌های بزرگی و پرثمری در این راه برداشته‌اند.(تنقیح المقال، ج 1 ص 9) ابورافع در مکه زندگی می‌کرد، او مدتی غلام «عباس بن عبدالمطلب» بود، سپس افتخار غلامی پیامبر(ص) را داشت. وی هنگامی که گرایش عباس را به اسلام، به پیامبر(ص) مژده داد، حضرت او را آزاد ساخت و از آن روز به نام آزاد شده پیامبر(ص) معروف گردید او که مدت‌ها در کانون گرم خانه پیامبر(ص) و در کنار آن حضرت به سر می‌برد، به قدری به پیامبر(ص) نزدیک شده بود که پیامبر(ص) کنیز خود«سلمی» را که قابله فرزندش ابراهیم بود، به عقد وی درآورد، از آنجا که در خانه پیامبر(ص) بزرگ شده بود، و حکم خانه زاد پیامبر(ص) را داشت، حضرت او را از خوردن صدقه که بر خانواده پیامبر(ص) حرام بود نهی نمود.
 ٠٥:٥٥ - 1394/11/06 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت‌های اسلامی شیعه(2) «ابی بن کعب»
شخصیت‌های اسلامی شیعه(2) «ابی بن کعب» ابی بن کعب پیش از آن که اسلام بیاورد، از احبار و دانشمندان یهود به شمار می‌رفت و به تورات و عهد عتیق و کتب مذهبی یهودیان کاملاً احاطه داشت و از بشاراتی که در تورات درباره پیامبر(ص) وارد شده بود، آگاه بود. از این رو هنگامی که نخستین مبلغ اسلام مصعب بن عمیر به شهر یثرب (مدینه) وارد شد و مردم مرا به آئین اسلام دعوت کرد، ابی با بینش و بصیرت کامل، اسلام را پذیرفت، بی آنکه تا آن هنگام خود پیامبر(ص) را دیده باشد! در جریان بیعت عقبه دوم که متجاوز از هفتاد نفر از مردم مدینه با پیامبر(ص) بیعت نمودند، یکی از بیعت کنندگان ابی بود. پس از ورود پیامبر(ص) به مدینه ابی نخستین فردی بود از انصار که وحی الهی را نوشت و در ردیف نویسندگان مشهور وحی قرار گرفت.(الاصابه، ج 1، ص 31).
 ٠٥:٣٠ - 1394/11/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
شخصیت‌های اسلامی شیعه (1) ابان بن سعید
شخصیت‌های اسلامی شیعه (1) ابان بن سعید پدر ابان، سعید بن عاص از قبیله معروف بنی امیه است. سعید بن عاص از بزرگان این خاندان و از دشمنان سرسخت پیامبر(ص) بود. سعید سه پسر به نام «ابان، خالد و عمرو» داشت. سعید فکر همه چیز را می‌کرد جز اینکه روزی پسران او به آیین حضرت محمد(ص) بگروند. از این‌رو وقتی شنید دو فرزند وی «عمرو» و «خالد» دور از چشم او، آیین اسلام را پذیرفته‌اند، نزدیک بود هوش از سرش بپرد. برای سعید بن عاص یک راه بیشتر وجود نداشت و آن اینکه آنها را از خانه بیرون کند.
 ٠٦:٥٦ - 1394/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به شیخ انصاری از دریچه فرائد و مکاسب (2)
نگاهی به شیخ انصاری از دریچه فرائد و مکاسب (2) در گفت ‌و‌گوی رهنامه پژوهش با حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمدعلی انصاری * کتاب المکاسب در این دیدار، با حجت الاسلام و المسلمین انصاری پیرامون سه محور گفت و گو شده است؛ اول: رفتار و منش اجتماعی و سیاسی شیخ انصاری و تحلیل آن‌ بر مبنای نظرات فقهی ایشان. دوم: ابداعات و نوآوری‌های شیخ انصاری در فقه و اصول. سوم: بررسی جایگاه عقل در فقه از نظرگاه شیخ انصاری.
 ٠٥:٠٢ - 1394/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به شیخ انصاری از دریچه فرائد و مکاسب (1)
نگاهی به شیخ انصاری از دریچه فرائد و مکاسب (1) در گفت ‌و‌گوی رهنامه پژوهش با حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمدعلی انصاری * آیت الله شیخ مرتضی انصاری در این دیدار، با حجت الاسلام و المسلمین انصاری پیرامون سه محور گفت و گو شده است؛ اول: رفتار و منش اجتماعی و سیاسی شیخ انصاری و تحلیل آن‌ بر مبنای نظرات فقهی ایشان. دوم: ابداعات و نوآوری‌های شیخ انصاری در فقه و اصول. سوم: بررسی جایگاه عقل در فقه از نظرگاه شیخ انصاری.
 ٠٥:٠٠ - 1394/05/31 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3815
کل بازديدها :17421749
بازديدکنندگان آنلاين :14
بازديدازاین صفحه :30250