نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]


آداب روز مباهله
بسم الله الرحمن الرحیم آداب روز مباهله غسل کردن امام صادق(ع) ـ در حدیثی که در آن از انواع غسل‌ها یاد می‌کند ـ : غسل جنابت، واجب است ... و غسل مباهله نیز واجب است. (شیخ حر عاملی می‌گوید: مانند این حدیث را کلینی از محمد بن یحیی، از احمد بن محمد، از عثمان بن عیسی روایت کرده است، جز آن‌که غسل مس میت و غسل محرم و غسل روز عرفه و غسل داخل شدن به حرم وغسل مباهله را انداخته است. من می‌گویم: شیخ و دیگران، وجوب را در غیر شش غسل واجب، بر استحباب مؤکد، حمل کرده‌اند و گفته‌اند که اخبار بر نفی وجوب این غسل‌ها دلالت دارند. (وسائل‌الشیعه، ج ، ص 937، ح 3708) نماز خواندن
 ٠٦:٠٦ - 1395/07/04 - نظرات : ٠متن کامل >>
افتتاح، دعای مخصوص ما برای عصر غیبت است/
در گفتگو با مهر مطرح شد؛ افتتاح، دعای مخصوص ما برای عصر غیبت است/ ترسیم عصر ظهور در حجت الاسلام اسدالله روحانی گفت: افتتاح، دعای مخصوص ما برای عصر غیبت است. دعای ابوحمزه ثمالی و دیگر دعاهایی که وارد شده اختصاص به عصر غیبت ندارد. امادعای افتتاح زبان حال ما در دوران غیبت است. به گزارش خبرنگار مهر، دعای افتتاح یکی از دعاهایی است که خواندن آن در شب های ماه مبارک رمضان وارد شده است. برای تامل و بررسی بیشتر فرازهای این دعا به سراغ حجت الاسلام اسدالله روحانی رفتیم تا نگاهی به بعضی از فرازهای این دعا داشته باشیم. متن زیر مشروح گفتگوی مهر با این استاد اخلاق است.
 ٠٨:٥١ - 1395/04/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
نسیمی از ادعیۀ قرآنی
نسیمی از ادعیۀ قرآنی دعاهای قرآنی بنابر ساختار کلی قرآن، در سوره یا بخش خاصی از قرآن گرد نیامده اند. حضور آنها در قرآن به شکل گسترده و پاره پاره و در متن زندگی و تاریخ است؛ مانند روحی که در سراسر کلام وحی جریان دارد. فرآوری: آمنه اسفندیاری - بخش قرآن تبیان دعا و نیایش در قرآن و سنت اسلامی نقش اساسی و بنیادین دارد. پیامبر اسلام دعا را مغز و گوهر عبادت برشمرده است. در قرآن خداوند خطاب به انسانها می گوید: «وَ قَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِی سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِینَ»؛ مرا بخوانید تا اجابت کنم شما را و کسانی که از پرستش و عبادت من کبر می ورزند بزودی خوار در دوزخ درمی آیند. (سوره غافر، 60)
 ٠٥:٠١ - 1395/03/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
اعمال شب و روز «نیمه‎شعبان» چیست؟
اعمال شب و روز «نیمه‎شعبان» چیست؟ شب نیمه شعبان، شب بسیار مباركى است. از امام جعفر صادق علیه السلام روایت است كه از امام محمدباقر علیه‌السلام در مورد فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد؛ امام فرمود آن شب بعد از لیلة القدر افضل شب‌ها است. به گزارش مشرق، شب نیمه شعبان، شب بسیار مباركى است. از امام جعفر صادق علیه السلام روایت است كه از امام محمدباقر علیه‌السلام در مورد فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد؛ امام فرمود آن شب بعد از لیلة القدر افضل شب‌ها است. در آن شب خداوند به بندگان، فضل خود را عطا مى‌فرماید و ایشان را به مَنّ و كَرَم خویش مى‌آمرزد. پس سعى و كوشش كنید در تقرّب جستن به سوى خداى تعالى در آن شب، كه آن شبى است كه خدا قسم یاد فرموده به ذات مقدس خود كه سائلى را از درگاه خود تا زمانی كه مطلب گناهی را درخواست نکند؛ دست خالى برنگرداند و آن شبى است كه قرار داده حق تعالى آن را از براى ما به مقابل آن كه قرار داده شب قدر را براى پیغمبر ما صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَ آله. پس كوشش كنید در دعا و ثنا بر خداى تعالی و از جمله بركات این شب مبارك آن است كه ولادت با سعادت حضرت صاحب عصر امام زمان ارواحُنا لَهُ الفداء در سحر این شب سال دویست و پنجاه و پنج در سامراء واقع شده و باعث مزید شرافت این شب مبارك شده است .
