نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


جامعه متفرق و کینه‌توز از دین حقیقی بی‌بهره است/ خودشیفتگی خوارج
محسن اسماعیلی: جامعه متفرق و کینه‌توز از دین حقیقی بی‌بهره است/ خودشیفتگی خوارج محسن اسماعیلی با بیان اینکه خارجی‌گری زاییده خودشیفتگی است، گفت: خارجی‌گری یک فکر است نه یک فرد و فکر هیچ‌گاه برای ابد نابود نمی‌شود و با پیدایش زمینه‌ها، دوباره سر بر می‌آورد. به گزارش خبرنگار مهر، محسن اسماعیلی در یکصد و هجدهمین جلسه شرح و تفسیر نهج‌البلاغه در محل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) با تاکید بر اینکه دین باید منشأ اجتماع و الفت باشد، به شرح ابن ابی الحدید بر نهج‌البلاغه که فرمایشات امیرمومنان(ع) مبنی بر «باید که اسلام و متانت آن، شما را از تعدّی و پریشان‌گویی نسبت به یکدیگر باز دارد و یک سخن و متّحد شوید.» را نقل کرده است اشاره کرد و گفت: مفهوم این روایت و روایات متعدد دیگر آن است که اگر جامعه‌ای متفرق و آکنده از کینه و دشمنی باشد، از دین حقیقی بی‌بهره است. پس چرا چنین نشانه‌های بدی را در میان مسلمانان شاهد بوده و هستیم؟
 ١٠:٠٧ - 1396/12/27 - نظرات : ٠متن کامل >>
خدای شکر کننده و خدای شکر شونده !
خدای شکر کننده و خدای شکر شونده ! مقایسه خود با کسانی که از ما امکانات و یا توانمندی ها و ویژگی های مثبت کمتری دارند، ما را در مسیر شکر می اندازد. حتی دیدن گرفتاریهای مردم وقتی ما را به یاد خوشی های خودمان بیندازد هم نوعی شکر است؛ روح الله رستگارصفت - بخش نهج البلاغه تبیان شکر، الحمدالله، شکرگذاری قرآن و اولیای دین ما را به شکرگزاری در برابر نعمتهای خدا دعوت کرده اند. در اینجا می خواهیم با استفاده از سخنان امیرالمۆمنین علی علیه السلام به چند نکته پیرامون شکر اشاره کنیم. این نکات را در پنج عنوان بیان می کنیم: خدای شکر کننده و خدای شکر شونده؛ شکر معادل صبر است؛ شاکر، بهره بردار شکر خویش؛ بسیاری از نعمتها مرحله مرحله به ما می رسد؛ روش شکرگزاری. خدای شکر کننده و خدای شکر شونده
 ٠٥:٢٨ - 1394/08/13 - نظرات : ٠متن کامل >>
معنای تضییع نعمت چیست؟/تضییع نماز یعنی چه؟
محسن اسماعیلی در شرح نهج البلاغه تبیین کرد؛ معنای تضییع نعمت چیست؟/تضییع نماز یعنی چه؟ مراد از ضايع كردن نماز، فاسد كردن آن است، به اين صورت كه در آن سهل‌انگارى و بى‌اعتنايى كنند و در نتيجه كار به جايى برسد كه آن را بازيچه قرار دهند و در آن دخل و تصرف نمايند. به گزارش خبرگزاری مهر، متنی که در ادامه می آید برداشتی از کلاس شرح نهج البلاغه دکتر محسن اسماعیلی استاد دانشگاه امام صادق(ع) و عضو شورای نگهبان است که چهارشنبه ها در ‌محل سابق حزب جمهوری اسلامی(سرچشمه) برگزار می شود. بحث ما درباره این قسمت از نامه ۶۹ بود که در برابر نعمت های الهی چه تکلیفی داریم؟ اشاره شد که واکنش انسان‌ها در برابر فرصت‌هایی که خداوند در اختیار آنان می‌گذارد، خارج از سه حالت زیر نیست: ۱
 ٠٩:١٠ - 1394/08/09 - نظرات : ٠متن کامل >>
پیش بینی امیرالمومنین(علیه السلام) برای جامعه امروز ما
پیش بینی امیرالمومنین(علیه السلام) برای جامعه امروز ما ! «انبار مسلک» ها کسانی اند که می دوند تا داشته باشند بعد تلاش بیشتر تا بهتر و گرانترش را صاحب شوند و بعد دنبال این هستند که تعداد آن را افزایش دهند. نکته مهم در این افراد، انباشته سازی بی مصرف است. حجة الاسلام دکتر امید پیشگر - بخش نهج البلاغه تبیان
 ٠٧:٣٥ - 1394/08/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه اختلافات مذهبی را مدیریت کنیم؟
چگونه اختلافات مذهبی را مدیریت کنیم؟ برای حل و فصل درگیری هایمان، میزان و شاخص هایی اسلامی داریم. و برای مدیریت اختلافاتمان نیز مکانیزم و ساز و کارهای اسلامی داریم. که اگر از آن شاخص هاو مکانیزم ها استفاده کنیم، اختلافاتمان حل می شود. به گزارش خبرگزاری مهر، گفتاری از کتاب «عقلانیت تکفیری، بررسی تفکر حذف غیر خود» تألیف حسین الخشن ‌ترجمه مهدی وفایی در پی می آید؛ در نهج البلاغه آمده است که پس از وفات رسول الله(ص)، فردی یهودی نزد امام علی(ع) آمد و گفت: «شما در باره پیامبرتان اختلاف کردید در حالی که هنوز دفنش هم نکرده بودید.» و علی(ع) درجوابش فرمود: «ما درباره آنچه که از او رسیده اختلاف کردیم، نه در خود او. اما شما به پیامبرتان گفتید: همانطور که آنان خدایانی دارند برای ما هم خدایانی فراهم کن! که پیامبرتان گفت شما قومی جاهل ونادان هستید! و همه اینها در حالی بود که پایتان از آب دریا خشک نشده بود» (۱)
 ٠٧:٠٨ - 1394/06/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
آدم های رعد و برقی و بی خاصیت!!
