نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
صفحه اصلی > دین و اندیشه > انبیاء و ائمه 


نگاهی به سیره رسول خاتم/ اساس سنت رسول الله (ص) بر محبت است
به مناسبت ۱۷ ربیع الاول؛ نگاهی به سیره رسول خاتم/ اساس سنت رسول الله (ص) بر محبت است پیامبر (ص) جامعه را با قدرت رحمت و محبت اداره می کرد و راهبری حضرت بر مبنای رحمت و محبت بود. با همین عامل مردمان را پیش برد و به سوی مقصد کمال سیر داد. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: قرآن پیامبر را به عنوان اسوه ای حسنه معرفی می کند و در مورد آن حضرت می فرماید «لَقَد کانَ لَکم فی رَسولِ اللَّهِ اسوَةٌ حَسَنَةٌ»؛ نگاهی به سیره آن بزرگوار نشان می دهد که اسوه بودن آن حضرت، خاتمیت ایشان را نیز توجیه می کند که چرا که برترین انسانی که از لحاظ سجایای اخلاقی و صفات انسانی در میان ابنای بشر بی بدیل است. لذا بزرگان، خاتمیت ایشان را هم به لحاظ زمانی و هم به لحاظ رتبه ای معنا می شود چراکه او اوج و قلّه غایی رسالت است چون خاتم انبیاست.
 ٠٩:٤٠ - 1397/09/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
امام عسکری(ع) جایگاه قرآن را تثبیت کرد/احیای مناسک شیعه توسط امام
به مناسبت هشتم ربیع الاول؛ امام عسکری(ع) جایگاه قرآن را تثبیت کرد/احیای مناسک شیعه توسط امام عضو هیأت علمی جامعه المصطفی گفت: تثبیت جایگاه قرآن به عنوان بزرگترین معجزه پیامبر اکرم(ص) و به عنوان ثقل اکبر یکی از خدمات علمی امام حسن عسکری(ع) است. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: دوران امامت امام حسن عسکری(ع) در حالی آغاز گردید که خلافت عباسی با مشکلات زیادی دست به گریبان بود. همچنین از قدرت مرکزی حکومت کاسته شده و ترکان امور حکومت را بر دست گرفته بودند. در چنین شرایطی انتظار می‌رفت از شدت فشار، اختناق، شکنجه و آزار و اذیت حکومت بر مخالفان بخصوص شیعیان و امامان شیعه کاسته شود.
 ١٣:٢٢ - 1397/08/26 - نظرات : ٠متن کامل >>
اخلاق و حضرت محمد صلی الله علیه و آله
اخلاق و حضرت محمد صلی الله علیه و آله اخلاق: معنی خلق: ماده خلق (خ ل ق) اگر خاء با مفتوح استعمال شود به معنی صورت ظاهری است و اگر خاء با مضموم استعمال شود به معنی صورت باطنی است مثلاً وقتی می¬گوییم فلانی خلق و خلقش نیکواست یعنی ظاهر و باطنی آراسته و زیبا دارد. صورت باطنی «خلق» انسان مانند صورت ظاهریش «خلق» دارای هیئت و ترکیبی زشت یا زیبا است. بنابراین خلق انسان همان هیئت و قیافه¬ی ثابت نفسانی انسان است که به آسانی و بدون تفکر باعث صدور افعال انسان می¬شود، اگر افعالی که از این هیئت و قیافه ثابت نفسانی صادر شود شرعاً و عقلاً پسندیده باشند این هیئت را خلق نیکو گویند و اگر زشت و ناپسند باشند خلق بد نامیده می-شود.