 ٠٨:٣٨ - 1395/03/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
فضیلت و اعمال شب لیله الرغائب
نخستین شب جمعه ماه رجب فضیلت و اعمال شب لیله الرغائب از نخستین شب جمعه ماه رجب غفلت نکنید چه آن شب را ملائکه «شب رغائب» نامند و آن چنان است که چون ثلث شب بگذرد در آسمان‌ها و زمین ملکی باقی نمی ماند مگر اینکه در کعبه و حول آن جمع می‌شوند و خداوند به آنها خطاب فرموده... به گزارش خبرگزاری تسنیم، مرحوم حضرت آیت الله العظمی میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در اعمال ماه رجب می آورد: اگر شب اول ماه «شب جمعه» باشد، سزاور است که عمل لیله الرغائب را در آن به جای آورد و آن چنان است که از رسول اکرم(ص) روایت شده است که فرمود: از نخستین شب جمعه ماه رجب غفلت نکنید چه آن شب را ملائکه «شب رغائب» نامند و آن چنان است که چون ثلث شب بگذرد در آسمان‌ها و زمین ملکی باقی نمی ماند مگر اینکه در کعبه و حول آن جمع می‌شوند و خداوند به آنها خطاب فرموده گوید: ای ملائکه من! هرچه می‌خواهید از من بخواهید. رسول خدا فرمود: نیست کسی که اولین پنجشنبه ماه را روزه بگیرد و بین عشاء و نیمه شب دوازده رکعت نماز بگزارد و بین هر دو رکعت سلام دهد و در هر رکعت یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه سوره «انا انزلناه فی لیله القدر» و دوازده مرتبه سوره «قل هو الله احد» بخواند و چون از نماز فارغ شود هفتاد مرتبه بر من «صلوات» فرستد و بگوید: «اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله» پس به سجده رود و در سجود هفتاد مرتبه بگوید: سبوح قدوس رب الملائکه و الروح؛ سپس سر بر دارد و بگوید: ربِّ اغفر وَ ارحَم و تَجاوَز عما تعلم انک انت العلی العظیمُ؛ باز سجده دیگر برود و در سجود خود همان را که در سجده اول گفت بگوید و پس از آن حاجت خود را از خدا بخواهد همانا برآورده می‌شود ان شاء الله. پس از آن رسول خدا(ص) فرمود: قسم به کسی که جانم به دست او است این نماز را هیچ مرد و زنی از بندگان خدا نمی‌گزارد مگر اینکه خدا گناهان او را می‌آمرزد هرچند آن گناهان به اندازه کف دریا و عدد ریگها و وزن کوهها و شماره برگ درخت‌ها باشد و روز قیامت هفتصد نفر از اهل بیت خودش را که مستوجب آتش باشند شفاعت می‌کند و چون شب اول نزول به قبرش شود خداوند ثواب این نماز را به صورت نیکو و چهره باز و زبان خوش برای او برانگیزد. کتاب ترجمه المراقبات – ص 120 تالیف: عارف کامل میرزاجواد آقاملکی تبریزی(ره)
 ٠٦:٣٥ - 1395/01/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
آیا اصرار در دعا و طلب حاجت اشکال دارد؟
آیا اصرار در دعا و طلب حاجت اشکال دارد؟ گاهی گفته می شود که در دعا اصرار نکنید یا به تعبیر عامیانه: به زور چیزی رو از خدا نگیرید ... حالا این سوال برای من مطرح است: مگر ما معتقد نیستیم که خدا قدرت دارد که کن فیکون کند و قادر است هر کاری را انجام دهد، پس چرا نباید اصرار در دعا داشته باشیم؟! فرآوری: زهرا اجلال - بخش قرآن تبیان دعا
 ٠٦:٤٠ - 1394/07/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
چه کنیم دعایمان مستجاب شود؟!
