نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


موزه آستانه مقدسه قم
موزه آستانه مقدسه قم واژه موزه از لغت یونانی «موزین» (mousein) اخذ شده که در زبان انگلیسی، «میوزیوم» (museum) و در زبان «فرانسه» (musee) تلفظ می‌شود. در حوالی دهه 1290. ق تلفظ فرانسوی موزه به زبان فارسی راه یافت.
 ١٠:٤٢ - 1393/03/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
سوهان قم
حلوایی که چون سوهان غذا را می‌بُرد
سوهان، بهترین شیرینی محلی استان قم است که قدمت پخت آن به زمان قاجار بازمی‌گردد.
 ١٣:٢٧ - 1391/08/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
تزئينات معماري
مجموعه ای از هنرها را در بر می گیرد که در تزئین داخلی و خارجی بناها به کار می رود. این تزئینات شامل کاشی کاری (معرق، مقرنس، هفترنگ) و آیینه کاری، گچبری می باشد.
 ١٩:٠٣ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
منبت کاري، کنده کاري و مشبک کاري چوب
شیوه ای از تولید محصولات چوبی است که طی آن طرح ها و نقوش سنتی با استفاده از قلم، چکش، مغار و سایر ابزار نجاری بر روی چوب های مرغوب و بادوام شکل می پذیرد. در مشبک کاری طرح به وسیله ی کمان اره مویی بر روی لایه های چوب پیاده می شود.
 ١٨:٥٥ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
سنگتراشي و حکاکي روي سنگ
شامل مصنوعاتی می گردد که مواد اولیه ی اصلی آن را انواع سنگ ها نظیر فیروزه، سنگ مرمر، سنگ پشم، سنگ سیاه،سنگ سفید (آلا باستر) و ... تشکیل می دهد و به کمک ابزار و وسایل مختلف تراشیده یا حکاکی می شود. استان قم با دارا بودن معادن غنی سنگ های نیمه قیمتی با تنوع فراوان، دارای موقعیتی مناسب در تولید فراورده های سنگی نیمه قیمتی و تزئینی می باشد.
 ١٨:٥٣ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
خرمهره سازي
اولین لعاب چشم نواز تمدن بشری است که از حدود 6000 سال پیش در ایران تولید می شده است. محصولات خرمهره سازی از جنس سیلیس می باشد و با لعابی از اکسید مس و مواد دیگر پوشیده می شود. در حال حاضر خرمهره تنها در استان قم و در خانواده ی سعادتمند تولید می شود.
 ١٨:٥٢ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
سفالگري و سراميک سازي
به محصولاتی اطلاق می شود که با استفاده از گل رس و همچنین گل حاصل از سنگهای کوارتز و کائولن به کمک دست و چرخ سفالگری ساخته و سپس پخته می شود. برای تکمیل اشیاء ساخته شده، بر حسب سنت و رسوم منطقه ای که در آن کار می شود، اقدام به نقاشی، کنده کاری و یا ایجاد نقوش برجسته روی آنها شده و از لعاب مناسب برای پوشش سطح اشیاء استفاده می گردد.
 ١٨:٥٠ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
ابعاد فرهنگي صنايع دستي
به علت ارتباط نزدیک صنایع دستی با فرهنگ ها و سنت ها از یک سو و با ساختار اقتصادی از سوی دیگر، مفهوم و قلمرو آن در همه ی کشورها ثابت و یکسان نیست.
 ١٨:٤٦ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
آداب و رسوم اجتماعی
مردم استان قم در عیدهای مختلفی مانند نیمه ی شعبان، تولد پیامبر اسلام (ص)، تولد حضرت فاطمه ی زهرا (ع)، تولد امام رضا (ع)، تولد حضرت معصومه (س)، عید غدیر، عید نوروز و سایر جشن های ملی و مذهبی، مراسم جشن و شادی بر پا می سازند.
 ١٨:٣٥ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
هنرهاي سنتي
همچون سایر نواحی ایران، از دیرباز انواع هنرهای سنتی، با توجه به شرایط خاص جغرافیایی، در میان مردم قم رایج بوده است.
 ١٨:٣٣ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
منبت کاري
نمونه هاى متعددى از آثار منبت كارى ادوار اسلامى در موزه آستانه مقدسه حضرت معصومه (س) نگهدارى ميشود كه برخى از آنها به شرح ذيل مى باشد: ـ درهاى چوبى منبت كارى مربوط به دوره صفوى كه در حواشى آن آياتى از قرآن مجيد به چشم مى خورد.
 ١٨:١٧ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
خاتم کاري
ـ درب خاتم كارى بسيار نفيس مربوط به دوره قاجارى كه در زمان ناصر الدين شاه قاجار و در دوران صدرات ميرزا تقى خان امير كبير براى مقبره محمد شاه قاجار ساخته شده
 ١٨:١٥ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
جاذبه های گردشگری استان قم
در سطح استان قم؛ دریاچه نمک و دریاچه حوض سلطان از اهمیت توریستی و علمی زیادی برخوردار هستند. به طور کلی استان قم به دلیل قرار گرفتن در مرکز ایران و همسایگی با دشت کویر از جاذبه های توریستی و بیابان گردی بسیار زیادی برخوردار بوده و پارک ملی کویر که آثار فرهنگی و تاریخی متعددی را در خود جای داده و مجموعه با ارزشی از ذخایر گیاهی و جانوری متنوع را دارا است، از جاذبه های مهم طبیعی استان قم به شمار می آید.
 ١٦:٣٨ - 1391/01/08 - نظرات : ٠متن کامل >>

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3455
کل بازديدها :17395000
بازديدکنندگان آنلاين :1
بازديدازاین صفحه :11407