نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


مهر گزارش می‌دهد؛
مقبره مشاهیر زیر تیغ توسعه/ دست‌اندازهای سامان‌دهی «ابن بابویه»
مهر گزارش می‌دهد؛ مقبره مشاهیر زیر تیغ توسعه/ دست‌اندازهای سامان‌دهی «ابن بابویه» طرح توسعه شبستان گورستان ابن بابویه در حال اجراست اما در این میان هنوز مردگانی دفن می‌شوند و جای خالی درختان محوطه و رها شدن سنگ‌های قدیمی هویداست. به گزارش خبرنگار مهر، «ابن بابویه» یکی از مهمترین گورستان‌های شهر تهران است که در آن مشاهیر زیادی دفن شده‌اند نام این گورستان برگرفته از نام محمد بن بابویه معروف به شیخ صدوق یکی از فقها و دانشمندان شیعه است که آرامگاهش نیز در آنجا واقع شده‌است.
 ٠٧:٣١ - 1395/10/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
تیمچه بزرگ قم
سقف تیمچه سه چشمه است که قسمت وسطی به دهانه ۱۵ متر وارتفاع ۱۵ متر دارای دو پوشش است . طول این بخش ۲۸ متر وبدون ستون است . چشمه ی میانی با بلندی و دهانه ی ۱۵ متر دارای پوشش آجری ظریف و آراسته با مقرنس گچی درزوایا است . گنبد از نوع عرق چینی و پوشش زیرآن شمسه کاری با اسلوب رسمی بند ی و یزدی بندی است . دراین پوشش ها همچنین روزنه هایی برای تأمین روشنایی داخل بنا در نظر گرفته شده است .
 ١٨:٣٢ - 1392/02/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٨:٣١ - 1392/02/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
بازار کهنه
در دو سوی بازار کهنه هسته ی اولیه شهر قم یعنی محله ی ” عربستان ” و محله ی ” لب چال ” قرار دارد . کوچه عربستان که محله عربستان حول آن شکل گرفته ، از دروازه ری آغاز ودر محل بازار نو به گذر ” عشقعلی ” ختم می شود. این کوچه به احتمال یقین همان راه عراق واین محله نخستین قرار گاه مسلمانان بوده است .
 ١٨:٣٠ - 1392/02/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
بازار قم
بازار قم با مجموعه ای از راسته ، چهار سوق ، سرا و تیمچه ، جزیی از بافت قدیم شهر قم به شمار می رود . این مجموعه شامل دو راسته ی سر پوشیده با پوشش گنبدی است . سرپوشیده بودن بازار یک سو به سنت معماری بازار باز می گردد وازسوی دیگر به خاطر گرمای شدید تابستان و سرمای شدید زمستان وناشی از هوای کویری قم است .
 ١٨:٢٩ - 1392/02/22 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٠:٣١ - 1391/08/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١١:٤١ - 1391/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
کوه خضر در استان قم
در شش کیلومتری مرکز شهر قم کوهی وجود دارد که از فراز آن می‌توان همه شهر را با یک نگاه طی کرد . این کوه منسوب به حضرت خضر (ع) با قدمت سه هزار سال است .
 ١١:٢٦ - 1391/07/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٢:٠٣ - 1391/07/12 - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار دستباف (قاليبافى)
در مجموعه آثار دستباف موزه قم قاليها و قاليچه هاى ابريشمى از جلوه خاصى برخوردار مى باشند عمده اين قالى ها مربوط به دوره صفوى و قاجارى است كه از نظر ظرافت بافت و كيفيت طرح و نقشه و رنگ از ارزش هنرى والايى برخوردار است و برخى از آنها جزء شاهكار هنر قالى بافى به شمار مى آيد.
 ١٨:٣١ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
فلزكارى
- بخور سوزها و شمعدان مشبك دوره صفوى - چراغ روغنى برنجى و طوقهاى فولادى مشبك دوره صفوى
 ١٨:٢٩ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار حجارى (سنگتراشى)
هنر حجارى و سنگتراشى يكى از رشته هاى مهم هنرى است كه در كشور ما از سابقه اى بس كهن برخوردار است و در جاى جاى ميهن اسلامى نمونه هاى متنوع و بسيار زيبايى از آثار حجارى را مى توان مشاهده نمود.
 ١٨:٢٧ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
کاشيکاري
كاشيهاى موزه قم از نظر قدمت ، نفاست، ابعاد، كثرت نقوش و تزئينات و تنوع كتيبه هاى موجود روى آن بسيار حائز اهميت و جالب توجه مى باشند.
 ١٨:٢٦ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
شيشه گرى
مجموعه متنوعى از ظروف شيشه اى ادوار مختلف اسلامى در موزه قم نگهدارى مى شود كه به معرفى برخى از آنها مى پردازيم. پياله شيشه اى به رنگ لاجوردى، ساخت رى ـ جرجان، به قطر تقريبى 10 سانتى متر و ارتفاع چهار سانتى متر متعلق به قرن چهارم و پنجم، دوره ديلميان.
 ١٨:٢٣ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
سفالگرى
ظروف سفالينه موزه قم از نظر قدمت به دو بخش كلى قابل تقسيم مى باشند: 1 ـ سفالينه هاى مربوط به هزاره اول و دوم پيش از ميلاد مسيح 2 ـ سفالينه هاى ادوار مختلف اسلامى.
 ١٨:٢١ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
منبت کاري
نمونه هاى متعددى از آثار منبت كارى ادوار اسلامى در موزه آستانه مقدسه حضرت معصومه (س) نگهدارى ميشود كه برخى از آنها به شرح ذيل مى باشد: ـ درهاى چوبى منبت كارى مربوط به دوره صفوى كه در حواشى آن آياتى از قرآن مجيد به چشم مى خورد.
 ١٨:١٧ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
خاتم کاري
ـ درب خاتم كارى بسيار نفيس مربوط به دوره قاجارى كه در زمان ناصر الدين شاه قاجار و در دوران صدرات ميرزا تقى خان امير كبير براى مقبره محمد شاه قاجار ساخته شده
 ١٨:١٥ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
تابلوهاي نقاشي
در موزه آستانه مقدسه قم مجموعه متنوعى از تابلوهاى نقاشى مينياتور و رنگ و روغن مربوط به دوره قاجار و صفويه نگهدارى مى شود كه هر يك از جهاتى حائز اهميت مى باشند.
 ١٨:١٢ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
مسكوكات
مجموعه مسكوكات موزه آستانه مقدسه قم ازديگر بخش هاى مهم آثار موزه را تشكيل مى دهد كه از لحاظ جنس، طرح و نقش و دوره تاريخى حائز اهميت مى باشند.
 ١٨:٠٦ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
گنجينه قرآن‌هاي خطي موزه
اين بخش بلحاظ تعداد آثار و برخوردارى از شيوه هاى ممتاز هنر كتاب آرايى مانند تذهيب، تجليد، خوشنويسى اهميت بسيار زيادى دارد. برخى از قرآنهاى موزه در قرون آغازين حيات اسلام يعنى در قرن دوم و سوم همزمان با حكومت خلفاى عباسى كتابت شده و برخى نيز در ساير ادوار اسلامى، مصادف با دوره حكومت آل بويه، سلجوقيان، ايلخانيان تيموريان، صفويان و قاجاريه كتابت شده است.
 ١٧:١٧ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3601
کل بازديدها :17395146
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :19699