چه کنیم دعایمان مستجاب شود؟! دعا ، اشک حتماً شما هم این جمله را زیاد شنیدید: به دعای گربه سیاه باران نمیاد! در این نوشتار به مختصری پیرامون این موضوع می پردازیم. یه وقتایی هست که ما آدم ها در بسیاری از مشکلات و غصه ها، تنهایی ها و مشکلات دست به دامن این و آن می شویم و انگار فراموش کرده ایم که صاحب اصلی کسی دیگر است و باید همه چیز را از او بخواهیم.
 ٠٩:٠١ - 1394/05/29 - نظرات : ٠متن کامل >>
فرصت های طلایی برای استجابت دعا !!
فرصت های طلایی برای استجابت دعا !! استجابت دعا در آیات و روایات برخی زمان ها را برای دعا و تسبیح مناسب تر دانسته است. دسته ای بر شب، نیمه شب و دسته ای بر سحرگاهان، قبل از طلوع و غروب آفتاب، بین الطلوعین و....تاکید فرموده است شاید در این زمان ها نفس دعا اثر دارد و این بر روی داعی هم اثر می گذارد. روایتی از امام صادق (علیه السلام) آمده که حضرت فرمودند: «هُوَ الدُّعَاءُ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ وَ قَبْلَ غُرُوبِهَا وَ هِیَ سَاعَةُ إِجَابَةٍ»؛ دعا کردن در این زمان‏ ها ـ ‏قبل از طلوع و غروب آفتاب‏ _ باعث استجابت دعا است. (الکافی، 2 ، 522)
 ٠٥:٣٤ - 1394/05/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
دعاهای پیامبران در قرآن/ تأکید بر ربوبیت الهی در همه دعاها
دعاهای پیامبران در قرآن/ تأکید بر ربوبیت الهی در همه دعاها در قرآن کریم دعاهایی از زبان پیامبران نقل شده است که واجد معانی بلند و آموزه های بسیار است. در این یادداشت دسته بندی از انواع دعاها در قرآن کریم ارائه شده است. به گزارش خبرنگار مهر، در این یادداشت حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی نصیری، رئیس مؤسسه معارف وحی و خرد دعاهای پیامبران در قرآن را دسته بندی کرده است:
 ٠٥:٣١ - 1394/05/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح دعای ابوحمزه ثمالی توسط آیت‌الله قرهی
شرح دعای ابوحمزه ثمالی توسط آیت‌الله قرهی علت حضور امام حسین(ع) با طعام بهشتی بر مزار مرحوم چلویی پیغمبر اکرم(ص) در یک روایت شریفه بیان می­‌فرمایند: هیچ دعایی زودتر از دعایی که انسان در غیاب برادر مؤمنش دعا کند، به هدف اجابت نمی­‌رسد و دعای آنکه در قلبش ولو به ذره­‌ای غل و غش باشد، مستجاب نخواهد شد. خبرگزاری فارس: علت حضور امام حسین(ع) با طعام بهشتی بر مزار مرحوم چلویی
 ٠٧:٣٩ - 1394/04/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
برای استجابت دعا این كار را انجام دهید
برای استجابت دعا این كار را انجام دهید دعا گره گشایی از مردم بهترین وسیله برای پاکیزه شدن روح و استجابت دعا در این دنیا و سرور یافتن در آخرت است. منشأ سروری که در آخرت به سبب گره گشایی از کار دیگران نصیب مومن می‌ شود، پاکیزه شدن روح ، قرب یافتن الهی ، باز شدن گره از امور آخرتی ، همنشینی با اولیاء و دست یابی به اذن شفاعت است.