 ١٠:٣٢ - 1397/08/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
اصل و نسب پیامبر ص «دقایقی با رحمة للعالمین»
اصل و نسب پیامبر ص «دقایقی با رحمة للعالمین» حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم پسر عبدالله فرزند عبدالمطلب بن هاشم اصلش به حضرت اسماعیل فرزند حضرت ابراهیم علیه‌السلام می‌رسد. مادرش آمنه دختر وهب بن عبد مناف نیز اصلش به حضرت ابراهیم علیه‌السلام منتهی می‌شود. پیامبر گرامی از شریف‌ترین و اصیل‌ترین اعراب و پدر بزرگوارش عبدالمطلب سرور بزرگ قریش و از بلند‌مرتبگان مکه بود. تولد حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم هنگام طلوع فجر روز جمعه دوازدهم ربیع‌الاول سال عام‌الفیل، چهل سال پیش از بعثت متولد شد.(1) پیامبر گرامی در حالی جهان را منور به قدوم خود نمود که پدرش از دنیا رفته بود و او با مادرش تحت سرپرستی پدربزرگ گرامش عبدالمطلب زندگی می‌کرد. مراسم نام‌گذاری
 ١٠:٣٠ - 1397/08/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
امام حسن (ع)
امام حسن (ع) امام حسن(ع) ، فرزند علی بن ابی طالب(ع)، چهارمین معصوم، دومین امام شیعیان و آخرین خلیفه، پیش از بنی امیه، عهده‌داری دو وظیفه سنگین امامت و خلافت، و ایفای نقشی حائز اهمیت در ایجاد و حفظ همبستگی میان مسلمانان و جلوگیری از افتراق، که در نهایت منجر به تن دادن امام به صلح با معاویه شد، تصویری کلی از شخصیت استوار و بردباری وی به دست می‌دهد؛ شخصیتی که بیانگر آموزه‌هایی برگرفته از محضر پدر، مادر و نیای بزرگوارش بود. دوران خلافت، صلح مقتدرانه و نرمش قهرمانانه آن حضرت در مقابل معاویه، از مهم‌ترین رخدادهای حیات آن امام و نیز صدر اسلام بود
 ١٠:٢٥ - 1397/08/15 - نظرات : ٠متن کامل >>
صلح امام حسن(ع) آبروی مسلمین را حفظ کرد/ تجسم و تمثل عقل
به مناسبت هفتم صفر؛ صلح امام حسن(ع) آبروی مسلمین را حفظ کرد/ تجسم و تمثل عقل حجت الاسلام علوی تهرانی گفت: صلح امام حسن مجتبی (ع)، عزت پیامبر اکرم، اعتلای دین اسلام و آبروی مسلمین را حفظ کرد. اگرچه برحسب ظاهر خلافت به بنی‌امیه رسید. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: هفتم صفر به روایتی روز شهادت امام حسن مجتبی(ع) است که بسیاری از بزرگان بر این روز جهت اقامه عزا بر آن امام همام تاکید داشتند و وثاقت بیشتری برای این روز قائل بودند. زندگی این امام بزرگوار از جهات مختلفی می تواند مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد، یکی از مهمترین اتفاقات دوران امامت آن حضرت مسئله صلح ایشان با معاویه بود که در زمان امام مجتبی(ع) نیز بسیاری از شیعیان اهمیت این صلح را درک نکردند و امام را با لقب «مذل المومنین» خطاب کردند. این در حالی است که خود امام مجتبی به مخالفین در مورد دلایل صلح به معاویه خطاب به آنها در مواقف مختلف پاسخ دادند.
 ١٠:٢٠ - 1397/07/25 - نظرات : ٠متن کامل >>
جایگاه اجتماعی امام حسین (علیه السلام)
جایگاه اجتماعی امام حسین (علیه السلام) جایگاه اجتماعی: نمود رفتار اجتماعی حسین بن علی(ع) از یک سو برخاسته از موقعیت ویژه خاندان نبوی در لزوم آموزش در مقاطع مختلف به جامعه است و از سوی دیگر ریشه در هماهنگی کامل گسترده آموزه‌های ولایت دارد. در این میان، صفات خاص حضرت نیز برسازنده مجموعه‌ای دقیق از رفتار جمعی خارق‌العاده ای است که نمونه معروف آن را می‌توان پس از رحلت پیامبر(ص) در برخورد با تصدی خلافت بدون نص، در سخن با خلیفه دوم مشاهده نمود. در زمان پیامبر(ص)، رسول خدا بر آن بود تا به شیوه‌هایی مختلف به تبیین جایگاه حسنین(ع) پردازد که نمونه‌های حضور آنها در برخی عرصه‌ها و مقاطع مهم همچون بیعت دوباره، در منابع آمده است،
 ١٠:٢٨ - 1397/06/24 - نظرات : ٠متن کامل >>
روزی که حقانیت اسلام ثابت شد/ «مباهله» کجا رخ داد
روزی که حقانیت اسلام ثابت شد/ «مباهله» کجا رخ داد+ فیلم در مکانی که مباهله رخ داده‌، مسجدی به نام «الاجابه» یا «مباهله» قرار دارد و زیارتگاه عاشقان اهل‌بیت(ع) با رنگ‌ها و نژادهای گوناگون از سراسر اسلام است. به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، بیست‌وچهارم ذی‌الحجه سال دهم هجری روز مباهله نام گرفته است، روزی که آیه «تطهیر» بر قلب پیامبر(ص) نازل شده است: «خداوند اراده کرد که پلیدی را از شما خاندان دور بدارد و شما را بسیار پاک بدارد...». در آن لحظه پیامبر اعظم(ص)، امام علی(ع)، حضرت فاطمه(س) و حسنین(ع) را زیر آن عبا گرد آورد و در همان حال این جملات از سوی خداوند تعالی بر او نازل شد.