آدم های رعد و برقی و بی خاصیت!! ________________________________________ از عمل ، کار برآید برخی به خصوص هنگامی که بر مسندی تکیه می زنند بیش از آنکه کار کنند، حرف می زنند شعار می دهند و در تلاشند که در پوشش همین سخنان دل فریب، از خود چهره ای کار آمد نشان دهند؛ ولی زمانی که به کارنامه عملی آنها نگریسته شود جز رکود و کم کاری و وعده های عمل نشده چیزی مشاهده نمی شود. ________________________________________
 ٠٦:١٩ - 1394/05/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
علل فتنه در کلام امیرالمومنین علیه السلام
علل فتنه در کلام امیرالمومنین علیه السلام فتنه در لغت به معنای كفر، گمراهی،آشوب،امتحان و آزمایش كردن و معانی دیگر آمده است. اما در اصطلاح به معنای اختلاف مردم در عقاید و آرائشان است. به طوری كه سبب ایجاد ناآرامی و تشویش در بین آنها، برای رسیدن به اهداف خاصی می شود. در شناخت جریان فتنه شاید هیچ کس و هیچ زمانى به اندازه امام على‏ علیه السلام و زمان آن حضرت، جریان فتنه و نفاق خود را عیان و آشکار نکرد. با نگاه اجمالى به نهج‏البلاغه امیر مۆمنان على‏ علیه السلام در خطبه‏ها و نامه‏ها و حکمت‏هاى بسیارى به جریان فتنه و نفاق و منافقان اشاره دارد.
 ٠٧:١٣ - 1394/04/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
شکر نعمت ،نعمتت افزون کند !
شکر نعمت ،نعمتت افزون کند ! امیرالمومنین علی علیه السلام در حکمت 244 نهج البلاغه می فرمایند: خداوند در هر نعمتى حقى دارد.كسیكه حقش را ادا كند نعمت او را افزون كند و كسی كه كوتاهى كند نعمت را در خطر زوال قرار مى‏دهد. و سوال و نکته اصلی در این نوشتار این است که حق خداوند در برابر نعمت هایی که به بندگانش عطا می کند چیست؟
 ٠٦:٣٧ - 1394/04/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
به چه انگیزه ای خدا را عبادت کنم؟!
به چه انگیزه ای خدا را عبادت کنم؟! عبودیت کمالِ کمالات است و همه کمالات انسانى در این جهت است که آدمى به عبودیت حق واصل شود و در مدارج و مراتب آن بالا رود. عبودیت تسلیم حق بودن و گردن نهادن به خواست الهى است؛ یعنى «عبد» جز رضاى حق، نخواهد و در برابر او در اطاعت کامل باشد؛ جز در برابر خدا سر خم نکند، در برابر او هیچ‏گونه خلاف و تعدى ننماید؛ مطیع خدا باشد و به اراده و خواست او عمل کند.
 ٠٧:٤٢ - 1394/04/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
نشست «نهج‌البلاغه و خطر فکر کردن» برگزار می‌شود
نشست «نهج‌البلاغه و خطر فکر کردن» برگزار می‌شود نشست«نهج‌البلاغه و خطر فکر کردن» به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب و با سخنرانی محمد سروش محلاتی برگزار می‌شود.
 ٠٨:٥٩ - 1394/03/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٢٢:٢١ - 1392/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٢٢:١٩ - 1392/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٢٢:١٧ - 1392/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٢٢:١٦ - 1392/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٢٢:١٤ - 1392/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٢٢:١٢ - 1392/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٢٢:١١ - 1392/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٢٢:٠٩ - 1392/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٢٢:٠٧ - 1392/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٩:٣٨ - 1392/11/03 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3088
کل بازديدها :17394633
بازديدکنندگان آنلاين :6
بازديدازاین صفحه :67128