 ٠٧:٠٤ - 1394/04/11 - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا یأس از خداوند گناه بسیار عظیمی است؟
شرح فقراتی از دعای ابوحمزه ثمالی به روایت علامه طهرانی/۳؛ چرا یأس از خداوند گناه بسیار عظیمی است؟ خداوندا! ای پروردگار من! کدام جهلی و کار زشتی از ما سر می‌زند که جود و کرم تو نمی‌تواند آنها را از بین ببرد، آن را به ما نشان بده، درست است ما گناهکاریم ولی کرم و جود تو، سعه دارد، گشایش دارد. به گزارش خبرنگار مهر، علامه آيت الله سيد محمد حسين حسينى طهرانى در رمضان المبارک سال ۱۳۹۸ هجری قمری (۳۸ سال پیش) فقراتی از دعای شریف ابوحمزه ثمالی را شرح کرده که متن پیاده شده آن سخنرانی در پی می آید. کدام گناه است که کرم خدا نتواند آن را در بر بگیرد!؟
 ٠٧:٤٨ - 1394/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
هیئات مذهبی شریعت‌محور باشند نه مشتری‌محور
آیت‌الله حسینی بوشهری: هیئات مذهبی شریعت‌محور باشند نه مشتری‌محور مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور بر دوری هیئات مذهبی و رسانه‌ها از مشتری محوری و همچنین عدم وابستگی‌های جناحی مجموعه‌های مذهبی تاکید کرد.
 ٠٨:٤٤ - 1394/02/17 - نظرات : ٠متن کامل >>
لیلةالرغائب حرمی درحرم الهی است
در گفتگو با مهر عنوان شد؛ لیلةالرغائب حرمی درحرم الهی است/ شب بخشش‌های فراوان/ فصل هدفگذاری لیله الرغائب کارشناسان دینی، لیلة الرغائب را شب بخششهای فراوان و فرصت ممتازی برای هدف گذاری خواندند. آیت الله حائری در این باره به خبرنگار مهر گفت: ماه رجب و شب جمعه حرم الهی اند و شب جمعه اول رجب حرمی در حرم است. به گزارش خبرنگار مهر، اولین شب جمعه ماه رجب را لیله الرغائب می نامند که واجد فضیلت های بسیاری است. اعمالی برای این شب ذکر شده و در حدیث است که در شب جمعه اول ماه رجب، احیاء و بیداری و نیایش، فضیلت ویژه دارد و موجب دست‏یابی به عطایای ارزشمند حضرت پروردگار است. درباره فضیلت این شب و علت نامگذاری آن به لیله الرغائب با سه تن از کارشناسان دینی گفتگو کرده ایم که در پی می آید؛ لیلةالرغائب یعنی شب بخششهای فراوان و فروریختن رحمت بی انتهای الهی سید احمد موسویآیت الله سید احمد موسوی امام جمعه باقرشهر در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره لیلة الرغائب و فضیلت این شب بر شبهای دیگر گفت: اعمال و ادعیه لیلة الرغائب را مردم می توانند با رجوع به مفاتیح الجنان حاج عباس قمی ببینند و بخوانند. بنده تحقیقی درمورد معنای آن داشتم. می دانید که لیل به معنای شب است و رغائب هم جمع کلمه رغیب که مذکر است و رغیبة که مونث است می باشد. رغیب به معنای یک چیز مورد علاقه انسان است یک معنای دیگرش نیز بخشش فراوان است. رغائب جمع رغیب است؛ یعنی اگر رغیب به معنای بخشش فراوان باشد، رغائب به معنای بخشش های فراوان است. لیلة الرغائب یعنی شب بخشش های فراوان. وی افزود: این شب خصوصیتی دارد یکی اینکه شب جمعه است. دوم اینکه در ماه مبارک رجب است. ماه رجب هم اگر در مفاتیح دیده باشید، یکی از نامهای دیگر آن (اصب) است. اصب به معنای فروریختن چیزی و سرشاری آن چیز است. مانند آبی که از آبشار فرو می ریزد. در ماه رجب به خودی خود رحمت های بی انتهایی الهی به شدت فرو می ریزد. خصوصاً شب جمعه که شب رحمت است. شب رحمت و بخشش های خداوند تبارک و تعالی است. امام جمعه باقر شهر در پایان گفت: بنابراین لیلة الرغائب یعنی شب بخششهای بسیار فراوان و شب فروریختن رحمت بی انتهای الهی و نعمت های بی پایان. اعمالی این شب دارد که در فصل ماه رجب در مفاتیح الجنان و کتابهای ادعیه دیگر آمده است که مردم عزیز می توانند به آن رجوع کنند. لیلةالرغائب فرصت ممتازی برای هدف‌گذاری است سعید بهمنیحجت الاسلام و المسلمین دکتر سعید بهمنی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی هم در گفتگو با خبرنگار مهر، درمورد این شب گفت: به طور کلی سه ماه رجب، شعبان و رمضان فصل سیرو سلوک بندگان با خداوند است. ظرفیتی در این ایام برای مومنان پیدا می شود که به نوعی به خدای تعالی نزدیک شوند. به نظر می رسد که این فصل