 ١٠:٢١ - 1397/06/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
مبارزات سیاسی امام هفتم شیعیان چگونه بود؟
شرح مختصری از زندگینامه امام موسی کاظم (ع)/ مبارزات سیاسی امام هفتم شیعیان چگونه بود؟ امام موسی کاظم (ع) در زمان امامت خود برای برقراری توازن و تعادل فکرى میان شیعیان تلاش کرد. به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پس از اعیاد قربان و غدیر، چشم عالم به خجسته میلاد با سعادت امام موسی کاظم (ع) روشن شده است. بیستم ذی‌الحجه پسری از نسل رسول خدا (ص) به دنیا آمد و او را موسی بن جعفر خطاب کردند. از القاب و کنیه های این حضرت می توان به ابراهیم، ابوالحسن، کاظم، صابر، امین و ... اشاره کرد.
 ١٠:٥٦ - 1397/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه امام موسی کاظم (ع) در عصر مصیبت‌ها، شیعیان را مدیریت کرد؟
چگونه امام موسی کاظم (ع) در عصر مصیبت‌ها، شیعیان را مدیریت کرد؟ با توجه به این‌که دوران زندگی حضرت با ویژگی‌های خاصی همراه بود و مقارن با قدرت گرفتن عباسیان و سخت‌گیری‌هایی ایشان نسبت به علویان و اهل‌بیت(علیهم السلام) بوده است و مراقبت‌های خاصی نسبت به ائمه (علیهم السلام) اجرا می‌شد، امام (علیه السلام) نیز با توجه به این شرایط، نقش هدایت‌گری خود را به‌گونه خاصی ایفا می‌نمودند. چگونه امام موسی کاظم (ع) در عصر مصیبت‌ها، شیعیان را مدیریت کرد؟امام موسی بن جعفر (علیه السلام) در سال 128 هجری از مادری به نام حمیده تولد یافتند. آن حضرت به دلیل برخورداری از حلم و شکیبایی در مقابل مخالفان و فرونشاندن خشم در مقابل دشمنان، به «کاظم» ملقب گردیدند. امام کاظم از سال 148- 183 قمری مقارن با حکومت چهار خلیفه عباسی (منصور، مهدی، هادی و هارون‏الرشید)، امامت شیعه را بر عهده داشتند که آغاز استبداد و اوج اقتدار خلفای عباسی بود. ایشان در زمان خود به علم و تقوا و زهد و دیانت و عبادت شهرت داشتند؛ تا جایی که ابن‌ابی‏الحدید معتزلی درباره امام کاظم(علیه السلام) می‏نویسد: «فقاهت، دیانت، عبادت و بردباری و شکیبایی، همه در آن‌حضرت جمع بود، شرح نهج‏البلاغه/15/273». ب
 ١٠:٣٦ - 1397/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت حضرت موسی بن جعفر(ع)؛
امامی که خود را پیشوای قلوب نامید/ امام کاظم(ع) وتحکیم مبانی شیعی
به مناسبت ولادت حضرت موسی بن جعفر(ع)؛ امامی که خود را پیشوای قلوب نامید/ امام کاظم(ع) وتحکیم مبانی شیعی امام کاظم(ع) تلاش کردند شاگردانی را تربیت کنند که هم به دفاع عقلانی از دین و عقاید مذهب شیعه بپردازند و هم اینکه در ارتباط با قرآن و حدیث یک نگاه کامل و همه بعدی داشته باشند. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: خصائص امام موسی ابن جعفر(ع) و شیوه مبارزاتی آن حضرت با توجه به شرایط خفقان دوران بنی عباس از جمله مباحثی است که شاید کمتر مورد توجه واقع شده است.
