نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > قم شناسی > اماکن مقدسه 


  چاپ        ارسال به دوست

- ستارگان بخشمرکزی قم(امامزادگان)

Normal 0 false false false false EN-US X-NONE FA


 


- ستارگان بخش­ مرکزی قم

شمار امام زادگانی­که درقم و اطراف آن مدفون هستند، به اندازه­ای است که در هیچیک از بلاد دیگر نیست. تعداد این امام­زادگان را بیش از 444 امام­زاده بر شمرده­اند. هر یک از آنان سند زرینی بر پیشانی این خطه پرافتخاراست­که همواره مامن و پناهگاه خاندان اهل­بیت عصمت و طهارت بوده و می­باشد.

برخی از این امام زادگان در محدوده شهر قم و برخی دیگر در اطراف و یا شهر ها و روستاهای مجاور استان مقدس قم می­باشند. از این تعداد 99 امام­زاده دارای بقعه و بارگاه است که در برخی از این بقاع دو ، چهار ، پنچ ، شش و گاه تا چهل امام زاده مدفون هستند که در مجموع 170 امام زاده دارای بقعه و حرم می­باشند. اماکن مقدس امام زادگان مورد توجه و عنایت مردم بوده­ و از این بزرگواران برآورده شدن حاجات و کرامات بسیاری مشاهده نموده­اند.

تعدادی از این ستارگان آسمان درخشان خاندان اهل­بیت: در بخش مرکزی قم دفن هستند و قبورشان محل فیوضات و برکات و موضع نزول رحمت الهی است.

 

* امام زادگان طیب و طاهر8 (مبارک آباد)

در شش کیلومتری شهر مقدس قم مزار امام زادگان طیب و طاهر قرار دارد. نسب این بزرگواران را به حضرت امام زین العابدین7 رسانده­اند.

 

* امام زاده خدیجه خاتون3(مبارک آباد)

بنایی در 2 کیلومتری امام زادگان طیب و طاهر قراردارد به نام خدیجه خاتون­3 . به اسناد لوح سنگی موجود در ایوان بنا که فاقد تاریخ است، بنای فعلی احتمالا در دوران قاجار احداث گردیده کتیبه بنا افراد مدفون در این بنا را امام زادگان شاهزاده عبدالله، عبدالرحمان، زینب­خاتون، خدیجه خاتون، مریم خاتون و رقیه خاتون که همگی از فرزندان امام موسی­بن جعفر هستند، معرفی کرده است.

 

* امام زاده سکینه خاتون3 (جنت آباد)

سیده سکینه خاتون3 از نوادگان امام موسی کاظم7 ، امام هفتم است.  بارگاه ایشان دارای بقعه و گنبد و بارگاه با کاشی های معرق تزیین شده و سه ایوان و صحن است. به نظر می رسد این بنا از آثار پیش از دوره صفویان یا در آغاز این دوره باشد ، در دوره معاصر نیز الحاقاتی به آن افزوده شده است.

* شش امام زاده:(قمرود، روستای سیف­آباد)

در این بقعه مبارکه پنج برادر و یک خواهر به نام های محمد ، خالد ، قاسم ، حمزه ، حسن و رقیه خاتون: دفن می­باشند که همگی از نوادگان امام موسی بن جعفر7 می­باشند. اصل بنای آرامگاه مربوط به دوره صفویان و در قرن چهاردهم هجری و دوره قاجارتعمیر و بازسازی شده است.

 

* امام زادگان اهل­علی و سهل­علی8

که در بخش قمرود  حوالی دریاچه حوض سلطان و کوشک نصرت قرار دارند.

 

* امام زاده بابا جمال7 (لنگرود)

امام زاده سید محمد معروف به بابا جمال از نوادگان امام جعفرصادق7می­باشد که در روستای لنگرود واقع است.

 

* حلیمه خاتون، رقیه خاتون و امام زاده اسحاق:

این سه امام زاده بزرگوار خواهر و برادر بوده و از نوادگان امام حسن مجتبی7 می باشند. برخی پژوهشگران نسب شریف امام زاده حلیمه و رقیه خاتون را با پنج واسطه به امام حسن مجتبی می­رسانند. و مرقدشان در سه فرسنگی شهر مقدس قم و در کنار جاده قم به کاشان در روستای لنگرود که یکی­از روستاهای دهستان قنوات به شمار می­رود، واقع شده است.

 

* امام زاده حسین7

در بخش مرکزی، روستای غلام بلاغ واقع است.

 

* امام زادگان ابراهیم و محمد8

این امام زادگان در بخش مرکزی نرسیده به روستای سراجه واقع در روستای مومن­آباد می­باشند و بارگاهشان در دست بازسازی است.

 

- سخنان علماء و بزرگان دین

* آرامش در پناه امام زادگان

ما می­خواهیم که در پناه این امام زادگان مردم در آرامش زندگی کنند.  « امام خمینی(ره) ».

 

* امام زادگان ظرفیت های بین المللی­شهرقم

پیکحرم امام زاده های گوناگون در این شهر واقع شده است. که هریک از این امام زاده ها یی­که در خیابان های قم مدفون هستند، اگر در هر شهری بودند، مرکز و محور آن شهر قرار می­گرفتند. این­ها ظرفیت های ملی وبین المللی و کارکردهای این شهر مقدس است.  « امام خامنه­ای(مدظله) ».

 


* برکات و آثار فراوان

Text Box: 6   مرداد  1396 –    4  ذیقعده     1438 -   ش  19 توسلات خیلی نافع است. به این امام زاده ها زیاد سر بزنید! این بزرگواران همچون میوه ها که هرکدام یک ویتامین خاصی دارند، هرکدامشان خواص و آثاری دارند.  « آیت­الله العظمی بهجت(ره) »

 

 

* یادآوری

* روز بزرگداشت حضرت احمدبن موسی شاهچراغ7

ششم ذیقعده روز بزرگداشت شاه چراغ است، حضرت سید امیر احمد7 ملقب به شاه چراغ و سید السادات، فرزند بزرگوار امام موسی­کاظم7است.تاریخ دقیق تولد حضرت احمد بن موسی شاه چراغ سلام الله علیه مشخص نیست و در این خصوص نقلهای متفاوتی وجود دارد. از این رو تصمیم بر این شد که در دهه کرامت یعنی حدفاصل تولد حضرت معصومه سلام الله علیها و امام رضا علیه السلام یک روز به عنوان روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی «شاه چراغ» تعیین شود. 

 

 

 

 


 

     

 

 

 

 

 

  

 

 


٠٦:٤٥ - 1396/05/05    /    شماره : ٦٣٣٢٧    /    تعداد نمایش : ٦١٦خروج

   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :5948
کل بازديدها :17224436
بازديدکنندگان آنلاين :3
بازديدازاین صفحه :36124