این طور تصویر شده است که موقعیتی برای بندگان است. از جمله این موقعیت ها، لیلة الرغائب و مراسم اعتکاف و عید مبعث رسول است. وی افزود: این ایام، ایام بسیار شریف و مبارکی است و فصل تقرب به خدا و فصل سیر و سلوک است و واقعاً فرصت ممتازی را به دست انسانها می دهد. به ویژه در لیلة الرغائب گویا خدای تعالی بنا دارد که آن جنبه هدف گذاری را در انسانها برانگیخته کند و آن جنبه را به گونه ای فرصتی دهد که انسانها از نگاه های کوتاه و روزمره خودشان و از اهداف کوچکشان فاصله بگیرند و به اهداف دورتر و والاتر چشم بدوزند. این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه گفت: این اهداف هم اهدافی هستند که خود آن اهداف و حتی هدف گیری آنها فضیلت دارند تا چه برسد به اینکه به آنها برسیم. با آن هدف گذاری و حتی با آن تخیل می توان به نوعی مقرب به خدا شد. بین تخیل بنده ای که در صدد بندگی خداست با آن کسی که در صدد عصیان خداست فرق زیادی است. این اهداف اگر بخواهد شکل بگیرد و کسی اگر بخواهد هدف گذاریها و چشم اندازهای آینده خودش را در این ایام سازمان دهد بسیار مناسب است که خلقت خودش را با هدف خدای تعالی هماهنگ کند. چنانکه یکی از آیات آخر سوره والذاریات است که می فرماید: و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون. خدا انسان و جن را برای بندگی آفرید و همین بندگی است که او را شایسته استخلاف الهی می کند. بندگی یعنی نهایت هماهنگی میان انسان و خدای تعالی. لذا به نظر می رسد اگر کسی بخواهد برای خودش رغبتی ایجاد کند و هدفی را در وجود خود ایجاد کند بسیار مناسب است که آن عبودیت را هدف گذاری کند. ماه رجب و شب جمعه حرم الهی اند؛ شب جمعه اول رجب حرم در حرم است آیت الله حائری شیرازیآیت الله محی‌الدین حائری شیرازی امام جمعه سابق شیراز و عضو مجلس خبرگان رهبری هم در مورد این شب به خبرنگار مهر گفت: همان طوری که مکانها از همدیگر متفاوتند و مسجد با خانه فرق می کند، مسجدالحرام قبله تمام مسجدهاست؛ کعبه قبله مسجدالحرام است؛ زمانها هم مثل مکانها هستند و بعضی زمانها را خدا یک شرافت مخصوصی به آنها داده است. ماه رمضان خودش یک حرم است. اینهایی که شرافت مخصوص دارند به عنوان حرم الهی و دربار الهی انتخاب می شوند. وی افزود: کسی که می خواهد وارد آن حرم شود، باید مقدماتی داشته باشد تا اجازه ورود به او دهند. جمعه، یک حرم است. شب جمعه هم خودش یک حرم است. ماه رمضان، حرم است. ماه شعبان و رجب هم حرم است. شب جمعه اول ماه رجب، حرم اندر حرم است. یعنی هم از نظر ماه رجب بودن حرم است و هم از نظر شب جمعه بودن حرم است. اما شب جمعه اول با شب جمعه های دوم و سوم متفاوت است و برای آن اعمال مخصوص گذاشته اند و به آن لیلة الرغائب می گویند؛ برای اینکه آرزوهای انسان در این شب می تواند با دعا مستجاب شود و به آرزوهایش برسد. این جایزه کسی است که از این شب استفاده کند ... . آیت الله حائری شیرازی در ادامه گفت: مثالی می زنم. یک مالک بزرگی از افراد روستاهای مختلف طلبکار بود و خیلی هم در مطالباتش سختگیر بود. یک وقتی اعلام کرد من فلان ساعت در دفترم هستم، هرکس بیاید صورت بدهی اش را بیاورد در این فاصله زمانی بدهی هایش را قلم می گیرم. افراد مختلفی این اطلاعیه را دیدند اما گفتند که او می خواهد ببیند چه کسی در توهم است و حرفش را باور می کند. یک روستایی که بدهی سنگینی به آن مالک داشت گفت تاحالا دروغی از این مالک نشنیده ام به دفترش می روم و رفت و آن مالک صورت بدهی هایش را صفر کرد و بخشید. وقتی افراد دیگر فهمیدند به مالک گفتند چرا این کار را کردی، او گفت می خواستم قدرت ایمان را به شما نشان دهم. این روستایی به من ایمان آورد باورم کرد و این نتیجه را گرفت. کسان دیگر که این حرف مرا باور نکردند این نتیجه را نگرفتند. وی گفت: در لیلة الرغائب هم خداوند می فرماید شما را به آرزوهایتان می رسانم. آنهایی که به خدا ایمان دارند آرزوهایشان را از خدا می گیرند و کسانی که باور ندارند نتیجه نمی گیرند. امیدوارم خدای متعال این باور را به ما بدهد که از این شبها نهایت استفاده را بکنیم.