 ٠٩:٤١ - 1397/06/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه امام هادی (ع) در عصر ظلم، شیعیان را رهبری می‌کرد؟
چگونه امام هادی (ع) در عصر ظلم، شیعیان را رهبری می‌کرد؟ آن بزرگوار در سال 220 و در هشت سالگی به مقام خطیر امامت نائل گردید و به مدت 33 سال رهبری اهل ایمان را عهده دار بود. امام هادی علیه السلام دوران امامت خویش را با خلفاء ستمگر عباسی همچون معتصم، واثق، متوکل، منتصر، مستعین و معتز سپری کرد... چگونه امام هادی (ع) در عصر ظلم شیعیان را رهبری می‌کند؟حضرت امام علی النقی علیه السلام در نیمه دوم ماه ذی الحجه، سال 212 ق در اطراف مدینه و در منطقه «صریا» چشم به جهان گشود. پدر گرامی اش حضرت جواد علیه السلام و مادر ارجمندش سمانه مغربیه از بانوان با فضیلت تاریخ می باشد. مشهورترین القاب آن گرامی نجیب، مرتضی، هادی، نقی، عالم، فقیه، امین، مؤتمن، طیب، متوکل و عسکری است و در برخی منابع «ابوالحسن الثالث» و «فقیه عسکری» نیز گفته اند.
 ١١:٠٤ - 1397/06/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت ولادت امام علی النقی(ع)؛
جامعه کبیره بلیغ ترین و فصیح ترین زیارت است/ وصفی از امام هادی(ع)
به مناسبت ولادت امام علی النقی(ع)؛ جامعه کبیره بلیغ ترین و فصیح ترین زیارت است/ وصفی از امام هادی(ع) علامه مجلسی معتقد است زیارت جامعه کبیره از جهت سند صحیح ترین زیارت ها و از نظر موارد جامع ترین آنها و از جهت لفظ فصیح ترین آنها و از نظر معنا بلیغ ترین آنها و از جهت رتبه والاترین آنهاست. خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه: دهمین امام بزرگوار شیعیان حضرت امام هادی(ع) که شاید شناخت کمی از این امام همام در میان شیعیان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت وجود داشته باشد، در ۱۵ ذیحجه به دنیا آمد. مادر بزرگوار ایشان حضرت سمانه مغربیه نام داشت که از سنین کودکی در خانه امام جواد(ع) و تحت تعلیم بنات رسول الله قرار گرفت.
 ١٠:٠٥ - 1397/06/05 - نظرات : ٠متن کامل >>
یگانه بانوی اسلام ازدواج می کند(امام علی و فاطمه س)
یگانه بانوی اسلام ازدواج می کند اشراف عرب دختران خود را به افرادی می دادند که از قبیله و قدرت و زر و زور مثل آنها باشد .و در غیراینصورت دست رد بر سینه خواستگاران می زدند. روی این عادت دیرینه ،اشراف و بزرگانی اصرار داشتند با دختر گرامی پیامبر (ص) ،فاطمه ازدواج کنند. زیرا تصور می کردند که پیامبر در کار خود سختگیری نخواهد نمود . آنان چنین می پنداشتند که برای جلب رضایت عروس و پدر امکانات لازم را در اختیار دارند، وانگهی وی در ازدواج دختران دیگر خود مانند رقیه و زینب سختگیری ننمود. ولی غافل از آنکه این دختر با آنها فرق دارد. این دختری است که به موجب آیه ی مباهله مقام بلندی را دارد.
 ١٢:٤٥ - 1397/05/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
چهل حدیث نورانی از امام جواد(ع)
چهل حدیث نورانی از امام جواد(ع) چهل حدیث نورانی از امام جواد عليه‌السلام را اینجا بخوانید. به گزارش خبرنگارحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛امام محمد تقی علیه السلام در 10 رجب 195 هجری قمری در مدینه به دنیا آمدند و در آخر ذی القعده سال 220 ه.ق توسط معتصم عباسی در بغداد به شهادت رسیدند و در کنار مزار پدربزرگشان امام موسی کاظم علیه السلام در کاظمین به خاک سپرده شدند. امام جواد علیه السلام در 8 سالگی به امامت رسیدند و در زمان شهادت تنها 25 سال سن داشتند، از این رو جوان ترین امام در زمان شهادت به حساب می آیند.
 ١٢:٠٨ - 1397/05/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
به مناسبت شهادت جوادالائمه (ع)
امامی که مبتکر آزاداندیشی بود
به مناسبت شهادت جوادالائمه (ع) امامی که مبتکر آزاداندیشی بود + صوت مرثیه‌ و نوحه‌خوانی مشی اهل بیت (ع) در کنار قرآن، دو منبع برای نجات امت به حساب می‌آید که حضرت رسول الله (ص) تمسک به این دو را تنها راه سعادت بشریت برشمرده‌اند. به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری فارس، مشی زندگانی اهل بیت (ع) در کنار قرآن، دو منبع برای نجات امت به حساب می‌آید که حضرت رسول الله (ص) تمسک به این دو را تنها راه سعادت بشریت برشمرده‌اند. به مناسبت سالروز شهادت حضرت امام محمدجواد (ع) مطالبی پیرامون آن امام همام بیان شده است.
 ٠٨:١٣ - 1397/05/21 - نظرات : ٠متن کامل >>
مشهد قبله‌گاه زائران شمس الشموس(ع)
آمده‌ام شاه پناهم بده مشهد قبله‌گاه زائران شمس الشموس(ع)؛دل‌هایی که به ضریح گره می‌خورد دریافت 1 MB جواهری در مشهد هرروز پرفروغ‌تر از گذشته می‌درخشد و همچون نگینی پرجاذبه میلیون‌ها عاشق را از سراسر دنیا به‌سوی خود جذب می‌کند، امروز نقاره‌های حرم مطهر رضوی مژده آمدن شاه خراسان را می‌دهند. خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: حرم لبریز از «صدا و سکوت» است. صدا برای آن‌هایی که دنبال جایی برای خلوت کردن می‌گردند و سکوت برای آن‌هایی که گوشه‌ای پیداکرده‌اند تا زیارت‌نامه بخوانند.
 ٠٩:٢٤ - 1397/05/03 - نظرات : ٠متن کامل >>
ویژگی شیعیان در بیان امام صادق(ع)/تأکید بر نماز در آخرین لحظه عمر
به مناسبت شهادت رئیس مذهب؛ ویژگی شیعیان در بیان امام صادق(ع)/تأکید بر نماز در آخرین لحظه عمر قم - عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: امام صادق(ع) شاگردان بسیاری تربیت کردند و مطالب بسیاری فرمودند که می‌تواند بهترین چراغ راه برای رسیدن به سعادت باشد. خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شاید یکی از سؤال‌هایی که ذهن شیعیان و به ویژه جوانان و نوجوانان در نسل حاضر را به خود مشغول کرده، این مطلب باشد که چرا ما شیعیان را پیروان مذهب جعفری می‌نامند و چرا در میان امامان شیعه پیروان مکتب تشیع را به ایشان منتسب کرده اند؛ این در حالی است که امام صادق علیه السلام ششمین امام شیعه هستند و این سؤال مطرح می‌شود که وضعیت شیعیان قبل از این امام چگونه بوده است که آنان را به نام امامان قبلی نمی‌نامند.
 ١٠:٢٠ - 1397/04/19 - نظرات : ٠متن کامل >>
رجبی دوانی پاسخ می دهد؛
آیا مالک اشتر با دستور امیرالمومنین مخالفت کرده است؟
رجبی دوانی پاسخ می دهد؛ آیا مالک اشتر با دستور امیرالمومنین مخالفت کرده است؟ رجبی دوانی محمدحسین رجبی دوانی طی یادداشتی به این پرسش پاسخ داده است که آیا صحیح است که مالک اشتر در مواردی با دستور امیرالمومنین(ع) مخالفت کرده است؟ به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسین رجبی دوانی طی یادداشتی به این پرسش پاسخ داده است که آیا صحیح است که مالک اشتر در مواردی با دستور امیرالمومنین علیه السلام مخالفت کرده است؟
 ٠٨:١١ - 1397/04/10 - نظرات : ٠متن کامل >>
رفتار حضرت علی(ع) در همه امور شاخص و میزان است
استاد حوزه در گفت‌وگو با مهر: رفتار حضرت علی(ع) در همه امور شاخص و میزان است قم - عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: حضرت علی(ع) دارای شخصیتی بودند که در همه امور شخصیتی فردی، عبادی، سیاسی، اخلاقی و اجتماعی برای مردم جهان الگو هستند. حجت الاسلام ناصر رفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، ضمن تسلیت شهادت مولی الموحدین حضرت علی(ع) اظهار کرد: علی ابن ابی طالب(ع) کسی هستند که پیامبر اکرم(ص) در مورد ایشان فرمودند: «غیر از من کسی تو را نشناخت و جز تو کسی مرا نمی‌شناسد و اگر نمی‌ترسیدم گروه‌هایی از مردم تو را خدا بخوانند آنچه لازم بود در ارتباط با شخصیت و جایگاهت نزد مردم سخن می‌گفتم».
 ١٠:٢٣ - 1397/03/17 - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>


   مطالب مرتبط
بازدیدها
امروز :6773
کل بازديدها :16180918
بازديدکنندگان آنلاين :7
بازديدازاین صفحه :298945