 ٠٧:١٩ - 1394/02/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
بهترین دعا در ماه رجب چیست؟
بهترین دعا در ماه رجب چیست؟ شخصی خدمت حضرت امام صادق علیه السلام رسید و عرض کرد: برای ماه رجب به من دعایی یاد بدهید که خداوند متعال مرا به آن نفع ببخشد. امام فرمودند:دعای «یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ» هر روز از ماه رجب بعد از نمازهای یومیه بخوان. شخصی خدمت حضرت امام صادق علیه السلام رسید و عرض کرد: برای ماه رجب به من دعایی یاد بدهید که خداوند متعال مرا به آن نفع ببخشد. امام فرمودند:دعای «یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ» هر روز از ماه رجب بعد از نمازهای یومیه بخوان.
 ٠٦:٣٣ - 1394/02/02 - نظرات : ٠متن کامل >>
زیارت جامعه
زیارت جامعه زیارت جامعه، گونه‌ای از آثار دعایی شیعه در تقابل با زیارات مختصه، دربردارنده زیارت‌نامه‌هایی که می‌توان آنها را برای زیارت هر یک از 12 امام(ع) یا همه ایشان، با هم، در هر زمان و مکانی خواند. شاخص‌ترین فرد این نوع، «زیارات جامعه کبیره» است. علامه مجلسی با کاوش در متونی که به عصر حاضر نیز رسیده، 14 زیارت‌نامه را با عنوان « زیارات جامعه» گرد کرده است. این شمار، حاصل نگرش موسع او در گردآوری متونی است که متقدمان آنها را، بدین وصف نخوانده‌اند. با این حال، از آنجا که این عنوان همانند بسیاری از اصطلاحات متداول دیگر به نوعی دقیق تعریف نشده است، می‌توان با توسع، مصادیقش را بسی بیشتر از نموده‌های شناخته دانست؛ یا به عکس در شمول آن به تضییق گرایید.
 ٠٦:٤٥ - 1393/11/23 - نظرات : ٠متن کامل >>
زیارت جامعه
زیارت جامعه زیارت جامعه، گونه‌ای از آثار دعایی شیعه در تقابل با زیارات مختصه، دربردارنده زیارت‌نامه‌هایی که می‌توان آنها را برای زیارت هر یک از 12 امام(ع) یا همه ایشان، با هم، در هر زمان و مکانی خواند. شاخص‌ترین فرد این نوع، «زیارات جامعه کبیره» است.
 ٠٧:٠١ - 1393/10/08 - نظرات : ٠متن کامل >>
ذکر(مفهوم، مراتب و آثار آن)
ذکر یکی از عبادت های بزرگ اسلامی است که انسان به وسیله آن به تدریج از افق ماده بالاتر می رود و به عالم صفا و نورانیت گام می گذارد و کامل تر می شود تا به مقام قرب الهی نائل گردد.
 ١٨:٤٧ - 1392/12/18 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ٠٣:٣٨ - 1392/11/01 - نظرات : ٠متن کامل >>
 ١٦:٤٧ - 1392/08/19 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :3390
کل بازديدها :17394935
بازديدکنندگان آنلاين :4
بازديدازاین صفحه :24891